Proč se ženit - vdávat?

Od: Datum: 08.08.11 14:24 odpovědí: 98 změna: 18.06.14 11:58

Byl jsem včer s kamarádem pít (limonádu samozřejmě) a on mi oznámil, že se bude ženit. Zeptal jsem se ho "a proč" (citronové bublinky mi zřejmě stouply do hlavy) a on povídá "no ona to chtěla". Po dvou půlitrech, ne na půj popoud, o tom začal přemýšlet a chvíli na to se rozhodl že svou milou poctí telefonátem. Zeptal se jí proč vlastně chce, aby si jí vzal. Zeptala se jestli tu otázku myslí vážně, on řekl že jo, že ho to zrovna napadlo a že by měla bejt ráda že o tom takhle zodpovědně přemejšlí. Asi po půlminutě ticha vyrukovala s tím že proto, že to tak prostě dělaj všichni a pak mu to položila. A tak jsem se chtěl zeptat, jestli byste byli schopní dát dohromady nějaké rozmné argumenty na toto téma.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.11 14:27

Ja jsem se zenil v okamziku, kdy jsme se rozhodli zalozit rodinu, takze hlavne asi kvuli detem, coz pedpokladam neni pripad kamarada :)

Od: kosak*
Datum: 08.08.11 14:30

No dobře, teď budu možná znít hloupě, tak mě prosím nelynčuj, ale bránilo ti něco založit rodinu bez toho aby ses ženil?

Datum: 08.08.11 14:32

Nebranilo, ale spis slo o to, ze dite pozdeji nemusi vysvetlovat proc se tatinek/maminka jmenuje jinak u doktora. Dale to zajistuje jiste pravni bezpeci pro zenu a dite s tim, kdyby se mi neco stalo a podobne. Takze duvod spis praticko-pravni. V neposledni rade ikdyz jsem pomerne mlady, tak jsem stara skola a mam to tak rad :D

Datum: 08.08.11 14:41

Dakon *hej**palec*

Mně připadá, že když jsou spolu dva lidé žijící jako pár šťastní a rozumí si, tak by se měli vzít. Je to tradice, hezká zkušenost, príma mejdan, velká (nebo malá - podle vkusu) slavnost! Když se jeden z nich nechce brát, tak si tím vztahem prostě není jistý. A pak je trochu hloupé s tím druhým zůstávat, když mu vlastně společná budoucnost nic neříká nebo ho děsí... Ale jestli je tohle příklad zdravého vztahu, nevím. Za prvé - ženich se nechá v hospodě ukecat k pochybám, což znamená, že by stejně dřív nebo později zaváhal (možná tedy přišla vaše otázka včas). Za druhé - nevěsta se chce vdát, protože to dělají všichni? Taky hloupé. Má se chtít vdát, protože ho má ráda a chce s ním být napořád a oficiálně.

Datum: 08.08.11 14:47

Claire, ja s tebou souhlasim, pro tebe je to urcite nejlepsi volba a tak to citis. ja jsem byl ke svatbe skepticky z rodinnych duvodu. V momente, kdy jsem si byl jisty, ze s moji zenou chci potomky, tak jsem ji o ruku pozadal.

Kosak. Ja vim, ze to tak zni a take jsem to tak napsal, ale samozrejme tam bylo rozhodnuti podlozene vstahem a citem. To didte byl jen posledni krok

Jinak argument vdavat se, protoze to delaji vsichni je vazne blbost, to jsem jeste neslysel. Rekni kamaradovi, ze kdyz se po par pivech da ukecat, tak o tom neni rozhodnuty a nemel by do toho jit

Datum: 08.08.11 14:56

Z toho co píšeš to vypadá tak, jako kdyby ses ženil jenom proto, že by se na tebe ostatní divně koukali, kdyby si měl dítě a nebyl ženatej. Čili to je pořád ten samej důvod, protože to tak dělaj ostatní, byl bych menšina a připadal bych si divně.

Já se tu ptám na smysl manželství. Proč se dva lidi berou? A čekám konečně nějakej rozumnej argument :).

Datum: 08.08.11 15:00

:D tak to asi budes cekat dloho, nedokazu vysvetlit/popsat komplex veci, ktere me k tomu vedli. Jinak jak se lidi koukaji je mi uprime jedno a jestli by jsem byl mensina take neresim, ostatne uz v jedne jsem jako muz bile pleti, pracujici a platici dane ;). Smysl manzelstvi je pro kazdeho v necem jinem a kdyz ho tam nevidis, tak se nezen :)

Datum: 08.08.11 15:09

Já bych řek že ve většině případů je to tlak okolí.

Od: krkovicka*
Datum: 08.08.11 19:57
Reaguji.Ano,někdy i tlak okolí.Znám pár který musel.Ona otěhotněla po 3letém soužití a 6ti letém vztahu,přišla za mnou,tak jsem se rovnou zeptala zda se budou i brát.Ona že se dohodli,že ne,že má rizikáč a že se nesmí stresovat a ani sama nechce.No po týdnu volala,že nás zvou a svatba již za 3týdny.Když jsem na ní uhodila,proč?Tak jen proto,že jeho prarodiče,by to nezkousli,že jim to klidně i zaplatí.Ale že se musí vzít...Svatba byla chudobná.Doslova o ničem.Obřad-rodiný oběd doma a večer večeře a popíjení s bratranci a tetami,s přáteli za vlastní peníze.Jak posezení v pátek v hospodě.Aspoň ten guláš s chlebem byl zadarmo.Vysbírali si veškerou výbavičku pro mimi.Nevěsta unavená jela taxíkem domů a ženich ošahával místní dívky.O půl noci jsme to zapíchly.Přitom peníze mají dost.Byla jsem na 4 svatbách,ale tahle byla nejhorší.Když se jej zeptáte jakou měli svatbu sklopí oči a doslova se stydí odpovědět.
Datum: 08.08.11 18:59

Ze by zabezpeceni deti i milovaneho partnera? Kdyby se nahodou s jednim z partneru neco stalo, druhy je kryty vdovskym duchodem, deti sirotcim. Je to cista ekonomika, to sice ano... ale ja rozhodne nechci mit deti, aniz by byly timto kryty. Je to pro ne jistota a pro me taky - ze je o ne zatim postarano i v pripade, kdy tu nebudu.

Datum: 08.08.11 14:51

To mě promiň, ale "Když se jeden z nich nechce brát, tak si tím vztahem prostě není jistý. A pak je trochu hloupé s tím druhým zůstávat, když mu vlastně společná budoucnost nic neříká nebo ho děsí", to se mě zdá trochu mimo.

Co když si je vztahem naprosto jistý, a hodlá s tebou prožít celý život a ty ho vodkopneš jenom kvůli nějaký maškarádě kterou ti vtloukla do hlavy televize a myslíš si že je to něco naprosto nezbytvnýho pro fungování ve společnosti. Pokud se někomu zdá svatba a manželství jako nějakej nesmyslnej rituáln, přeitek pak všechny tvoje argumenty naprosto postrádají smysl.

Datum: 08.08.11 14:57

Kosaku, jasna vec, kdyz to tak citi oba, tak je to v poradku. Jinak podle me male zkusenosti to nektere zeny berou jinak. Od mala si na svatbu hraji, nebo si ji predstavuji a urcite si to nehodlaji nechat vzit :)

Datum: 08.08.11 15:06

Právě o tom jsem mluvil. Hrají si na svatbu protože jsou od mala vychovávný rodičema, televizí, celým světem že je to něco nepředstavitelně krásnýho a nepředstavitelně důležitýho, a to jenom proto že jim to jejoch rodiče taky odjakživa vtloukali do hlavy, že smysl celýho jejich života je v tom aby našli nějakýho chlápka/děvče se kterým budou pozbytek života bydlet.

