Význam citátu: "Myslím, tedy jsem"

Od: Datum: 05.03.13 15:53 odpovědí: 14 změna: 06.05.14 23:21

Jaký je význam citátu ,, myslím, tedy jsem" nějak to nemůžu pochopit, co tím měl autor na mysli.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.03.13 15:55

Protože pokud žiješ - mozek ti pracuje.

Tak to chápu já.

Datum: 05.03.13 15:56

Jako že člověk, který dokáže myslet, tak existuje. Něco jako, kdyby člověk nemohl myslet, tak je to jako by neexistoval. Když dám hloupé přirovnání, tak něco jako postižení lidé. Mají svůj svět a nemohou se radovat ze života tak, jako zdravý člověk.

doplněno 05.03.13 20:08:

dzordz: tak nějak jsem to měl na mysli, jen jsem se to snažil napsat méně "odborně", aby to pochpili i lidi jako jsem já, kterým se to musí vysvětlit polopatě. :D*pivo*

Od: luke237
Datum: 05.03.13 16:04
Wikipedie: Cogito ergo sum.
Datum: 05.03.13 16:46

Někteří dávají přednost variantě "coito ergo sum"

Od: luke237
Datum: 05.03.13 16:59
Az me to donutilo podivat se, jak se spravne casuje "(co)eo". :)
Od: mowla*
Datum: 05.03.13 19:20

Je zřetelnější... A někdy i méně namáhavá...

;)

Od: pt®
Datum: 05.03.13 17:26

Třeba východní nauky, jako Zen, říká:

zenové praxe prostě znamená návrat k mysli takové, jaká je ve své přirozenosti před myšlením...

Jestliže tedy chcete projít branou zenu, musíte úplně odetnout svou připoutanost k myšlení a vrátit se k mysli, která je před myšlením. Někdy nazýváme tento bod myslí nevím. Dosažení je velmi jednoduché a není daleko. Prostě se sami sebe do hloubky zeptejte: "Co jsem?" Jediné, co se objeví je pouze "Nevím..." to je již vaše pravá přirozenost.

"Co jsem?" Každý říká: "Já jsem." Descartes prohlásil: "Myslím, tedy jsem." Stále říkáme "já". Ale co je to "já"? Odkud se "já" vzalo? Kam půjde, až zemřete? To jsou nejdůležitější otázky, jaké si můžete položit. Jestliže dosáhnete "já", dosáhnete všeho. "Já" je částí universální podstaty. Vaše podstata, podstata tohoto stolu, této holi, podstata slunce, měsíce, hvězd - podstata všech věcí je stejná. Jestliže tedy chcete porozumět své pravé přirozenosti, musíte nejprve dosáhnout své původní podstaty. Znamená to dosáhnout universální podstaty a podstaty všech věcí.

http://www.kwanumzen.cz/text/zen_budd.htm

Datum: 05.03.13 19:10

Mno. Hahanaj má důvod a příčinu opačně, takhle bych s tím teda nesouhlasil :)

Citát bych nechápal pouze v rozmezí toho, co psal Repkin - to, že aktuálně myslím, je důkazem toho, že jsem. Povýšil bych to na "myslím, tedy naplňují podstatu svého bytí", případně: uvědomuju si sebe a okolí, ale zároveň "kriticky uvažuju a konstruktivně přemýšlím, tedy jsem" člověkem, což mě odlišuje od jiných bytostí.

Od: ladaadal*
Datum: 05.03.13 20:13

Protože člověk dokud neumře, tak pořád myslí. Obdoba výroku ve filmu Mozzart:

služebná: "rychle sem, pán je mrtvej, umřel"

Mozzart: probírá se z kocoviny po šíleným večeru, drbe se v rozkroku a praví: "nemůžu bejt mrtvej, když mě svrběj ko_le"

Od: mil®
Datum: 05.03.13 20:25

Uvědomuju si sám sebe, přemýšlím.

Od: dahava
Datum: 22.03.14 05:25

Odpověď je jednoduchá.

Dokud funguje mozek, do té doby člověk žije. Dokud ze života neodejdou mé myšlenky, žiju.Pokud je někdo v bezvědomí, snaží se ho přivést k vědomí, aby žil. Pokud je někdo v bezvědomí nemyslí = nežije v pravém slova smyslu. Na ARU je spousta lidí, kteří žijí, ale "nejsou tady". Proto je k životu důležiteé myslet, abychom byli.

Od: len
Datum: 22.03.14 14:20

tohle asi neměl Descartes na mysli.

Od: len
Datum: 22.03.14 14:12

abychom zjistili, co tím myslel autor ( ne co si jen tak střelíme my, že to znamená ), bude asi nejlépe přečíst si přečíst přímo jeho. teď tedy nevím jistě, zda je to v Úvahách o první filosofii, nebo v Rozpravě o metedě. no, od školy už trochu daleko...

Od: duncanidaho
Datum: 06.05.14 23:21

Pokud to nechápeš, není to o Tobě.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.