Nejste přihlášen/a.
Ahoj všichni, ví někdo, proč jsou tyto ostrovy pojmenovány jako Slavičí? V tomto zeměpisném pásmu to podle nějakého vyššího počtu slavíků asi nebylo. Díky za odpověd.
Ostrovy určitě nejsou pojmenována podle slavíků - ostrovy se jmenují "soloveckije", kdežto výraz slavičí se překládá jako "solovinyje".
Já to našla tady a právě mě to udivilo.
Bílé moře
Člověkem nedotčená příroda a unikátní pestrý život dělá z Bílého moře jedno z nejkrásnějších moří severního Ruska. Toto vnitrozemské moře o rozloze 90 000 km2 patří k vodám Severního ledového oceánu. Na jihu je ohraničeno Oněžskou a Dviskou zátokou (ústí řek Oněga a Dvina) a na severozápadě Kandalakšským zálivem. Úžinou mezi poloostrovy Kola a Kanin je Bílé moře na severovýchodě spojeno s Barentsovým mořem. Příkré skalnaté pobřeží střídající se s lesnatou rovnou tajgou vytváří úžasnou přírodní scenérii. Bílé moře je šelfové moře s členitým reliéfem o maximální hloubce 330 m. četné malé ostrůvky zaujímají dohromady plochu jen asi 500 km2 . Největší z nich jsou Solovětské (Slavičí) ostrovy s klášterem z 15. století.
Počasí je na Bílém moři velice proměnlivé a těžko předvídatelné. Zima je tu dlouhá a krutá. V únoru se běžná denní teplota pohybuje okolo -15°C, ale může klesnout až k -30°C. Při proudění arktického vzduchu dosahuje teplota až -40°C. Může se však stát, že počasí ovlivní teplý vzduch proudící z Atlantiku a teplota vzduchu vystoupí na +6°C.
V zimním období je bílé moře téměř půl roku zamrzlé a tloušťka ledu dosahuje někdy i více než 1,5 m.
Teplota vody v zimě je -0.5°C na hladině (pod ledem) as hloubkou klesá na -2°C. Salinita vody Bílého moře je 27,5‰ _ 28‰, což je o něco méně než v Severním ledovém oceánu. Příliv a odliv je pravidelný v půl denních cyklech. Rychlost přílivu se pohybuje od 0,1 do 4 m/sec. Viditelnost dosahuje 15 - 40 m.
Je také možné, že název souostroví souvisí s tímto:
Solověj Razbojnik (česky se překládá jako Slavík Loupežník) je démonická bytost vystupující v ruských bylinách Slavík loupežník je tvor s lidskými i ptačími rysy, který v lese napadá pocestné a je schopen zabíjet silným hvizdem.
V bylině Ilja Muromec a Slavík Loupežník jede bohatýr Ilja do Kyjeva a u řeky Černigovky se dostane do blízkosti Slavíkova hnízda, Slavík se ho pokusí zabít hvizdem, ale Ilja je rychlejší a zraní ho šípem. Potom ho odveze jako zajatce do Kyjeva ke knížeti Vladimírovi.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.