Datum: 08.08.11 14:43

Čili já to teď trochu přeperu do kosakovštiny :) ze dite pozdeji nemusi vysvetlovat proc se tatinek/maminka jmenuje jinak u doktora , to je vlastě stejnej argument jako ten u mýho kamaráda. Před sto padesáti lety by se takovýmu dítěti říkalo parchant, všichni by si na něj i na jeho matku ukazovali prstem, byl by za lůzra a děcka ve škole by po něm házeli kamení. Já doufám že dneska už jsme jako národ poněkud dospěli ale i přesto má šlověk pocit, že to musí nějakým způsobem vysvětlovat aby nevyadal před ostatníma jako *cokoliv* .

Pořád je to tedy ten důvod: jak by se na to dívali ostatní, je to tradice, je to normální, a normální je to proto že to tak dělaj všichni

pravni bezpeci pro zenu a dite s tim, kdyby se mi neco stalo

Tam jde nejspíš o to, aby měl ten druhý právo na nějaké odškodnění/finanční zajístění, kdyby se tomu prvnímu něco setalo. Takče v souhrnu se dá vlastně říct, že jste se brali pro peníze :).

Od: monkeyking*
Datum: 08.08.11 14:37

Hlavní věc neznáme jak dlouho spolu jsou!

Ale pokud se mají rádi, proč ne. Je to jeho věc, když se blbě rozhodne, má hold smůlu.

Od: fanus*
Datum: 08.08.11 14:39

když ji miluješ, není co řešit :-D

Od: jsmestastni
Datum: 08.08.11 14:55
my sezdani nejsme, jsme spolu uz temer sest let a na tema svatba nepadlo jeste ani slovo.
Myslim, ze rozvedeni se do noveho svazku nezenou, on je rozvedeny.
Za sebe mohu rici, ze bych rada jeho zena byla.
Ne kvuli prijmeni, ale z toho duvodu, ze slovo "pritel" misto "partner" nesnasim a kdyz ho predstavuji jako partnera a budouciho otce tak na me lidi dost blbe cuci, asi nechapu, co tim myslim. Mozna by vice rozumeli oznaceni "spolubydlici". Krome tech rozumovych, praktickych je navic sexy rici: to je muj muz.
Cekame rodinu a ani to neni duvod, aby se vyjadril, priznam se, ze bych rada a priznam se, ze mam obcas splin a koukam po svatebnich webech, smiiich.
Nejspis u koukani zustanu.
A dite nemuze mit prijmeni obou? To me jen tak napadlo, kdyz se to zde resi.
Datum: 08.08.11 15:01

Přítel nebo partner, to jsou jenom slova, který jsou nahraditelný. Říkž tedy že si přeješ říct že je to tvůj muž, abys ho nemusela představovat jako svého přítele, kvůli tomu že na vás lidi blbě čuměj. Je to tedy hlavně kvůli lidem. Svatba kvůli tomu, aby se na nás ostatní nedívali jak na prašivce. To ale poříd neodpovídá na mojí otázku Smysl manželství :)

Datum: 08.08.11 15:08

Muzes na to pohlizet jako na verejny slib osobe, kterym se zavazujes se o ni starat, venovat se ji a jenom ji. Je to silnejsi zavazek, nez slib sokromy uz jen tim, ze je to zavazek podlozeny pravem.

Datum: 08.08.11 15:09

To taky. Souhlasím.

Datum: 08.08.11 15:11

To už zní zajímavě. První rozumnej argument, kterej si napsal. :)

Datum: 08.08.11 15:13

;) no vidis, trochu mi to trvalo, skoda, ze nejde procistit diskuzi, aby zustali jen ty zajimave. Jinak to byl take argument posledni. V podstate jsem tim shrnul to, co tu slozite smolim. Takze kdy se budes zenit? :D

Datum: 08.08.11 15:24

No..ještě pořád nemáme vyhráno :-P. Ještě je příliš brzo na závěrečný soud.

Nerad bych se ukvapil.

Říkáš že je to silnější závazek už jenom proto že je podložený právně. Jde o to jaké to bude mít následky. V době kdy jsou rozvody na denním pořádku bych to jako nijak zvlášť silný pouto taky neviděl. Kdysi dávno když rozvod nepřipadal v úvahu, tak to bylo pouto na celý život a možná i teď to v těch lidech tak trochu přetrvává, že jednou něco slíbili, a tak to musej dodržet ať se děje co se děje. Zůstat s tou osobou až do konce života, protože to kdy slíbili nějakýmu šaškovi vobalenýmu prostěradlem s dlouhou fialovou čepicí na hlavě. A to i přesto že jim ta druhá osoba nadává do kurev, mlátí je den co den hlava nehlava, taky protože s tou osobou maj potomky, které by v případě rozvodu museli chodit po sociálních pracovnících, dětckých psycholozích nebo dokonce přímo k soudu.

Datum: 08.08.11 15:34

jasne, ale rozvod je komplikace, dnes se lide rozchazeji kvuli kravinam, muzes to brat jako pojistku s tim, ze si rozmyslis, jestli ti to stoji za to, nebo ne. Mlaceni je extrem a to se samozrejme muze stat i bez manzelstvi a i tak by musel byt psycholog v pripade, ze by se rodice nedokazali dohodnout na vychove ditete. Proste manzelku nevymenite jako stare fusekle, coz pri ziti na hromadce muzete udelat lusknutim prstu.

Datum: 08.08.11 15:02

Muze mit prijmeni obou, tusim, ze se to da zaskrtnout u matrikarky po porodu

Datum: 08.08.11 16:18

Díte opravdu nemůže mít příjmení vás obou. Vy, kdybyste se vdala, tak dvě příjmení mít můtete, ale u dítěte budete muset vybrat, jestli se bude jmenovat tak nebo ona, ale nikdy dvě příjmení.

Datum: 08.08.11 15:06

Tak pro katolíky je dost silným důvodem, že nechtějí žít v hříchu. (Například.)

Datum: 08.08.11 15:12

Dobře, ale vzhledem k tomu že bůh není a naboženství je nesmysl? :)

Datum: 08.08.11 15:28

A jak to víš?

Ale hlavně uhýbáš od tématu. Ptal ses, proč se lidi berou, a teď naednou do toho mícháš otázku, zda bůh existuje. Což je ostatně z hlediska původního tématu irelevantí, protože pro katolíka není důležitá otázka, zda bůh je - tu má vyřešenu. A ty zřejmě taky, jenže opačně, takže celá tato odbočka je "mimo mísu".

Nicméně, můžeš to brát i tak, že pro věřícího katolíka je to ještě závažnější a závaznější podoba veejného slibu, což je nebo by aspoň mělo být.

Od: lm®
Datum: 08.08.11 15:41

Stejně jako může být nešťastné manželství (kde se oba vzájemně podvádějí či lžou si),může naopak být i velmi šťasná dvojice žijící tzv. na psí knížku...Žádný papír ani kroužek na prstu vám štěstí nedá a nezaručí.To máte a musíte najít v sobě.

Stejně jako může být šťastný bezdomovec a nešťastný milionář,ani tady peníze či jejich absence nemohou dlouhodobě moc ovlivnit,dávají jen (chvíli) pocit svobody.

Jsem vdaná již nějaký ten pátek,dnešní doba svatbám nepřeje,manželství se jeví jako přežitek.Stát nijak jejich vznik nepodporuje,není tedy divu.Ja píšu výše,na kvalitu vztahu to nemá vliv.

