Musíte se finančně uskrovňovat?

Od: Datum: 15.02.14 13:24 odpovědí: 56 změna: 03.03.14 23:38
avatar

Zajímalo by mě, jestli v současné době musíte šetřit, abyste vystačili s příjmem. Jestli ano, tak jak to děláte? Co jste omezili, bez čeho se naopak neobejdete. Za mě - šetřit musím, omezila jsem výdaje na dovolenou (žádná), kulturu (žádná), oblečení (jen to nejnutnější), jídlo (no abychom se najedli a neumřeli hlady). Neobejdu se naopak bez internetu. Obešla bych se i bez televize, ale ty debilní koncesionářské poplatky platit musím, i kdybych se na TV nedívala jak je rok dlouhý? A co vy? Jak jste na tom se šetřením?

P.S. Pro obvzvl᚝ velké šouraly, kteří by mi radili, a si najdu lépe placenou práce, podotýkám, a si takové rady strčí za klobouk.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 15.02.14 14:26

nemusím se omezovat jelikož pracuji, min. víc než průměrný Čech :-D. nelezu do hospody a nekouřím a nekupuji pí... potřebuji volnost, auto,telku,pc,pivo v lednici a sex. pravda je, že maličko šetřím na jídle, hlavně na mase, protože hrozně žeru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 15.02.14 14:34

No, nevím, zda je to uskrovňování. Nikdy jsem nebyla rozhazovačná, ale co si vysloveně přeji, tak si stejně na to našetřím. Vlastně šetříme - v rodině jsme zrušili dárky pro dospěláky k narozeninám, jmeninám, pouze maličkost pod stromeček, či drobnosti přes rok. S dárky byla potíž, bylo to věčné oplácení a umořovalo mě něco vymýšlet.

Na jídle zas nemám potřebu tak šetřit nebo hodně surovin mám vlastních. Vlastně šetřím, že nekupuji chleba, rohlíky, knedlíky a přestala jsem vozit domů po kartonech tatranky. Denně peču pečivo, vyjde mi to na polovic a chu báječná.Teď zkouším nějaké sušenky atd jako náhražka za tatranky. Týdenní dovolenou si dopřeji (ne moře, mám sluneční alergii), ale tam jsem byla již mockrát, tak po tom ani netoužím. Zkrátili jsme dovolenou na týden z původních 10ti dnů a více. Na elektřině se dá ušetřit novými spotřebiči a naučit se po sobě zhasínat světla. Benzín neřeším, kam chci nebo potřebuji, tak si zajedu. Víc mě nenapadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 15.02.14 15:02

mě to čeká teď, vypadl jeden příjem v domácnosti, a platit hypotéku, inkaso, a k tomu živit dva lidi z jednoho platu nezvládnu :) takže jsem zvědavej, co to odnese, na dovolený nejezdím, vše co k životu potřebuju mám, takže asi to odnesou zbytný věci jako auto, benzín, a ikdyž bych nerad, tak sociální kontakt s lidmi (hospoda), a potom jídlo. Řešení je stěhování do levnějšího, ale nynějšího bytu se jen tak snadno nezbavím. Holt jak je dneska někdo nezaměstnanej, tak je to v pytli :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 16:06
avatar

Už jsem byl v situaci kdy jsem živil čtyři lidi z jednoho platu a taky to šlo. Jak se píše nahoře, pokud si člověk odpustí hospodu a kouření a hospodaří rozumně, tak zpravidla nemá problém (a zbude třeba i na ten týden u moře). Záleží jen na prioritách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vis*
Datum: 15.02.14 15:05

Nešetřím, utrácím stále stejně. Kdysi dávno jsem četl tuto knihu, kde mimo jiné poskytují návod na osobní hospodaření s financemi. Od doby potíže nemám, by jsem doporučenou metodiku poněkud přizpůsobil vezdejším podmínkám. Také jsem bezdětný sXe, což představuje gigantickou úsporu výdajů. Jde ale o věc osobního přístupu, nerad bych to vydával za univerzální řešení, vhodné pro všechny. *kafe*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hmŽ
Datum: 15.02.14 16:23
avatar

Neuskrovňuji se. Když něco chci (z běžných drobných věcí), tak si to pořídím. Ale nekupuju kraviny a nevyhazuju jen tak peníze, protože prostě nechci. Třeba mě vůbec nenapadne vlézt do obchodu s oblečením, když zrovna nic nového nepotřebuju. Jak někdy např. řešej holky "támhle dostaly nějaký nový hadříky" a už tam letěj, nechápu. Proč tam vůbec chodit, když mám? Takže výslednou spotřebu mám asi o dost menší, než leckdo z těch, co tvrdí, že šetří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 16:24
avatar

Eulalie, mám to stejně jako vy.Se vším všudy. ;) Jen kultura mi chybí. Ceny jakéhokoliv vstupného jsou pro mě neúnosné. A abych nevypadala jako plačka, tak raději mám pověst kulturního barbara a pecivála. Nejenže nemám na vstupné, ale nemám ani co na sebe. Všechno co jsem měla, vyšlo z módy a srazilo se to. Nevejdu se do ničeho. Tak se tvářím, že se mi nikam nechce. Velebím dobře a levně zásobené, vietnamce. V normálním obchodě kupuji jen boty. ;) Jako jooo, žít se z toho příjmu dá, ale nesmí přijít větší výdaj. Nesmí kleknout televize, kterou mám víc jak 15 let, ale je stále čupr. Lekám se, protože mi dosloužilo lino ve velké kuchyni a je potřeba zavolat plynaře na 3 opravy, který bude stát víc jak 3.000. Vím, že když se zatvářím nebo si řeknu, mladí mi pomohou. Já ale nechci. Jsem ráda nezávislá. ;) A sejří mě to velmi velice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 22:21
avatar

Jojo, je to složité a taky mě to rozčiluje. Mám třeba ráda návštěvy hradů, no můžu na to zapomenout. Prostě na to nejsou peníze. U Vietnamců taky nakupuji, ale boty ne. Tím, že se koupí boty kožené a kvalitní, tak mně vydrží moc roků. Největší výdaje jsou na děcka.

