1xJak dostat ze zaměstnavatele výplatu

Od: Datum: 13.04.14 09:48 odpovědí: 3 změna: 13.04.14 20:05

prosím poradíte mi? nedostal jsem za 2 měsíce výplatu,šéf slibuje,ale furt nic.Nemám už ani na zaplacení nájmu a popůjčovano od kamarádů. Je nějaká klička jak to z něj dostat? díky alfík


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.04.14 10:01

pracujete na smlouvu, nikoli načerno? V poslední době zde bylo více dotazů ohledně práce načerno, snad to není váš případ.

Písemně jste žádal? Doporučuji zaměstnavatele na porušování zákona písemně upozornit a vyzvat ho k nápravě s upozorněním, že porušuje zákoník práce. Můžete uvést příslušné paragrafy. Pokud vám nevyplatí, můžete též informovat a dát podnět inspektorátu práce, provede kontrolu a udělí zaměstnavateli značnou pokutu. V případě výpovědi máte nárok na odstupné dle délky výpovědní lhůty a prům. výdělku (většinou dvouměsíční)

§ 56Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem - b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

§ 141 (1) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku

"příklad: výplatní den je 13. následujícího měsíce. Termín výplaty mzdy za únor je 13. březen, ale splatnost uplyne až na konci března. Tudíž byste mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, pouze pokud by Vám nebyla vyplacena mzda ani do 15. dubna"

doplněno 13.04.14 10:08:

zaměstnavatel porušuje zákoník práce a vy můžete okamžitě zrušit prac. poměr od 16. příslušného měsíce:

mzda za únor - 16. dubna

mzda za březen - 16. května

mzda za duben - 16. června

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 10:02
avatar

Je to vážný důvod k ukončení Vašeho pracovního poměru. Nebudou z toho pro Vás plynout žádné sankce, naopak ÚP by Vám měl za zaměstnavatele mzdu vyplatit /nebo aspoň její část/ a pak to po něm zpětně vymáhat. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 20:05
avatar

Vyzvěte (nežádat! neprosit!) zaměstnavatele písemně k okamžitému doplacení dlužné mzdy a k nápravě do budoucna! Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou. V dopise můžete zaměstnavatele informovat, že se svého nároku budete v případě nutnosti domáhat soudní cestou. Můžete mu i pohrozit inspektorátem práce, který může udělit pokutu do 2.000.000 Kč.

-------- Výplatní termín je něco jiného než období splatnosti mzdy. Výplatní termín určuje zaměstnavatel, který má právo jej i změnit; vždy ale tak, aby mzda byla vyplacena v období její splatnosti.

------- K okamžitému zrušení pracovního poměru podle § 56, odst. 1 písm. b):

Pokud Vám zaměstnavatel dluží mzdu za únor, můžete pracovní poměr zrušit nejdříve 16. dubna (po marném uplynutí zákonné lhůty, která končí 15. dubna).

Při okamžitém zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance nevznikne nárok na odstupné.

Podle § 56, odst. 2 byste měl nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající chybějící výpovědní době (zpravidla dva měsíce).

Navíc jde o vážný důvod skončení pracovního poměru podle zákona o zaměstnanosti, takže by se Vám v případě následné registrace na ÚP nekrátila podpora.

------- Další možností je spojit se s několika kolegy, kterým zaměstnavatel také dluží, a společně se obrátit na úřad práce, který Vám může pomoci s podáním insolvenčního návrhu na zaměstnavatele (zaměstnanci mohou podat bezplatně).

Potvrdí-li Vám zaměstnavatel pro ÚP kolik Vám dluží, může Vám ÚP vyplatit dlužnou mzdu (mám dojem, že max. za 3 měsíce), ev. i náhradu mzdy při zrušení PP a pak vymáhat po zaměstnavateli.

------- @ Jancaak: Při zrušení podle § 56 není nárok na odstupné. O mzdu se nežádá, na tu má zaměstnanec nárok ze zákona.

doplněno 13.04.14 20:17:

------------ Odkazy:

Okamžité zrušení pracovního poměru (ZP, § 56, odst. 1 a 2)

Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (Portál MPSV)

Vážné důvody skončení zaměstnání (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.