Pracovní oblečení - povinnost zaměstnavatele

Od: Datum: 18.01.14 10:23 odpovědí: 5 změna: 18.01.14 14:53

Dobrý den, pracuji jako pracovník v sociálních službách v domově pro seniory. Několikrát do týdne jezdím sanitkou jako doprovod s klientama na vyšetření po nemocnicích ať už plánovaně nebo po nějakém náhlém úraze. Jde o to, že zaměstnavatel mi odmítá na tyto cesty vyfasovat mikinu, odůvodnil to tím, že na tyto cesty mám jezdit ve svém soukromém oblečení, což já odmítám, příčí se mi to z hygienických důvodů, navíc nejednou se mi stalo že jsem se vrátila pořísněná krví nebo zvratky. Zaměstnavatel mi řekl, že v tomto případě mi zaplatí čistírnu. Otázka zní, je povinnen mi zaměstnavatel na tyto cesty zajistit pracovní oblečení?

Jde mi o princip, fasujeme dvoje kalhoty a dvě haleny na 3 roky.. Což je dle mého názoru nedostačující, vzhledem k tomu že pracuji 5 dní v týdnu. S tím jsem se smířila a dokoupila si další náhradí oblečení ze svého, stejně tak alespoň vestu přes záda když je mi někdy chladno. Bohužel naše platy jsou na dnešní poměry minimální a odmítám investovat další peníze do pracovního oblečení. Je hezké že mi pan ředitel zaplatí čistíru když budu mít pozvracenou bundu, ale domů pojedu v zimě v tričku?

Na internetu se mi bohužel nepodařilo najít žádnou definici kterou bych mohla panu řediteli argumentovat.. Nevíte kam se mohu obrátit nebo kde hledat?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 18.01.14 11:10

Argumentovat můžete jen zákoníkem práce, povinnosti zaměstnavatele, popř. předpisem o hygieně u vybraných činností. Dotázat, stěžovat si můžete u inspektorátu práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepab
Datum: 18.01.14 11:31

Kazdy zamestnavatel musi mit vypracovany nejaky plan pro ochranu zamestnancu a pripadnych rizik. Tohle resi bezpecnosti technik, skolitel ve spolupraci se zamestavatelem. Tento musi byt u zamestnavatele ulozel a je k nahlednuti zamestnancum. Je tam zapsano kdo a na jeka dlouho ma narok na osobni ochranne pomucky a pracovni obleceni. Nahlednete do nej. Je to individualni zalezitost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.14 11:49
avatar
Není to sice asi slušné, ale domluvil bych se s nějakou čistírnou a sehnal si pár paragonu, popř. vyjádření, ze krev nelze odstranit a za vydělané peníze si koupil mikinu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uztonedam
Datum: 18.01.14 12:17

mějte v práci svoje nejstarší oblečení a i případně boty, staré oblečení můžete mít i klučičí, mě osobně by vůbec nevadilo vypadat i třeba ošuntěle a pak to vyhodit, na cestu do a z práce jezděte jenom v tom pěkném,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.14 14:53
avatar

Osobní ochranné pracovní pomůcky je povinen Vám pořídit zaměstnavatel. Pomůcky musí být v dostatečném množství, nemůže po Vás požadovat, abyste např. používali mokré, protože nestačí schnout.

Musíte se dohodnout se zaměstnavatelem, případně se obrátit na hygienu a na inspektorát práce.

Žádnou definici nepotřebujete. Vyzvěte zaměstnavatele, aby se sznámil se svými povinnostmi, a aby je dodržoval.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.