Zemřel Vasil Bilak

Od: Datum: 06.02.14 23:25 odpovědí: 35 změna: 08.02.14 07:07
avatar

Dobrý den, vím, že otázka je kontroverzní a mírně prudičská, ale přesto. Jak Vás zasáhla informace o smrti jednoho z nejslavnějších krejčích, tedy soudruha Vasila Bilaka? Je to ztráta? Je to úleva? Měl být potrestán za svůj podíl na intervenci vojsk v roce 1968? Já (jako ateista) jen doufám, že ho Bůh za to potrestá, když už ho nedostihla soudní moc světská. Soudruhům se omlouvám, že snad pochybuji o kladech této osobnosti našich dějin.

Děkuji Vám za slušné odpovědi a zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.14 23:30

Dožil se spokojeně téměř sta let. Já myslím, že si takový osud nezasloužil. Měl zemřít někde v uranových dolech při nucených pracech. Jsem touto nespravedlností osudu zasažen. Dobří lidé umírají často mladí a nešťastně a tyto lidské svině si vesele pískají až do stovky. Soudruhům se za nic neomlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 07.02.14 00:27

S timhle plne souhlasim! *palec* Slusni lide se dozili tezce 75 a tenhle komediant tady zaclanel mnohem dele. Uspesne se tak zaradil po bok nacistickym pohlavarum a dozorcum, o kterych se clovek mohl v posledni dobe docist. Tenhle se za svoje skutky bohuzel nedostal pred soud a nasledne i do diry.

Jen pripomenu, ze nas vlastni Milos Jakes si dodnes uziva nadprumerneho duchodu ve sve vile v Praze. *zed*

Meli jsme to udelat jako v Rumunsku. Potlacujes vetsinovy nazor Cechu? Tamhle je zed!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 14:02

A k čemu to Rumunům bylo!? Mají stejně holé prde... zadky jak měli, teď jen pod taktovkou NATO a EU...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vis*
Datum: 06.02.14 23:36

Jeho smrt mě nijak nezasáhla. Dokonce jsem netušil, zda je ještě naživu. Lítost necítím, stejně jako jsem ji necítil v případě skonu občana - přikulovače, protože oba pánové hráli výhradně na sebe. Bilak není prvním ani posledním, kdo zemřel. Jednoho dne mě to čeká také. Svět se nezboří a mouchy budou srát dál. *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 06.02.14 23:37

A jéje, to zas bude debata :D Za sebe říkám, že soudruh Biľak je teď už dobrý komunista.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.02.14 23:52
avatar

Dobrý den, debata bude taková, jakou si ji uděláme. Ale, životnost této otázky je nejistá - to je asi fakt. Chtěl jsem na to upozornit, protože jsem zažil to zoufalství a beznaděj, na kterých se tento pán svým skutkem značně podílel. Intervence vojsk by zřejmě přišla i bez zvacího dopisu, ale ten tomu dal punc legality a přání národa. Jenom tedy doufám, že už je pan Bilak v pekle. Zdravím!

Od: axus®
Datum: 07.02.14 00:46
avatar

Kapka v mori.

Z dlouhodobeho historickeho pohledu, za nejake to stoleti, budou dusledky jeho cinu zcela titerne.

Ve vysledku pouze kraticka epizida v dejinach Ceskeho naroda.

Je mrtvy, nechme ho spat a s nim i jeho myslenky.

-

Zda mel byt potrestan? Podle mne ano.

A ze nebyl? Deji se daleko horsi veci na svete, nez ze jeden lump unikne svetskemu trestu. Rozhodne me to zily netrha...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 07.02.14 00:56

Naši předci říkali: "O mrtvých jen dobře".. Asi věděli proč. K čemu debata nad mrtvolou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarin*
Datum: 07.02.14 07:33

Mě na tom všem hrozně štvě, jak jsou u nás lidé obecně hrozně negativističtí, závistiví a jak mohou myslet vážně, že dnes je to o 100% horší, než tenkrát, viz. diskuze na novinkách pod článkem o smrti výše uvedeného. Proboha lidi, to v čem žijeme je odrazem nás všech, resp. mentality většiny. Systém (to co tu bylo před 89 a to co je tu teď) jen dává lidskému chování nějaké mantinely, nějaký smysl. To v čem žijeme nám neudělali komunisti nebo tuneláři a zkorumpovaní politici, to u nás udělala většina populace, která se tak vnitřně chová a považuje to za normu. A takový lump, jako byl Vasil, když dostane moc, tak vydá za velký dav malých lumpíků, tj. běžných obyvatel země.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 07:47
avatar

