Družstevní byt - dědický podíl

Od: Datum: 08.09.14 08:58 odpovědí: 5 změna: 08.09.14 14:34

Dobrý den,

babička obývá družstevní byt, který byl při řešení dědického vypořádání ohodnocen na 400 tis. Kč, z čehož má vyplatit podíl své nevlastní dceři.

Dle informací, které jsem si (jelikož jsem laik) zjišťovala, by měl být družstevník majitelem práv k užívání bytu (nikoliv nemovitosti jako takové), měl by si jej splácet formou nájemného, ovšem při neuhrazení nájmu bude z družstva vyloučen, aniž by dostal již uhrazené fin. prostředky, popř. nějaká "práva".

Teoreticky - pokud by babička neplatila nájem a byla z družstva vyloučena, tak proč musí nadále vyplácet dědický podíl z něčeho, co není (ani nikdy nebylo) její?

Děkuju za ujasnění


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.09.14 09:13
avatar

Je to zapeklitá situace. Já tomu až tak moc nerozumím, ale aspoň bych se zeptal, z jakého titulu má vyplácet ten podíl? To stanovil sous, nebo se tak dědici dohodli, a pokud jde o druhý případ, jejich dohodu soud potvrdil? /Soud by měl vědět, zda a proč je tento závazek v pořádku, ale schválit tento závasek musí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.14 09:15
avatar
V dobe reseni pozustalosti majitelkou dr. podilu byla. To ze vlastni nezodpovednosti o prava prisla ji nezbavuje povinnosti platit.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miriam2
Datum: 08.09.14 09:19

Ona se samozřejmě "nechystá" neplatit nájem (nerada by se takřka v 80 letech stěhovala :)

Jde mi spíše o to, proč vyplácí něco, co jí vlastně nepatří.

Datum: 08.09.14 09:38

Asi podvědomě směšujete dva pojmy, jinak by Vám to bylo jasné. Vlastnictví bytu a družstevní podíl.

Vlastnictví bytu: Byt je ve vlastnictví družstva, tedy s největší pravděpodobností, jinak bychom nehovořili o vystěhování z bytu, ale pouze o vyloučení z družstva

Družstevní podíl: Člen družstva vlastní podíl v družstvu - tedy ve firmě. De facto se tak babička stala v pokročilém věku podnikatelkou. To, že je zároveň nájemcem bytu je věc druhá.

Babička tedy splácí část svého majetku, kterým není byt, ale podíl v družstvu jako ve firmě. Kdyby přestala platit, byla by vyloučena z družstva (a dostala výpověĎ z nájmu), po finanční stránce by dostala tzv. vypořádací podíl. Který ovšem časo bývá o několik řádů nižší, než tržní hodnota bytu. Proto vždy členy našeho BD, kteří se dostanou do finančních problémů nabádáme, aby byt včas prodali a z utržených peněz uhradili dluhy vůči BD. Jinak odejdou o žebrácké holi. Což je možná v zájmu BD, ale nikoliv dotyčného člena.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 08.09.14 14:34

Neuvádíte úplné informace. Patrně proběhlo dědické řízení po dědečkovi. Dědicové byli babička a dcera dědečka. Je to tak? Pokud ano, tak dědili rovným dílem (pokud nebyla závěť). Hodnota družstevního podílu v pozůstalosti se vyjádří cenou obvyklou (za kolik by se dalo prodat právo k nájmu družstevního bytu) a protože spoluvlastnictví družstevního podílu není možné (vyjma společného členství manželů), musí se to řešit finančním vypořádáním. Nijak to nesouvisí s nájmem ani s tím, že vlastníkem bytu je družstvo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.