Čištění brýlí

Od: Datum: 12.02.14 18:09 odpovědí: 27 změna: 14.01.17 19:16

Prosím o zkušenosti vás, kteří nosíte brýle - čím je čistíte?

Nemám na mysli mytí vodou se saponátem ani čištění ultrazvukem u očního optika. Jde mi o konkrétní přípravky učené k čištění brýlí a vaše zkušenosti s nimi.

Doplňuji, že doteď jsem používala Opticlean, který mi dochází, a já řeším dilema, zda si koupit nový nebo vyzkoušet něco jiného.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.14 18:11
avatar

Používám mikroutěrku na optiku a čistící papírky z Lidlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 18:45
avatar

Někdy to čistím přípravky na monitory notebooků, jinak teplou vodou a suchou hadrou...Vše ostatní mi přijde jako vyhozené peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 18:45
avatar

Já používám WHITEclean.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 18:56

Můžu poprosit o zkušenosti s ním. A pokud jsou dobré, tak kde se dá koupit. Děkuji.

Datum: 12.02.14 19:17
avatar

Mám s ním dobré zkušenosti. Na sklech se neusazuje prach a nešpiní se tak rychle. Přípravek používám i na čištění zlatých šperků. Kde jsem ho ale koupila si již nevzpomínám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.14 10:37

já ho mám také a koupila jsem ho na Zahradě Čech,je docela drahý ale funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 12.02.14 19:14

Trenza ubrousky na čištění brýlí, jsou balené po jednom, nosím je sebou. Doma opticlean.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 12.02.14 19:22
Cistici papirky z lidlu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 19:33
avatar

Mimo domov ubrousky z Lidlu, doma technický líh (kupuji za jiným účelem v Tescu, asi 80 Kč za litr) a hadřík. Plastovým čočkám to očividně nijak nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 20:00

Manželka i kluk používají také ty čistící papírky z lídlu, a ještě se tím pak krásně vyčistí mobil, hodinky..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.14 10:38

mohu doporučit ze své zkušenosti, také kupejeme a také používáme na mobil a hodinky, krásně voní

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 20:21

S velkou spokojeností používám vlhčené ubrousky z Lidlu. Stojí pár korun, je jich tam dost, perfektn odmašťují a po dlouhodobém používání nepozoruji, že by byla skla poškrábaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 21:30

Vidím, že spokojenost s "ubrousky z Lidlu" docela převažuje, tak je taky vyzkouším. Popravdě jsem se trochu obávala poškrábání plastu, ale zdá se, že to nehrozí.

Všem děkuji za odpovědi, ale otázku tím nikterak neuzvírám. Budu vděčná i za další zkušenosti.

Datum: 13.02.14 19:40
avatar

Tak teda úplně po pravdě. Mám dost drahá skla brýlí, "Warilux", možná se to píše jinak. Ale jedno sklo 4.500Kč. plus obroučky.Takže nemohu měnit často, protože nové obroučky, nová skla. Potřebuji vidět jasně, takže neustále skla čistím. Vyzkoušela jsem opravdu všechno. Přípravek z optiky, dost drahý, který údajně zabraňuje zamlžení brýlí v zimě. Pravda to není. Vlhčené ubrousky jsem koupila jednou. Ale ne v Lidlu, ale v Penny. Jsou z docela tvrdého papíru, napuštěného asi lihem. Nespokojenost totální, protože jsem měla obavu, že dlouhodobým používáním poničím skla. Takže jsem se vrátila k obyčejné Okeně, kterou čistím okna. Ale mám jemné hadříky z viskózy, a také jsem si koupila utěrku z mikrovlákna a nastříhala na hadýrky a ty nosím po kabelkách a po kapsách. Když chci mít brýle čisté a chci vidět, postříkám okenou a vyleštím. Když jsem venku a Okenu samozřejmě v kabelce nenosím, dýchnu na brýle a vyčistím tou utěrkou. Mně tedy kdysi optik v jiné zemi řekl, že v žádné případě nemám požívat papírové kapesníčky. A to tam byly hodně jemné. Pouze jemnou látku a nejlepší přímo jejich utěrky na brýle. Můžete si je koupit u optika. Ale nekupujte už tu vodičku, co Vám budou nabízet, fakt je to jako ta Okena, jenom za to zaplatíte mnohem víc. Aůe nic Vám nevnucuji. Schválně si ty papírky v Lidlu kupte a vyzkoušejte. Prsty Vám napoví samy.