Od: ruzeŽ
Datum: 16.02.14 08:40
avatar

Babkazov-s tou opravou plynu raději moc neotálejte,plyn je zrádný,a nepřijdete o střechu nad hlavou a nedej bože o život ! Poslední dobou se výbuchy plynu docela rozmohly,tak raději neotálejte,ikdyby jste si na to měla od dětí půjčit,to není žádná ostuda,když jste měla,tak jste jim jistě taky dost dala.Mějte se pěkně,myslím na vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 15.02.14 16:57

Minimálně svítit a minimálně topit v topné sezoně. Takže topit a žít(televize, počítač) v nejmenší místnosti=kuchyně a jinde, ani v koupelně a ložnici netopit !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 17:03
avatar

Snažím se šetřit. S manželem ani jeden nekouříme a nepijeme alkohol. Tím se hodně ušetří, kamarádka spočítala své roční náklady na kouření a vyšlo jí skoro 20 tisíc. To už je potom znát.

V jídle - maso kupuji většinou v akci. To pak koupím třeba kilo krkovičky za 79 korun a normálně stojí přes stovku. Občas udělám i nějaká bezmasá jídla. Mozeček z květáku /mám v mrazáku, když byl levný/, bramboráky, švestkové knedlíky...

Jinak nemám ráda ten sport většiny žen - chodit po krámech a okukovat. Pokud potřebuji, zajdu tam, pokud ne, nebudu očumovat stojany s halenkami. K čemu? Pak najednou člověk něco uvidí, co musí mít. A to je špatné.

Co se týká těch zatracovaných i chválených Vietnamců - kdyby jich nebylo, chodím v lopuchových listech. Ty naše butiky a různé krámky se značkovým oblečením mají takové ceny, že je mi ouzko. A u Vietnamců se koupí. Jen ty jejich boty nic nevydrží.

Koupím nějakou sladkost vnoučatům, nehladovíme, ale ani neplýtváme. Vše, co nesníme, dáme slepicím, nic do popelnic. Naštěstí nejsem z těch, kdo neudrží peníze, kdo koupí vše, co vidí. Potřebuju - koupím, nepotřebuju - ani tam nelezu.

Takže nejsme žádní chudáci, ani lakomci, ale ani žádní ejchuchú. Člověk by měl uvažovat, co potřebuje a co ne.

Jediné na co nedám dopustit je dovolená. Odpočineme si od naší babičky a to potřebujem jako sůl. Letos tedy týden na Sázavě a 14 dní na Korfu. Ale jen to nejlevnější - beze stravy a autobusem. Navíc koupená včas - odečtena sleva 15 %. Kdo chce, udělá si krásnou dovolenou i za takovýchto skromných podmínek. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 17:08
avatar

Přiznám se, že šetření není mou silnou stránkou *hi*, většinou koupím to, co potřebuji, ale leckdy taky, co prostě jenom chci. Hodně na aukru a jiných serverech, kde se prodávají krásné kvalitní věci, třeba jednou nebo dvakrát nošené, a skoro stejné ceny, jako u Vietnamců. Nešetřím na knihách a obuvi (moje nejslabší stránka *smich*).

V podstatě by se tedy dalo říci, se moc neuskrovňuji, ale dobře vím, že platit ze současného plnou pálku ve svém vlastním bytě, tak bych asi zdechla hlady...

doplněno 15.02.14 17:14:

A zapomněla jsem na kategorie. Kultura...párkrát do roka nějaký ten koncert nebo vystoupení. Posezení s přáteli několikrát do měsíce, nekouřím, piji výjimečně (a většinou mě někdo pozve, takže ušetřím *smich*). Poměrně dost peněz padne na benzín.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naufrago*
Datum: 15.02.14 17:53

Já myslím, že tohle je dost ošidné téma. Někdo je sám, zbývá mu na utrácení (opravdu utrácení, po zaplacení jídla, nájmu a dalších potřebných věcí) 500 měsíčně a je spokojen, někomu takto zbývá 5000 a je to málo. Je to o způsobu života. Já nevydělávám špatně na to, že nemám děti a nájem není drahý (ale taky jsem hluboko pod průměrem ), určité šetření je ale pro mě prostě standardem. Z principu nepůjdu 4x měsíčně do kina za xxx Kč, stejně tak nedám za džíny 2500, když je můžu mít za 800. Ale např. potřebuji docela drahé kontaktní čočky, roztoky a kapky na zvlhčení očí, tak za to holt několik set až tisíc měsíčně dám. Za to pohodlí bez brýlí. Ale jak říkám, těchto několik set jsem ušetřila na jiných věcech. Samozřejmě se snažím spořit, a když není nějaký větší výdaj, tak se mi několik tisíc podaří. Nemuselo by ale, kdybych si třeba kupovala plno značkového oblečení a chodila každý den do restaurace na oběd. A protože nemám děti, vedlejšák je pro mě taky docela běžná věc, kterou jsem teď ale kvůli studiu musela skončit. Jsem schopná se ale bez těch peněz obejít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 18:20

