Dobročinná soukromá sbírka - je potřeba?

Od: Datum: 02.01.14 12:42 odpovědí: 21 změna: 02.01.14 19:05

Dobrý den.Chtěl bych založit sbírku pro děti nebo i zvířatka.Ale je v tom mnoho otazníku. Konkrétně dětské domovy u nás v prý oblečení nepotřebují a ani hračky a openíze taky nemají nouzi..to samé v kojeneckém ustavu.byla prý udělána nějaká sbírka pro jeden dětský domov a prý je z prokonutím poslali do prdel že proč jim tam nosí hračky,oblečení atd. že oni spíše by potřebovali mobily.tablety.,mp3 přehrávače atd. ..sice mne to odradilo ale nedal jsem se a zkusím to u zvířátek.Ale je tam problém prý když už se manipuluje s penězma.kdby se udělala sbírka jen hraček a plyšáků které by se za symbolickou cenu třeba 15 kč prodali a ty vybrané peníze by jsme chtěli věnovat na jeden soukromý utulek kde by už by si sami nakoupily co by potřebovali.Pokud by jsem si pořidili nějou organizaci na sprostředkování tak by jsme opravdu chtěli aby všechny ty peníze šli tam kam by jsme chtěli bez zdannění.

k otázce tedy.. co je potřeba udělat? a co ktomu je potřeba?

děkuji předem za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kami95
Datum: 02.01.14 13:43

Já myslím, že by byla lepší pro ty útulky taková sbírka, že každý donese pamlsky, deky, žrádlo..to se pak aspoň zdaňovat nic nemusí..a majtelé útulku by peníze co by dali na granule alespoň dali na jiné věci..ne?

Od: mirhule*
Datum: 02.01.14 14:04

o tom jsem taky přemýšlel ale mám strach aby lidi nedonesli nějaaké skažené věci nebo něčím napuštěný.určitě b pro ně byly dobrí pamlsky ale uvítal bych spíše peníze z duvodu hmotného zabezpečená z duvodu nového vybavení apod. :( je to široké téma :(

Od: pb®
Datum: 02.01.14 15:22

Krmení není problém, to se sežene vždy a kočka lze nakrmit velice levně. Sama krmím superpremiovým krmivem a jedna kočka mě stojí 250Kč měsíčně. Problém je sehnat peníze na kastrace a další veterinární ošetření. Protože bohužel i když mají útulky a depozita nějaké domluvené veterináře, kam třeba lze nosit kočky na kastraci bez objednání a vet je během dne vykastruje, když zrovna nemá jiné pacienty, řekne si za kastraci jen o trošku méně, než od běžných zákazníků.

Datum: 02.01.14 13:55

Nic. Ze všech stran se na nás valí dobročinné akce, o příspěvek žádají na parkovištích, před obchody, teď zas budou chodit ti košilatí tři králové a žebrat od lidí na to,co by mělo být povinností státu. A navíc mezi těmi poctivými se snadno schovají i podvodníci.

Snad nejvíc mi vadí Afrika - postavte školu v Africe, kupte kozu do Afriky. Proč ne, ALE: zatím to sami tlučeme, jak se dá. Peníze chybí všude - ve školách, nemocnicích, Klokáncích...Pokud se budeme mít opravdu dobře, nebude tu nikdo, kdo by pomoc potřeboval, proč potom Africe nepomoci? Ale zatím je i u nás plno lidí, kteří potřebují pomoc. A bližší naše vlast, než nějaká vzdálená Afrika.

Postřehy: 1/ Známý pán dělal ředitele nějaké nadace. Pořádli sbírky. Z nich se zaplatili ti výběrčí /ti zadarmo přece nehrabou/, účetní, pan ředitel a jeho zástupce /manželka/. A co zbylo? Odpovím slovy z pohádky: Na pana krále zbylo tentokrát opravdu málo!

2/Dcera nesla u nich ve městě do dětského domova pytel pěkného oblečení po svých dvou dětech, které z toho už vyrostly. Ředitelka ji s tím vyhodila, prý berou pouze nové, zabalené věci. Jako by to ta cikáňata nemohla donosit. A dcera není žádná hadrnice, nesla tam všechno velice pěkné a zachovalé. Mohli by být rádi, že jim někdo ty děti pomůže obléci a ne si ještě zpupně poroučet.