S oblibou říkám,že do manželství buď člověk vstoupí z nerozumu (v mládí) nebo z rozumu( později).Osobně bych se znovu nevdávala,dávám za pravdu své o dost starší kamarádce,která mne před svatbou zrazovala slovyManželství zabíjí každou lásku.

Je jen na nás,jak si život poskládáme,vytvoříme,prožijeme,kým se obklopíme.Žádný papír nám jej zásadně neusnadní ani neovlivní.

Od: myse®
Datum: 08.08.11 15:18

Pro každého to znamená něco jiného. To je těžké, pro někoho je to "vlastnictví" toho druhého, pro jiného vyjádření největší lásky a odevzdání, pro dalšího pocit jistoty že mu neuteče, pro dalšího třeba zjednodušení dědictví a společného hospodaření...

A teď mi napište nějaký důvod, proč se neženit! Ale pořádný argument, který obstojí!

Datum: 08.08.11 16:20

No, myslím že člověk který nepřikládá týhle náboženský proceduře absolutně ždánej význam ani nemá za potřebí hledat nějaké argumenty, ale přesto jeden vytáhnu.

V tvým světě se muž a žena určitým způsobem k sobě chovají pře manželstvím a po manželství. Ideálním stavem by bylo to, kdyby se jejich chovaní po svatbě nezměnilo, ale tak to většinou není. Řeknu to možná laicky, ale z několika mně známých případů z mého okolí, lidé po svatbě jaksi "zleniví". Přestanou děla určité věci, které dělali před svatbou aby toho druhého získali, protože jejich cílem bylo manželství. Teď když jsou svoji, nastává realita, život bez přetvářek, návrat do stabilního normálu, protože své už mají jisté. Nikdo se nepožene k soudu kvůli rozvodu, protože už mu ten druhej nenosí dvakrát tejdně kytky nebo nechává po bytě poházený špinavý spoďáry.

V jiným světě, ve světe kde se lidé nehodlají ženit nebo vdávat o svou přízeň musí navzájem bojovat každý den. Nejsou vázáni žádnou smlouvou, tudíž přiletí li třeba facka, nic nebrání tomu druhému sbalit se a odejít. Cílem už není manželství ale celý život, a to už se sakra pořádně zamyslíš, než něco plácneš.

Druhá věc jsou ty peníze, nechtěl jsem to tu ani zmiňovat, ale vzhledem k tomu že jsem měl "kamaráda", kterej se stal závislej na automatech a podařilo se mu prohrát přes dva miliony, následně se mu podařilo zdrhnout do německa a též se mu podařilo aby za něj jeho dluhy musela splácet, stále ještě jeho, manželka (protože on je v zahraničí a tak nějak se zatím nedostavil k rozvodovému řízení, tudíž není možné je rozvést), mi to nedá nepodělit se . Manžeka má 2 malé děti (1 rok, 3 roky) a stále žije v nejistotě, protože ačkoli splácí měsíčně přes 10.000, aby nepřišla o byt, o střechu nad hlavou, nikdy si nemůže být 100% jistá že její manžel zrovna teď nedělá další manko.

Datum: 08.08.11 15:20

Kosáku, zkusím odpovědět, ale po přečtení celé diskuse jsem si skoro jistá, že mě nějakým způsobem "smeteš". *smich* Neva. Vdala jsem se podruhé, poprvé to bylo čistě jenom z lásky a proto, že to tak bylo. Prostě žití na hromádce v té době nefrčelo. Po dost komplikovaném rozvodu jsem si řekla, že už nikdy.

A přesto jsem se vdala. Pro peníze. Neumím to srozumitelně popsat, ale asi takhle. Táta byl smrtelně nemocný. Info o nemoci řekli jenom jeho manželce, ani jeho mámě ne. Naštěstí v komatu nebyl, ale kdyby byl, zase rozhodne o dalším způsobu léčení manželka. A je to oboustranné. Já prostě nechci aby ve chvíli kdy budu mimo, někdo kdo mě nezná rozhodoval o tom co mi budou operovat a co ne. Možná i přijde doba, kdy můj manžel bude moci rozhodnout, jestli mě nechat žít nebo ne. Zná mě a ví, co překousnu a co ne. To samé obráceně. Takže informace, rozhodování o druhém. Za další. Jsme spolu pár let a hodně věcí jsme společně vybudovali, koupili, dokázali. Jedna i druhá strana má právo na polovinu. Umíš si představit Kosáku situaci, že postavíš s přítelkyní dům, jí se cosi stane a Ty ani nevstoupíš do dědického řízení? Nějaký příbuzný té dívky Tě prostě vyžene? Ještě mě napadá fůra jiných věcí. Našla jsem i článek, s kterým souhlasím.

http://finexpert.e15.cz/je-le…svatba-nebo-zivot-na-hromadce

No, myslíš že jsem vypočítavá? Nevím, ale myslím i na zadní kolečka.

doplněno 08.08.11 15:22:

Láska tam samozřejmě byla taky. *smich* Vdala jsem se po 6ti letech společného žití. ;)

Datum: 08.08.11 15:36

Take myslim na zadni kolecka a v mem pripade je manzelstvi nevyhodne, protoze se stavi vedsinou z mich penez. Navic kdyz stavite, nebo porizujete bydleni, tak se tam muzete napsat oba dva naji spoluvlastnici a nikdo Vas nevyzene. Toto lze pravne bejit i bez manzelstvi. Dalsi otazka je, jestli by to zastupovani v pripade nemoc slo take nejak pravne osetrit.

Datum: 08.08.11 15:41

To je taky pravda, ale já jsem po svatbě prostě klidnější. *frajer* No a Dakone, vidíte to. Stavíte z Vašich peněz. Takže si Vaše přítelkyně jednou sbalí akorát tak 5 švestek. Leda že by si stavěla dům na stáří o kousek vedle. *smich* (nebo si šetřila bokem, vím kam tím mířím)

doplněno 08.08.11 15:47:

No a najednou jsem si vzpomněla na jednu paní, vyprávěla mi co se jí stalo. Její manžel podnikal jako fyz. osoba. Dluží x milionů. Do svého podnikání si jí zasahovat nenechal, přesto ona dluží s ním. Je to pravda, vše má své pro i proti. Ještě chvíli to tu budeme rozebírat a přijdeme na zajímavé věci. V sobě to mám ale uzavřené. Chtěla jsem to tak, mám to tak, jak jsem to chtěla a nechci to měnit. Jsem spokojená. Dotlačit do něčeho co nechci bych se nenechala jakýmkoliv argumentem. Ten se pak v kolizi krásně vytahuje. *smich*

Prostě kdo chce, ať se žení. Kdo ne, ať to nedělá. A tak je to se vším.

Datum: 08.08.11 15:44

Marenko, jak znam rozvodove soudy, tak v tomto nechtenem pripade se zbalim ja a pujdu pod most :D.

jinak poznamka pod caro, kdyz nad ti premyslim a procitam si diskuze, tak by se o par lidech dal sestavit celkem slusny popsi zivota a stavu. Vypada to, ze se k nim zacinam radit :)

Datum: 08.08.11 15:54

Čistě z ekonomického hlediska je lepší, když ti dva jsou sezdání. V případě smrti jednoho z nich ten druhý pobírá vdovský důchod. Je jen otázka, jak dlouho ho bude stát vyplácet *zed*. A pak tu jsou situace, které popsala Mařenka. jeden z té dvojice je nemocný. Když žijete na hromádce třeba dvacet let, tak vlastně nemáte nárok na žádné informace. Když jste manželé jeden jediný den, je to úplně jiné.