Máme dvě děcka, takže náklady z důvodu toho, že jsou starší i z důvodu dražších potravin a dalších věcí narůstají, zatímco příjmy klesají (manželka je st, zaměstnanec, sebrali jim 13. plat i odměny a půlku jich vyházeli, takže práce přidali). Zatím jsme ošidili dovolenou, nepřetápíme v zimě, déle jezdím pneu, místo servisu si oravy dělám sám, spotřebiče místo koupě nových opravuji, odkládají se investice do domku... Pokud by jeden příjem vypadl, bylo by to zlé. Paušál za život je dnes pro 4 lidi vysoký.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 18:32
avatar

Přiznám se, že jsem nedělňátko, takže mne celý život provází štěstí /v těch podstatných věcech/. Takže těsně po revoluci mě vyrazili z práce /moc jsem kritizoval šéfy za jejich komunistické názory/ a byl jsem 2 měsíce na pracáku. Vybíral jsem si ze dvou prací. Jedna byla starat se o krávy v kravíně a druhá ta současná, jen asi o tři stupně níže. Takže jsem se vypracoval, mám nadprůměrný plat a je mi líto lidí co dřou ještě víc než já za třetinu mzdy. Proto si moc nestšžuju. Co chi si koupím, Něco šetřím na zlé časy a zhodnocuju si sbírku kterou buď zdědí děti, nebo ji v důchodu rozprodám když nebude co jíst. Přesto všechno jsem toho názoru, že se má šetřit od koruny, takže koupím radši levnější pečivo /když je stejně kvalitní/, mám banku bez poplatků atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jm*
Datum: 15.02.14 20:16

Dobrý den. Šetřím,snad jako každý,na horší časy. Bydlíme ve vlastním, odpadá mi placení nájmu. Topíme dřevem a dá se říci, že za pár korun. O všední dny jezdím na obědy. Oběd mě vyjde na 80 Kč i s polévkou,což není tak strašné. Když nakupuji a je něco v akci, koupím toho více.Na pivo si zajdu jednou za měsíc,někdy za dva. Dám si tři kousky a mažu domu.Obuv si kupuji tak jednou za rok a půl, obuv kupuji kvalitní, třeba i za 3000 Kč. Oblečení klidně od vietnamců,to mi nevadí. Na dovolené jsem poslední 3 roky nebyl. V sezoně mi to pracovní možnosti nedovolí. Spotřebu elektřiny mám unosnou. Mám nové a moderní spotřebiče, které tak ,, nežerou", zhasínám po sobě a neplácám elektřinou. Největší výdaje mám za benzín do auta a do strojů. Pokud se mi porouchá auto nebo stroj, něco nefunkuje,snažím se to opravit sám ,aby to stálo co nejméně a nemusel jsem platit drahý servis.Pokud na něco nemám finance, nepůjčuji si na to, počkám, až si na to našetřím,poté si to koupím. Kouřím. Každý víken jezdím do welnes (sauna, pára, bazén) Celkově bych řekl, že šetřím,kde se dá.Ovšem jsou věci, na kterých se šetřit nemá

Hezký večer.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 22:11
avatar

Děkuji všem za odpovědi. Je vidět, že většinou, pokud nemáte děti nebo nejste už v důchodovém věku nebo bez práce, tak jakž takž vycházíte.

Datum: 16.02.14 07:14
avatar

Eulálie, přesto, že jsem takřka jednou nohou v důchodě a měla bych tedy obhajovat důchodce, spíš je mi líto rodin s dětmi.

Jíst, svítit a topit musí všichni. Ale důchodci stačí jeden kabát a jedny zimní boty třeba na 5 let. To vím sama, když mi za pár lt teče do kozaček, podívám se po nových. A zase nějaký rok vydrží.

Děti ale rostou. Takže za rok několikery nové boty, bundy, mikiny, kalhoty. Kromě toho ještě bačkory do školy, druhé občas do družiny, tenisky na tělocvik. Mně stačí polobotky, zimní boty, na léto sandály a žabky.

Proto si myslím, že rodiny s dětmi to mají opravdu nejt잚í. Přestože i důchodci mají nárok, přidala bych opravdu v první řadě těm s dětmi. Jen taková n욝astná máma ví, co to je, když na jaře zkouší dítěti oblečení z loňska a všechno je mu malé. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 08:19
avatar

Jago, vřele s tebou souhlasím, ale zase mi nedá a rýpnu si. Všechna nová auta v okolí mají mladí. Všechny hospody jsou plné mladých, pizzu vozí k mladým, zásilkové služby často přijíždějí k mladým, nové chytré telefony mají mladí, tablety a počítače, také jsou u mladých, vitamíny v tabletkách a potravinové doplňky kupují mladí, módní oblečení a doplňky a brýle? Všechno mladí. Koukni se do vozíku důchodcům a mladým. Nechci, aby to vypadalo, že závidím, ale jen se koukám. Co nosí oblečené babky a co nosí děti a odrostlá děcka. Děcko jsem neviděla ve sešmajdaných botách, ale babku ano. ;) Omlouvám se, nechci být protivná, jen konstatuji. Stejně nic nezměním a závistí si nebudu otravovat život. To mi za to nestojí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 16.02.14 08:27

Možná budu trochu mimo mísu. Včera na návštěvě maminy s 3 dětmi jsme zaslechli v televizi, že dětem do 15ti let v dětských domovech bylo zvýšené kapesné na 350,- Kč/ měsíčně, z kterého si nemusí koupit ani tužku do školy, ale v pohodě jim to vyjde na cigára. Mamina si povzdechla a řekla - když dát všechny mé děti do děcáku, tak na tom budou lépe než u mně. Co pak můžu z výplaty dát tisícovku dětem na kapesné? To ani omylem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 09:56
avatar

Uško, také jsem to slyšela také jsem přemýšlela. Nezodpovědní rodiče dají dítě do děcáku. Na jednu stranu je to dobře, jak by se mělo někde u feáků a alkoholiků? Na druhou stranu, dostane, co potřebuje a rodiče, pokud někde vesele běhají po světě, nemusí zaplatit ani korunu. Oblečení, jídlo, obuv, školní potřeby, topení, svícení, praní...o všechno se postará stát.