3/ Známá paní koupila před Vánoci /je to už pár let/, několik pěkných nových tustých dek do psího útulku. Bylo to originál zabalené. Vzali si to rádi. Po čase zašla paní s vnoučaty podívat se do útulku. Patří k tomu malý krámek s potřebami pro zvířata. Tam paní uviděla k prodeji své deky, které útulku předala. Poznala to podle Vánočních obrázků, které na obaly namalovala. Ani se nenamáhali je odstranit. A pejskové nedostali nic.

Po těchto pravdivých příbězích a řadě dalších, jem k různým sbírkám skeptická. Divíte sem mi? Jaga.

Datum: 02.01.14 14:11

Mám stejný názor! Nikdy jsem do žádné sbírky nedal ani 1 Kč a ani nedám. Když už bych měl někdy potřebu nějak pomoci a měl přebytek finančních či jiných prostředků najdu si jednu potřebnou osobu ze své blízkosti a té pomohu jak jen budu moci. A ne že budu dávat 20 Kč -XY kč na pochybné sbírky kde se možná k cílové osobě dostane pár korun. A omlouvám se tazatelce, ale vaše sbírka by byla v mých očích také pochybná.

Jinak co vím sbírky se nedaní, ale potřebujete zvláštní povolění krajského úřadu nebo magistrátu.

Od: ivik®
Datum: 02.01.14 14:13

Taky jsem slyšela podobné zážitky.

Byl i dokument v televizi, docela jsem se divila, že to odvysílali: do Afriky dovezli náklaďákama pomoc a černoši prý seděli a jen koukali, než aby šli pomoci vykládat věci z auta a čekali, až jim to dají doslova pod hubu...Myslím, že v té Africe by bylo mnoho jich samých, aby se taky trochu snažili...Nevím, třeba je to špatná úvaha, ale snahou nic nezkazí...

doplněno 02.01.14 14:15:

A kdyby papaláši v naší republice nekradli, lítali by nám do huby počený holubi,bylo by na všechno...

doplněno 03.01.14 09:34:

Padlo tady něco o Tříkrálové sbírce.Loni v našem měst taky proběhka, pak v místním zpravodaji psali že se vybralo asi X tisíc.No a koupila se Oktávka pro pana faráře z Evang.církve, aby měl čím jezdit s rodinkou na letiště do Prahy, když odlétá na dovolenou a stáže do USA! Dobrý, ne?

doplněno 03.01.14 09:39:

Pokud se útulků pro zvířata týká, tak moje dcera si před 3 lety vzala pejska z útulku až z Brna a myslím si, že by se mělo začít především tím, aby se lidi o zvířata starali hlavně doma, když si je pořídí a ne ža je za čas omrzí a nechají je napospas.Dělat osvětu ohledně týrání zvířat už dětem ve škole, školy motivovat k výchově dětí v tomto směru atd.Je to pořád dokola, jakou mají lidi výchovu, tak pak se to odrazí ve všech oblastech života.

Datum: 02.01.14 14:17

A já přidám zkušenost známé z nějaké zahraniční "mise" kdesi v Africe. Přiletí letadla, přivezou spoustu jídla, nčež to milí Afričánci všechno zkonzumují a pak si opět sednou a čekají, co jim kdo přiveze.

Žádná snaha si ušetřit na ještě horší časy, žádná snaha pokusit se o zemědělství. Nic. A takovým já fakt jídlo posílat nebudu, když hladoví stovky dětí u nás.

doplněno 02.01.14 14:18:

Iviku, vidím, že jsme se shodly... tak vypadá pomoc "chudákům".

Datum: 02.01.14 14:33

2/ ano s tím to s vámi souhlasím že lidé rádi od srdce dají i oblečení byť vyprané nebo nové a právě kamarádka měla s tím také zkušenosti že tam nesli oblečení a byly pomalu ti nejhorší.Říkala mi že si tam lítali děti ve značkových věcech.a jejich pohledy naznačovali :to si z nás děláte srandu" viděl jsem ají webové stránky kdy opravdu ty dětské domovy mají nehorázné sumky jak od soukormých lidí kde jim posílají 500 kč nebo až po ty vyhlášené super a hyper markety nebo menších obchodu kdy už je to o 6ti místných sum.