doplněno 13.02.14 19:47:

Omlouvám se, říkám tomu po staru "Okena". Prostě tu modrou vodu na leštění oken. dnes jsou různé značky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.14 20:53

Vidíte, to mě nenapadlo, že by se daly použít obyčejné přípravky na okna. Snad tedy nebudou škodit plastovým brýlovým čočkám… *nevi*

Ta Okena by se dala nalít i do prázdné nádobky s rozprašovačem, v které byl ten Opticlean.

Dík za tip, tohle se mi hodně líbí *palec*

Od: morpf
Datum: 13.02.14 21:04

Taky pouzivam ubrousky z lidlu. Pravda je ze jsou tvrdsi a ze jsou napusteny lihem + je v nich nejake citronove aroma.. ale bryle to nijak neposkozuje. Jinak dale pouzivam hadrik z mikrovlakna pro 3D bryle primo od Nvidia a obyc iron co jsem prelil do rozprasovace od autovonavky co ma 15ml. Oboji se vleze do kapsy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sara*
Datum: 05.01.16 14:13

No já tedy nevím, ale byla bych opatrná, já mám plastové a mám je úplně od okeny rozleptané.

Taky jsem myslela, že ušetřím.

Na skla možná, na plasty né. Nedoporučuji!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michaelap
Datum: 13.01.17 03:51
Bohuzel,mam tu samou zkušenost. Brýle jsem musela vyhodit. Na nove pouzivam ten opticlean,koupila jsem ho pres nejaky eshop,maji i nejake maxi baleni,tak to vychazi levneji nez ty ubrousky z lidlu. A navic mi neslzeji oci jak z tech ubrousku.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.17 12:10
avatar

Aha, tak to koukám. Já jsem ani netušila, že se některá skla do brýlí vyrábí z nějakého plastu. Ale už několik let používám tu okenu na skla Varilux a žádné poškození nemám. Ale rozhodně nepoužívám žádné papírové utěrky, ale jen ty z mikrovlákna. Také se mi velice osvědčila obyčejná viskóza. Je velmi hebká a dobře se s ní leští i okna. Ale musí být 100%, ne s nějakým polyesterem. Já měla jedny staré šaty a než jsem je vyhodila, tak jsem je rozstříhala a zkusila vyleštit okna a byla jsem velmi mile překvapená jak to krásně šlo. Tak jsem si hned nastříhala i hadříky na brýle. Ty vlhčené utěrky na brýle co se prodávají tady u nás nejsou kvalitní a mohou brýle poškodit. Já jsem si nechala tyto utěrky dovézt z ciziny a rozdíl byl opravdu hmatatelný a to hodně. Tady jsou tvrdé, tam jsou hebké. Ale nemám náladu a nechci pořád někoho otravovat aby mi to vozil, když mi úplně stejnou službu udělá ta viskóza a vlastně zadarmo. A dneska je tento materiál velmi populární a každý má doma nějaké triko, nebo šaty, které jsou už na vyhození. Tak nevyhazovat a recyklovat až do úplného roztrhání. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: varilux
Datum: 13.01.17 21:09

I Vaše Varilucky nejsou skla, ale je to nějaký speciální plast.

V dnešní době si sklo na brýlové čočky používá už opravku málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.17 19:16
avatar

Ano, já jsem si to pak vyhledala a teď už vím, že to není sklo. No, nenapadlo mne to.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.02.14 05:36

Já nedám dopustit na destilovanou vodu.

