Proč se nemá pít teplá voda?

Od: Datum: 13.04.14 07:27 odpovědí: 22 změna: 13.04.14 19:31

Hezké ráno všem,

mohl by mi prosím někdo přiblížit, proč by se neměla pít teplá voda z vodovodu? Jaké zde hrozí nebezpečí, když studená voda se dá pít v pohodě? A kromě toho, když si vařím čaj nebo něco, tak je to také teplá voda, ale už převařená.

Nikdy jsem o tomhle neslyšel a teď na to dělali nějakou anketu, tak mě to překvapilo. Sám se přiznám, že jsem teplou vodu už také pil a nic se mi nestalo, tak nevím.

Je snad problém ve velkém obsahu chlóru? Nebo v čem?

A nesmějte se mi, že to nevím, je mi sice 13, ale pokládám to za důležité, proto bych byl rád, pokud mi někdo podá dobré vysvětlení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: teplavoda
Datum: 13.04.14 07:29

Protože se ti udělá zle. Alespoň tak jsem to měl já, když jsem to jako malý zkoušel.

Na druhou stranu, čaj, kafe apod. je také teplá voda, tak kdo ví ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 07:41
avatar
Nevím proč. Ale občas si dám skleničku teplé vody před zpíváním, hlavně ráno. Zpívá se mi potom líp a ještě se mi nestalo, že by mi z ní bylo špatně
Ohodnoceno: 0x
 
Od: allysa*
Datum: 13.04.14 07:46

Podle mě je teplá voda užitková. Nezabije tě, ale není vhodná na pití jako takové.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 07:49
avatar
Negarantuji, ze se z ni nepokakas, je to uzitkova voda, v teple vode se rozmnozuji lepe bakterie
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 07:52

Řekl bych, že problém je v tom, že se v ní namnoží nějaké bakterie. Z vodovodu neteče voda sterilní. A ta teplá voda je sice na počátku dost teplá, ale není převařená a tedy v ní něco přežít může. A když potom v trubkách teplota klesne na nějakých 30 - 40 stupňů, mají bakterie ideální podmínky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 13.04.14 07:56

Rozvod vody do bytů je pitnou vodou. Současný rozvod pitnou i užitkovou do bytů by byl velmi nákladný-všude dvojí potrubí- a nevyplatil by se. Voda je ohřívaná v boilerech, kterými protéká.a není důvodu, proč by měla být horší, nebo nekvalitní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelkop*
Datum: 13.04.14 08:06

Již dávno neplatí, že je teplá voda vodou užitkovou, nemusíš se vůbec ničeho bát, teplá i studená voda ve vodovodu je pitná...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 08:16
avatar
Jsou pitné obě dvě.
ALE jde právě o to množení baktérií v teplé vodě, jak správně podotkli pánové h0nz4 a ra
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 13.04.14 08:20
avatar

Není se čeho bát.Studená i teplá je pitná voda a rozhodně je lepší pít vodu z vodovodu,než kupovat předražené rádoby,,dobré vody,, v plastech,které stály někde půl roku ve skladu!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 12:40
avatar

No tak to teda rozhodne lepsi neni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 13:11
avatar

Za mě osobně, i kdybych měla s kohoutkovou vodou přijímat více škodlivin (ať už je to chlor, bakterie, minerální látky, cokoliv, co se v této souvislosti zmiňuje), raději budu pít tu, než aby za 4-člennou rodinou denně bylo zanecháno 4-5 plastových lahví. Co s nimi? Fámám o recyklaci už dávno nevěřím... a to za předpokladu, že by je ta rodina třídila. Mohou taky skončit na skládce nebo v krbu. Jo, přesně tak - každý den, 4 nebo 5 lahví, jedna rodina. To je moc velká hromada lahví za rok, století, celé město, celý stát, celou zemi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 13.04.14 13:19
avatar

Proč ne? Opravdu jste přesvědčen, že pro balené vody využívají nějakou zázračnou vodu? A co ty sajrajty, co se do pití uvolní z PETky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 15:52
avatar