..myslíš argumenty typu: "proč jen jsem neposlechla maminku, když mi říkala abych si takovýho sráče nebrala"? :D

Datum: 08.08.11 15:51

Baví tě rozhodovat o životě druhých, ráda si hraješ na boha...to se mi líbí *frajer* ale i tohle se dá vyřešit podepsáním jednoho hloupýho dokumentu.
Navíc šance že se tohle stane, že se ti přihodí nehoda kdy budeš v komatu neschopna sama za sebe rozhodovat
je podle mě zhruba dost nepravděpodobná. A když, tak se to klidně může stát tak, že tvojemu manželovi hrábne, něčím ho vytočíš, srazí
tě autem, policie ho samozřejmě nebude podezřívat, protože bude jako milující manžel den co den trávit u tvého nemocničního
lůžka, až si jednou uvědomí že jsi ho možná mohla v tom autě poznat, tudíž pokud se probereš z komatu, tak pravděpodobně shnije
dokonce života v kriminále. Pak už je jen krůček k tomu aby jako emocionálně zničený člověk, který už nesnese pohled na svoji
milovanou polovičku v tomto stavu, požádá ošetřujícího lékaře o jistý dokument, jehož podepsáním legálně ztvrdí tvé
odpojení od dýchacích přístrojů.

Jinak ohledně toho majetkovýho vypořádání ( pro peníze *smich*), pokud by toho bylo víc, je samozřejmě jednodušší
podepsat jeden papír a nechat si změnit řádek v občance než běhat s každou věcí pro další smlouvu k právníkovi.
Je to víc papírování = víc papíru = víc stromů. Čili jsi zásadně proti kácení lesů, máš ráda přírodu. To beru.

Tusim, ze statisticky by vzdy hlavne podezrivali manzela ;). Oni na kriminalce nesjou uplni blbci :D

doplněno 08.08.11 16:01:

Jinak zenske by to mohli vypravet, co a de museji zmenit, je to opravdu litacka. U chlapa je to OP a pas :)

doplněno 08.08.11 16:03:

Jak pise sebod, podcenujes hodne pravni vyznam veci a stat se bohuzel muze opravdu cokoli, coz vidim ve svem okoli.

Datum: 08.08.11 15:58

Kosáku. Možná by ses divil, kolik je mladých rodin (tedy těch bez požehnání úřadů), kde jeden z nich zemře. A tomu druhému potom chybí peníze - mají děti, ty sice sirotčí důchod berou, ale vdovský je nulový. A problémy jsou na světě.

Datum: 08.08.11 16:25

V dřívějších dobách bylo docela normální, že se lidé brali a nežili na hromádce. Když holka otěhotněla, následovala většinou svatba. Nyní žijeme v době, kdy žít v manželství se málem stane za chvíli raritou. Jako proč si myslíte, že svazky na hromádce vydrží déle? Nevydrží, je jen jednodušší zvednout kotvy a jít do jiného klidného přístavu za dalším vztahem. A můj osobní názor je ten, že spousta těch svobodných matek se dvěma dětmi by byla už dávno pod čepce, kdyby se ten jejich k tomu aspoň trochu měl. Ale protože se nemá, tak svobodné matky hrdě prohlašují, že oni ten cár papír na manželství vůbec nepotřebují, že jim to tak hrozně moc vyhovuje apod. Ale ve skrytu duše tajně doufají, že ke svatbě přeci jen někdy dojde.

Datum: 08.08.11 17:22

hrdě prohlašují?..řek bych že se spíš ospravedlňují než že by hrdě prohlašovali a popravdě se mi zdá dost smutný že se ještě dnes musí člověk odpovídat na takové hloupé otázky jako "kdy už si tě ten tvůj konečně vezme" a hledat argument, který by ten druhý akceptovali

..bohužel mě odmalička všichni vychovávali tak trochu jinak, učili nad věcma přemýšlet, nemusel jsem mít hned mobilní telefon jen proto že ho měli všichni vostatní ve třídě. Mít mobila pro mě prostě nebylo tak důležitý a když jsem si ho koupil, tak jenom proto že jsem si potřeboval občas zavolat. Stejnětak teď nemám nejnovější model s kamerou a vořezávátkem nebo s čím se to teď vůbec vyrábí, ale mám starou křusku, 10 let starej alcatel, protože ho používám na volání a psaní smsek a to zvládá dokonale. Baterie vydrží 5 dnů v kuse, takže není důvod stát se ovcí a každý dva roky si kupovat novej model.

Jasně že občas někdo vyrukuje s tím, že proč už si konečně nekoupím " opravdovýho mobila" a mně vytane v hlavě filmová replika "...soudruhu,,,proč si ještě nevstoupil do strany?" , ale já v tom prostě nevidím užitek.

Od: seznammih*
Datum: 08.08.11 16:32

Proč za vším hned hledat praktický důvody? Copak není svatba pěkná tradice už jako taková? To už jsme vážně všichni tak schnilí, že přemýšlíme už jen nad praktickou stránku věci?

Od: jakubdeda*
Datum: 08.08.11 17:02

Až já se jednou budu chtít oženit,tak to učiním proto,že to chceme oba a že chceme utvořit veřejně ucelenou rodinu.Vztah dvou lidí bez snatku není uzavřená rodina,tam jsou stále otevřené dveře,nejistota.To je jako, když postavíte dům,bez malty, jen tak honem na sebe naházené cihli a při první vichřici-hádky se zbortí.Chci rodinu -dům postavit tak,že když příjde ta vichřice,že něco vydrží.Že je tam pouto co drží pohromadě.Neřekne jen čágo, bélo a je fuč.Když máte ucelenou rodinu, tak máte větší zodpovědnost a snažíte se problém řešit a najít zase společnou cestu a né otevřít hned dveře a pustit tam průvan.Jasně i takové žití bez svazku dvou lidí ,může vydržet hodně dlouho,ale pak většinou manželství uzavřou stejně.A vím také,že manželství uzavřené se může rozpadnout,ale hodně takových manželství nejdříve se snaží to nějak ten problém vyřešit, manželskou poradnou atd.Ale hlavně záleží jen na těch dvou, jak jim ta rodina bude fungovat a zda jim na rodině záleží.Já se chci jednou oženit,ale neodsuzuji nikoho,když žijou jen tak.Jen odpovídám na dotaz.

Datum: 08.08.11 17:38

Nic proti jakube, ale žil jsi v dokonalý rodině a máš nutkání si svět idealizovat. Rodina nerovná se manželství. Otevřené dveře a nejistota, čágobélo a fuč, to je spíš o lidech než o manželství. Pokud jsi myslíš že dva lidé se můžou rozejít jen proto že nejsou svoji, tak asi můžou, ale pak by se v prvý řadě neměli ani brát. Pokud se vezmou a udržujou svůj vztah hlavně z nějaký povinnosti k tomu že si něco slíbili a něco podepsali, pak nevím jestli je tahle rodina hodná existence, jestli bych chtěl v takové rodině žít.

Jinak pokud bys někdy chtěl, strejda má zednickou firmu, tak bych se moch přimluvit, vidím že se o takovýhle věci zajímáš.

Datum: 08.08.11 18:16

Žít z povinností v rodině, je opravdu blbost.Existuje ještě uplně něco jiného,než co jste podepsal,nebo slíbil.V každém manželství je něco,ale dá se řešit včas.Nežením se jen pro sebe ,ale s někým.Já jsem ve své rodině uplně spokojen a to samý můžu říct i za sourozence.Rodiče žili také v takové rodině a prarodiče také.A byly a jsou a budou někdy problémy,ale vim, že se to dá zvládnout.Každý máme jinou představu o životě.Možná Vám se vydaří vztah bez ženění a mě se třeba nevydaří manželství.Ale záleží jen každém z nás.

