Žena hospodyňka - nemoderní exemplář?

Od: Datum: 20.03.14 15:23 odpovědí: 16 změna: 22.03.14 22:52

Chápu, že mé téma k diskuzi nejde globalizovat, ale zajímá mi jak "moderní svět" (záměrně v uvozovkách) pohlíží na ženu hospodyňku?

Vysvětlím, co mě k tématu přivedlo. Žiju rok a půl v NY a měsíc bydlíme s přítelem. Já jsem vychovaná v Česku a mám pocit, že žena vytváří teplo domova. Neříkám, aby se dřela, ale základní věci mi přijdou samozřejmostí. Uklízet, prát, vařit.. atd. Bylo pro mě teda samozřejmostí, se takovým způsobem začlenit do nového bydlení s přítelem, který byl ale doposud zvyklý stravovat se v restauracích či objednávat jídlo domů, prádlo si nechat vyprat i vyžehlit. Upřímně já to mám ráda a baví mě o někoho pečovat. Tudíž každý den, když přijde z práce, je uklizeno a navařeno. Prát jsem mu zatím nezačla, protože stále má zavedený zvyk nosit si prádlo do prádelny. Nic mi neřekl, nenaznačil. Jídlo mu chutná, zdá se že je spokojený, že přijde z práce a má vše připraveno. ALE - v okruhu známých se setkávám s názorem, že jsem vlastně taková "domácí kuchta", proč to dělám, když nemusím. Nechci, aby si přítel myslel, že si našel holku z východu, která vše dělá "po staru". Proto si posledních pár dní pohrávám s myšlenkou, jestli žena hospodyňka není trochu zastaralá a zda je tato pozice stále vyžadována. Vím, že NY je trošku jiný svět, ale se stejným názorem se setkávám u svých kamarádek z Čech. Prostě pečovat a starat se o něco víc než nehty a vlasy je u mladých holek nemoderní. Zdá se. Stejně, ale jako člověk pečuje o své tělo (ano, mám upravené nehty, chodím ke kadeřnici, do fitka atd.) mi přijde samozřejmé starat se o domácnost. Není to problém, který by mě trápil, spíš námět k diskuzi, zda takovéhle snažení není vlastně kontraproduktivní a jestli se tím žena nesnižuje na úroveň posluhovačky, kterou si muž pak neváží, protože není dostatečně moderní a na úrovni. A zda bych svou snahu neměla trošku krotit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.14 15:35
avatar

Zdravím, všeho s mírou. Upřímně... denně bych nevařila (úklid je samozřejmě nutný, ale ne každodenní gruntování). Bohužel v česku je stále ideálem mnohých "pánů tvorstva" v trenýrkách a s pivem v ruce jedině žena, která mu donese pivo a uvaří vepřo-knedlo-zelo. Za jinými státy jsou naše ženy skutečně takové ukoptěné kuchtičky, pokud to porovnám s názory známých ze zahraničí. České ženy prý o sebe málo dbají, chodí i špinavé, a je jim to prý fuk. A kluci z Švédska se vyjádřili, že máme u nás krom hromady pěkných, ale většinou sportovně oblečených holek tři extrémy - zanedbané kuchty, vypasené prasnice narvané do legín a zmalované umělé barbíny (slova in natura).

Takže - klidně vařte, uklízejte - ale proč denně? Ukažte, že jste taky reprezentativní kus:) A na praní doma nevidím nic nenormálního, své prádlo si chci prát sama v soukromí, ne někde ve veřejné prádelně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.14 16:14
avatar

Pokud to Vám takto vyhovuje, tak se určitě na nic nesnižujete. Pak se ale asi musíte vypořádat s názorem okolí, že jste ta "kuchtička". Máte ale vlastně štěstí, že si Vy sama určíte, kolik těchto domácích prací budete dělat. (Jen se teď moudře rozhodnout, že ) Ale abych aspoň troch odpověděla na Vaši otázku - pokud je pozice ženy jako té "kuchtičky" vyžadována, tak si myslím, že to zastaralé je. Ale pokud je to dobrovolná pozice, proč ne. Také si myslím, že je o dost lepší si některé věci udělat sama. Vaření je vždy lepší z domova, a prát bych si taky nikde jinde než doma nechtěla.

