trezorové komunistické seriály?

Od: Datum: 17.02.14 11:34 odpovědí: 28 změna: 14.04.14 00:26
avatar

Ahoj,

nevím, jestli se vyjádřím srozumitelně - za komunistů existovala řada filmů, nebo seriálů, které se nesměly vysílat, protože se myšlenek v nich obsažených vládnoucí třída bála. Ale byla totalita, bylo to proto pochopitelné !

Proč se ale nynější vládnoucí třída BOJÍ ! z dnešního hlediska celkem naivních a už docela řekla bych, neškodných komunistických seriálů a filmů, které se nesmějí vysílat zase nyní - v demokracii. (viz. např. názor ředitele Železného na Barrandově).

Znamená to, že si nynější vládnoucí demokratický režim NEDOVEDE obhájit svoji politiku tváří v tvář minulosti? A navíc minulosti, jak každý ví, "zkreslené a poplatné" tehdejšímu totalitnímu režimu?

doplněno 18.02.14 13:20:

Znovu děkuju za všechny odpovědi

- vlastně si v podstatě vyrábím filmový archiv - a komunistické politické seriály mi tam chyběly.

Na hotová DVD nemám peníze, navíc si s nahrávkami ráda hraju. Děti nemám, zahrádka, šití, nebo vaření mne nebaví, tak si hraju s filmy. Jenom mi přišlo, že se současná "demokracie" těchto filmů BOJÍ !

Jsem zvědavá, co pan Železný pro Barrandov vymyslí, protože v době zakládání Novy nebyla ani zdaleka taková konkurence, jako je na všech našich kanálech dnes. Jen doufám, že to nebudou "přiblblé" reality show, jako např. Vyvolení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.14 11:53
avatar

To není problém vlády, parlamentu či jiného státního orgánu. TV Barrandov je soukromá společnost a ta bude vysílat to, o čem rozhodne vedení, zejména ředitel. Vysílání budovatelských, tehdejší době poplatných filmů nikdo nezakazuje, o čemž svědčí např. program satelitní stanice CS film. Ta už odvysílala (a ještě odvysílá) řadu filmů z padesátých a šedesátých let. Kdo se chce z nostalgie (nebo jiných důvodů) na tyto filmy dívat, má možnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 17.02.14 12:07
avatar

Dobrý den, jak píše kolega. Kdo chce, tak má možnost takové filmy nebo i seriály vidět nebo si je koupit na DVD. Nikdo to centrálně nezakazuje. Dříve byl problém v centrálním zákazu nebo jen nedoporučení k vysílání. Vadil obsah nebo stačilo, že nějaký herec z toho filmu emigroval a film šel do trezoru. Nebo např. v seriálu Chalupáři byla nahrazena úvodní píseň pouze orchestrální skladbou, aby národ "nedráždila" emigrace pana Matušky. A také byl značně propracovaný systém schvalování a cenzurování uměleckých děl. Dnes je to jen otázka autocenzury a svědomí tvůrce. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 12:13

S dovolením bych se zeptal na tři otázky:
.
Otázka číslo jedna: Kdo je to ta vládnoucí třída? Po každých volbách je to někdo jiný, i když čím dál tím horší (za což můžou ale sami voliči, že si ze zoufalství volí ty co jim naslibují co největší nesmysly - jako Veverky minule nebo Babiš a Okamura teď).

.

Otázka číslo dvě: Jak může ona "vládnoucí třída" ovlivňovat najednou všechny televize, i když mají různé majitele?

.

Otázka číslo tří: To jsou všichni ti Chlapci a chlapi, Ženy za pokladnou a Muži ze Severu, Třetí patra nebo všechny čím dál slabší Dietlovy seriály a tak dál málo? A to do toho nepočítám dokola běžícího Majora Zemana, kterého i když je to agitka SNB pokládám i za velmi povedený detektivní seriál. Jaké další "socialistické perly" ve vysílání chybí? Třeba seriál o "Klémovi"? ;) Ono se jich většina navysílá proto, že ani v době kdy byly nové prostě nebyly moc dobré a už tehdy si z nich lidi dělali srandu. Namátkou si vybavuju Rodáky nebo Velké sedlo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 12:30
avatar
Televize dosadila do vedení ředitele který je známý svými názory na 30případů a všechny ty ženy za pultem takže musela počítat s tím že se Železný zasadí za změny programu. Myslím že právě ona televize, která se neštítila ani inženýrské odyssey, teď už vidí že s podobným programovým schématem cesta k vyšší sledovanosti nevede. A proto hledá jinou cestu. Staré seriály se tak i bez direktivních zásahů shora strčí do archivu.
Dietl byl skvělý autor ale dneska by určitě muže na radnici ani nic podobného nepsal.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: gamapolis*
Datum: 17.02.14 15:00