Vnuk a vnučka dostanou kapesné, pořizují si za ně i věci do školy. Dítě z dětského domova nemusí, dostane všechno. Tak to kapesné mají asi jen na mlsky. Bohužel, občas právě třeba i na ta cigára. Geny se holt nezapřou. Na jednu stranu to těm dušičkám přeju, a mají aspoň trochu dětství, než někde v 1+1 mezi 20 cikány, ale na druhou stranu si říkám, že takhle se nemá ani mnoho dětí z úplných rodin.

Už jsem to tady psala, ale znovu: Dcera vytřídila oblečení, které bylo dětem malé. Horší do popelnice, lepší složila do pytle. A opravdu pěkné, z něčeho děti vyrostly tak rychle, že to takřka nenosily. A dcera kupuje opravdu kvalitní věci, žádné hadry. Ve městě je dětský domov, tudíž tam pytel vypraného a složeného oblečení zanesla. Ředitelka ji zpupně vykázala, že prý přijímají pouze ÚPLNĚ NOVÉ VĚCI V PŮVODNÍCH OBALECH. Ta cikáňata by to v pohodě donosila, znovu píši - bylo to pěkné a kvalitní oblečení. Dcera se naštvala a na ulici celý pytel nacpala do nejbližší popelnice. A prý už nikdy a nic...Ano, i takhle se ty organizace zbavují lidí, kteří by chtěli pomoci. A pak naříkají, že nemají, že jim stát pokrátil dotace...Kdyby byli chytří, vezmou si to. My dědili oblečení po starších příbuzných, ti mladší zase po nás a jsme pro to horší, že jsem nosila šaty po sestřenici? Myslím si, že v těch domovech jim nastavují laku příliš vysoko. Až dorostou a osamostatní se, budou se asi divit, že už nestačí natáhnout ruku a že se o většinu svých potřeb budou muset zasloužit sami. I na to kapesné si budou muset vydělat. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 10:15
avatar

V tom případě bych paní ředitelku poslala na místo, kde slunce nezasvítí, a ještě při odchodu pěkně třískla dveřmi.

Kamarádka pracuje zčásti v kojeňáku, zčásti vedle v dětském domově, a jsou rádi za každý kousek pěkného oblečení. Hraček mají plno, ty už také nechtějí, je třeba problém s plyšáky (alergie). Hnus, co se děje... stejně tak, když je dítě připravováno po dvou letech k adopci a týen před vypršením lhůty matka dítěte pošle pohled se strohým pozdravem (samozřejmě cíleně). Už je to bráno jako zájem o dítě a chudák děcko bude zase dva roky čekat, jestli si na něj taková mrcha vzpomene a zkazí tak další adopci k rodičům, kteří by se o špunta opravdu a s láskou postarali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 16.02.14 10:21

Až dorostou a osamostatní se, budou se asi divit, že už nestačí natáhnout ruku a že se o většinu svých potřeb budou muset zasloužit sami.
Oni ani nemusí dorůst a osamostatnit se. V loni si mohly děti z domova napsat o dárek k vánocům do ceny 2000,- Kč. Co si napsaly, to dostaly. U nás doma to takhle nikdy nebylo, není a nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 14:00

Babušo snad nechcete ,aby mladí žili jako staří- kde bychom byli?

doplněno 16.02.14 14:01:

pro babkazov

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 16:42
avatar

Hahanaj, ne! To vůbec ne. Ani nápad! Taková je doba, takový je svět. Však a mají. Pracují, vydělají, koupí. Tak to má být. Jen mě vyprovokovala řeč o tom, že mladí nemají, že specielně jim by se mělo přidat. Zase trošku zašvejkuju s příhodou. Dcera se zastavila na kafe a byla rozhořčena, co zase zdražili. Najednou se zarazila a povídá: Přestaň se na mě dívat tak vyděšeně. Já na chleba mám. I na to máslo na ten chleba mám! Mám i na šunku na něho. Jen jsem vytočená nad nehorázností cen. Ihned přestaň přemýšlet, jak bys mi mohla pomoct! ;) Takže, když někdo pláče, že děti z něčeho vyrostly nebo už zase něco potřebují, neznamená to, že na to nemají. Jen si postěžovali. A ta doba, kdy někdo něco dědí po někom, ta je opačně. My dědíme po dětech. Např. kolik starých lidí podědilo mobil po vnukovi? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pbŽ
Datum: 16.02.14 16:58

Babce se s nohou v sešmajdaných botech nic horšího už nestane, dítě v sešmajdaných botech může být poškozeno na celý zbytek života. Takže to, že nevidíte dítě v sešmajdaných botech, je nanejvýš správně, protože vídat je tak, to je vědomé poškozování dítěte.