Datum: 08.08.11 17:18

jsem odpůrcem svateb, v dnešní době je tento svazek roven obchodně právní smlouvě a týká se jen majetku, paněz a případně peněz co může jedinec dostat od státu (vdovství apod.) žádná svatba ještě nevěru nepotřela. Naopak znám ženáče co koukaj po kdejaký sukni. Počet rozvodů je jednoznačným ukazatelempotřebnosti svateb .Nejsem žádnej krasavec byť ani ne ošklivej, nemusím se nikde předvádět před 50 lidma a ukazovat, že partnerku mám velmi rád. Máme oba svoji svobodu a jsme šťastní. Mj. mám po svatbě spoutu kamarádů a strašně se změnili, některí úplně obrátili v názorech, někteří mě i "zavrhli" . Dost se změnili, nepochopitelně. Kdyby byla mezi partnery opravdová důvěra 100% nikdo by se ženit nemusel. MYslím, že v dnešní době svatba je total přežitek.

Datum: 08.08.11 17:44

Právě naopak.Ty co nechtějí uzavřít snatek,tak kalkulují.Nedůvěřují ani sobě o věrnosti atd,ani o věrnosti druhého,nepočítají třeba žít s jedním partnerem.A nepotřebují se ani po rozchodu dělit o ten svůj majetek.Sedí si pěkně sami na svém a mohou kdykoliv bez stráty toho svého se vypařit.Manželství ,tam se majetek dělí.A když nemá majet ani jeden a vezmou se, tak ten společný majetek jde na půlku.A že muž,nebo žena dostane vdovský důchod?To je zajištění jen toho druhého na stáří nebo dětí.Řeknu příklad blbý,ale až tak nereálný.Kdyby začal platit zákon,že vše bude platit stejně jak v uzavřeném manželství, tak i v partnerském vztahu na volné noze,tak věřím,že se bude zase uzavírat více manželství.Už jen třeba pro tu atmosféru,společné jméno a jiné.

Datum: 08.08.11 18:26

holky se semkly a plácaj teď stařenku vítězně po zádech takže já tě musím taky podpořit *hej**palec**palec**hej*

Můj názor:

svatba = divadýlko (ukažme všem že nejsme žádný ubožáci a že o nás stále někdo stojí)

prsteny = póza pro lidi (pozor! soukromý majetek)

miramira: doufam že se mnou budeš nesouhlasit, já jsem rád když se mnou někdo nesouhlasí *frajer*

Datum: 08.08.11 18:37

Kosáku, fakt nekecám, ale to Ti prostě musím říct.

Svatba. Já, ženich, kamarádka a její přítel jako svědci. Jako další přítomný na svatbě byla manželova dcera. Toť vše, takže divadýlko o 5 lidech.

Prsteny. Půjčené od kamarádky, po obřadu vráceno. :-P

Datum: 08.08.11 19:09

Dobrá a teď se tě zeptám, vážně je to pro tebe tak důležitej rituál, že by ses bez něho nedokázala obejít? Jakub tu něco psal o tom, že to dodává stabilitu vztahu. Já bych řek že ta stabilita tkví hlavně v tom, že už se lidi nemusej cejtit blbě když se jich ostatní pořád ptaj na to, jestli jsou svoji nebo žijou na hromádce.

Datum: 08.08.11 19:23

Kosáku. Když si nebudu jistá v patrnerovi, dokážu se bez toho rituálu obejít úplně v pohodě. Ba přímo do svatby ani nepůjdu. A i když jsem vdaná a teď zrovna nepřemýšlím a nemám důvod k rozvodu, manželství neberu jako svazek za každou cenu. Nebude mi dělat ani nejmenší problém sbalit si pár věcí, co unesu a odejít, pokud by došlo k nějaké zradě. Na majetky kašlu. Já bohatství, či jak to říct, vidím někde úplně jinde. Ve svobodě a v hrdosti. A stabilita vztahu? Ano, právě to jsme stvrdili svatbou. Věříme si, známe se, dokážeme jít jak blahobytem, tak nouzí. Neříkáme si každý den miluji tě. Ale stokrát denně si poděkujeme, požádáme o něco. Je to o úctě. Nikdy jsme si nelhali. Jenže tohle všechno pořád není o svatbě, že by to bylo o ní. Já to neumím vysvětlit sakra. Prostě kdyby to nebylo tak, jak to je, nevdávala bych se. Fakt se teď trápím, jak to vysvětlit, psaný proslov mi moc nejde. Zkusím to takhle. Já tou svatbou vlastně řekla Ano, s tímhle člověkem chci žít.

doplněno 08.08.11 19:31:

Inzinyrko, jé, to mi uniklo. Hned se jdu podívat. Už je to tu dlouhé. *smich*

Datum: 08.08.11 19:24

Něco podobného jsem se (asi taky neúspěšně) pokusila říct o pár příspěvků níž.

Datum: 08.08.11 19:30

sorry, snažím se to všechno vstřebat :)

..ono to občas vypadá že bojuju, že se pokouším ostatní příspěvky rozstřílet na prach, ale já se jen zkouším dívat na věc všemi různými pohledy a tehnhleten způsob ostřejší argumentace mi vyhovuje

Datum: 08.08.11 20:05

Ne to není jen proto ,abych měl klid od lidí.Oni nebudou žít s námi.Ale přesně to vystihla stařenka,inženýrka.Jen to každý umí vysvětlit jinak, po svém.Věřim,že nikdo zde,co jsou ženatí,vdané to nedělali pro majetek,nebo lidi.

doplněno 08.08.11 20:10:

reaguji- pro kosák dnes v 19:09

Datum: 08.08.11 18:42

Hm, Kosáku, a víte vy vůbec, co jako symbol ve skutečnosti prsten v dřívějších dobách znamenal? Asi nee, proto píšete takové věty, co píšete. Představte si prsten a prst, co vám to připomíná? Je to symbolika. Doufám, že vám to nemusím podrobněji vysvětlovat. Jo a bývávalo zvykem, že prsten dostávala jen nevěsta. To, že si někteří lidé nyní pořizují prsteny v hodnotě desítek tisíc, je věc druhá. Svatba není divadýlko, je to určitá forma obřadu a dělají ho i určitě i kmeny někde v buši, nejen vyspělá společnost. Svatba však kromě veliké honosné události může proběhnout klidně jen na úřadě se dvěmi svědky, takže divadýlko pro lidi to vůbec být nemusí.

Datum: 08.08.11 19:25

Ano, dělají to i kmeny v buši. Teď se zeptám, hypotetická situace, Vy - svobodná žena potkáte muže svých snů. Jste spolu rok, dva roky, perfektně vám to klape, jste oba naprosto šťastní. Najednou někdo nahodí téma svatby. On se vyjádří že se ženit zásadně nehodlá a to nikdy (dejme tomu proto že už se jednou oženil a nějak se to nevydařilo, nebo prostě proto že je z rodiny jehož otec ho týral a matka s ním chtěla zůstat za každou cenu, protože chtěla udržet manželství, potažmo rodiny). Jaká bude vaše reakce?

Datum: 08.08.11 19:36

Jak bych reagovala? Hm, od té chvíle to by to nebyl perfektně klapající vztah.

Datum: 08.08.11 19:42

Mohl by tento jeho názor vést až k vašemu rozchodu?