Z PET lahví se do nápoje vymývají škodliviny, hlavně prudce jedovaté dioxiny. Čím agresivnější produkt uvnitř, tím hůř. Rychlost vymývání se také zvyšuje, když je PET láhev na světle (slunci). Dřív tady fungovalo zcela ekologické plnění do vratných skleněných lahví které neprodukovalo žádný nebezpečný odpad. Kvůli PET lobby jsme tento systém opustili. Takže si skutečně myslím, že voda z vodovodu je lepší než z PET lahví - defakto se jedná o tu stejnou vodu v obalu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 08:31
avatar

My jsme měli v rezavé trubky k bojleru, takže u nás byla teplá voda poněkud "železitá", i po chuti Tak možná tohle bude ten důvod...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 08:40
avatar

Jak psáno výše - jde o namnožené bakterie. Když budeš pít teplou vodu hned po jejím ohřátí třeba v průtokovém ohřívači (karma), nic nehrozí. Pokud se ale voda ohřívá v ohřívači zásobníkovém (bojler, výměník v paneláku) kde je teplá voda delší dobu, mají bakterie dost času se namnožit. Pak můžou být teoreticky problémy. Nikdy jsem ale neslyšel, že by se potom někumu něco stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 09:08
Ale slyšel. Třeba, když se mluví o problému nemocnice se stafylokokem, pak jde především o teplou vodu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 09:13
avatar

asi jste myslel legionelu: Bakterie legionella se pozorně studují od roku 1976, kdy na kongresu pro vysloužilé legionáře ve Philadelfii došlo vinou špatně udržované klimatizace k hromadné nákaze touto bakterií. Průběh onemocnění byl tak silný, že 36 účastníků tohoto kongresu zemřelo. Bakterie, která toto neštěstí způsobila, tehdy byla pojmenována legionella. Pod tímto označením ale dnes rozumíme celkem 40 typů bakterií, z nichž je 20 opravdu nebezpečných. K nákaze dojde vdechnutím bakterií do plic. Původcem onemocnění je tedy bakterie, nacházející se vodním prostředí, zvláště pak v sanitárních zařízeních, které produkují vodní tříšť a mlhovinu (sprchy, sauny atd). Rozmnožování uvedených bakterií podporují tři faktory: rozsah teploty vody mezi 25 až 45 °C, přítomnost organických příměsí a sedimentů a stagnace vody. Rozmnožovací perioda legionely je 4 hodiny. Za tuto dobu se každá bakterie rozdělí na dvě nové. Znamená to, že pokud by v 1 ml byla 1 bakterie, po čtyřech hodinách tam budou bakterie dvě, a po 72 hodinách tam bude již 262 144 bakterií.

http://www.medportal.cz/zdravi/ochrana-proti-legionelam

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 10:11
avatar

Zkuste si napustit do sklenice studenou vodu a hned nato teplou. Po pár minutách se podívejte, jestli jsou obě vody "stejné". Neříkám, že nebudou, je dost možné, že ano :D ale kdysi jsme to s mámou zkoušely (stejně jako u tebe, na dotaz "proč nepít teplou", resp. proč ji nenapouštět do rychlovarné konvice) a teplé vodě o dost déle trvalo, než se stala čirou. Byla jakoby chvilku lehounce zakalená.

Jinak já teplou z kohoutku nepiju hlavně proto, že se mi z toho okamžitě zvedne žaludek. Možná zkušenost - na zvracení jsem jednou musela vypít teplou vodu s trochou soli...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: hudzi*
Datum: 13.04.14 12:04

Teplá voda ze zákona NEMUSÍ splňovat parametry pro vodu pitnou! Proto se jí říká TUV-teplá užitková voda. Sic je to vlastně ohřátá pitná voda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 13.04.14 13:54
avatar

Tady máte dopověď přímo od Státního zdravotnického ústavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 13.04.14 19:09
avatar

Ahoj, před mnoha lety jsem viděl rozebraný výměník, ve kterém se pitná voda ohřívala na teplou pro areál výzkumných ústavů o velikosti menšího sídliště. A krátce řečeno, byl to pěkný humus, který se tam za léta usadil. Od té doby nepoužívám teplou vodu ani na vaření brambor. Takže raději jen na mytí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 19:31

Ahoj. Tak na pití používám zásadně pitnou studenou vodu z kohoutku. Když třeba umyji nádobí a chci se napít, aby byla dobrá, musím trochu vody odpustit, pro vypláchnutí ramínka až od kartuše. Jinak je hnusná. Teplou vodu můžeš pít, když si ji doma na něčem ohřeješ.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.