Lidé z 18. stol. - hudba z 21. stol

Od: Datum: 14.02.14 16:41 odpovědí: 10 změna: 19.02.14 23:29

Dobrý den, tak jsem přemýšel, kdyby se objevil v našem světě Ludvík XVI., Napoleon Bonaparte, nebo Kateřina II. Veliká či Marie Terezie. Jak by se jim líbil náš široký hudební sortiment. Tento časový úsek jsem si jenvymyslel jako příklad, ale myslím i obyvatelé Země i z hlubší historie a ne jen významné osobnosti, myslím i obyčejne lidi. Kdyby se nějaký člověk například z onoho 18. století objevil na nějaké diskotéce mezi lidma, jaký by měl názor na jejich ošacení, blikající světla a hudbu. Nebo kdyby se objevil na koncertě, samozřejmě by nevěnoval pozornost jen hudbě, spíš lidem a prostředí.

A nebo třeba je nějaký paralerní svět, kde je právě 18. stol. a navštívili by náš a teď vědci oné doby by měli zasedání a nejne vědci, učitelé ve škole by probírali náš svět se žáky ve řídě a měli by téma hudba 21. století a řešili, jak vznikla. Jaké mají lidé naší doby myšlení.

Vím, že je to velké science fiction, ale za úvahu to stojí ne? Nemusí to být jen muzika, ale i třeba naše technologie, medicína a postavení členů rodiny. Pochybuji, že ve dřívější době otec hlídal děti, vařil a uklízel a jeho černošská žena zrovna operovala na sále.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: takeshi*
Datum: 14.02.14 16:46

Vždycky mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdybych šel třeba do 17. století s iPadem nebo něco podobnýho.. :) ale až takhle jsem nad tím nepřemýšlel :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myslenec
Datum: 14.02.14 16:59

To mě také hodněkrát napadlo, jak by reagovali na mobil, na notebook, oblečení a mojí řeč, i když bych byl o 200 let později v Praze, stejně by se hodně lišila.

Datum: 14.02.14 17:56
avatar

Nerozuměli bychom si. Pro lidi např. z 12. století by byla současnost natolik traumatizující, že by asi zblbli. Nemohli by pochopit náš způsob života. Taky tak často přemýšlím. Chtěla bych např. vidět, sama ovšem nepoznána, dobu Karla IV.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 14.02.14 17:59
avatar

No, divili by se určitě. Divili by se technickým "zázrakům" (asi jako bychom se divili my, kdyby někdo přinesl světelný meč z Hvězdných válek), divili by se všudypřítomnému hluku a silnému osvětlení v noci, divili by se autům, asi by nechápali naše nepraktické oblečení (boty na vysokém podpadku?! hadříčky, které vůbec nehřejou ani nechrání, ...), nevěděli by, proč si rveme do uší sluchátka, místo abychom si zazpívali normálně společně, politovali by nás za útlak od panstva (tolik roboty oni nemuseli), nebo by se divili, proč chodíme celé dny dělat úplný blbosti (do práce), a pak musíme kupovat všechno jídlo a všechny věci domů (místo abychom si vypěstovali/vyrobili vlastní), asi by se jim líbilo naše pohodlí a bohatství, ... a tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 18:07

Tak o tomhle už kdysi psal Svatopluk Čech ve výletech pana Broučka. Přiznám se, že ač povinná četba, tak se mi to moc líbilo,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 18:43
avatar

Stačí když na takovou diskotéku vezmeš svojí babičku nebo prababičku. Jejich názor se moc nebude lišit od názorů lidí z 18. století.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 18:49
Já si myslím, že by se báli. Všude hluk, chaos, davy lidí... Asi by se dusili. Naše technické vymoženosti by je nezajímali, protože by v nich viděli ďábla. M
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.14 09:50
avatar

To ani nemusíte chodit tak daleko zpět. Já si pamatuji, jak mí prarodiče šíleli nad jazzem. Dechovka, cimbálovky, to bylo to pravé. Mí rodiče kroutili hlavou nad bigbítem a písněmi zpívanými anglicky. Dechovku už moc nemuseli. Chtěla jsem vypsat několik zpěváků, které milovali, ale přes J.Zímu jsem se dál nedostala. A my jsme ve škole zpívali národní písně a tančili na školních akademiích v červených sukénkách něco, co připomínalo prostonárodní tance. Dnešní doba jde tak rychle kupředu, že žijeme v úplně něčem jiném, než do čeho jsme se narodili. Moc ráda bych viděla, nad čím budou mí vnukové dělat úšklebky, že jejich rodiče, mé děti nechápou, neznají. Tak jako se dnes mé děti diví mně, že neznám, nevím nic o počítačích, chytrých telefonech a tabletech. Nerozumím vlastně ničemu, když si o nich povídají s mými vnuky naprosto samozřejmě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myslenec
Datum: 19.02.14 22:43

S tím, jak jde doba kupředu, tak mě zajímá, jak bude vypadat svět třeba v roce 2030, zní to tak strašně futuristicky, ale vemte si, že je to jen za 16 let. Třeba kolik let od sebe dělá windows 95 a windows 8,dá se říci, že chvilka a jaký je to pokrok. No a jak budou vypadat věci za stejnou další dobu? Nevím, jestli se mám těšit, či snad bát a to už jsou mezi námi kiber lidé.

Od: jofa®
Datum: 19.02.14 23:29

Já si myslím, že do půl hodiny by je všechny odvezli k Chocholouškovi na psychiatrii. Možná ani ne tak z muziky, jako z toho " bázince" kolem. Pokud by přišly na Ostravsko, tak samozřejmě přiotrávený do několika minut. Je to s nadsázkou, ale pravděpodobně by to tak dopadlo.

doplněno 19.02.14 23:37:

oprava - přišli. Stydím se.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.