Situace v zaměstnání konec+vstupní prohlídka

Od: Datum: 09.07.14 09:19 odpovědí: 2 změna: 09.07.14 13:23
avatar

Dobrý den.

Popíšu situaci a potřebuji poradit, jak jí mám řešit. Jsem zaměstnaný jako opravář vozidel.
Před pěti měsíci jsem měl bolesti do pravé nohy a zjistila se plotýnka. O té doby marodím a stav se výrazně zlepšil.

Avšak od dr. mám uvedeno ve zprávě, že bych měl mít režim verteprobaty, ne dlohodobé, průvan, atp.

Každopádně už se necítím dělat u heveru a musím to nějak řešit. Zaměstanavateli jsem volal, nechtěl se sejít a že momentálně nemá jiné vhodné místo např ve skladu atp.

Teď potřebuji vědět jak dál.

Varianty:

1)Oficiálně to řešit , tak abych uhrál 2 měsíční peníze při odchodu, ale počítat s tím, že důvodem odchodu bude ten, že mám omezení.

2) Odejít dohodou a hledat si něco lehčího.

A potřebuji vědět, pokud bych zvolil variantu 2 a byl bych v pořádku, tak v případě vstupní prohlídky do nové práce, co vše se do zprávy pro nového zaměstnavatele zaznamenává a co lékař zkouší. (Jde mi o to jestli se mám stresovat tím, že se ten režim se mnou potáhne i když budu v pořádku)

Děkuji všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.07.14 09:57

Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů, pokud se nejedná o pracovní úraz či nemoc z povolání (podrobnosti § 52 písm.d) ZP) není důvodem pro výplatu odstupného. Mám tím na mysli situaci, kdybyste měl posudek od pracovněprávního lékaře (tj. smluvní lékař zaměstnavatele), že jste dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu dosavadní práce, a z tohoto důvodu by s Vámi zaměstnavatel výpovědí či dohodou ukončil pracovní poměr. Zpráva od jiného lékaře, kterou máte nyní k dispozici, pokud byste dále nechtěl vykonávat dosavadní práci, je pro zaměstnavatelem pouze důvodem, aby Vás vyslal na mimořádnou lékařskou prohlídku, zda jste zdravotně způsobilý vykonávat sjednanou práci.

V případě vstupní LP k jinému zaměstnavateli se do lékařského posudku uvádí pouze to, zda jste zdravotně způsobilý, zdravotně nezpůsobilý či zdravotně způsobilý s podmínkou vykonávat sjednanou práci:

§ 43 odst. 3 z.č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách: "Ze závěru lékařského posudku musí být zřejmé, zda je posuzovaná osoba pro účel, pro který je posuzována, zdravotně způsobilá, zdravotně nezpůsobilá nebo zdravotně způsobilá s podmínkou, případně pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost, anebo zda její zdravotní stav splňuje předpoklady nebo požadavky, ke kterým byla posuzována.

Podrobnosti o Vašem zdravotním stavu se do lékařského posudku neuvádí (tedy například konkrétní zdravotní důvod o zdravotní nezpůsobilosti).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.14 13:23
avatar

Souhlasím s Aaellou, v tomto případě by pravděpodobně šlo o výpověď podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné. Pokud podle posudku závodního lékaře nebudete způsobilý vykonávat sjednaný druh práce, bude zaměstnavatel povinen Vás do 15 dnů převést na jinou vhodnou práci. Pokud pro Vás takovou práci nebude mít, může Vám dát výpověď.

------- Zdravotní způsobilost se posuzuje (alespoň by měla) vždy ve vztahu ke konkrétní práci u konkrétního zaměstnavatele.

Pokud byste podle posudku závodního lékaře současného zaměstnavatele nemohl dále vykonávat sjednaný druh práce, neznamená to, že byste nemohl vykonávat jinou práci pro téhož nebo jiného zaměstnavatele.

Takže podle mne z tohoto obavy mít nemusíte (pro nového zaměstnavatele bude zdravotní způsobilost posuzovat jiný lékař, pravděpodobně i pro jiný druh práce).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.