Víte že existují radioamatéři?

Od: Datum: 08.04.14 07:02 odpovědí: 13 změna: 31.08.14 22:21
avatar

Tak jsem dnes ráno uvažoval, že já osobně ještě před zájmem o vysílání, jsem netušil že vlastně radioamatéři existují. Možná jsem o nich někdy slyšel, ale neuvědomoval jsem si to.

A přecejen se o nás moc nemluví, takže počítám s tím že většina lidí ani neví že někdo takový existuje a třeba bydlí v jejich vchodě.

Jen v Ostravě-Porubě vím o asi 9 radioamatérech. A v Ostravě jako celku je jich nepočitaje. Někteří vysílájí skoro nonstop.

... není to ani otázka ani nic podobného, jen sdílím svou myšlenku o nevědomosti lidí o nás. Častokrát mě napadlo, že by bylo dobré udělat v městech akce za podporu radioamatérství. Ukázat veřejnosti jak to funguje, ukázat staré a nové zařízení atd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.04.14 07:06
avatar

Já vím, že existují, ale víc jsem se o ně nezajímal, takže žádné z okolí neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 07:18
avatar

Ano, vím, že existují. V dnešní době ale poněkud ustoupili do pozadí. Nevím, jak dneska, ale v dřívější době bylo poměrně obtížné získat licenci na vysílání, musely se dělat zkoušky a radioamatéři patřili mezi nejsledovanější občany socialistického státu. Aktivní členství ve "Svazarmu" bylo povinné. Jako kluk jsem se tomu chtěl taky věnovat, dokonce jsem uměl i tzv. "Q-kódy". Jenže pak mi "kamarád" ukradl knihu o vysílání, ze které jsem čerpal vědomosti a já nějak rezignoval.

doplněno 08.04.14 12:33:

"...že by bylo dobré udělat v městech akce za podporu radioamatérství..."

A proč? Koho to zajímá, ten o tom něco ví, ostatní většině lidí je to lhostejné. Je to stejné, jako byste chtěl pořádat akce na podporu třeba jeskyňářů, či akvaristů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 07:31
avatar
hehe uprimne. to že si to myslíš ty jeste neznamená že to tak platí i u ostatních. taky vím o radioamaterech, ale nevím proč bych se jima měl zabývat. každý má nějaký koníček a ver mi že existují mnohem zajímavější lide s ještě podivnejsimi zalibami. krom toho vím že radioamaterismus je docela drahý špás.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 07:51

Podle antén poznáte je ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 08.04.14 08:59

Ano, už od vzniku rádia, byla kdysik kupa časopisů, Svazarm, Dnes jen čas. Elektronika, možná ještě vychází jejich Radioamatér ..., postačí zadat. Viz web crk.cz. Otázka co myslíš radioamatérem, je to široký okruh, od bastlení elektroniky až vysílání. Dnes jen postačí koncese (web, čtu) bez organizování se. Pak ovšem volné vysílání PMR, OR, volné frekvence. Pohledej na intu... Nevědomost, možná jen tvá. Nonstop? Kde jsi na to přišel, na převaděčích ticho (L. Hora pro tebe na 145,650 MHz). Kdysi se vyháněli z CB pásem, PMR, dnes ticho. Jen občas tam mají závod.
Nemyl se, veřejnost o to dnes nestojí, kdo má dnes z děcek zájem si něco postavit? Radioklubů jen pár, na školách kroužky nic. Kdysi to mimo pár vyvolených byla nutnost, dnes si zařízení koupí a ví prd o teorii, vem si jen šíření vln. Ostatně před nějakou dobou jsem tě na ně upozorňoval. Pořiď si nějaký přehledový přijímač a poslouchej, frekvence najdeš na webu crk. Tož do toho. Ve Frenu bývá setkání, nevím jestli už bylo, též Holice, na intu najdeš.

doplněno 08.04.14 17:45:

Proč by měl být zájem, když jsou dnes jiné možnosti komunikace? Kdysik vysílačka bylo něco, nechali se i trestat...
A pokecání už také není ono, protože tomu hoodně z nich nerozumí, zapne, zavolá, jak se slyší a konec, popř komunikace co s technikou vůůbec nesouvisí. . Už to není ono. Doby kdy převáděče hučely 25 hodin denně jsou už pryč. Volej dnes na pásmech a poznáš. Na D v 7:45 popovídání o počasí a můžeš jít spát. Semo tamo na jistých frekvencích kroužky v danou dobu. Potáhneš to na kopec a nic. Kopa kolektivek zanikla, není zájem a kde, za co. Fren je avizován 26.4. Ale co tam, zajeď si. V OV se snad někde schází.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 14:56
avatar

No, lysá je celkem potichu, a pmr cb taktéž. Ale například ostravští radioamatéři celkem pořád mluví a povídají si na 145,525. Pak samožřejmě ty závody no. Občas se nějakého závodu taky účastním. Ale je pravda, že tento koníček moc nezajímá mladé lidi, a většina radioamatérů pomalu vymírá.

Datum: 08.04.14 12:16
avatar

Byli tu vždy a netoužím po žádném v domě, byl tu chlapec a ten se tomuto věnoval, rušil nám rádio, TV. Na štěstí se přestěhoval se svým "vynálezem" k babičce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 12:23
avatar

Ano vím.

Jednoho s 6m anténou mám v ulici..

A já sám na vojně seděl 1,5 roku u vysílačky, takže je mi tato činnost poměrně blízká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 14:17
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 16:21
Koncesi mam vic jak 25 roku, ale mobily a internet to pohrbil...uz to neni to vzruso.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 16:42
avatar

Radioamatéři existovali už v době 2.sv.války.Po válce se sdružovali spíše po soukromých kontaktech,pak se toho ujala armáda a nakonec radiokluby Svazarmu.Odštěpením z radioklubů,v nich jsem měl řadu přátel,vznikly i Hifikluby Svazarmu.Tady startovaly aktivity elektroniků u nás.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 08.04.14 17:31

Ti existovali se vznikem rádia! Za II. sv jim Němci dovolovali vysílat? 1923 spojení s USA, 1924 u nás, vzducholoď Italia.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: crk
Datum: 31.08.14 22:21
Jasne, ze ano.
WWW.CRK.CZ
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.