Je zajímavé,že p.Železný,chce zakázat majora Zemana,ve kterém sám hraje,byť štěk.Myslím,že tenhle člověk mění spíš názoty podle změny režimu.Hraje si na velkého kapitalistu a se svojí první manželkou,neproclil kožichy za milion-prý to jak sám říekl v televizi nevěděl. Je to člověk který se momentálně řídí heslem socialisticky pracovat-kapitalisticky žít.Z takových lidí se mi chce jen zvracet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 20:42
avatar

Zelezny tam zadnou roli nehral. Neverte vsemu, co se pise.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gamapolis*
Datum: 17.02.14 23:04

Já to nečetl,já to viděl.Zapoměl jsem ještě napsat,že díky panu řediteli naše republika přišla o pěkný balík peněz,díky prohrané arbitráži,která ho donutila na Nově skončit.Pak se jako zapřísáhlý klausovec a odpůrce EU povaloval v evropském parlamentu za 500 000,-ke kterým takový odpor neměl.A nakonec přišel zdevastovat další televizi.Neustále mele,že jediným kriteriem je sledovanost ale na druhou stranu přiznává,že u komunistických serialů,které tu sledovanost mají to neplatí.Spolu s Klausem jen další ze suverenních všeználků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.02.14 12:39

Dnes vládne každý chvilku, takže nějaká třída.. zbohatlíci, korupčníci, mocichtiví. Už nelze říct vlevo, vpravo, prolíná se to. Jinak o tom snad jedná rada RTV. Nakonec jaké byly boje kolem vysílání Zemana po 1990 (ČT 1!), vč. ODS, snad se to i šetřilo, zda nejde o TČ.. Takové zákazy jsou nesmysly, jak to hodnotit, když bych to nesměl vidět? A ještě to někdo vysvětluje... Totéž u AH M K, nijak mne nepoznamenal. Pak se mohu domnívat, že se toho bojí. A pak jde o kšeft, sledovanost a emoce. Zemana prodal i AHA (asi jako pomůcku k maturitám ... Krampol)

doplněno 17.02.14 15:16:

milancukrar vládnoucí třída nemá na to, aby kontrolovala soukromé vysílání..
Kdo vládne, vytváří zákony, telekomunikace, rada RTV vydává licence, dohlíží (Působnost rady) a soudy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 14:43
avatar

Ahoj kolegyně, Culdo.

Proč se ale nynější vládnoucí třída BOJÍ !****asi se mýlíte, vládnoucí třída nemá na to, aby kontrolovala soukromé vysílání..

...neškodných komunistických seriálů a filmů.. nesškodné myslíte jako ideologické?

...nynější vládnoucí demokratický režim NEDOVEDE obhájit svoji politiku tváří v tvář minulost...viz první odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 15:06
avatar

já jenom kroutím hlavou nad tím, jak si někdo neumí představit nic jiného, než že vládne režim a třída... škody, co napáchal komunismus v lidských hlavách jsou určitě mnohem vážnější a dlouhodobější, než ty na ekonomice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 09:08
avatar

jethro, nezbývá mi, nežli s Vámi souhlasit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 15:09
avatar

Děkuju za všechny odpovědi.

Otázka mne jen tak napadla v souvislosti s programovou změnou kanálu Barrandov. Mám k dispozici jen omezenou nabídku televizních kanálů a politické seriály minulosti jsem mohla sledovat zatím jen na Barrandově.

Je mi docela líto, že se to teď pod vedením pana Železného změní - protože seriály byly dobře napsané, s dobrým pamětnickým obsazením, dějově ucelené a docela zajímavé. Rozhodně měly "hlavu a patu", na rozdíl od např. "Partičky" nebo pornografické frašky "Vyvolení" , či "Comeback" , co si zatím vzpomínám. Poctivě jsem se snažila na tato dílka dívat, ale jsou tak blbá, že jsem prostě nemohla - a taky proto jsem uvítala možnost přeladit na Barrandov, když mne na jiných kanálech v tomto vysílacím čase nic jiného neupoutalo.

Pro informaci - nejsem fanda komunistické éry, ani s lítostí nenevzpomínám na staré časy, ale prostě seriály byly koukatelné a z historického hlediska i zajímavé. Navíc myslím, že dnes už nemůžou nikoho politicky ovlivnit, tak jako filmy z období první republiky. Marcela.

doplněno 17.02.14 15:16:

oprava - stejně jako filmy z období první republiky

Datum: 17.02.14 15:22

Moje televize má super věc - vypínač. Když v ní dávají něco co mě nebaví / uráží / nudí, tak jí vypnu. Je to jednodušší než nadávat na to jak mizerný je tam program. Na což se ostatně nadávalo odjakživa.

.