Já se potýkám s opačným extrémem: Když jsem se k příteli přistěhovala, zeptala jsem se, kolik platí nájem, a pravidelně od té doby platím polovinu. Střídáme se v nákupech, když jezdím jeho autem, dám na benzín. Připadá mi to takto přirozené, hanba by mě fackovala, kdybych u něj bydlela zadarmo. Jediné, co je asi úplně na něm, jsou restaurace. Když jdeme ven jíst, platí téměř výhradně on. Ale to opravdu není často.

Na druhou stranu, on takto nepřistoupil k péči o domácnost. A není jí mnoho, vlastně jen úklid (pereme si každý sám, takže to do práce nezapočítávám, a vaření mně baví) - ten "denní", aby se nehromadilo nádobí na stole a ve dřezu a prádlo po židlích atp, a ten "týdenní", tzn. podlahy, koupelna. Ten "důkladný" - okna, prach, si udělám sama. Ale na ty první dva bych ho potřebovala, mám práce denně až nad hlavu (když připočítám studium, denně min. 12 hodin). On má práce málo, přesto vydělává víc než já. Suma sumárum, neskutečně mě štve, že jsem na úklid sama. A zvláště, když jej vidím denně trávit celá odpoledne a večery u televize a počítače. Vidím se v budoucnosti, jak pobíhám kolem práce, dětí a domácnosti, večer padnu na hubu a on si hraje hry, a mám chu se na něj vykašlat, ačkoliv je to ve všech ostatních ohledech suprovej chlap. Když se pokusím o "převýchovu", což je mě samotné dost proti srsti (mám toho dost v práci - jsem učitelka), tak se pár týdnů snaží a pozvolna se vrací zpět. Takže ono to "jak sis to v tom vztahu udělala, takové to máš" taky moc neplatí.

Takže za mě - máte volné pole působnosti, pokud jste schopná se vyrovnat s tím pohledem na sebe jako hospodyňku, pokračujte tak, jak jste zvyklá. Vzdát se něčeho, co Vás naplňuje, jen proto, že je to nemoderní, nestojí za to

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.14 17:26

Ja si vetsinu sveho obleceni peru a zehlim sam, doma uklizim, varim temer kazdy den a nepripada mi na tom nic divneho ani nemoderniho, spis naopak. Jsem snad taky domaci kuchta?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.14 21:37

To jste měla zadat na nějaké emerické poraďte. To je opravdu jiný svět. Já si nedovedu představit že bych přítelovy smradlavé ponožky z práce denně vozila někam do prádelny. Nebo to skladujete 3 dny někde v pytli? Dobrou chu. Kalhotky a podprsenky si perete jak? Jinak mi přijde časově přijatelnější naházet prádlo do pračky než někde jezdit s prádlem. Jak dlouho trvá prací cyklus? A jak dlouho trvá nabalit prádlo, nastartovat auto, někam dojet, vystát frontu, zas pak jet do prádelny...V době kdy existují pračky a sušičky, myčky nádobí Vaší otázku nějak nechápu. Za kuchtu se nepovažuju. Jo a v ČR každý moderní chlap vaří. Ten můj výtečně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.14 21:47
avatar

Dřív byla žena hospodyňka, protože neměla prakticky žádná práva a byla silně potlačována ve "světě mužů". Tudíž jediné místo, kde se mohla (a bylo to očekáváno) "vyřádit" byla domácnost. Konečně ženy postupně začínají získávat rovnoprávnost, ale stále to ještě není ono. Proč by jako měla žena poklízet a vařit každý den? Jen kvůli tomu, že je to žena? Proč se lidé "vysmívají" mužům, kteří se starají o domácnost (perou, vaří, poklízí...) a jsou označováni za podpantofláky "s línou ženskou"? Víte, už pár let (naštěstí) není poklizená domácnost známkou "dobré ženušky". Alespoň za velkou louží, z nějakého důvodu se to tady u nás stále drží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.14 22:33

Trosku te nasi male zimcce krivdite. Ja se v zivote nesetkal s clovekem, ktery by mel nazor, ze poklizena domacnost je znamkou "dobre zenusky". Pro vetsinu lidi je to znamkou cistotne osoby jakehokoli pohlavi. A i kdyby to nekdo oznacil za praci "dobre zenusky", je na tom snad neco spatneho?

