Škody působené zasypaným vodním náhonem

Od: Datum: 22.04.14 09:20 odpovědí: 3 změna: 29.04.14 12:35

Dobrý den, řeším /zatím neúspěšně/ škody, které mi působí zasypaný vodní náhon. Voda pramení v lese, teče korytem po pozemku obce, v některých místech pod úrovní země. Původně protékala přes další pozemky (nyní 4 soukromých vlastníků), na kterých bylo těmito vlastníky koryto náhonu zasypáno a tím zahrazen vtok do řeky, do které náhon původně ústil. Poslední zásah udělala obec ve spolupráci se stavbou silnic, kdy po povodni v roce 1997 při obnově stržené silnice zasypala zbývající část, která vedla pod povrchem silnice. Při větším děšti, bouřce, tání sněhu si voda s koryta hledá cestu a tak protéká svahem, který mám na mém pozemku nad domem. Zaplavuje mi studnu, septik, garáž, podmáčí dům, nelze projít k domu, nebot místo příchodu a příjezdu je jedno velké jezero. Obrátil jsem se nespočetněkrát na obec, ta tvrdila, že to není její záležitost. V katastru je vodní tok vyznačen, tak jak teče, ale jako pozemek, nikoliv tok. Obrátil jsem se na Inspektorát životního prostředí, který po šetření na místě doporučil, aby vodoprávní úřad KÚ určil, zda se jedná o vodní tok. Za účastí obce a povodí mi pak sdělili, že se o vodní tok nejedná a konec. Mne k šetření, ani jednání nepřizvali, určení nebylo formou správního rozhodnutí, jen byjádření. Prosím o radu. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: poseidon*
Datum: 22.04.14 13:16

Zřejmě by v této fázi bylo nejvhodnější, obrátit se odborně způsobilou osobu, znalou hydrogeologie a pokud možno i práva, aby Vám k problému vyhotovila odborný posudek, jehož cílem by bylo zjistit příčinu zatápění Vašich nemovitostí (fyzickou a pokud možno i právní) a na základě toho vypracovat návrh řešení. Řešení může být buď právní, nebo stavebním opatřením na Vaší straně (např. odvodnění). Obecně čím déle nepříznivý stav trvá, tím menší je možnost úspěchu právní obrany.
Pokud se chcete pokusit o právní řešení, je třeba odpovědět na tyto otázky:
1.) Jak dlouho nepříznivý stav trvá
2.) Jakým stavebním zásahem byl zapříčiněn, kdo byl stavebníkem
3.) Kterým úřadem a jakým rozhodnutím byl tento zásah povolen (pokud vůbec byl povolen)
4.) Jestliže byl povolen, získat kopii toho rozhodnutí
5.) Na základě toho zvážit právní kroky (odvolání, obnova řízení, žaloba)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarinka49
Datum: 29.04.14 10:07

Moc děkuji za odpověď, omlouvám se, že reaguji pozdě. Na otázky 1-3 odpověď známe, je v textu mé otázky. Ad 4) nevím jestli bych získala individuální rozhodnutí, no zkusím. Ještě mi poradila přítelkyně, obrátit se na katastr o zpětnou identifikaci parcely, aby se zjistilo, co to bylo původně a tím, jak dalece kdo za to je zodpovědný. No bude to dlouhá cesta. Ještě jednou díky.

Od: poseidon*
Datum: 29.04.14 12:35

Pokud je poslední správní rozhodnutí v té věci z 90 let, pak se proti němu již nelze účinně odvolat, ani podat žádost o přezkum, protože vypršely všechny lhůty (max. 3 roky).
Tzn. že správním orgánům už můžete pouze zasílat podněty a o něco je žádat, např. aby Vám poskytli informace (což musí, pokud je mají), nebo zahájily nějaké správní řízení a někomu něco uložily (tady je šance nevelká, protože k tomu by zřejmě musely zjistit nějaký protiprávní stav, nebo ohrožení veřejného zájmu).
Teoreticky by zasypání náhonu mohlo být kvalifikováno jako nepovolená (či neoprávněná) stavba, či terénní úpravy a stavební úřad by mohl zahájit řízení o jejím (jejich) odstranění. Musela by jste ale zřejmě prokázat, že k takové nepovolené (či neoprávněné) činnosti došlo.
Na kopie správních rozhodnutí i jiných úředních listin v té věci máte nepochybně nárok podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Po tolika letech ale může být pro úřady problém zjistit kdo je vydal a dohledat se jich. Zkuste podat cca takovéto žádosti na stavební úřad:
Ve věci obecního pozemku:
Žádost o informace podle zákona zák. č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
Vážení pracovníci stavebního řádu,
obracím se na Vás podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Moje žádost se týká zasypání koryta vodního náhonu na pozemcích ve vlastnictví obce ... jde o p.č. ... (vyjmenovat parcelní čísla pozemků dle katastru nemovitostí http://nahlizenidokn.cuzk.cz/) v katastrálním území ... Vzpomínám si, že k zasypání vodního náhonu patrně došlo po povodních koncem 90. let, náhon vedl od ... směrem k ...
Sdělte mi prosím, jakým rozhodnutím bylo povoleno zasypání koryta vodního náhonu na výše uvedených pozemcích. Sdělte mi konkrétně: kterým úřadem, kdy a pod jakým číslem jednacím bylo rozhodnutí vydáno, kdy nabylo právní moci a poskytněte mi jeho kopii. Jestliže je takových rozhodnutí více, poskytněte mi informace o všech těchto rozhodnutích.
Předem děkuji za vyřízení mojí žádosti.

Dne ... 2014 , podpis

Jméno, příjmení, datum narození, adresa bydliště

Ve věci soukromých pozemků majitele XY:
Žádost o informace podle zákona zák. č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
Vážení pracovníci stavebního řádu,
obracím se na Vás podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Moje žádost se týká zasypání koryta vodního náhonu na pozemcích ve vlastnictví majitele XY, jde o p.č. ... (vyjmenovat parcelní čísla pozemků dle katastru nemovitostí http://nahlizenidokn.cuzk.cz/) v katastrálním území ... Vzpomínám si, že k zasypání vodního náhonu patrně došlo v 90. letech minulého století, náhon vedl od ... směrem k ...
Sdělte mi prosím, jakým rozhodnutím bylo povoleno zasypání koryta vodního náhonu na výše uvedených pozemcích. Sdělte mi konkrétně: kterým úřadem, kdy a pod jakým číslem jednacím bylo rozhodnutí vydáno, kdy nabylo právní moci a poskytněte mi jeho kopii. Jestliže je takových rozhodnutí více, poskytněte mi informace o všech těchto rozhodnutích.
Předem děkuji za vyřízení mojí žádosti.

Dne ... 2014 , podpis

Jméno, příjmení, datum narození, adresa bydliště

doplněno 29.04.14 12:40:

Pokud by informace neposkytli do 15 dní můžete podat stížnost, nebo odvolání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.