Střenka na nůž- nátěr lněným olejem a šelakem

Od: Datum: 14.01.14 22:57 odpovědí: 3 změna: 15.01.14 11:10

Ahoj, mám stavebnici mikov predádor hammer. Střenku jsem udělal ze švestky. Mám koupený lněný olej a mám šupinky šelaku. Chtěl bych aby střenka byla krásně lesklá a aby zůstala vidět kresba dřeva. Mám nejdříve natřít šelakem nebo lněným olejem? A kolikrát každou vrstvu? Jak dlouho čekat mezi každými vrstami? Po každé vrstvě leštit? V kolika % líhu rozdělat šelak? Nebo stačí jen lněný olej?Už se v tom opravdu dost ztrácím. Byl by jste prosím někdo ochotný a napsali mi návod a polopatický pomocí těchto dvou věcí? Moc děkuji. Pak sem vložím fotografii jak se mi to povedlo. Díky M. Ps: Vím, že to jde dělat ještě jinými prostředky, ale já mám tyhle dva, tak bych to chtěl tímhle

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.14 23:31

Jenom bych napustil olejem a nelakoval, dřív se tohle běžně aplikovalo na pažby zbraní.

Od: jofa®
Datum: 15.01.14 08:45

Dřív se dřevo nejdřív napouštělo fermeží. Několik dnů nechalo schnout a potom lakovalo. I včelí vosk se používá. No ale nic z toho nemáte, jak píšete.

doplněno 15.01.14 10:55:

Jeden z mnohá návodů: Tradiční způsob je však napouštění fermeží bez rozpouštědel ("fermež lněná"), která se zahřeje ve vodní lázni a nanáší se horká, dokud dřevo pije, v několika vrstvách s delším rozestupem. Po několika hodinách se loužičky přebytečné fermeže setřou z povrchu hadříkem. Schne i několik dnů až týdnů. Pro závěrečnou povrchovou úpravu je možno použít včelí vosk zatepla rozpuštěný v terpentýnu. Výhodou je, že fermež neuzavírá dřevo a to dále přirozeně dýchá.

Datum: 15.01.14 11:10

Buď jedno nebo druhé. Šelakovat na mastný podklad je nemožné, vlastně možné je, ale výsledek bude žalostný. A nebude schnout. Šelak se také nenatírá, ale vpravuje do dřeva pomocí houbičky obalené v látce nepouštějící chlupy (lněné plátno). Není to práce na chvilku, ale na hodiny. Mezi jednotlivými leštěními musí být odstup, aby se leštěný povrch tzv. nepotrhal. Výsledek bude skvělý, nebudou se vám, na rozdíl od fermeže, mastit ruce. Pokud použijete pravý šelak (BTW je vyráběn z trusu bource lakového) ředěný lihem, bude střenka krásně vonět. Leštit se dá i tím včelým voskem, také odpuzuje vodu, ale jeho lesk se ztrácí a je třeba jej obnovovat. Ale také krásně voní...

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.