Neříkám že všichni, ale jeden případ mám doma. Babka důchod 15 000,- i s dávkami na nemohoucnost, za které si má platit služby, ale neplatí, tyhle peníze od státu doslova prožere. Zdá se Vám to sprosté? Je to přesně tak. Náklady na živobytí bratru 3000Kč, v tom je započítán i 1000Kč za telefon. A zbytek peněz jde jen na jídlo a nepotřebné věci ze zásilkového obchodu. Chodím jí nakupovat, takže kolikrát pro sebe na týden nakoupí za víc peněz, než já pro tříčlennou rodinu. To je každý týden kup mi 2 másla, 2 sádla, 4 šlehačky, kilo uzeného, limonády a takhle bych mohla pokračovat. Polovina jídla pak shnije, protože to ani sama sníst nestihne, ale koupit se to musí, protože hamty hamty, a mám víc než tamty. K tomu nakupování od Family frost, kdy si nakoupí zmrzliny, sushi a kdoví co za zbytečnosti. Nezávidím, sami si nežijeme vůbec špatně, nicméně mě dokáže nadmíru vytočit, když jsem ještě byla na rodičáku a ona všechny peníze prožrala a rozházela za blbosti a pak po mě chtěla abych jí půjčila, že mi je vrátí, až bude brát důchod. To, že ona třeba už žádný další důchod brát nemusí a dluh mi nesplatí, to jsem jí pochopitelně neříkala, tak oráchlá zase nejsem, nicméně velice důrazně jsem se ohradila, protože když má pro sebe měsíčně přes 10tis. jen na jídlo, tak je velice sprosté půjčovat si od rodiny s malým dítětem, která má jen jeden příjem. Protože my tedy rozhodně na jídlo 10tis. na osobu měsíčně nemáme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 17:18
avatar

Jééžiši, že já jsem se vůbec téhle debaty zůčasnila! *plac* *zed* pb®, já přece nikde neříkám, že by babky něco nebo děti taky něco. A kdo co kupuje nebo nekupuje, to taky neříkám proto, že na to mají nebo nemají finance nebo to sní nebo vyhodí. Je to každého věc! Každý si žijeme život tak, jak umíme. A ostatním je do toho kulové. S přehazovačkou! Já jen říkám, že to nikdo nemáme snadné a nikomu by se nemělo přidávat jenom proto, že umí krásně plakat. Že mladým rodinám s dětmi by se mělo přidat, vlasně na úkor starých, protože děti rychle rostou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: madl
Datum: 16.02.14 17:58

Paní každý si může spočítat. Důchod 10 000, nájem + inkaso 6500, léky 1000, zbývá 2500 na jídlo a ostatní výdaje pro 1 osobu na měsíc. Co chcete kupovat, kam chcete chodit za kulturou, vyvářet? Snažím se ušetřit měs, ještě pár stovek, abych měl na nedoplatek el., nebo plynu. Nějakou korunu ušetřenou na pohřeb. K jídlu chleba s pom. máslem, polévka z pytlíku, mléko a čerstvé rohlíky, někdy fazole s rajskou omáčkou v plechovce. Dnes neděle. Ráno snídaně, bílá káva, 2 krajíčky chleba s pom. máslem. oběd to samé, jen 1 krajíc, s cibulí+ zbytek kávy, k večeři mrknu jestli tam něco ještě je. Zítra půjdu nakoupit, moc toho asi nebude, říkáte no co, hlavně, že jsme zdraví, ale ono taky už moc ne. Smutný život důchodce, který pracoval celý život.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 16.02.14 19:09

Kdybyste bydlel zadarmo u dětí, ušetřil byste ročně 78000Kč !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 07:07
avatar

Madl, pokud jste sám, chápu ty polévky v pytlíku a ty konzervy. Jinak ale ne. My z toho žijeme vždycky 14 dní o dovolené a je to tak akorát, celý rok bych nechtěla. Navíc je to čím dál víc předražené a všechno to má stejnou chu. V chalupářském guláši /konzervička za 45 korun/ bylo kousek klobásy jako palec dlouhý a veliká průhledná flaksa čehosi, co maso nebylo. Jinak jen omáčka.

Pokud máte paní, proč neudělá raději hovězí nebo drůbeží vývar s nudlemi a zeleninou? Vyjde to levněji. Stejně jako některá domácí jídla: namátkou třeba bramborák, ovocné knedlíky /švestky v marazáku/, koprovku s vajíčkem a bramborou, knedlík s vejcem, čočka nebo hrách s párkem či volským okem. To nestojí mnoho, člověk se zasytí a má jídlo třeba na 2 dny.

Ten nájem dát musíte, inkaso taky a na ten prohřeb, to si každý rozumný člověk něco snaží ušetřit. Aby nebyl na obtíž i po smrti.

Pokud jste sám, poptejte se: u nás je asi 5 km daleko vyvařovna. V pracovní dny rozvážejí lidem obědy. Jen musí mít 2 soupravy jídlonosičů na výměnu. Oběd s polévkou, hlavním jídlem a rozvozem stojí od 60 do 65 Kč. Bereme to pro 89 letou babičku, pověsí nám to do držáku až na vrata, je to chutné a je toho dost. Za těch 65 korun má babička k obědu a ještě k večeři a obě porce jsou pěkné, nijak ji nešidíme.

Pokud je u Vás v okolí nějaká podobná služba, stálo by za to toho využít. 5 dní v týdnu teplé a chutné jídlo k obědu i k večeři. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasatec*
Datum: 17.02.14 08:59
Nechci se vás dotknout ale napadlo vás že v obchodech ty mladé, kteří nemají peníze vůbec nepotkate? Já se živím prodejem věcí které člověk k životu vůbec nepotřebuje. A hádejte kdo je nejčastější zákazník. Důchodce který si plní sen, nebo má prostě peníze navíc a chce si hrát. Tím nechci říct že jsou na tom důchodci špatně. V každé skupině jsou bohatší i chudší. Osobně lituji ty důchodce kteří si za svůj život nedokázali zajistit bydlení a musí být v nájmu, ti na tom jsou skutečně špatně. Ti co nějaké hodnoty vytvořili ti mají v případě nutnosti kam sáhnout.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: terezie*
Datum: 03.03.14 18:53