"Konečně ženy postupně začínají získávat rovnoprávnost" doufam, ze tim myslite celosvetove meritko, protoze v CR byla hranice rovnopravnosti davno prekrocena a nyni jsou pravne diskriminovani muzi. Tim nerikam, ze zeny nemaji mensi platy, atd, ale to uz neni vec rovnopravnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.14 22:43
avatar

Menší platy, skoro žádné filmy/seriály s hlavními ženskými hrdinkami zcela nezávislými na muži (strong female characters - neznamená to, že žádného muže nemají), všelijaké sexistické reklamy a plakáty, muž s hodně sex. zkušenostmi="borec", "už zkušenej"..., ale žena s podobnou historií="běhna", "štětka", "jde s každým" atd. atd. Ne, ženské opravdu nejsou rovnoprávné, akorát většina věcí je u nás (a ve světě) tak silně zakořeněná, že už skoro všem přijde normální a nepozastavuje se nad tím (např. slavné victim blaming, to "podívej, jaký mᚠv baráku bordel, to ti jako žena neuklízí?").

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.14 22:57

*Zadny zakon neprikazuje zamestnavatelum, aby davali zenam mene. Ve statni sfere jim dokonce prikazuje, aby meli stejne platy.

*Zadny zakon nebrani filmarum ani filmarkam natacet filmy/serialy, kde by byly nezavisle zeny.

*Zadny zakon nenuti reklamni agentury tvorit sexisticke reklamy a plakaty.

*Zadny zakon vas nenuti myslet si, ze sex.zkuseny muz je borec a zena je behna.

Ve vsech techto pripadech je tedy mezi zenami a muzi pravni rovnost. Zkuste se nad tim trosku zamyslet. Naopak pokud by zakon prikazoval tak ci ona, slo by o omezeni svobod, coz je naprosto neprijatelne. To, ze nekteri lide si mysli, ze zeny jsou horsi, nez muzi, je jen jeho/jeji svobodny nazor, byt je sebepitomnejsi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.14 08:39
avatar

Mluvím snad o právní rovnosti? Rasismus je furt rasismus, i když je státem zakázán. Stejně tak diskriminace je pořád diskriminace, i když podle zákona být nemá. Tady jde o "většinový pohled" - který se prostě MUSÍ změnit.

doplněno 22.03.14 17:50:

Už jen podle vašich odpovědí jde vidět, že tohle jako chlap prostě nikdy nepochopíte. Už to asi nebudu dál rozebírat, protože to stejně nikam nepovede.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.14 16:11

A co je podle vas rovnopravnost? Zkusil jsem to rozlozit na dve slova, aby bylo snazsi pochopit kam smeruji. Nazor spolecnosti, nazory na to co je spravne a moralni se meni pomalu a rozhodne je nelze usmernovat zakony, to by balo naprosto nepripustne zasahovani do osobnich svobod.

Ted uprimne... pokud by bylo firmam umozneno sepsat smlouvu tak, aby bylo jasne vymezeno to, ze zena po x-let nesmi otehotnet a odejit na materskou, pripadne musi dat v takovem pripade vypoved s prodlouzenu lhutou, pak by jiste mely zeny snazsi ziskat zamestnani. Na zodpovednych manazerskych pozicich je totiz pomerne rizikove prijmout zeny v nejlepsim (a take nejlplodnejsim veku) a skloubit karieru a rodinu zvladnou jen ty nejodolnejsi.

doplněno 22.03.14 19:34:

Nepovede. Cim dal casteji se totiz setkavam s tim, ze zeny nestoji o rovnopravnost a emancipaci, ale o to, aby jim bylo pokudmozno ve vsem nadrzovano, a aby si zamestnavatele nemohli svobodne vybrat, ale proste museli prijmout do zamestnatni zenu a dat ji stejny plat bez ohledu na to, zda bude stejne vykonna, stejne zodpovedna, atd.

