Stavění máje

Od: Datum: 22.04.14 11:36 odpovědí: 13 změna: 22.04.14 20:21

Dobrý den,

mám na Vás asi hloupí dotaz. Ale jak si ubránit májku, aby nám ji neuřízli z jiné vesnice. Příznám se, že již 3 rok jsme o májku přišli. Letos to nechceme dopustit. Máme pak ostudu a večer v hospodě, kde je zábava se musíme vykoupit a musíme tancovat jen s holkama od nich z vesnice.

Kluci navrhují koupit pepřák. Ale je dané pravidlo, že se nesmí dělat nic, co by druhému způsobilo nějaké zranění. Nevím, jak působí pepřák, když by přišlo do očí. Může se způsobit zranění? Nebo poradte, jak uhlídat májku nebo jak ji chráníte Vy. Z druhé vesnice je větší převaha. Jednou jsme ji hlídali a skončili přivázaný u pahýlu a bez věnce. Loni nám přesekli hadici s vodou a májka byla také fuč.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 22.04.14 11:56

Zdravím, těžko radit, u nás staví Majku SDH a je tak vysoká( jako průměrný smrk v lese), že kdyby ji někdo podřízl, tak by způsobila ohrožení majetku a lidských životů a u PČR by se jednalo o obecné ohrožení a ničení majetku města, takže u nás vyřešeno i bez hlídání. Pokud máte ve vesnici přislušníka PČR, tak jedině dělat, že je pod ochranou policie. Typů jak ochránit májku je celá řada, ale v dnešní době, když už lidi jsou moc zbrklí, se nevyplatí nic dělat, protože by to bylo akorát o malér.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 22.04.14 12:28

Děkuji za odpověd. Ale policajta ve vesnici nemáme a otcové pomáhat také nesmějí. Je to jen na mladých. Také z jiné vesnice, nám nesmějí pomáhat. Ale nevím, zda ten pepřák může způsobit nějakou ujmu na zdraví. Abychom se nedostali do průseru.

Datum: 22.04.14 12:26

Dobrý den, Jumbo, kolik Ti je let? Když hlídat, tak hlídat, nechlastat a opravdu chtít hlídat, postavit si vedle májky stany a spát tam ale mít hlídky. Vůbec nechápu, že se na takovou věc můžeš zeptat, ale asi můžeš, je to zdarma a tebe to zajímá, viď? Taky jsem viděl jak mladý paka nacouvali k májce autama, ale to je debilita, to není folklór. Jinak naprosto souhlasím s první radou, ale zase jsem slyšel, že byli borci, co vyšplhali na vrchol a ten odřízli,nebo tak něco. A když bychom šli do extrémů, tak jsou dnes moderní prostředky, jak ochránit kde co. Alarmy, pohybová čidla napojené třeba na sirénu a halogoenová světla, jsou i čidla, která se zapnou když se z polohy kolmé přemístí do polohy vodorovné, lidově se tomu říká čidlo ležícího, nebo mrtvého muže. Způsobů je ohromné množství, ale nemělo by dojít k újmě na zdraví, nebo majetku.

No jo, ale když se necháte uvázat k pahýlu? to u vás nejsou pořádný chlapi, když už ausgrecht chete mít májku?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 22.04.14 12:47

Bude mi 21 let. Dospělí chlapy nesmí pomáhat. Je to záležitost vždy svobodných. Nás je celkem 18 od 15-26let. Horních je o 11 více. Už nás to štve, tak kluci přišli s tím pepřákem. Musíme uhlídat do 6 ráno. Bráníme se statečně, ale prd platné. Ani se nemůžeme rozdělit a jít ukrást jejich. Hlídáme, ale když nás napadnou, drží nás v šachu a jen čumíme, jak budeme zase za hlupáky.