Datum: 08.08.11 19:33

Vis, kdyz to reknu narovinu, z tvych prispevku mi prijde, ze jsi hodne mlady a hned se vsim hotovy. Jasne, v 16 se bere svatba jinak, nez ve triceti a zase se bere jinak ve triceti, nez v padesati, na to nezapomen:)

Svatba - proc by mela ukazat, ze nejsem uboha? Holky to berou jinak, nez kluci, ale i muj pritel urcite svatbu chce. Je to rozhodnuti, ze patrime k sobe a ano, chceme to okoli ukazat. Ale to, ze se mame radi, nikoli, ze nejsme ubozi. A tez tim krokem nastava cas, kdy uz si po hadce nemuze jeden za nas tak jednoduse sbalit kufry a na toho druheho se vykaslat.

Prstynky - je to pripomenuti dne D, toho, ze te nekdo miluje a spojit s tebou cast zivota. Nekdo prstynky nosi, nekdo je hned sunda, to je na kazdem. Ale holky se jimi vseobecne rady chlubi:)

Ne pro kazdeho je svatba katastrofa, omezeni osobni svobody, strasna komplikace zivota a divadylko;)

Datum: 08.08.11 20:03

*palec*,souhlas, až se budu chtít někde veřejně prezentovat, vymyslím si duchaplnější projekt než suchou svatbu. mj. se o to snažím - navrhuju stavby.

Datum: 08.08.11 20:10

to bylo ´pro kosáka

Od: pt®
Datum: 08.08.11 17:32

"kosák", kdybyste nechodil jen do hospody na "limonádu" a nevedl jen tak řeči a trochu si početl o lidské historii, tak zjistíte, že rozklad rodiny, vedl vždy k pádu té lidské společnosti, ať už to byl Egypt, Asýrie, Medopersie, Řecko, Řím i Anglo-Americké imperium. Uzavřít sňatek, znamená vztah povýšit morálně. Je to dát veřejně najevo, že jsme manželé, že k sobě patříme, máme k sobě lásku a úctu a tak vytvoříme základ pro rodinu, kde chceme vychovat naše děti, které budou mít zázemí lásky, porozumění, sounáležitosti a jistoty, náruč mámy a táty a zázemí. Pokud někdo není zralý pro založení manželství a rodiny, neměl by mít raději děti, poněvadž tím děti trpí. A tak není v dnešní době "moderní" uzavřít sňatek se všemi zodpovědnostmi, které společný život ponese. Proto vidíme u lidí, kteří by měli být autoritou v našem státním zřízení, že se jim manželství rozpadá, mají milenky, nemanželské děti. Také bují dětská pornografie a to vše napomáhá i k rozkladu společnosti. To se Vám zdá málo? Jsem téměř 42 roků vdaná a stále se musím učit, jak se ve vztahu chovat, aby byl smysluplný a naplněný. Příklad ve svých rodičích a prarodičích má rádce "Jakubdeda", což je poznat z jeho pohledu na život. Tak to je zhruba podstaty, proč uzavírat manželství. - stařenka

doplněno 08.08.11 18:16:

Děvčata, děkuji za souhlas. - stařenka

Datum: 08.08.11 17:52

holinky a hodinky...já mluvil o manželství jako takovém, né o rodině...navíc v 60. letech byla jiná doba

Říkáte, že manželství má naprostou nepostradatelnost ve světě. Dobře, já to beru jako že je to možné. Dejme tomu že tu svatbu podstoupíme jen tak, ve dvou lidech, jako svědky si vezmeme dva úplně cizí lidi, nebudeme nosit žádné kroužky a vůbec nikomu za celý náš život neoznámíme že jsme se vzali. Budeme to vědět jenom my dva. Jak Vy osobně vidíte takovýto postup, co to pro nás bude znamenat?

Datum: 08.08.11 19:04

Takže vnesu do diskuze svůj názor: ono se o tom zvláštně těžko mluví, protože mluvit a vršit argumenty můžeme pouze racionálně, ale svatba má pro mě velký citový a psychický význam: vím, že s tím člověkem mohu dlouhodobě počítat, že můžeme spolu plánovat, že můžeme mít děti, protože ty budou mít otce. Že můžeme šetřit na něco, co si pořídíme až za delší dobu. S manželem bych se pustila do všeho. S přítelem bych byla neustále opatrná a ve střehu, co když zvedne kotvy.

Vím všechno, co mi k tomu chcete říci. Že dneska není ani manželství, svatba, prstýnek a smlouva žádná jistota. Rozumem to vím. Ale citem a vnitřním přesvědčením chci být vdaná. Pro mě je svatba a manželství potvrzením velké důvěry, kterou partnerovi dávám. Stejnou očekávám od něho.

Možná někdo dokáže takto druhému důvěřovat a plánovat s ním i bez manželství, já prostě tuhle berličku potřebuji. Vzpomínám si, jak ve mně zatrnulo, když se v rodině probíralo, že rozvedená sestřenka si s přítelem (jsou spolu už dlouho, minimálně 10 let) koupili auto. Já bych do toho nejspíš nešla. Ne že bych nedokázala s někým léta žít, ale nevím, jestli bych nezůstala s důvěrou někde na kraji.

Vyjadřuji se neobratně, pořád to není úplně to, co chci říct, ale líp to neumím.

Datum: 08.08.11 19:33

Jooo, to je přesně ono. Díky. *palec*

Datum: 08.08.11 19:39

Tenhle příspěvek beru, dává mi smysl a vypadá neprůstřelně. Chtěl jsem racionální argumenty který jsem schopen svým miniaturním mozečkem pojmout a myslím že tady je konečně vidím. Jste opravdu Ing?

Datum: 08.08.11 19:49

A co Vy - jste opravdu kosák? :D

Datum: 08.08.11 19:55

i s bambulí ... 100% bavlna

Datum: 08.08.11 20:09

Tak jo... i s diplomem...

Datum: 08.08.11 19:57

Zaujalo mě, jak se obě nedokážeme přesně vyjádřit, jak nezávisle na sobě zkoušíme popsat, co cítíme, a pořád se nám zdá, že to není ono, a najít ta správná slova ne a ne... ale víme, o čem mluvíme, Maři...

No protože nad tím nepřemýšlíme, nerozebíráme to, neptáme se proč. Prostě to tak je. Když je mi dneska fajn, proč bych si to měla kazit tím, že budu smutná, protože zítra bych mohla být smutná? Atd. atd. Nebo ne?

Datum: 08.08.11 19:44

Milej, zlatej, mlánenče kosáku, je mi líto, že jste ochuzen a nezralý pochopit, co je pro lidi, kteří zodpovědně přistupují ke sňatku rozhodující, že do svazku manželského vstupují. Již zde zaznělo spousty vysvětlení, jak od úplně mladých, tak od těch, kteří tuto životní zkušenost mají. Je to poučení z lidských dějin, mnoho tisíce let do historie, ne jen ze 60 let, ale nejste schopen to pochopit. Nemám právo nikoho soudit, ale takové vidění věcí je povrchní, nejde do hloubky. Nevím, jaké jste měl dětství, jaké jste měl rodiče, jak moc jste prošel školou života, ale něco Vám uniká, nemůžete za to. Třeba časem uvidíte manželství jinak, přála bych Vám to. - stařenka

pt nezná statistiky kde se až 2/3 párů rozvádí - jednoznačně z toho plyne, že při svatbě z 65% jde o komedii plnou omylů nebo o prachy. Je to smutný fenomén, ale svatby nedrží páry pohromadě, a slyšel jsem i o těch,co jsou spolu jen kvůli tomu, že se nechtějí rozvádět. MJ. poznal jsem (pouze názorově, ne jinak) dost žen, co se po i roce rozváděly. Jen se žeňte do ženění, soudy už se na Vás těší *smich*. A to co platilo před 20 30 ti lety je dávno pasé. Podle mě by si člověk měl na to udělat vlastní názor na tento institut a neřešit to, jestli před 200 lety to bylo tradiicí nebo ne. já jsem sám sebou a rozhodně nejsem ovce, která bude dělat všechno jako ostatní.