Brýle si myju tak, že skla opláchnu vodou z kohoutku, namydlím je, aby se odmastily, pak mýdlo smyju silným proudem vody a nakonec skla poliju destilovanou vodou, která odstraní vodní kámen, který po kapičkách zůstává na skle. Letos mám skla (samozdřejmě plastová) třetím rokem a jsou rozhodně méně poškrábaná, než když jsem si jejich předchůdce čistil hadrou.

Nicméně nebudu Vám lhát i tak na těch sklech nějaké škrábance jsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.14 15:25
avatar

Jako albatros.Používám W5 čistící papírky z Lidlu nebo ty z Globusu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.09.14 21:07
avatar

Všimla jsem si, že v optice hodně používají na skla brýlí vždy nějaký speciální přípravek a utírají obyčejnou bílou dětskou plenou. Ptala jsem se na to, a prý jsou ty použité nejlepší. Tedy vícekrát vyprané, jsou měkké a neškrábou skla, jako ty papírové kapesníčky, které jsou, většinou pro každého z nás, vždy po ruce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: varilux
Datum: 13.01.17 08:50

Mám poměrně drahé brýle - multefokální čočky Varilux stály přes 10000,-. Mám je už asi 8 roků a podařilo se mě ji i trochu poškrábat, protože je používám v prašném prostředí a často jsem je od prachu utíral na sucho kapesníkem.

Používal jsem WhiteClean (který je zde již uvedený na fotce), ale mám dojem, že je to předražený výrobek, který nesplňuje to co prodejci slibují.

Před 2 roky, když jsem na čelní sklo auta stříkal "stěrače ve spreji" (přípravek, který zanechá na skle vrstvičku odpuzující vodu), jsem si řekl, že bych to mohl zkusit i na ty brýle. Po použití zmizely i jemné škrábance (ne tím, že by se vybrousily, ale asi se zaplnily přípravkem) a brýle se mnohem méně špiní. Od té doby aplikuji tyto "stěrače ve spreji" na brýle asi 1x za 2 měséce a mezi tím oplachuji brýle jen Jarem nebo podobným přípravkem na nádobí a utírám je čistou plátěnou utěrkou nebo plátěným kapesníkem.

"Stěrače ve spreji" se dají koupit v jakýchkoli autopotřebách, na benzínkách nebo v supermarketech. Sprej (cca 0,4 l) stojí kolem 50,- Kč.

Ještě k těm jemným škrábancům: Nebyly tak hrubé, že by je bylo pouhým okem vidět, ale když na brýle svítilo slunce, tak se na škrábancích nějak lomilo nebo odráželo světlo a přes brýle bylo špatně vidět ikdyž byly čisté. Po nanesení "Stěračů ve spreji" a vyleštění kapesníkem se tento jev odstranil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.17 01:47
avatar

Dnes je ultrazvuková čistička za pár korun. Než ničit brýle za několik tisíc, obětoval bych pár stovek.Trochu vlažné vody (ne moc, zmenší se účinnost) a pár kapek octa nebo leštidla do myčky, na mastnotu kapku jaru. Brýle jako nové! Používáme doma na kde co, je radost z toho vytáhnout šperky po očistě ;)

Tady za necelých 600Kč: http://zkraceno.cz/qwkau

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.17 06:16

Také se přidám do diskuse. Mé dlouholeté poznatky. Varuji před -dobrými radami- na výstavách.Na hobby jsem se nechal přesvědčit o zázraku, který šel na dračku. Čistil vše i brýle, krásné, předvedeno. Poměrně drahá skla jsem párkrát vyčistil a s pocitem, že slepnu jsem šel za optikem. Zkrátka ,brýle vyhodit, sedřený filtr, čistit jen teplou vodou a mikrovláknem.Čistím mikrovláknem a nedavno jiná optička, že musím v jaru, namočit a pak teprve vše povolí. To co já na brýlích neviděl, ona viděla.Jen ne papírové ubrousky, ty jsou jako šmirgl, prý.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.