Když jsem tu zprávu slyšela z rádia, pár vteřin mi trvalo, než jsem si uvědomila, kdo to byl. Že komunista, to je jasné ihned, ale jaké funkce zastával, jak se podílel na ovlivnění mého života. Když ponechám bokem negativní pocity, přece jen kapilinka obdivu zůstala. *sok* Vzpomněla jsem si totiž na velkou schůzi v aule na VŠB, kdy nějaký politik zase pindal a všichni študáci se v tichosti postavili, vysvlékli saka a svetry, obrátili je naruby, oblékli a sedli si. *sok* Tenhle člověk, byl komunistou z přesvědčení a komunistou zůstal. Nikde se nesnažil "obracet kabát", kecat, že musel, že to není pravda, že nespolupracoval a vlastně že to bylo potřeba, že byla taková doba. Byl a zůstal komunistou a všem to bylo jasné. Kdyby všichni, ve významných pozicích byli takhle jasní!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 07.02.14 10:23
avatar

Dobrý den, děkuji Vám za názor. To já si na tohoto soudruha pamatuji velmi dobře.

Tuším, že byl i hlavní ideolog KSČ - tedy ten, který měl vliv na směřování strany a celé společnosti "správným" směrem. Jeho podíl na minulém režimu je zásadní. A výraz obdiv bych s nadsázkou asi použil jen u jiného soudruha, který jako jediný vyhodnotil situaci po roce 1989 a zastřelil se. To byl soudruh Antonín Kapek. Otázkou je, zda se zastřelil kvůli svědomí nebo ze strachu z pomsty národa - ale, udělal to a bylo to od něho hezké gesto.

Zdravím!

doplněno 07.02.14 14:01:

stany - vidíte, také vysvětlení. Soudruh Kapek byl vlastně věštec a zbraň použil v sebeobraně.

Datum: 07.02.14 13:58

Možá soudruh Kapek jen nechtěl přihlížet devastaci naší země...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 10:45
avatar

@babkazov: Nebyl to žádný zásadový hrdina ! Škoda, že se mu naši slovenští bratři nedokázali za zvací dopis náležitě odměnit.

"Sám Biľak sice v minulosti autentičnost svého podpisu popřel, ale podle posudku, který v 90. letech vypracovali experti československé policie, byl jeho podpis pravý. Dopis, na jehož základě vojska Varšavské smlouvy vpadla do tehdejšího Československa, nejvyššímu sovětskému představiteli Leonidu Brežněvovi údajně v Bratislavě předal právě Biľak. Sám Biľak tuto verzi v minulosti popřel. "K ničemu, co jsem neudělal, se nemůžu přiznat. Zvací dopis jsem Leonidu Brežněvovi nepředal. To mohu odpřisáhnout křesťansky, občansky i ledajak," prohlásil." Zdroj:http://www.lidovky.cz/zemrel-…spx?c=A140206_084632_lide_mct

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.02.14 08:55

Pěkného věku se dožil. Tak to na světe chodí, lidé umírají, režimy se střídají, mohli jsme mít kapitalismus od 1968, co vy na to (nemluvě o 1918, 1938, 1948)?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 07.02.14 09:37

Mě to vyrazilo dech. Vůbec mě nenapadlo, že ještě žije. A trest? Jsem zvědav, jak budou potrestáni současní politici za svoje zvěrstva. Někdo z vás byl u toho, když podepisoval? Nevím jak on, ale část vlády to podepsala v SSSR pod pohrůžkou, že už se nikdy nevrátí do vlasti. Hoď kamenem, kdo jsi bez viny a choval by ses jinak.

A kecy, že by někdo pro vlast i zemřel si nechte do divadla. Až to budeš vyprávět s devítkou u spánku, tak ti možná uvěřím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 09:41
avatar

Pěkně se nám ten národ zprznil. V 1. sv. šli chlapi ve Španělsku a Rusku na jistou smrt /za vlast/, v 2. sv. to samé /Dukla aj./ a teď už žádná hrdost nezbyla. Lidi by kvůli svému uprděnému životu zaprodali vlastní děti. Když už je někdo zbabělý /a lze to pochopit/, tak ať je aspoň zticha.

Bilaka jako i ostatní jsem nesnášel, ale teď mi je ukradený. Ve smrti jsme si všichni rovní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 11:29

,Přesně tak..

doplněno 07.02.14 11:31:

to přesně tak,platí k příspěvku pana ,,,radila,,,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 07.02.14 10:31
avatar
"Na saka nepúšťat" mel pry ve vyucnim listu, asi to byl kvalitni krejci!
Ale jinaj jeden z mnoha, kteri se nejak podepsali pod historii naseho naroda. Kolik jich takovych ale bylo, je, a jeste bude...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.02.14 13:09

No a pro naše nejlepší co nám tvoří zákony jsou jaké požadavky na vzdělání? On by ... jen sako.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 11:31
avatar

