Nejste přihlášen/a.
Dobrý den ,
chtěl bych se zeptat zda by jste mi neporadili jak funguje tato lampa na co funguje a jak ji zprovoznit ... pokud má nějdo zkušenost tak pisněte prosím .Fotodám dodam za par minut .
NEZÁVAZNĚ. Na ptrolej to nebude, spíš bych typoval líh (ale než ho tam nalejete, počkejte na další odpovědi). Co vím určitě je princip. Pumpičkou na nádobě vytvoříte tlak, který žene palivo do hořáku s textilní "punčoškou. Tam palivo zplynuje a vzniklý plyn rozžhaví punčošku, jejíž vlákna se rozzáří jasným žlutým světlem. Po rozhoření už pumpovat nemusíte, teplo hořáku udrží tlak v nádobě automaticky. Tenhle typ hořáku se používal už ve starých pouličních plynových lampách.
doplněno 04.12.12 20:54:Pozor, punčošky, která už jednou svítila se nesmíte ničím dotýkat. Původní tkanina se totiž změní na popel, který sice docela drží pohromadě, ale při doteku se rozpadne na prach. Náhradní punčošky se možná dají sehnat, používaly se i v Kkempových" lampách na PB. Ale asi budou mít trochu jiný rozměr, než ta na obrázku.
doplněno 04.12.12 21:00:Jo a co se týká zprovoznění, tak rozebrat, vyčistit, vyměnit těsnění (je to tlakové zařízení), složit, případně vyměnit "punčošku", nalít palivo, natlakovat, zapálit, svítit.
To je lampa na petrolej. Na trubce, která jde vzhůru a je na ní připevněná ta punčoška, je miska. Do té misky se nalije líh a zapálí. Když se trubka patřičně nahřeje, tak se začne pumpovat vzduch do nádržky s petrolejem. Petrolej se tlačí vzhůru rozpálenou trubkou a zplynuje se a páry hoří na punčošce, která pak jasně svítí. Současně vzniklým teplem se stále udržuje teplota, potřebná ke zplynování petroleje. Není-li lampa dostatečně ohřátá, tak hořící petrolej pořádně čadí a lampa nesvítí.
Váš popis je sice v podstatě správný, až na jeden detail. Na petrolej to určitě není (klikněte si na můj odkaz výše).
Kdybychom tuto petrolejovou lampu neměli na chatě, tak bych netvrdil, že je na petrolej. Tyto lampy byly běžně v prodeji v 60. letech minulého století a na tehdejší dobu docela drahé. Viz rovněž dolejší příspěvek @bmbx
Podle té vestavěné pumpičky soudím, že se jedná o lampu na benzin a princip je stejný, jako u klasické letlampy (pájecí - letovací - opalovací hořák). Nádržka se naplní benzinem, pumpičkou se lehce natlakuje, na misku pod punčoškou se nalije líh, který se následně zapálí. Teplo z hořícího lihu ohřívá benzin, který je v trubičkách nad lihovou miskou. Benzin teplem zplynuje a tento plyn potom vychází z trysky, v případě lampy do punčošky, kde hoří.
Pozor, u všech těchto lamp (pájecích - na svícení nevím, ale asi to bude to samé) dochází ohříváním benzinu k zvyšování teploty i samotné nádržky s benzinem (nebezpečí popálení, případně požáru). Před experimenty s těmito lampami je potřeba zkontrolvat také funkčnost pojištovacího ventilku, který při zvýšení tlaku nad určitou mez odpustí nadměrný tlak a zabrání výbuchu lampy.
Zkoušky je dobré dělat někde venku a připravit si také něco na hašení (kdyby něco...). Všeobecně byly tyto spotřební předněty považovány za hodně nebezpečné a proto se od nich už v minulosti upouštělo.
Samozřejmě, že na takovéím principu jako je letlampa na benzín, tak fungují i petrolejky s punčoškou:
doplněno 05.12.12 09:58:čili jako palivo se používá PETROLEJ
doplněno 05.12.12 10:34:ladaadal:
petrolej takhle funguje, například letecký proudový motor spaluje podřadný petrolej jako obrovská letlampa
Tohle by se mohlo hodit:
A jsme tam, kde jsme začali. Otázka "benzín, či petrolej" zůstává nezodpovězená. Doporučuju v zájmu své bezpečnosti lampu vyleštit a uložit zpět do vitrýny.
Protože nalití petroleje do benzínové lampy může způsobit nefunkčnost, ovšem nalití benzínu do lampy petrolejové může mít následky fatální. Takže pokud nemám jistotu, asi bych to neriskoval.
Myslím si, že není se čeho bát, je to jen otázka velikosti trysky. Na petrolej, bude větší a začal bych petrolejem, pokud se nebude dobře zplyňovat, tak bude na benzín :D Kdo má trochu zkušenosti s letlampou tak ví, že nějaké fatální nebezpečí nehrozí. Rozhodně to oživovat a zkoušet venku.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.