Jen se velmi rychle zapomenulo, že za "starých dobrých časů" dávali jeden seriál týdně a samozřejmě za ten týden jen jeden díl. A jako velkou slávu třeba nějaký starý film s Belmondem v sobotu od osmi. Stejně všichni na tu neděli večer čekali na další díl. A pak zase nadávali, že v pondělí je od osmi nějaká hloupá slovenská inscenace, na kterou se nedá koukat... Se situací dnes nesrovnatelné. Jasně, plno dnešních seriálů je "blbých až to bolí", ale mezi nimi jsou i povedené. A těch povedených se za týden odvysílá víc, než kolik bylo koukatelných pořadů za týden před 30 lety.

.

Ale jestli opravdu tak strašně chybí ty "staré dobré seriály s výbornými českými herci", tak stačí zapnout internet. Youtube je toho plný, stačí chvilku hledat. Člověk si to může postit kdykoliv chce, bez reklam, a třeba všechny díly najednou. Doporučuju prolistovat třeba tohle:
http://www.youtube.com/channe…=500&flow=list&view=0&sort=dd

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 15:40
avatar

Děkuju za odpověď - samozřejmě mohu televizi vypnout - potíž je ale v tom , že jsem televizní "závislák" a dosti nesnáším ticho, zvláště večer. Počítač mám starej, a internet mi blbne.

Ale samozřejmě povedené dnešní seriály a filmy zkouknu ráda, kromě tzv. "romantických" filmů, jako jsou slaďáky Rosamunde Pilcherové, nebo kvalitativně podobné slaďáky americké.

Zatím jsem to vyřešila koupí DVD-recordéru. No, a do sbírky mi ještě chybí Inženýrská odyssea , která se už asi vysílat nebude. Zdravím. Marcela.

Datum: 18.02.14 19:39
avatar

Zdravím,
Inženýrská odysea je kompetně ke stažení na ulož to - tady je vyhledávání všech souborů s tímto názvem, ke stažení bych ale doporučil vybrat si ty s koncovkou .avi, případně s koncovkou .mp4 (je u toho jakási záruka bezproblémového přehrání na rozdíl od jiných formátů).
Většinu starých seriálů ze socialistické éry je možné ještě po různých "share" serverech typu ulozto.cz a pod najít, i když u některých - hlavně těch dnes "politicky nekorektních" typu Muž na radnici, Okres na severu, Plechová kavalerie apod. - už je to trochu obtížnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 20:09
avatar

Kvalita není jediné kritérium. Německá nacistická kinematografie měla světovou úroveň a jména jako Leni Riefenstahl mají zvuk i dnes. Ale chtěli bychom takové filmy třeba na Nově nebo na Barrandově? Nevolám po cenzuře, umím si to představit na nějakém tématickém kanále nebo ve filmovém klubu, ale určitě ne na celoplošné televizi v hlavním čase.

Naštěstí dnes nerozhoduje o programu ani strana ani režim, ale programový ředitel té které komerční televize. Což je dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gamapolis*
Datum: 17.02.14 23:12

K Vaší poslední větě-nejsem si jistý,když výsledkem je autocenzura,která v tomhle případě popírá,že důležitá je sledovanost.Protože ať se to někomu líbí nebo ne,ty seriály - a nepopírá to ani Železný ,sledovanost mají a velkou.Já se na ně osobně nedívám,ale štve mě ,když mě zase nějaký chytrolín bude poučovat,co je pro mě v televizi dobré a co ne.Navíc ještě tento člověk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 08:04
avatar

A je v pořádku, když nějaký chytrolín poučuje ředitele, co je dobré pro jeho komerční televizi?

btw není to televize jediná - máte na výběr z desítek kanálů (pokud zvládáte jazyky, tak jsou to stovky) a k tomu tisíce filmů a seriálů na netu. Opravdu není nutné řešit program jedné televize :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gamapolis*
Datum: 18.02.14 08:27

Vážený,to jste opravdu zcela mimo.Já Železného nepoučuji,protože nemám stejnou možnost ,reagovat v podobném bolševickém plátku jako on.Máte pravdu,že televizí existuje spousta,mohl jste ale pochopit,že o to vůbec nejde.Na jedné straně je jediná sledovanost,na druhou stranu co sledovanost má,tak vysílat nebudu,protože je to škodlivé.Možná,že pořád stojíte o to,aby Vás někdo řídil a poučoval co je pro Vás dobré-děkuji,já ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gamapolis*
Datum: 14.04.14 00:26

Pan ředitel evidentně nevěděl,co je dobré pro jeho televizi.Uź ho konečně vykopli.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.02.14 12:26
avatar