3/ je to hyneismus když to paní vidí v obchodě na prodej :o . a co se týká utulku.Je to sice soukromník ale dělá to na sovje náklady.Lidé prý mu nosí a myslím si že on by si to zasloužil vybudoval si to sám.je to pan Váňa z vysočiny ale on o nás ještě neví.Proto bych byl rád kdyby finance putovali k němu.

ale otázka je furt položená..co je k tomu potřeba a jestli nějaké povolení od uřadu nebo finančáku

jdu do toho jako za svou soukromou osobu a za muj tým který se věnuje uplně něčemu jinému. :)

Od: pb®
Datum: 02.01.14 15:42

No, tak to tedy nevím, jestli jste nešlápnul vedle. Za útulek nepovažuju něco, co hraničí s psychickým onemocněním zvaným animal hoarding, nebo také hromadění zvířat. Útulek má být pro zvíře přechodná stanice, než se mu najde definitivní domov. V některých případech mají útulky i zvířata na dožití, pro která již nový domov nehledají, ale toto je ojedinělé. Útulky znají svojí kapacitu. Obklopit se více než tisícem zvířat, aniž by se jim hledal nový domov. Hm. Útulkem bych to nenazvala a už vůbec se mi nelíbí udržováni při životě kopytníka, který nemůže chodit. Jen láska ke zvířatům je velice málo, chce to ještě soudnost a zdravý rozum. A to podlě mě tomuhle pánovi chybí.

Od: buss®
Datum: 02.01.14 14:17

No a co mají z hraček, oblečení.. Penízků je třeba, ty se hodí, dycky něco z nich ukápne a dobře se žije za cizí. Založte, NOZ tomu nebrání.

doplněno 02.01.14 16:03:

Tady jakásik charita jednou za čtvrtletí objíždí a nabírá pytle s oblečením. I ty sbírky, charita, jsou upraveny zákonem, a je to čím dál tvrdší.

Datum: 02.01.14 14:37

NOZ bohužel ve zkratkách se neorientuji :) chtěl bych jen jednorázovou sbírku :)

Od: pu®
Datum: 02.01.14 15:08

Já si myslím, že bude nejlepší domluvit se přímo s obdarovávaným. Už několik let spolupracuji s kočičím depozitem, které je právní formou občanským sdružením. Fungují následovně: Mají v depozitní péči kočky nalezence, odložence, po zemřelých apod., klasika. Já coby dobrovolník vždy vezmu kočku "problematickou" (hodně nemocnou, psychicky vystresovanou z ostatních koček apod.) a starám se o ni mimo kočičí "jesle", pak zvíře putuje do stálého domova. K tomu slouží nejčastěji výstavy (příp. internetová inzerce). Proč tak široký úvod: Právě na výstavách je "doprovodným programem" v 99 % případů krámek. Tam si depozitum prodává buď vlastní výrobky (co po nocích ušijí apod.), příp. darované věci (např. já kdysi dostala 4 hrníčky, krásná keramika, ale pro mě nevyužielná - dala jsem jim, depozitum si v krámku prodalo, mělo peníze). Depozitum navíc právě má právní formu takovou, že nemusí řešit to, co řešíte sám za sebe VY. Jinými slovy já bych to udělal na vašem místě takto: Vyzvala bych široké okolí, že jménem toho a toho útulku (proto je potřeba se domluvit) pořádám sbírku toho a toho, to bych posléze odevzdala útulku, útulek by využil/prodal, jak by potřeboval. Čas od času (jaro/podzim, když je převis koťat) to na jednom internetovém draovacím portále dělám. Letos poprvé se depozitu podařilo nemít na konci roku nedoplatek na veterině, jsme šťastní a dámám (vedou to dvě ženy a věřte, není to legrace, uplatit veterinu, péči, žrádlo...) patří obrovská poklona a klobouk dolů. Musím říci, že samozřejmě je na lidech, jestli se rozhodnou mi věřit a něco darovat, nebo ne, ale je dost lidí, kterým přebývají třeba zbytky žrádla, které jejich zvíře nemusí, nežre, je na ně alergické, nebo jim zbydou hračky, které jejich kočky nevyužijí... To všechno u nás našlo využití - buď přímo u nás doma v minidepozitu, nebo ve velkém depozitu. Darující ode mě vždy dostal fotky zířátka "se svou věcí" a nestalo se mi, že by neměl radost. Žádná pomoc není malá, věřte mi.

