Otázka?s obsahem lichoběžníku

Od: Datum: 23.03.14 18:29 odpovědí: 9 změna: 23.03.14 19:34

Dobrý den potřebovala bych vědět jak vypočítat OBSAH lichoběžníku se stranou : a- 7m , b- 4m , c- 3m , d- 6m. DĚKUJI

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.03.14 18:37

vyzkoušet vzorec: 0,5*(a+b)*v

Od: natynka*
Datum: 23.03.14 18:41

Děkuji ale ja potřebuji vědět jak vypočítám výšku?

Datum: 23.03.14 18:48

pomocí pythagorový věty?

Datum: 23.03.14 18:53

Děkuji a byla by jste tak hodná a pomohla mi to vypočítat podle zadání?

Datum: 23.03.14 19:14

vím že a=7 a c=3.

1. budu pracovat se stranou a rozdělím si ji na 3 díly: jeden díl musí mít vzdálenost 3 m(protože je to strana c) tudíž mi zbyly 4 m ty rozdělím na půl. Což jsou 2 m

2. Ted udělám tu pythagorovu větu aby jsem zjistila výšku. Mám ty 2 m a stranu b=4m.

znám přeponu a jednu odvěsnu. potřebuji tu druhou

3. do vzorečku dosadím: v2=22 - 42

4.vypočtu s toho délu výšku a pak dosadím do vzorce pro lichoběžník

Datum: 23.03.14 19:24

špatně. Není důvod, proč by pata výčky dělila ten čtyřmetrový úsek na poloviny. Viz níže.

Datum: 23.03.14 19:11

To jde různě.

Předpokládám, že základny lichoběžníka jsou a a c (vrcholy označím A,B,C,D, strada a ja AB atd). Nejprve byzh stranu b posunul rovnoběžne do bodu D, čímž dostanu trojúhelník AB1D o stranách AD = 6 [m], B1D = 4, AB1 = 7-3 = 4. Tím je úloha převedena na hledání výšky trojúhelníka AB1D a to jde mnoha způsoby.

1. Mohu si stranu AB1 rozdělit patou výšky na dva úseky, jejichž délka dá dohromadu 4 a které jsou s hledanou výškou a stranami AD, resp. B1D spojeny Pythagorovou větou (dvě rovnice pro dvě neznámé)

2. Mohu spočítat obsah S trojúhelníka AB1D z Heronova vzorce a pak výšku ze vzorce S = ½|AB1| v

3. Mohu spočítat cosinus některého z úhlů trojúhelníka AB1D při jeho základně (třeba kosinovou větou) a pak už je výpočet výšky brnkačka

V našem případě vychází trojúhelník AB1D rovnoramenný a není tedy problém spučítat jeho výšku na strtanu AD. Jakmile ji budu mít, bude výpočet hledané výšku také jednoduchý a zase ho mohu provést různými způsoby. Mimo jiné mohu použít vhodné podobnosti.

Tak si vyber.

Datum: 23.03.14 19:27

Děkuji ale chodím do 7.třídy a nebrali jsme ještě Pythagorovou větu ani Heronův vzorec tak bych potřebovala nějaký jiný způsob výpočtu a nebo nám učitel zadal špatné zadání.Kolik by vám vyšla výška v metrech podle vás?

Datum: 23.03.14 19:34

Tak to nevím. Od pohledu se mi zdá, že bez Pythagora, v té či oné podobě, to nepůjde, ale popřemýšlím. Podobnost jste brali?

Jinak já ty postupy jen navrhoval, sám jsem to zatím nepočítal, takže výsledek sem zatím nedám.

doplněno 23.03.14 20:33:

Obávám se, že Pythagorova věta je minimum, které k tomuto příkladu potřebujeme. Přemýšlel jsem, zda nejde nějak využít zpeciální hodnoty, ale nic mne nenapadá.

A na okraj, ta výška mi vyšla tři poloviny krát odmocnina ze sedmi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.