Zajisteni pohrbu

Od: Datum: 21.04.14 07:18 odpovědí: 8 změna: 21.04.14 10:17

Dobrý den,

Já bych se chtěl zeptat, když někdo zemře a pak je ten člověk předaný pohřební službě a je u té pohřební služby déle, tak je i tak možnost si zemřelou osobu prohlédnout na pohřbu nebo ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.04.14 07:50
avatar

Ano, možné to je. Pohřební služba se zeptá, jeslti chcete rakev otevřít. Ale nedělejte to! Pamatujte si toho člověka takového, jaký byl za života. Nekažte si vzpomínku pohledem na mrtvé tělo! Protože to je jen tělo. Člověk už není. *plac* Upřímnou soustrast

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mill
Datum: 21.04.14 08:01

Já jsem slyšel, že když je tam to dělo u pohřební služby déle než 7 dnů tak si ho nemůže člověk prohlídnout.

Datum: 21.04.14 08:14
avatar

Ano, to je pravda. Po určité době, zejména v letních měsících, už tělo nemůže být pozůstalým ukázáno. Já to zažila u netragičtějšího úmrtí v mé rodině.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.14 08:06
avatar

Je to možné. Zažila jsem v rodině, že otec zemřel v době, kdy syn byl na dovolené na druhém konci světa. Pohřeb byl odložen o 10 dní, až se syn vrátil. A vím, že syn se chtěl (a mohl) na otce podívat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.14 08:18
avatar

Nevím, jaké dělo mají v pohřební službě - na rozprášení pozůstalých? /omlouvám se, nechci si dělat legraci z posledních věcí člověka, ale nedalo mi to/.

Ale před kremací je možnost nechat zesnulého v krematoriu vystavit. Je v rakvi za sklem, mezi květinami. Vzpomínám si na tetu Máňu, ranila ji mrtvice, byla právě venku a upadla na studeň a v obličeji pak měla při vystavení nehezkou velikou modřinu. Bylo mi asi 8 let a pamatuji se na to.

Zesnulého je možno vystavit i v kostele, při bohoslužbách. Kněz slouží u otevřené rakve, příbuzní se loučí, rakev se následně uzavře a nese ke hrobu.

Poslední možnost - zažila jsem ji v roce 1985. Manželovi umřela skoro 90 letá babička. Pohřeb byl vypravený z domu, do místní kapličky a odtud asi 500 m na hřbitov. Proto pracovníci pohřební služby upravili pro rakev trv. černou komoru. Přinesli do babiččiny světničky dřevěné postravce a rámy, na ně natáhli černé velikánské látky, takže vznikla jsem malá černá místnůstka. Tam dali babičku v rakvi na márách, příbuzní se s ní chodili loučit. Vzpomínám na 2 nepříjemné věci:

1/ Bylo to ke konci června, horko jako v tropech a ticho černé komůrky rušilo silné bzučení několika tlustých masařek, které s chutí na zesnulou usedaly a když někdo vstoupil, s bručením začaly kroužit kolem. Těžký a nedýchatelný vzduch.

2/ Babička byla drobné postavy. V den smrti se ale s chutí a hodně najedla hrachové kaše. Proto v té černé komoře pak vypadala jako ve vyskokém stupni těhotenství, celá nafouklá, velikánské břicho, které za života nikdy neměla. Vypadalo to, že každou chvíli praskne.

Po těchto nemilých zkušenostech s posledním pohledem na zesnulého bych raději byla pro to, aby si zesnulého pozůstalí uchovali ve své mysli takového, jaký byl zaživa. Smrt nikomu krásy nepřidá a občas má člověk na celý zbytek života nepříjemnou vzpomínku.

Jinak zesnulý je uchován v chlaďáku, tak si myslím, že vystavit se nebožtík nechá vždycky, v chladu se tělo nijak nemění. Přesto už bych nechtěla vidět nikdy zesnulého, není to pěkný pocit. Raději si ho pamatovat takového, jaký byl živý. Jaga.

doplněno 21.04.14 14:19:

Proč měníte nicky jako ponožky a nestačí Vám jeden? JOSS, MILL, SKK. *ee*

Nemáte se za co stydět, každému z nás někdo blízký zemřel. Proto nechápu to konspirativní jednání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 21.04.14 09:12
avatar

Samozrejme, ze je mozno, jak psali přede mnou je v chladícím boxu.

Mne kdyz zemrel tatínek, nechtela jsem ho videt, videla jsem ho v nemocnici než zemřel a i tak to nebyl Hezký pohled.

Ovsem radim, aby nekdo zkontroloval, pokud nikdo nechce, alespon někdo z pohřební sluzby podle fotografie, zda je nebožtík Váš.

Zni to nemistne, ale nám na pohreb privezli misto babičky nejakeho dedu.takze jsme se loucili s prazdnou rakví. I to se bohuzel stává. ..

doplněno 21.04.14 09:27:

Tak to nevím, my meli pohreb za tyden.

Ale jak pisi jiní, uchovejte si vzdy raději vzpomínku spise na živého člověka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skk
Datum: 21.04.14 09:21

Já když mi umřel děda, tak byl odložen pohřeb o nějakých 13 dnů a řekli mi že u pohřbu už mi ho neukážou, že na ukázku je určitá doba

Datum: 21.04.14 10:17
avatar

Je možné, že vás rodina chtěla uchránit pohledu na mrtvolu. Omlouvám se za výraz, ale v podstatě dědeček, kterého jste znal, byl pryč. Měl byste zbytečné trauma.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.