Nárok na dávky v těhotenství?

Od: Datum: 06.03.14 14:10 odpovědí: 7 změna: 07.03.14 18:46

chci se zeptat jsem tehotna nedostavam zadnou materskou pac jsem mela nastoupit do prace a tam mi zjistili ze jsem tehotna tak me nevzali a uz jsem si tezko hledala praci na stalo takze sjem na pracaku podporu nedostavam muj pritel je v invalidnim duchodu a pobira 9000 jenze to ted nestaci za co mam koupit veci a vybavicku pro miminoo kdyz musime z neceo platit najem mam narok na ppm nebo jine prispevky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.03.14 15:08

napíšu několik orientačních informací, další poradci budou vědět víc. Nárok na rodičovský příspěvek máte i když jste nezaměstnaná. Někdy se dá určit i podle příjmů otce dítěte - nevím, jestli se dá pro tyto účely použít ID? Dále existuje přídavek na dítě - do 6let věku 500kč/měsíc - kalkulačka pro přibližný výpočet

Pokud čekáte vaše první dítě, podejte si na ÚP žádost o tzv. "porodné" (13000kč)...dle toho co jste uvedla byste měla mít nárok

Možná by vám v současnosti vyšel nárok na příspěvek na bydlení (posuzuje se podle osob se kterými máte trvalé bydliště)...zde kalkulačka

Co se týče dávek v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení) - životní minimum pro 2 dospělé osoby ve společné domácnosti je 5970kč, 2 dospělí+dítě 7710kč. Váš přítel má příjem vyšší, z čehož vyplývá, že na dávky hmotné nouze nemáte nárok.

doplněno 06.03.14 16:11:

dotazy pište sem, neodpovídejte prosím založením nové otázky, nikdo se v tom pak nevyzná

o přídavek na dítě se žádá na příslušném odboru ÚP

doplněno 06.03.14 17:53:

Bydlíte s přítelem sami na stejném trvalém bydlišti? Podejte si na ÚP žádost o příspěvek na bydlení (můžete buď vy nebo partner) a třeba vám nějaké penízky vyjdou...příjem 9000kč pro 2 dospělé nic moc. Při nejhorším nebudete mít nárok, ale určitě zkuste

Ohodnoceno: 0x
 
Od: linddisek
Datum: 06.03.14 16:57

to vse budu mit po porodu malicky a co pred porodem

Od: uska®
Datum: 06.03.14 18:33

Než jste se rozhodla přivést na svět malého tvorečka, tak jste si nespočítala co to bude stát? I když na nějaké příspěvky dosáhnete, zdá se mi, že vaše rozhodnutí není správné. Co tak s těhotenstvím počkat, až si vyděláte finance a nebudete muset dítko v budoucnu šidit třeba o zájmové kroužky atd.

doplněno 07.03.14 15:22:

Omlouvám se,budu se snažit podobně nevyjadřovat. Ale v jedné větě tazatelka se ptá - za co má koupit výbavičku na miminko a v další větě píše, že vše na miminko má. Asi mě čím dál tím vytáčí lidé, kteří se dobrovolně rozhodnou žít jen z dávek a ještě k tomu si pořídit dítě. Takto vychovávané děti opět budou na dávkách. Odmítám na ně přispívat, ale s tím nic nenadělám.

avatar
Upozornění od sys strejc 07. 03. 2014 05:19:35
Tazatelka očekává radu, Vaše vyjádření jí opravdu není!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: linddisek
Datum: 06.03.14 18:41

tak miminkoo sidit urcite nebudeme ma vse co potrebuje a neplanovala jsem to mela jsem nastoupit doprace ale delali mi testy ktery mi vysli a na potrat bych urcite nesla jen se ptam azajimam o moznosti jenze my jsme v podnajmu nemame trvali bydliste

Datum: 06.03.14 18:51

zda máte nárok na "porodné" a "přídavek na dítě" se posuzuje podle příjmu všech osob žijících ve společné domácnosti. Vycházela jsem z toho, že bydlíte s přítelem sami. Jestli máte ve společné domácnosti ještě další osoby s příjmy, tak vám tyto dávky bohužel nemusí vyjít...uvádíte málo informací, špatně se pak píše co a jak

