Jmeno Labe po soutoku s Vltavou

Od: Datum: 08.05.14 19:54 odpovědí: 10 změna: 09.05.14 00:18
Zdravim. Proc se jmenuje pokracovani Labe OD soutoku s Vltavou stale Labe a ne Vltava? Delka Vltavy je pokud vim prece delsi od pramene do jejiho soutoku s Labem nez delka Labe od pramene do soutoku Labe s Vltavou. Za chyby se omlouvam, pisu z mobilu.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: poseidon*
Datum: 08.05.14 20:05

Četl jsem o tom, že v dobách kdy to pojmenování vzniklo, bylo Labe významnější řekou, protože v jeho nížinném a úrodném povodí žilo více obyvatel, než v povodí Vltavy.

Datum: 08.05.14 20:15

Labe má jméno po celém toku i v Německu.Proto nemůže mít jméno Vltava

JABRAKA

Od: kubaaa*
Datum: 08.05.14 20:24
Proto me zarazilo ze se to v Nemecku nejmenuje Vltava neboli Moldau. Jinak diky za odpoved. Nas zemepisar mi tim nasadil brouka do hlavy, sam to nevi.
Od: pepr®
Datum: 08.05.14 20:30

@jabraka: To máte hodně podivnou logiku.

kubaa: Podle mě nejde o délku, ale o šířku resp.mohutnost toku. Tudíž jde o to co se do čeho vlévá. Obvykle menší se vlévá do většího. Jelikož je Labe objemově větší řeka, tak se dál používá její jméno.

doplněno 08.05.14 20:36:

No, když se tak dívám na průtoky Vltavou a Labem, tak to asi bude jinak.

Já jsem měl vždycky už od základky Labe za větší řeku.

Od: ria®
Datum: 08.05.14 20:24

" Důvodem této "záměny" je skutečnost, že povodí Labe obývali již ve starověku Keltové a považovali řeku za hlavní tok."

zdroj: http://www.toulkypocechach.com/soutok.php

Datum: 08.05.14 20:52

Přesně tak. Proto i názvy Polabí apod. Vltava je vcelku bezvýznamná řeka proti Labi.

Od: asd*
Datum: 08.05.14 23:14

Na soutoku vypadá Labe větší než Vltava, proto se za soutokem jmenuje Labe. Ovšem ve skutečnosti je větší Vltava = správně by Labe mělo být jen k soutoku a dál až do moře Vltava. Holt dřív neměřili, brali to od oka a název už zůstal...

Datum: 08.05.14 23:26

Keltové nazvali řeku Labem i od soutoku s Vltavou a to se zachovalo dodnes.

Od: lmgify
Datum: 09.05.14 00:15

Udajne se jmeno po soutoku urcuje podle toho, co se do ceho vleva a to se zase urcuje podle uhlu, pod kterymi se reky potkavaji. Pri pohledu v davne minulosti bez mericich pristroju to vypadalo, ze se Vltava vleva do Labe a proto se to od soutoku jmenuje Labe. Podle nejnovejsich mereni se ale pry vleva Labe do Vltavy ... Jestli to tak bylo vzdycky nebo se soutok trosku posunul a tim se zmenily uhly, to nevim.

Jinak Labe je strasne stary nazev, ktery mozna predchazi i pobytu Keltu na nasem uzemi (byly vytlaceni germanskymi kmeny nekdy ve 2.-3. stoleti n.l.).

Od: lmgify
Datum: 09.05.14 00:18

Wikipedie ma zajimave povidani o tomto problemu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.