V žádném případě netvrdím, že před 89 bylo vše v pořádku ale pokud předání moci proběhlo tak jak proběhlo a na lidi se vymyslel tento nehorázný podvod se smetovou revolucí, neměli bychom dvacet let poté stále soudit. Pokud to zákon umožnil, měli být za vlastizradu odsouzeni tehdy, v ten okamžik by to byla jakási satisfakce pro ty co trpěli. Smrt pana Bilaka pro mě není ani ztráta a ani úleva, stejné to bylo když zemřel pan Havel a stejné to bude až zemře kterýkoliv z politiků ať už jde o ty před a nebo po listopadu. Chtěla bych se dočkat až se za vlastizradu budou soudit ti polistopadoví a až se zas Ruzyně bude jmenovat Ruzyně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 12:59

Jen tak mimochodem - tzv. "zvací dopis" je nesmysl. Vznikl až dodatečně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 07.02.14 13:34
avatar

Dobrý den, asi máte pravdu - zvací dopis ani vlastně nebyl zvacím dopisem, invaze vojsk byla bratrská pomoc a Jan Palach nepoužil pravou hořlavinu.

Zdravím!

Datum: 07.02.14 13:40

Nikoli. Okupace byla okupací. Zdůvodnění pomocí na žádost našeho vedení bylo dodatečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 13:42
avatar

@ra252: Nemáte pravdu !: Ze vzpomínek účastníka J. Kadára: "Vasil Biľak svým jménem, i jménem svých přívrženců, kteří s ním souhlasí, (jsou s ním zajedno) ještě na bratislavském setkání (3.8.68-B.A.) odevzdal vedeni KS Sovětského svazu dopis, v němž oznamuji, že se chtějí s tehdejším vedením rozejít. Na uskutečnění převratu žádají o pomoc zvenčí, včetně pomoci vojenské. Odpověď žádali do 19. srpna. Plánovali, že 20. srpna vystoupí na zasedání předsednictva KSČ a obrátí se s výzvou na obyvatelstvo republiky, otevřeně požádají o vojenský zásah. Současně se postarají o to, aby se pod jejich kontrolu dostaly televize, rozhlas a důležitější tisk a když to bude nutné, zařídí i zvláštní vydání Rudého práva. Nakonec, když všechno půjde hladce, 21-22. KSČ zvolí novou vládu. Podle tohoto programu byla připravena i vojenská akce, která začala 20. srpna. Biľakovci nedokázali dodržet svůj vlastni program..." Tady je kolem toho mnohem víc: http://www.ceskenarodnilisty.…zske-jaro-a-zvaci-dopisy.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 19:24

Jde o to, který "zvací dopis" to byl ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 13:46

To, co bylo před 45 lety je dávno pryč. Jestli to bylo dobře nebo špatně nebudu soudit. Podle mne bychom se měli zamyslet nad situací, která zde panuje nyní. Již nejsme okupováni Rusem, teď jsme okupováni Američanem, jsou zde stavěny významné strategické cíle, na které budou nepřátelé ( kterých má Amík ve světě víc než dost ) útočit hned ze startu. Komunismus jako takový byl nedotažený, kapitalismus mi mnohdy příjde ještě horší, jak to tak kolem sebe vídím. Tenkrát se zavíralo za každou maličkost, dnes jsou profesionální zloději v čele naší země, přistižení při korupci jsou mediální hrdinové a usvědčení a odsouzení tuneláři se nám vesele smějí z exotických zemí a jsou nedotknutelní. Každý režim má své pro a proti, nyní žijeme v kapitalisnu. A to je dobře/špatně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 07.02.14 13:58
avatar

Dobrý den, tak nevím, zda žijeme ve stejném prostoru, ale okupaci znám jen tu ruskou. A protože jsem bydlel kousek od Milovic, tak věřte, že si na ta vojska dost dobře pamatuji. Na jejich chování v obchodech, silniční kolony a nadutost. Pokud víte o okupaci nynější, tak uveďte přibližný počet vojáků a místo jejich výskytu. Asi to zatím ještě nikdo jiný neví a bylo by dobré to zveřejnit. Zdravím!

doplněno 07.02.14 14:40:

stany - pokud jste nucen pracovat pod otrokářem (a jistě zdarma), tak se nelze divit Vašemu světonázoru. Ale, ten Váš závazek, že ukončujete tuto diskuzi, vítám.