Můžete doplnit kdy jste ukončila poslední zaměstnání?

doplněno 06.03.14 19:35:

lidus----přesně tak. Podle mě nemůžete využít k pobírání PPM nebo RP příjem vašeho přítele. Pokud pobírá pouze ID a nepracuje, tak nemá placenou nemocenskou. Pokud jsou nezaměstnaní oba rodiče nebo ani jeden z rodičů nemá placené nemocenské pojištění (což nemáte placené oba - vy jste na úp+partner na ID) připadne jim automaticky nejméně výhodná čtyřletá varianta RP. "7 600 korun měsíčně do konce 9. měsíce věku a následně 3 800 korun měsíčně do čtyř let věku dítěte, pokud se mezitím nenarodí další dítě nebo nárok nezanikne jiným způsobem"...

Víte určitě, že nemáte nárok na PPM? Od ukončení zaměstnání běží max. 180 dní tzv. ochranná lhůta. Když otěhotníte během této ochranné lhůty, můžete mít nárok na PPM. Další podmínka pro nárok na mateřskou je, že účast na nemocenském pojištění trval min. 270 kalendářních dní v předchozích 2 letech. Pozor hlavně na to že v době kdy jste zaregistrování na ÚP, tak za vás stát neodvádí nemocenské pojištění (nezaměstnaným stát platí pouze zdravotní pojištění)

víc už fakt nevím...snad jsem nic nespletla, jsem zvědavá, co napíší další *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.14 19:11
avatar

Být já tou "šťastnou " tak zajdu na soc. odbor a tam se důkladně vyptám, počítejte s tím, že vám pravděpodobně někoho pošlou na soc. šetření. Rodiče by nemohli pomoci? Pokud bydlíte v podnájmu a nemáte trvalé bydliště, na dávku na bydlení si nesáhnete.

doplněno 06.03.14 19:56:

Snad se "ivzez" nebude zlobit, této problematice rozumí a tak bych vám doporučila, zeptat se přímo jí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.03.14 18:46
avatar

Moc Vás nepotěším: Těhotenství je fyziologický stav a samo o sobě nezakládá nárok na žádné dávky.

------- PPM je dávkou nemocenského pojištění a uchazeči o zaměstnání nejsou nemocensky pojištěni. Stát za uchazeče hradí pouze zdravotní pojištění, z něhož se hradí lékařská péče. Příjem Vašeho přítele je dávkou důchodového pojištění, takže ji nelze použít pro výpočet PPM.

Podmínky pro přiznání PPM nesplníte ani jeden, proto budete mít nárok na rodičovský příspěvek (sociální dávka) od porodu do 4 let věku dítěte. Od porodu do konce 9. měsíce půjde o 7.600 Kč měsíčně, potom až do 4 let o 3.800 Kč měsíčně.

------- Na porodné má nárok rodina, jejíž příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející narození dítěte byly nižší než 24násobek životního minima (ŽM) domácnosti. Pro tento účel se započítává i nenarozené dítě.

ŽM Vaší domácnosti činí 5.970 Kč měsíčně, po započtení dítě půjde o 7.710 Kč měsíčně. Pokud Vaše příjmy v posledním čtvrtletí budou nižší než 18.504 Kč měsíčně, resp. méně než 55.512 Kč za čtvrtletí, budete mít nárok na porodné.

------- Bez trvalého pobytu nedosáhnete na příspěvek na bydlení, můžete zkusit doplatek na bydlení, ale mám dojem, že se přiznává jenom při bydlení na ubytovně.

------- Co je Vašemu příteli, nezvládl by třeba krátkodobou brigádu na zkrácený úvazek? Poživatelé invalidního si mohou legálně k ID přivydělat, není stanovena žádná hranice, při jejímž dosažení by se jim ID krátil. Jediným limitem je zdravotní stav. Myslím, že by Vám to mohlo pomoci.

___ Kdyby v mé odpovědi bylo něco nejasného, ptejte se klidně dál, ale navažte prosím zde, aby byly všechny informace pohromadě (nezakládejte nový dotaz).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.