Marcelko, nemyslím si, že by dnešní divák chtěl sledovat ty vykopávky. Jako dítě jsem milovala Čtyři z tanku a pes, Bela a Sebastián, Lvice Elsa-ani jedno sem nevydržela odsledovat. Žena za pultem,. Muž na radnici, Nejmladší z rodu Hamrů, Jakub sklář, Major Zeman, FL. Věk- podle mého je to dávno překonané. Podívám se ráda na film s Burianem, Plachtou, Hassem ale jak je to každý týden tak nadávám. Na druhou stranu zahraniční vykopávky Hrabě Monte Christo, Bídníci, 3 Mušketýři, i když technika a počítačem upravené věci zde chybí, pořád je to lepší než ty nově natočené.

doplněno 18.02.14 12:29:

Často přemýšlím, proč má naše TV 106 programů když ani na jeden se nedá dívat. Zas tak moc mi to ale nevadí, najdu si nějakou jinou zábavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 19:02
avatar

No vidíš Liduš, já dříve také ráda koukala na ty staré filmy. Ale už mne vůbec nebaví. Ani jeden z nich. Jsou děsně dětinské a pro mne nudné. Navíc nemám vůbec ráda Hasse. Něco mi na něm vadí. Ale vím, že byl úspěšný i v Americe. Takže to byl určitě umělec na úrovni. Ale prostě mi nesedí. Asi zjevem. Připadá mi moc zženštile. Tak tady máš zářný příklad třeba ve mně, že já ty staré vykopávky ráda mám. Mluvím o všech těch seriálech z pozdější doby. A vůbec si nemyslím, že by byly překonané. Spíše to vnímám úplně opačně. Kdepak, co člověk, to názor. Nemluvím ovšem o seriálech vyloženě pro děti. Na ty bych se vůbec nedívala. To bych se musela vrátit v čase.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 14:47
avatar

culdo..

po dpolnění otázky..

Jen doufám, že to nebudou "přiblblé" reality show, jako např. Vyvolení.
nejsem statistik, nejsem příznivcem reality o které píšete...ale pokud by neměla sledovanost, tak to přeci netočí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 16:09
avatar

No jo - oj, oj, auvej !

Datum: 18.02.14 18:09
avatar

Ahoj Culda. Tak já jsem jako Ty. Přímo miluji ty staré komunistické seriály a vůbec mi nevadí, že je opakují každý měsíc. "Ženu za pultem", přímo zbožňuji. Neustále mne fascinuje tou svou uvědomělostí pravé soudružky, která je podsaditá, podstrojená jako posluhovačka, má knírek pod nosem a přesto má takové úspěchy u chlapů. Já to zažila, znala jsem takové specimeny. Dále miluji seriály "Sňatky z rozumu" a "Zlá krev". Ty mám natočené a dokáži si je pouštět celý den. Já u toho tedy pracuji, nesedím a nedívám se nečinně. Prostě to poslouchám a sem a tam zvednu oči. To bych nedokázala ani s jedním tím aktuálním seriálem, jako je třeba "Ordinace v růžové zahradě" a tak dál. Také se mi docela líbily ty první díly "Vyprávěj", ale toto pokračování, které momentálně vysílají, mne už vůbec neupoutalo. Asi už dělá scénář někdo jiný a není to ono. Je to už téměř o ničem. Jen aby to pokračovalo. A "Nemocnice na kraji města", ta byla také hodně dobrá, ale ta původní. A mohla bych psát dál a dál. Ve všem s Tebou souhlasím.

doplněno 18.02.14 18:50:

Podle mne byl Dietl geniální a nikdy ho nikdo nedostihl. Ale nemyslím si, že by to pan Železný dělal z důvodů, které si myslíš. Já o tom teda nevěděla, jen jsem zaslechla, že "Major Zeman" poběží už naposledy a to navždy. Ale doufám, že to budou vysílat zase jiné stanice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 22:23
avatar

Suzy, dík za odpověď

Je fakt, že na ty staré filmy (které zmiňuješ) můžu koukat stále dokola, kdežto nové seriály stačí zkouknout jednou. Seriály F.L.Věk atd., sleduju pravidelně při každém reprízování a samozřejmě je mám i natočené.

Jinak mám ráda i kvalitní akční filmy a horory. Zdravím. Marcela (jo, "Žena za pultem" je fakt sranda)

Od: buss
Datum: 06.04.14 10:51

Culdobuldo, co to je vládnoucí třída? Přečtěte si naši ústavu! Zda se to vysílá záleží na sledovanosti, jde o kšeft. No a potom o tr. zákoník, názor RTV. Něco zakazovat je blbost, protože chci na to mít vlastní názor a ne někoho, kdo mi to převykládá! To pak znamená, že se toho někdo bojí. Jako Mein kampf. Jak řekl VIL, potřebujeme pravdivou informaci a ta nesmí záviset na tom, komu má sloužit. Jinak si přece lžeme a pak podle toho vypadá výsledek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.