No asi takhle. Moji rodiče (oba v důchodu) si koupili nové auto za těžce uspořené peníze, my máme 18 let starou ojetinu (zakoupenou jako ojetinu, co dosluhuje a na další ojetinu nemáme). S partnerem jsme třicátníci s hypotékou a já nemám ani minimální mzdu. Moje maminka se o sebe stará a pečuje, kupuje si nové oblečení apod. (samozřejmě střídmě, důchod má malinký). Já si také nakoupím jednou za čas tričko za 200 Kč či za několik let jedny zimní boty, popř. nakupuji ve slevách. Rodiče jezdí 2x ročně na dovolenou k moři, já tam byla naposeldy v 8 letech a momentálně jsme s partnerem 2 roky nikde nebyli ani po republice. Ale nestěžuji si, ještě jsme na tom relativně dobře (máme kde bydlet, co jíst, na materiál na stavbu si něco i našetříme), jen se mi nelíbily ty poznámky, že mladí mají to a ono. Ne všichni. Navíc nemám ráda konzum. A taky mi vadí poplatky za tv a rozhlas. TV mám, ale nemám anténu ani stetop box po kterém bych mohla přijímat signál a rádio neposlouchám. Také hromadná doprava je drahá, dáme oba 1700 Kč měsíčně za tramvajenky. Vodu u nás máme dražší než v Praze a co se týče dodávek elektrické energie, tak nám stále vypínají proud, což ničí elektrické přístroje a již nám to jeden přístroj doslova odpálilo.

Navíc bychom neměli to, co máme, kdybychom neuměli pracovat rukama a vše si na baráku nedělali sami. Chci moc a moc poděkovat rodičům, kteří jsou úžasní, moc nám pomáhají a auto i s dovolenýma si více než zaslouží. Bez nich bychom byl ibezďáci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 14:14

Pořáď šetřím a musím uskrovňovat. Ale není to vůbec otázka příjmu, ale spíše otázka výdajů. I když dnes vydělám několikrát více, než je průměr, tak stejně to nestačí.

Abych se nemusel moc uskrovňovat, tak by musel vydělat aspoň 1mld ročně. Ale jak se říká, s jídlem roste chu... Takže stejně je to málo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 16.02.14 18:27

Aulálie, mě by zajímalo, kdo je tou vaší rodinou, kolik máte měsíčně příjmu a kolik za co vydání a kde v čem žijete. Myslím si, že jedna z rozhodujících položek často bývají náklady za bydlení(byt) a energie ! Mělo by z toho vyjít i pro vás poučení, jak orientovat vaše děti co se bydlení týká. Já například tvrdím, že platit nájemza byt 6-10 tisíc měsíčně jsou víc jak z poloviny vyhozené prachy ! Syn v paneláku 3+1 platí 2200 měsíčně za bydlení s topením a vodou a inkaso 1800 měsíčně za ostatní energie a služby(plyn, elektřina, televize, internet). Telefon mu platí zaměstnavatel, auto taky. My jsme se odstěhovali na venkov do domku po rodičích, kde například na topení platíme zálohu 800kč měsíčně a dostaneme přeplatek, před námi tady bydlel druhý syn se snachou, platili zálohu za plyn 2400Kč měsíčně a ještě dopláceli !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pbŽ
Datum: 16.02.14 22:25
Řekněte město nebo aspoň okres, kde se dá ve 3+1 bydlet za 4tis. včetně energií. V tom mém byste za takovou cenu bydlel možná tak na ubytovně s ukrajinci. I garsonka je za takovou cenu nemyslitelná natož 3+1.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 17.02.14 00:01

V Brně-Kohoutovicích na Axmanově ulici v dříve družstevním, nyní bytě v osobním vlastnictví zkoladuovaném 1981 , nyní 4 roky po celkové rekonstrukci rozvodů a celkovém zateplení s plastovými okny se středovým těsnění. V 2200Kč na byt je 1000Kč do fonfu oprav. Další dotazy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pbŽ
Datum: 17.02.14 09:58

To jste mě dostal. Čekala jsem něco jako Ústí, Most atd. To je v Brně vážně taková láce? Za tolik v Praze opravdu neseženete ani garsonku a možná ani tu ubytovnu pro Ukrajince ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 10:17
avatar

Pokud je to rozlohově menší byt 3+1 tak podle 1000 na fond oprav jsou velice nízké částky za m2. To je pak jednoduché. Zálohy to má každý jinak spotřebu a hlavně někomu vrací, jiný to má s chlupem. Já mam cca 4700 za větší 1+1 ve dvou lidech, ale máme zálohy kvůli výtahům asi 26kč na 1 m2, zálohy mám tak že něco vrací :) A bydliště je krajské město JčK

V Praze to bude hodně pohodné, ale opravdu ne nájemní byt, to je všude stejné ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 17.02.14 12:18

No to je panelák s 32 stejnými byty 3+1, kde je 24 bytů v osobním vlastnictví a vlastníci si vše na schůzi určí sami kolik bude fond oprav a kolik na úklid atd. Nechali si udělat před rokem nový výtah. Nikomu žádný nájem a zisk neplatí, platí jen spotřebu a fond oprav(spoření na budoucí investice, no jako každý ve vlastním. Samozřejmě kdyby ten byt pronajímali, tak by za pronájem chtěli 8000Kč bez služeb a energií.. Snad mi už rozumíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: divka
Datum: 17.02.14 14:01

ta částka asi není nájemné, jen poplatky za vodu, plyn, energie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 23:38

Platit 2200 měsíčně za byt včetně topení a vody je kravina, protože u bytu 3+1 je rozumný příspěvek do fondu oprav 1500-2000 měsíčně. Pak se ale samozřejmě nedostanete do celkové částky 2200. Co teď ušetříte, budete muset v budoucnu, až bude potřeba do něčeho v domě investovat, vysolit najednou na ruku. Rozumný člověk si alespoň uvedenou částku bude odkládat, když už zbytek domu nemá rozum.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 16.02.14 19:34
avatar