Datum: 08.08.11 20:14

vždyť ani Stát dnes manželství nijak zvlášť nepodporuje tak co... Vždycky se bavím když se berou "celebrity"jako Vondráčková a Plekanec, příkladem. Je to láska založená na pevných základech silného kapitálu *smich*.

Datum: 08.08.11 20:41

miramira.Ano každý si má udělat svůj názor.Vy jste proti svatbám,já pro.Takže jsme oba ovce, kteří se řadí do zástupu lidí.Vy do jednoho zástupu(možná časem do většího) a já do druhého( možná časem menšího.)Tak kdo bude jednou ta větší ovce,která dělá to co ostatní?Já jsem také sám sebou a mám jen prostě jiný názor než Vy.

Od: hop®
Datum: 08.08.11 21:00

Jakube, opět jsi potvrdil můj názor na Tvoji získanou životní moudrost. Názor na důležitost manželství (tedy v podstatě jen papíru s kulatým razítkem) mám trošku jiný než Ty. Podle mne je daleko důležitější fungujcí rodina, táta máma a děti (třeba i nevlastní), než nefungující manželství. Bohužel mám z okolí zkušenosti, že si manželstvím (se všemi právními následky) chce jeden druhého jaksi pojistit. Ale takto to nefunguje, naopak když jsou dva lidičci spolu jen "na psí knížku", tak nemají pocit, že jsou uvázaní jeden na druhého, nemají pocit zbytečné povinnosti, a vše co dělají pro rodinu dělají rádi a ne proto, že mají náhradní razítko v občance. Pocit volnosti, možnost kdykoli odejít, svoboda, paradoxně rozumného člověka svazuje a probouzí v něm pocit zodpovědnosti. Když něco nemusím ale je to dobré, rád to udělám. Když něco opravdu musím, už se mi to předem znechucuje. Jsem trošku jako jezevčík, ten neprovede nic na jakýkoli povel, když nechce. Je to chytrý pejsek, a když má páníčka rád, tak jeho povel vykoná, protože mu chce udělat radost. Myslím, že nejsme národ ovcí, ale národ jezevčíků!

Ještě k Tvé moudrosti: nejsi hádavý týpek, umíš být diplomatem, což ve Tvém (krásném) věku není úplně obvyklé. Umíš tolerovat názory ostatních a snažíš se je pochopit! A to je dobrý bonus do života! *slunce*

Datum: 09.08.11 07:43

Hope, tady malinko nesouhlasím. Jsem ženatý a rozhodně nemám pcit, že neco musím, protože jsem ženatý. Co dělám pro rodinu dělám rád, nebo to nedělám. Nevím, co by jsem opradu musel v manželství a bez manželství ne? asi ty manželské povynosti :D? Pocit zodpovědnosti ti nedá papír a ani ti jej nevezme. Ten prostě máš, nebo nemáš.

Datum: 08.08.11 20:47

Nemyslím že by na mým chápání světa bylo něco špatně. :) říct někomu "milej zlatej" a snažit se mu vysvětlit jak je nezralej a ochuzenej, je jistě jednodušší než se zkusit podívat na věc očima i toho druhého. Musím říct že takovéhle průpovídky ty "jo až budeš tak starý jako já tak to pochopíš" nebo "ty tohle ještě nemůžeš chápat" používala moje babička ve chvíli kdy jí došly racionální argumenty. Věděla že cokoliv ona řekne jí můžu během vteřiny vyvrátit, ale "moudrost", tu kterou získala věkem, tam že se čapat nebudu, protože nikdy nemůžu bejt starší (tím pádem i moudřejší) než je ona. Historii mám rád, vím že "nějak to chodilo" ale přestat přemýšlet nad věcma jenom proto že mi někdo řekne "hele tak to prostě je" bez toho aby to rozumě vysvětlil, opravdu nehodlám. Názorů tu skutečně zazněla spousta, pár (myslím že asi 3) bych zařadil do kategorie rozumných. Většina z nich nám byla vtloukána od malička ať už rodičemi nebo médii jako nevyvratitelná pravda, a myslím že málokdo se nad podtatou věci vůbec někdy zamýšlel. Byl to pro nás fakt o kterém nebylo třeba diskutovat. A přát mi, abych nahlížel na věci stejnýma očima jako Vy, to opravdu není třeba :) Já se taky nikomu nesnažím vnucovat můj názor na věc jako ten správnej a jedinej, nemám to zapotřebí a od ostatních očekávám v tomto směru stejnou míru tolerance.

Od: myse®
Datum: 09.08.11 08:44

svatba je niterní záležitost, mi by to nevadilo. Dokonce mám zkušenost, že v minulé práci nevěděli, že jsem se vdala do té doby, než jsem odešla - cca 3/4roku... Nechávala jsem si původní jméno a neměla jsem potřebu to komukoli vyprávět.

Je fakt, že kamarádi to věděli, sice s více než měsíčním spožděním, kdy jsme oba slavili kulaté narozeniny a při té příležitosti jsme pověsili na zeď fotku... (bez bílých šatů a závojů, bez družiček i bez hostů - pouze svědci...)

Svatba je o odevzdání sebe sama do rukou toho druhého.

Datum: 08.08.11 17:53

Pt, vy jste moc hezky napsala. Tak to cítím i já. *palec*

Datum: 08.08.11 18:12

*palec*není co dodat.

Datum: 09.08.11 08:11
Stařenko.Je prosím normální,že já se vdávat nechci?Ani neříkám,že někdy jo ale teď ne.Prostě neprahnu po šatech po obřadech aj.Navic jsem poslední z rodu.Mám dítě.Máme rozdilný příjmení.Oslovují mě jejím příjmení.Když už na to příjde,neptají se.Jen doplní,že k sobě s dcerou patříme.Jednou ano a to jsem myslela,že zdrav.sestře rozkopu sandál,když se mě drze zeptala-Stále svobodná?Příjmení podle mého táty musí být zachovano(ironie)
doplněno 09.08.11 08:16: Obřadě.OPRAVA
doplněno 09.08.11 08:16: Obřadě.OPRAVA
Datum: 09.08.11 17:17

Milá "krkovičko", až se Vám láskou zatočí svět, pak se to možná změní. - stařenka

Datum: 09.08.11 18:41

Jste poslední z rodu a kvůli tomu se nechcete vdát? A proč vám tedy tak vadilo, že vám sestra řekla, "stále svobodná"? Co na tom bylo drzého? Byla to snad pravda, ne? No ano, rýpla si do vás. Ale kdybyste se svým svobodným stavem byla stoprocentně vyrovnaná, třebas by vám to tak nevadilo, byť by vám to řekla sestra sebevíce drze. A proč si necháte říkat příjmením dítěte, když se tak nejmenujete? A proč si všichni myslejí, že svatba to jsou jen šaty a obřad? Příjmení vašeho táty stejně zachováno nezůstane, až vy tu jednou nebudete. Navíc - po svatbě se můžete jmenovat i po manželovi i po otci (můžete si nechat své rodné příjmení).

