Vdovský důchod

Od: Datum: 07.05.14 13:53 odpovědí: 3 změna: 07.05.14 15:46

Dobrý den,

nevíte někdo ,jak je to s vdovským důchodem? Prý se pobírá jen jeden rok?

Mladá vdova dvě nezletilé děti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.05.14 14:13
avatar

Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí této doby má vdova nárok na vdovský důchod, jestliže pečuje o nezaopatřené dítě, pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II až IV, pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II až IV, je invalidní ve třetím stupni, dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z uvedených podmínek do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.14 15:13

A jak je to s vdovským důchodem u důchodců-starobních?Nebo obráceně vdovecký?

Datum: 07.05.14 15:46
avatar

Pravidla pro vznik nároku na vdovský i vdovecký důchod jsou stejná. Dále se ptáte na souběh starobního a vdovského (vdoveckého) důchodu. Oba důchody jsou vypláceny. Vyšší důchod se vyplácí v plné výši a z druhého důchodu se vyplácí jedna polovina jeho procentní části. Základní výměra u druhého, nižšího důchodu se nevyplácí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.