Každoroční nálož laskavosti (AMOK)

Od: Datum: 25.02.14 12:07 odpovědí: 7 změna: 26.02.14 18:28
avatar

Předem: neberte to, prosím, jako reklamu, nemažte to. O žádnou reklamu se nejedná, žádný prachy nikdo po nikom nechce :)

K události: AMOK (Annual Melee of Kindness) je mezinárodní den dobrých skutků a laskavostí! Letos tento den připadá na 1. března (sobota). Jak se AMOKu účastnit. Prostě jděte do ulic (ať už sami nebo ve skupinkách) a pomáhejte! Pomozte staré sousedce s nákupem, pobavte děti v nemocnici, uvařte teplé jídlo pro potřebné nebo si jen na náměstí stoupněte s cedulí Free hugs a aspoň trochu tak zlepšete den kolemjdoucím. Je to jen na vás! AMOK je "svátek", který založil zakladatel úžasné charitativní organizace Random Acts (Náhodné laskavosti) Misha Collins, který za tuto činnost dokonce získal ocenění v Knize rekordů (za počet účastníků). Prostě dělejme radost lidem! Ano, každý řekne, že "pomáhat bychom si přece měli i v jiné dny automaticky", ale ne každý to dělá. Můžete i pomoci tak, jak by vás to třeba normálně nenapadlo - například připravit divadlo nebo besedu pro seniory v domově důchodců nebo pro děti v dětském domově.

Pokud se budete chtít zúčastnit, můžete i sdílet tuto událost na Facebooku. Nedivte se, že tam ještě moc lidí není (teprve jsem to založila). Rozhodně to ale není povinné! :)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.02.14 13:22
avatar

Beru to jako dobrý nápad ale už vidím, jak 1.3. budou k sobě lidé slušní a hned 2.3 se začnou chovat jako dřív.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 17:14
avatar

Mno... člověk buď laskavý je, nebo není. Je to dáno povahou, výchovou, momentální náladou a kdo ví, čím ještě. Myslíte, že cholerik, nenávidící celý svět si 1. března ráno řekne: " *andel* dneska je ten svátek laskyvých lidí, tak to taky zmněním chování a budu dělat jen dobro"? Ne, takhle na povel to nefunguje. Nebuďte naivní.

doplněno 25.02.14 17:25:

Já osobně netuším, jakou náladu budu mít 1.3. Třeba mě budou bolet záda, zlomím si ruku, pohádám se s přítelkyní, lidi po mně buduou šlapat v autobuse... *bum* V tom případě těžko budu na kolemjdoucí laskavý. Nebo možná bude svítit od rána sluníčko *slunce* , ptáci mě probudí zpěvem, přítelkyně mi připraví úžasnou snídani *pusa* , vyhraju ve sportce... Pak to pozná i moje okolí a budu laskavý i na kolemjdoucí. Ale určitě to neovlivní jakýsi svátek, kýmsi uměle vytvořený .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 18:06
avatar

Tady nejde o náladu. Tady jde o aktivní zapojení do dění. Takže třeba laskavý člověk například jde ven, baví se s přáteli, pomůže staré paní přes přechod, dá číšníkovi dýško a jde domů. Tady tento projekt je o tom, že takto laskavý člověk, půjde dělat to, co mu je blízké (=laskavosti), ale místo toho, aby na ně sám čekal (např. na tu paní u přechodu), tak je půjde aktivně vyhledávat (např. bude celý den stát u přechodu a pomáhat všem starým lidem, kteří tudy půjdou). Ani laskavý člověk třeba nechodí rozlévat polévku do azylového domu - ale AMOK pro toto dává impuls, takže se takový člověk rozhodne, že tedy do toho azylového domu půjde a bude pomáhat. Tady tato akce není pro zapšklé a naštvané lidi, aby dělali něco dobrého. Tohle je akce pro dobré lidi, aby aspoň jeden den vynahradili VÝHRADNĚ pro dělání nějakého dobrého skutku.