Datum: 22.04.14 13:47

Aha, no u nás na ústecku to dříve dělali hasiči, všichni, se to nedrželo jako svobodný nebo ne, májku stavěli na pozemku hasičárny, za plotem s trojitým ostnatým drátem a zamčenou bránou, ani nevím, jestli jí někdo ukradnul, ale často se stávalo, že se zlomila. Pepřák by mohl být v pohodě, ale nesmíš si ho nastříkat do svých očí, dostupný je i el.paralyzér, ale nevím jak to berete vážně, jestli je to folklór, takové to juchání s pérečkem za klobůčkem,jako že o nic nejde. A nebo už je to važný, jako morální újma a tak dále, bylo by dobré mít ten konflikt natočený na kameru, hlavně výzvy ať se to nepokoušel ukrást a pak vaší obranu, aby pak nějakej Čenda nepřišel s tím, že nic nedělal a dostal pepřák do ksichtu. A to tebou popisovaný uvázání k pahýlu zavání omezováním osobní svobdy a nebo tak něco. Není tam svobodný mladý bengo? ale zase nevím, jestli se to musí hlídat v krojích, ale zase by si to mohl vzít jako přesčas, že ano?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.14 14:03

Zkuste si od hasičů půjčit požární mašinu, jestli je kam napojit, tím je zaručeně odženete daleko od májky, nebo na májku navlíknout železnou klec, alespoň do výše 2.5metru. A hlavně to chce pořádné lidi okolo který nepůjdou v 1 spát

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 22.04.14 14:11
avatar

Staveni, hlidani a kradeni majky je folklor. Tam peprovy sprej a podobne blbosti nepatri. Mate ve vesnici hasice?

Postavte k majce strikacku a az prijdou, tak je osprchujte.

Take muzete spodek majky pobit kovovyma platama, coz vam da cas na obranu proti skaceni.

Ale zaklad je neusnout (=neozrat se).

doplněno 22.04.14 14:11:

Kokam, ze pavelv byl rychlejsi s naprosto stejnyma napadama.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 22.04.14 14:46

no u nás se teda májka nekrade .. staví ji SDH ve spolupráci s záchranou službou a ti spolu pořádají i celou zábavu.. vidívám že přes noc stojí u pozemku s mají auto od záchranky a kluci mastí karty a hlídají máju aby si nějaký nenechavec nepřilepšil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 22.04.14 16:14

Díky moc všem. Ano je to folklor. Jde o takovou tradici při stavění máje. Nic, co by nám nějak uškodilo. Nebo, že bychom se servali do krve. Nic takového. Jen jde o tzv. čest mládenců, uchránit svou májku . Ale ta naše čest je už po 3 roky nějak pošramocená. Proto letos nemůžeme dopustit, aby opět padla. Letos se musí vykupovat hornáci.

Ale s tím pepřákem, máte pravdu. To tam asi nepatří, bylo by to asi dost drsnácké. Ale 2 kamoši z vesnice jsou hasiči, to by byl dobrý nápad. Tu hadici by si snad neodvážili přeseknout. To, že nás přivázali k pahýlu, to nebereme nějak moc tragicky. Prostě jsme prohráli a hornáci byli vítězové. Jen ta čest, byla v pr--eli. A holky pak mají takové řeči " nedokážete ubránit májku, nedokážete ubránit Manku". Ale vše je jen o takové tradici. Ještě jednou moc dík. Třeba do soboty něco vymyslíme. Dík Jumba

Datum: 22.04.14 17:47
avatar

Pepřák je hloupost. Spíš v noci z 30. 4. na 1. 5. nesmíte být pod duchnou, ale pod májí. Naši kluci si pokaždé hned pod májí postaví velký vojenský stan, mají i spacáky na přikrytí, něco k pití a dělají si stejky na grilu. To pak hlídání příjemně utíká.

Pokud byste si netroufli být u májky celou noc, rozdělte se na několik skupin a střídejte se v hlídání třeba po 2 - 3 hodinách.

Jinak naši kluci májku omotají až do výšky asi 2 m hustým pletivem. Takže se neuřízne.

Je to ostuda, že Vám ji vyfouknou každým rokem. Kdyby jednou, ale pořád, to je hanba. Koukejte se už pochlapit a letos pořádně hlídat, až do rána. Jinak to nejde. jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 22.04.14 18:14

Nejsme nikdo pod peřinou. Hlídáme dohromady od postavění májky celou noc. No, celou noc né, když nám ji ukradnou, že. Jenže hornáci se přiženou, ty menší svážou hned a nás starší po delší době taky.Nedá se ubránit, když je nás skoro o polovinu méně. Vrhnou se na nás a ostatní májku uřežou. Ale i to pletivo nebude marné a hasiči nám snad i auto půjčí. Děkuji všem.

Datum: 22.04.14 20:21

Marné by ani nebylo vyslat zvěda do vedlejší vesnice. Hlavně jde o to být všichni spolu a navzájem si krýt záda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.04.14 17:57

Nechlastat a hlídat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.