No, já se teď musím uskrovňovat maximálně, protože ty nabídky brigád/práce, na které mi vůbec odpověděli, byly odmítavé a rýsuje se jen něco až asi za týden + v úterý jdu na pohovor, ale ten určitě nevyjde. Mám 200 kč a to je teprve uskrovňování. Jestli koupit těstoviny za 8 kč nebo raději brambory ua 15 kč s tím, že se víc najím... A když vás ještě furt rodič přemlouvá, a se vrátíte "pod rodnou střechu", tak to nepřidá ani na psychice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiikŽ
Datum: 16.02.14 19:54

Tak co tady tak čtu tak se Češi pořád mají lépe jako mnoho lidí z Afriky... Myslím že i když žijete jenom tak že si koupíte to nejnutnější tak je to pořád dobrý. Vždyt střecha nad hlavou je, jídlo taky, oblečení taky :) sice teda Češi mají minimální plat 8.500 a Řek má nějak 20. tisíc tak je to trošku rozdíl. Můžu ale říct za sebe že i když vydělávám trošku víc tak co jsem si všiml tak jsem neskutečnej šetřil, než něco koupím tak korunu/euro desetrát obrátím v ruce. Jediné na čem neštěřím tak je jídlo.

Pro jeden příklad ještě tak mám známého, on má práci je dobře placený ALE on je typickej chci vše a to hned takže jak dostane výpatu tak už je v obchodě... mnohdy nezaplatí ani nájem nebo nějaké půjčky... a pak obvolává lidi jestli by mu nepůjčili...

Ono asi záleží na tom jak to člověk umí s penězi :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 19:58
avatar

Milá Eulálie, nikdy jsem si nemyslela, že se na stará kolena budu muset tak uskromnit. Mám ID, manžel slušnou výsluhu, nájem z polí a jelikož jsem celý život žila skromně, žila jsem si v pohodě a klidně zašla na oběd do restaurace, do divadla. Můj ze nadělal dluhy, dcera čeká druhé dítě a tak nám s "dědou" nezbylo nic jiného, než začít vařit ještě levněji (myslela jsem, že už to ani nejde), dál jezdit ve 12 let staré feldě, na chalupě místo plynem topit dřevem, manžel vystřílí polovinu nábojů co dřív, kočkám koupit levnější granule a slepice si o granulích mohou nechat zdát...Musíme mít pro vnučku na MŠ, na angličtinu, plavání, pro tu druhou co se narodí na plíny a mléko. Internetu se nevzdám, do jeskyně se nestěhuju. Pro šouraly co řeknou, že nemusím: je to moje dcera a moje vnučky a ten debil je otec těch dětí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.14 20:19
avatar

Já bych taky svoje dítě nenechala na holičkách, takže vás, Liduš, chápu. Taky jsem si myslela, že vařím docela levně a ejhle, ještě i levněji to umím. A věřím, že bude líp. Dluhy nemám, tak je to ještě dobré.

Datum: 18.02.14 10:21
avatar

Dluhy jsou to, čeho se bojím, jako čert kříže. Měla jsem za život dva - v roce 1975 novomanželskou půjčku 30.000 Kč a pak asi před 10 lety jsme si vzali na dluh ledničku. Nějak se nám tou dobou nedostávalo a ta stará najednou skončila. Obojí jsme zaplatili a konec. Ale jsme oba s mužem takoví, že když na něco nemáme, na dluh si to brát nebudeme. Ta lednice byla splacená zakrátko, ale nechápu lidi, kteří si berou půjčku na dovolenou, nebo nákladné vánoční dárky. Když na to nemám, tak se prostě omezím. A nepojedu na Kanáry a dětem nedám k Vánocům za desetitisíce. To musí pochopit.

Některé ženy uvaří i z mála a chutně, některé nejsou dobré hospodyně. V létě třeba zavařím do skleniček kompoty /jahody, třešně, borůvky, hrušky.../, steriluji okurky, čalamádu, udělám marmelády,povidla, šávy do vody. Udělám si i domácí kečup, protlak na rajskou omáčku, základ na lečo. Zavařím si i jablková a švestková povidla, na buchty a koláče. Osvědčilo se mi zavařit nahrubo nastrouhaná olupaná jablka /bez vody i bez cukru, jen samotná/, pak je jen vyklopím a zabalím do štrudle.

Dnes se tady na Poradně paní táže, že koupila v Tescu sušené hříbky smrkové z Číny, jaké to bude. Houby si pokaždé nasbírám sama. Aspoň vím, co jím. Mám 5 slepic a tudíž pro sebe domácí vajíčka. A nic se nevyhodí, slepičky sežerou všechny zbytky /knedlíky, kolínka, zbytky chleba apod.../

Člověk musí prostě hospodařit s rozmyslem. Ujasnit si, na co má, co je nezbytné koupit a co může oželet. A co si může připravit sám.

Když vidím třeba ceny těch marmelád a kompotů, raději tomu opravdu člověk věnuje ten čas a práci. A má to navíc zdravé, bez různých barviv a přísad, kteté firmy hojně používají. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 12:57
avatar

Já kupuji v zásadě jen základní potraviny, pomazánky dělám doma, buchty peču doma. Taky zavařujeme, jablka máme vlastní, zeleninu trochu taky (aspoň přes léto). Na hřiby chodíme do lesa. Dluhy nemám ráda. Vyrostla jsem v rodině, kde se dluhy nedělaly, na co nebylo, to se nekoupilo, nebo se na to našetřilo. A v Tescu bych žádné sušené čínské smrkové hříbky nekoupila. Když si představím čínský vztah k přírodě a zamořené řeky, no fuj. Jo a umí ještě šít, plést, háčkovat, no prostě ruční práce, tak se to taky v domácnosti hodí. Vajíčka mám taky domácí, ale ty kupuji od sousedů. Chovat slepice bych už fyzicky nezvládala, řekněme, že výpomoc od mého muže není taková, jaká by být měla, tudíž na většinu prací v domácnosti i na zahradě jsem jen já sama, co si sama neudělám, to nemám, k tomu malé dítě, jako je to dost náročné.