Datum: 07.02.14 14:28

Stačí se podívat na TV noviny. Začíná to okupací arabského světa, přes Irák, Sýrii atd... K nám to patrně nedoputuje, neb nemáme ropu, nicméně honba za kapitálem přes mrtvoly Vám asi vonět moc nebude. v každém případě Vasil Biľak je mrtev, místo něho již však fungují Sáša Vondra a Vlastička Parkánová, kteří své zvací dopisy již odeslali, ale naštěstí se minuly účinkem. Témto končím diskusi o velikosti a tvaru jednacího stolu, neboť pauza na oběd je pryč a otrokář již očekává 100% pracovní výkon.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1965*
Datum: 08.02.14 02:07

Pokud jsem spojenec Ameriky, tak s ní musím sdílet i její osud. Pokud jsem srab, tak nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.14 14:22
avatar

"Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy"

Vojtěch Filip, Předseda ÚV KSČM

Věta v záhlaví, týkající se vyjádření k úmrtí Vasila Biľaka, popudila Miroslavu Němcovou do té míry, že žádá odvolání Vojtěcha Filipa z pozice Místopředsedy poslanecké sněmovny.

Této političce nedochází, že různý pohled neznamená souhlas. Dobrý příklad může být odsouzení a poprava Rudolfa Slánského. V prvním přiblížení šlo o vyvrcholení zločineckých (tedy komunistických) choutek Klementa Gottwalda.

Byl vykonstruován politický proces a boží mlýny semlely Slánského. Slušný člověk s takovou věcí jistě nemůže souhlasit. Když se týž člověk dozví, že existovala akce Splinter Factor, v jejímž rámci CIA posílala podvržené zprávy o spiklenectví Slánského a dalších představitelů moci (prostřednictvím polského plukovníka Jerzy Swiatla, agenta CIA), začne se dívat na celou věc i z dalšího zorného úhlu, tedy různým pohledem. Nemusí přitom změnit názor na soud a popravu.

k tomu: SAKKO 1991, Stewart Stewen: Výbušnina: Operace CIA Splinter Factor ZDE

Stejné platí i v případu Vasila Bilaka. Ten s určitou skupinou ve vedení KSČ a státu zastával názor, že v KSČ existují takoví, kteří by v Československu chtěli odstranit socialismus a restaurovat kapitalismus. Tehdy vypadal jako blbec. Kapitalismus nikdo přece otevřeně nechtěl a i takový Havel se teprve po roce 1990 prolhal k pravdě. Pak se ukázalo, že Bilak měl pravdu a že se zmýlil jen o dvacet let.

To, že měl Biľak pravdu, neznamená, že pozorovatel najednou změní názor na události v srpnu 1968. Je ovšem nutné dodat, že SSSR nepotřeboval k uhájení svého pískoviště kus papíru od nějakého Biľaka. Miliónová armáda nečeká na nějaký dopis. To ostatně neudělali ani Američané, když předstírali, že napadení Iráku může Hussein zamezit, když se vzdá moci a emigruje. Co na tom, že to byl ochoten udělat.

Takměř hysterický výpad Miroslavy Němcové lze chápat jako snahu ODS po zviditelnění. V budoucnosti se možná budeme na její akt dívat různými pohledy. Třeba jako útok na svobodu slova. To neznamená změnu původního názoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 07.02.14 14:41

jirka2:

přesně tak to vidím já *palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.02.14 17:50
avatar

No on Filip jako člen zločinecké strany nemá co dělat ani v parlamentu vůbec. To, že tam je, je prostě ostuda. Hold demokracie má své slabé stránky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 07.02.14 18:14
Kartaginec:
To že je tam lidi v demokratických volbách zvolili je slabá stránka demokracie? To jsem docela pobaven, jak by to podle vás mělo vypadat aby se tam nedostali a demokracie neměla tuto slabou stránku :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 07.02.14 15:09

Myslím si, že nám chybí řazení událostí do náležitého období. Vše posuzujeme dnešním pohledem, To bychom mohli zabrousit i do hlubší minulosti, jaká příkoří a praktiky se uplatňovaly při katolizaci v minulých stoletích , jak se postupovalo proti námezdní práci koncem 18 v 19 a počátkem 20 stol. a další? Mnozí dědici a nositelé této minulosti, jsou dnes opět na koni. Jaké metody se používají dnes pro rozvoj bohatství a na druhé straně pádu do chudoby? Dnes je člověk perzekuován, likvidován ekonomicky, až po exekuce, vraždy a sebevraždy ze zoufalství. Na jedné straně kumulace bohatství a na straně druhé naopak. Jaký je v tom tedy rozdíl? Podle mě téměř žádný. Snad jen ten, že dnes za to nelze brát k odpovědnosti někdo konkrétního , jelikož je to dílo skryté ruky trhu. Mění se jen metody a praktiky uplatňování moci. A k tomu se vždy náramně hodí, dnešní zaujatý až nenávistně kritický pohled na minulost, formovaný a vnucovaný současnou mocí. Chápu všechny názory zde vyjádřené, které zcela určitě vycházejí ze vztahu a podílu každého z nás, nejen ke společenskému a materiálnímu postavení. Žel, mnozí jsme velmi servilní.

Zdravím -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.14 07:07
avatar

Miro, kdyby to šlo, dala bych vám 10 bodů. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.