Datum: 25.02.14 19:44
avatar

Aha. Takže ráno vstanu a i když se mi nechce a rozhodně to nemám v povaze, vyrazím na ulici dělat dobré skutky. To jen proto, že si to někdo zrovna na ten den vymyslel (a udělá si někde čárku za dalšího zblblého účastníka). Budu se vnucovat lidem, o kterých si myslím, že stojí o mojí pomoc a třeba proti jejich vůli jim prostě pomůžu. Když přijde večer, oddechnu si, že už to mám za sebou a od zítřka se můžu chovat zase podle své přirozenosti.

"Tohle je akce pro dobré lidi, aby aspoň jeden den vynahradili VÝHRADNĚ pro dělání nějakého dobrého skutku."

Buď člověk dobrý je a pak nepotřebuje pro konání dobrých skutků žádný vyhrazený "aspoň jeden den" , nebo dobrý není a pak ho žádný takový den nepřesvědčí, aby dobré skutky dělal. Jestliže je i přesto v onen den (a nikdy jindy) bez skutečného přesvědčení dělá jen proto, že je právě ten den, je to pokrytec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 20:10
avatar

Vy mě pořád nechápete. Berte to jako Den matek. Taky není potřeba speciální den, aby dítě matce dalo kytičku a řeklo jí, že ji má rádo, jenže kolik dětí to dělá? Tak je vynahrazen den, který tohle připomíná. Třeba je někdo dobrá duše, akorát nemá čas, a tohle je takové malé připomenutí - tak si ta dobrá duše vezme den volno a půjde do města uklízet odpatky zadarmo. Jenže tohle asi nepochopí někdo, kdo nemá tuto náturu. Abyste zalila kytky, tak nepotřebujete nějaký speciální den v kalendáři - a přesto je tu Den stromů a Den Země, které připomínají, abychom se o rostliny a "Matku Zemi" starali.

Navíc často lidé dělají laskavosti sami, tohle je příležitost setkat se s dalšími laskavými lidmi. Když je někdo sám dobrák, tak je to hezké, ale ještě lepší je, když se jednou za čas sejdou společně a pomáhají společně. Nikdo si jen tak ráno nevstane s tím, že půjde do nemocnice předvést dětem maňáskové divadlo. Ale když uvidí, že někdo něco plánuje na určité datum, tak se může zamyslet a říct si "ale jo, to bych mohl v ten den tam zajít".

A k větě: "Budu se vnucovat lidem, o kterých si myslím, že stojí o mojí pomoc a třeba proti jejich vůli jim prostě pomůžu. Když přijde večer, oddechnu si, že už to mám za sebou a od zítřka se můžu chovat zase podle své přirozenosti." se asi nebudu moc vyjadřovat. Nejspíš patříte k těm, kteří nechápou princip "laskavosti z dobrého srdce" - a právě proto tato událost asi není pro vás vhodná. Není to kritika, někdo je takový, někdo makový, ale prosím neshazujte celou událost a neříkejte o účastnících, že jsou zblblí, jen kvůli tomu, že to nechápete (a podle vaší odpovědi to opravdu nechápete).

Datum: 25.02.14 20:34
avatar

Máte pravdu, tohle opravdu nechápu. Podle mě je to stejně zbytečné, jako Vámi zmiňovaný "den stromů", "den nekouření", či "den bez aut". Díky těmto dnům nevyrostl ani jeden strom navíc, neuzdravil se jediný nemocný z kouření, nepřibyl jediný litr kyslíku v ovzduší. Pokud by se to všechno mělo projevit, nespasí to jeden den čehokoliv, musela by příslušná "akce" trvat mnohem, mnohem déle (nejlépe stále). Takhle je to jen zbytečné gesto. Vlastně ne tak docela. Pokud se při té příležitosti sejdete s podobně založenými lidmi, pobavíte se, budete mít dobrý pocit, splní to svůj účel. Ale význam to bude mít jen pro tu určitou skupinu lidí. Ostatní to ani nezaznamenají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bumerang
Datum: 26.02.14 18:28
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.