Datum: 18.02.14 13:56
avatar

Jenže ne každý má zahradu nebo pozemky, kde by mohl mít slepice, ovocné stromy a podobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 14:02
avatar

To je sice pravda, ale je spousta lidí, co zahradu a pozemky má, ale je lenošná na tom dělat...

Od: uskaŽ
Datum: 18.02.14 14:12

Svatá pravda ! Na vesnicích má každý kousek zahrádky a prostoru pro chov slepiček. Ale u nás znám pouze tři rodiny a já. To si je ještě líhnu, aby každoroční obnova chovu nebyla tak drahá. Lidi prostě dělat nebudou. Ale každý třetí má na zahradě zabudovaný bazén, který již ani nenapouští nebo voda je drahá a bez ohřevu se zde v horách ani v bazénu neokoupou. Ale když soused z jedné strany má bazén, tak oni jej musí mít taky. Zruší slepice a koukají na prázdný bazén a naříiají, že nemohou s příjmem vyjít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 18:11
avatar

Usko na chalupě máme 15 slepic, mají se jak královny, otvírání-zavírání kurníku, ohřívání vody, násypku na granule, od všech co znám zbytky pečiva, 2x týdně vařené brambory se šrotem (kukuřice + pšenice), v létě kopřivy, v zimě kopřivy sušené, všechny zbytky dávám v Brně do krabičky a zamrazím a pak jim je manžel veze. Snášejí jako divé ale já tvrdím, že bych musela vejce prodat za 5 Kč a ne za 3 aby se vyplatily. Vyplatí se koupit prase, maso zavařit, vyudit a zavařit, nadělat sulc, paštiku, jitrnice, jelita, tlačenku dát po malých porcích zamrazit a je na víc jak půl roku vystarané, sádlo většinu prodám. Vyplatí se uvařit povidla, letos jsme měli 20kg a 1kg prodáte za 100kč v pohodě, moc se nevyplatí slivovice, palírna je drahá, stát si bere velkou dań z lihu, vyplatí se ořechy, vyloupat a před Vánoci prodat. Jenže já tvrdím, že se nevyplatí nic, semena zeleniny něco stojí, pak se to musí nejen zaset ale i okopat a sklidit, brambory stejně-poorat, zavláčet, zasadit, nahrnout,sebrat mandelinky, vyorat, posbírat-to je času., a ještě zalévat když nezaprší jako loni. Jak říká můj muž, to je pro radost a ne na výdělek. No a vaření-to je nejrychlejší hodit maso do kastrolu, nějakou zeleninu a třeba rýži, šulánky nebo placky s mákem to je půl dne v kuchyni vařit a půl dne pak uklízet kuchyň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 18:45
avatar

Já si pamatuju, jak jsme mívali slepice a králíky, ale máme malinkatý dvorek, takže se kolem nich muselo chodit a brácha měl velké astma a alergii, takže se to muselo postupně vybít (a sníst - mňam). Teď když už je bratrova alergie pod kontrolou, tak není kam dát slepice, natož králíky (máme místo slepičince a králíkárny dřevo na topení). Takže ani to, že je někdo z vesnice, neznamená, že budou mít místo na slepice nebo jiná zvířátka. Zahrádku tedy máme, ale malinkou (na nějaké ty jahody, hrášek, rajčátka a tak - brambory a jiné se tam už nevleze). Hodně našich sousedů to má dost stejné - jsme malinká vesnice, ale je to barák na baráku s malými zahrádkami. Kravín nám teď zavřeli, tak snad ani to mlíko mít nebudeme :/. Jinak hříbky v zimě těžko nasbíráte a z mražáku jsou fuj fuj. Ale marmelády a tak, to máme taky domácí, ty kupované nejsou moc dobré.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondrassekjj
Datum: 17.02.14 07:44

popravdě řeším něco podobného, ikdyž úplně jiné. V podnikání se mi extra daří, nᚠrodinný příjem dvou osob + dvě děti je přes 80 000kč a přesto nejsem schopný skoro nic ušetřit. bydlím ve starém domě který rekonstruujeme, jezdím ve starém fiatu ,(teď jsem musel teda koupit starší dodávku) Na dovolené jsme byli po šesti letech do chorvatska na deset dnů autem s nákladem 17500kč ...

Já fakt nevím kam se ty prachy ztrácí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 18:20
avatar
Jo viš jsou sice lidi kteři jsou s prachama fakt uz nahraně ale je dost lidí co řvou že nemají ale cigára jsou ok atd..
Ja nepatřim zrovna do skupiny co nemají ma rohlíky ale že by se penězma rozhazovalo tak to taky ne...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 18:23

Ne, nejsme sice vyloženě mladá rodina, ale máme tříletou dceru a hypotéku na krku, nicméně příliš nešetříme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.03.14 18:27

Ale no tak, vím o rodině, kde nikdo nedělá, pobírají co se dá z našich daní a ještě si kupují auto za>100 000 Kč. Tak na co si stěžovat? Jiný za příspěvek na byt letí nakoupit elektroniku. Bude se s tím dělat pořádek?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.