Datum: 09.08.11 18:57

S tim rodem se krkovicky musim zastat:) Mam kamaradku, jejiz rod byl primym pokrevnim rodem Jiriho z Podebrad. Ackoli je vdana, nechala si sve rodne prijmeni a toto prijmeni nese i jeji syn, protoze kamaradka by jinak byla posledni z rodu a syn takto muze pokracovat. Ale! Nevdavat se kvuli prijmeni je nesmysl, kamaradka je vdana uz dlouha leta a v pohode:) Nikdo ji nenutil vzit si prijmeni manzela.

Datum: 09.08.11 19:10
Na matrice,se mohu nechat přejmenovat příjmením svého partnera.Bez manželství.Zdrav.sestře do toho nic není,zda jsem nebo nejsem svobodná.Smířena jsem,jak jsem již uvedla,vdávat se nechci a věděla jsem to již dávno.Nedávno jsem tady na to zakládala dotaz,kde jste všichni hojně přispěly.Pro kosaka-najdi si jí.Bylo to ironicky řečeno,protože tomu tak je,že nesu poslední příjmení.Táta mi dokonce řekl,že pokuď budu mít syna,a budu stále svobodná hodlá mi zaplatit aby se jmenoval po něm.syna nemám,peníze nečekám.Pro ostatní-nevdávám se protože nechci,nevyžaduji to.
Datum: 09.08.11 19:33

To krkovicka : Souhlasím s Vámi z celé duše.Vy nechcete,tak se nevdáváte.co je komu po tom.je to jen Vaše soukromá věc.

pro ostatní : Je s podivem kolik tato kosákovo nevinná otázka vyvolala emocí.Asi proto,že každý z nás nějaké manželství zná či v něm je,byl nebo do něj - či zněj míří.

Jsem vdaná 22 let,vdávala jsem se v 19,byla jsem zamilovaný blázen.Dnes v dnešní době bych se asi nevdávala,nevím.Přikláním se spíše k názoru,že je to přežitek.Ale hlavně chci říct : buďme k sobě tolerantní.proč vnucovat někomu něco,co on nechce.Jak víte,že právě ten Váš názor je ten správný?Pokud on(a) cítí,že jej(ji) manželství vyhovovat nebude,proč jej do toho cpát?Je to život toho jedince a jen on sám si jej bude žít.

Je někde dáno,že se všechny(všichni) musíme vdát,oženit a mít 2-3 děti,žít spolu až do smrti? Kde?Proč?Každý z nás je jiný a má své jiné sny a představy. Nechme ty ostatní prostě a jednoduše ŽÍT.Podle nich.Nechme svobodné,nechme gaye,nechme lesbičky atd. nechme je žít tak,jak oni chtějí.Samozřejmě jsou oblasti,které tolerovat nelze,mám na mysli trestné věci,ubližování dětem ,ženám,slabším...ale to není tenhle případ. Buďme tolerantní mezi sebou,svět bude mnohem hezčí,věřme tomu. Vaše Lenka

Datum: 09.08.11 19:41

V Číně je politika jednoho dítěte, ale je možné ho směnit za dvě pandy.

Datum: 09.08.11 19:44

Kosáku ty mně odděláš *smich**haha*

PS:Jdu si pro čtyři pandy .*hej*

Datum: 09.08.11 17:11

Kosáku, institut manželství dává lidem možnost vyjádřit lásku tím způsobem, že se vzdávají své svobody ve prospěch toho druhého. Že při tom někdy padnou do nastražené pasti je už smůla. Většinou se chtějí vdávat spíše ženy, protože se cítí i s dětmi více zajištěny. Na stáří je důchod manžela také dobrý a po jeho smrti se zvyšuje důchod ženy o tzv. vdovský důchod (ženy obvykle manžela přežijí). Manželství posiluje odpovědnost ve vztahu. Věrnost v manželství je zárukou bezinfekčního sexu. Největší výhodou manželství je ovšem to, že si můžeš zašukat i když nechceš :))

Datum: 09.08.11 17:19

Líp bych to neřekla ;)

Datum: 09.08.11 19:19

Je vidět že se nám tu konečně začínají hromadit rozumné a zajímavé myšlenky, a co se týče toho posledního postřehu, tak u našich německých sousedů byla kdysi provedena taková studie a zjistilo se, že průměrného Němce stojí soulož tři umyté talíře, dvě lichotky a vynesenej koš. U žádný jiný instituce tohle za takovou směšnou cenu neseženeš.

Od: georges*
Datum: 09.08.11 20:54
Co se týče posledního postřehu - je víceméně pravdivý, akorát slůvko "můžeš" bych zaměnil za "musíš".
Od: peacemen
Datum: 10.08.11 00:56

Pozor! kamarade, 2x nebo 3x se ozenis a mladi je pryc!

Nejsem si jisty ale na otazku proc manzelstvi je mozne najit odpoved v bibli mimo jine.

He, ale me tam zaujalo nekolikrat opakovane[nezli s zenou hadavou lepe cloveku samotnemu]*andel*

Datum: 10.08.11 11:13

To už ale pak přestává být fór!

Od: wzp
Datum: 18.06.14 11:58

Pro mě je nejdůležitější ten symbolický význam. Je to tvůj muž/žena? Před svatbou možná, po svatbě - ano. Říkat, že manželství je jenom jako cár papíru je jako říct, že hrob je jenom kámen nebo hákáč jenom pár čar. Není. Je to symbol, za kterým je obrovský, vlivný koncept, který budovaly generace a který utvářel je. Stejně tak ovlivňuje i naše myšlení, i když si to nemyslíme a svatbu považujeme jenom za přežitek. Svatba je slib že chceš s určitým člověkem žít, vybudovat s ním společný život. Když máš tento slib, můžeš se na druhého 100% spolehnout - stejně jako on na tebe. Víš, že když do toho společného vztahu dáš všechno, nepřijdeš o to. Pozor, je rozdíl mezi tím 100% se spolehnout a mít 100% jistotu - tu nemáš nikdy. Věřím tomu, že když má člověk tohle vyřešeno, dodá mu to sílu pro ostatní věci. Nemusí řešit, co na to řekne přítelkyně a kdesi cosi. Může se spolehnout, že bude mít podporu.

Věřím, že pro někoho může být svatba zabiják lásky. Důvod pro partnery, aby zlenivěli a přestali se snažit. Ale stejně logické je naopak začít se snažit mnohem víc, protože vím, že v tomto vztahu už zůstanu navždy a tak se mi sakra vyplatí, abych ho co nejvíc opečovával. Záleží jenom na tom, co si kdo vybere.

Pokud s někým žijeme nesezdaní, myslím, že je těžké, aby ten vztah byl dostatečně hluboký.

Svatbou myslím jenom to, že si lidé slíbí, že spolu zůstanou po zbytek života a nebudou mít žádné další vztahy. To jestli se odehraje v kostele, na úřadě nebo jenom mezi čtyřma očima - je-li skutečně míněná vážně a jsou-li oba dva schopni dávat slib. Pokud ne, podle mého nepomůže ani razítko ani boží požehnání.

Samozřejmě, má to svoje oběti. Člověk se už nemůže znovu prožívat to opojení zamilovaností, tu čerstvost, objevování nového člověka, které jsou jako živou vodou. Ale řekl bych, že to člověk nemůže tak jako tak. Kdo se nechce vázat a místo toho si neustále znovu a znovu užívá čerstvá milostná opojení, řekl bych, že se časem vykloktá, že ho to začne nudit a připadat mu to prázdné. A možná pak i ztratí schopnost se zavázat. Nenajde štěstí ani v jednom.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.