Jinak ale souhlasím s většinou příspěvků výše - peníze vybíračům také nedávám, protože v konečném důsledku kolik z mojí dvacetikoruny se dostane tam, kam chci? Když daruji, daruji věc, a to konkrétně za nějakým účelem. Jediné, kam jsem ochotná dát peníze, je právě ono "naše" depozitum, to ale proto, že ho znám z první ruky a vím, že všechny peníze jdou opravdu tam, kam je potřeba.

Mimochodem jen tip pro ostatní - máte-li starší hadříky, co už nejsou nositelné, nevyhazujte, darujte občanským sdružením. Denně je potřeba tolik hadříků, které musí okamžitě poté letět do koše, a každý kousek se využije. Tahle pomoc má smysl.

Datum: 02.01.14 16:05

Pú, kdepak jste se tak dlouho toulala, že jste tady nakoukla až teď. Chyběla jste mi. ;)

doplněno 02.01.14 16:36:

To je moc dobře, že jste vpořádku Občas mi také někdo agresivitou pije krev, ale takoví vždycky po chvíli odpadnou.

Od: pu®
Datum: 02.01.14 16:10

Dobrý den, Babičko z mého rodného města *pusa* - ozvala jsem se ve vánočním přání Inu nevím, v jednu chvíli před dlouhými měsíci jsemměla pocit, že všichni mí staří dobří známí utekli a panuje tady taková špatná atmosféra :( Ale teď před pár dny mi zabylo teskno, nakoukla jsem sem a všimla si kamarádů, a tak zase pomalu nakukuju víc..
Tazateli se omlouvám(e) za narušení tématu. Jinak jde-li o "hromadění zvířat", pak toho také nejsem přítelem. Krédem "našeho" depozita je: jsme přestupní stanicí na cestě zvířátka do stálého domova. Nehromadit - připravit na odchod, zyléčit, co se dá, a předat do hodných rukou...

doplněno 02.01.14 17:30:

Jasně, spíš jen šlo o to nepodporovat "hromaditele" zvířat, to je s tématem úzce spojené... Jinak jak koukám, pan Váňa tedy asi žádnou právní formu nemá. Tak tedy pak opravdu nezbývá než načíst příslušný zákon, jak tu někdo psal, a řídit se jím. Zkusit navštívit dobročinný bazar, trh... Možností spousta, jen nakouknout pod pokličku těchto sdružení, uvidíte. Nebo na internetu zadat "prodej ve prospěch...", ale tomu asi lidé nevěří, jak již zde mnohokrát zmíněno...

Datum: 02.01.14 17:03

no otázka zněla co je potřeba k založení sbírky a ne shromažďovat zířata :)

Od: naoko
Datum: 02.01.14 17:17

Přečíst Zákon č.117/2001 Sb a řídit se jím.

Datum: 02.01.14 18:04

pěkná ale moc rozsáhlá odpověď. bude pro mne snažší se obrátit přímo na uřad nebo magistrát... díky všem za odpovědi

Datum: 02.01.14 18:12

Nicméně i tak si ve vlastním zájmu nastudujte příslušné předpisy. Doporučuji.

Od: naoko
Datum: 02.01.14 18:16

Tam vám to budou dávat po kapkách, nebudete se v tom orientovat a nakonec ten zákon stejně budete muset přečíst ,abyste věděli o čem je řeč. Tak jednoduché, jako postavit se před market s košíčkem plyšáků a utržené peníze strkat rovnou do kapsy, to fakt není.

Datum: 02.01.14 19:05

ALE ! tady není vůbec žádná řeč o tom že bych někde stál s košíkem před hypermarketem :o a otravoval lidi :o to je pro mě otravování lidi a ubohost...doporučuji si přečíst co jsem založil... zkráceně chci zřídit místa sběru domluvit se s přišlušnýma uřadama a potom zkusit prodat za symbolickou cenu třeba plyšáky.. ten výběr by šel na pomoc...

Datum: 02.01.14 18:13

Pokud vím, lze konat pouze sbírku veřejnou (nikoliv soukromou). Veřejnou sbírku může uspořádat právnická osoba. Podle mne byste musel napřed založit právnickou osobu (např. neziskovku), pak teprve uspořádat sbírku.

--- Odkazy:

Zákon o veřejných sbírkách

Pořádání veřejných sbírek (článek na Neziskovkách.cz)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.