Ja myslim, ze je ted nejvyssi cast rici dost. Ve spolecnosti jsou v tuto chvili muzi/zeny vice mene rovnopravni. Nelze dal menit zakony a normy ve prospech jednoho pohlavi. Vnimani spolecnosti se musi casem zmenit samo, nelze ho k tomu nijak nutit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hmŽ
Datum: 22.03.14 19:49
avatar

Neřeš. :) Feministky prostě "konečně už chtějí být ve všem naprosto rovny mužům". Ale samozřejmě vyžadují, aby jim chlap otevřel dveře, pomohl do kabátu, platil za ně v restauraci, nosil jim tašky, v případě manžela pak aby doma za ně uvařil, ... a ony by tak konečně mohly být spokojené, jak ta rovnoprávnost pěkně funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.14 22:23
avatar

Vůbec nevíte, o čem mluvíte. Jaká nadřazenost? Tady jde o to, že když je v reklamě na auto holka, tak je polonahá a "hází sexy očka", zatímco když je v té reklamě chlap, tak je to nějaký obchodník nebo něco podobného. Když je někde zbitá/znásilněná holka, tak "nooo, tak neměla chodit tím místem sama/neměla si brát tak krátkou sukni", ale když se to stane klukovi, tak nikdo neřeší, jak byl oblečený. Tyhle věci mám na mysli. Je to přesně stejné jako tahle představa "žena je doma a vaří, chlap zase tvrdě pracuje, aby zaopatřil rodinu".

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 22.03.14 22:52

Reklamy jsou od toho, aby upozornily a prodavaly. Pokud polonaha zena hazici ockama a chlap v obleku dobre prodavaji inzerovane zbozi, pak v reklame proste budou. Chcete to snad zakazovat?!

V zivote jsem se nesetkal s nazorem, ze by si zbita/znasilnena holka svuj osud zaslouzila kvuli kratke sukni. Pokud se pohybujete mezi spodinou lidi, ktera si tohle mysli, tak rychle od nich pryc. Ale takovych lidi je v populaci zlomek. Asi jako pedofilu, psychopatu, apod. Pokud se vam zda, ze je jich hodne, tak je to jen tim, ze se na ne zamerujete.

"zena se stara o domacnost, vari, atd x chlap tezce pracuje" - je na tom snad neco spatneho? Neexistuje zadny zakon, ktery by zene zakazoval pracovat, nebo ji nutil doma varit. Pokud nechcete byt hospodynka, nikdo vas k tomu nutit nebude. Jaky si to udelas, takovy to mas.

To ze spousta muzu nema zajem o zeny, pro ktere je na prvnim miste kariera a o domacnost se odmitaji starat, je take jejich volba. Naucte se s tim zit, prestante si stezovat a ulevi se vam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrat
Datum: 21.03.14 22:56

Myslím, že když jeden z partnerů do vztahu investuje o mnoho více (peněz, citů, času stráveného domácími pracemi), tak je to vždy špatně. Přítel by vám to posluhování měl kompenzovat tím, že třeba sám zatáhne nájem, koupí dárek, květiny, uctivě poděkuje... jestli je vaší jedinou odměnou, to "že je spokojený". tak si myslím, že na to doplatíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.14 18:24
avatar

Příjde mi naprosto normální, že se žena stará o plný žaludek manžela a dětí, pere (dáli se dnes vůbec mluvit o praní), uklízí. Nakoupit hotovky nebo polotovary a strčit je ohřát do mikrovlnky, to umí každý ale dobře uvařit a upéct koláče je tak trochu umění. Nepřipadám si jako "slepice" a dělám to ráda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hmŽ
Datum: 22.03.14 19:23
avatar

Názor , že žena - hospodyňka - je nemoderní exemplář, patrně pochází právě z USA. A za sebe říkám, že ta superkonzumní americká společnost, kde si i na přitlučení hřebíku a cokoli podobně složitého rodina musí objednat firmu a kde prostě doma nikdo nic nedělá a ženská místo třeba i jednoduché večeře koupí pizzu do mikrovlnky, se mi hnusí. A bohužel se ten hloupý názor začíná šířit i sem.

Žena, která se nestará o domácnost, je ... k čemu vlastně? Jedině snad pro splození dětí a po odkojení ji nějak vyrazit (bez dětí), protože aby ani neuvařila a rodinu tak krmila tím dnešním koupeným ochuceným odpadem, to bych asi nesnesl. K čemu mít doma ženskou, která se nepostará o základní chod domácnosti? Takovou nepotřebuju.

Takže ženy - hospodyňky, nenechte ze sebe dělat "moderní" slepice a dál se věnujte rodině a tomu, co je prostě normální.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.