Staré obaly na nápoje

Od: Datum: 04.02.13 17:14 odpovědí: 24 změna: 06.02.13 11:15

ahoj,

jsem poměrně mladý a nedávno mě při prohlížení různých nápojů v obchodě napadlo, jak to vlastně bylo dříve s obaly na nápoje? Dnes je všude plast, ale dříve tomu tak jistě nebylo. Bylo všechno ve vratných lahvích(skleněných), případně existovaly i nějaké nevratné lahve, plechovky a jiné?

Díky předem za vaše zavzpomínání. Na mysli mám dobu řekněme tak před 20-60 lety.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.13 17:17

Hlavním obalem bylo sklo, které bylo v dosti případech vratné. Pak nastoupil první výkrik mléko v plastovém pytlíku a pak pomalu krabice, ale to už je dost nová doba.

Datum: 04.02.13 17:30
jahodove mleko v 0,25l sacku byla prava mnamka :) 0,2L plastovy kelimek s jogurtovym napojem Jovo prekryty hlinikovou folii. Dzusy v plechu byla nejvetsi blbost! *smich*
Datum: 04.02.13 17:22

v Vedesátých letech min st. byly limonády a soda v lahvých s porcelánovým uzávěrem. Lahve byly vratné . později se začaly vyrábět korunkové uzávěry. Minerálky byly též ve skleněných vratných obalech .Také lahve od vína a alkoholických nápojů byly vratné /pozor - ne všechny/. V plechu byly hlavně džusy.

doplněno 04.02.13 17:31:

oprava v šedesátých letech

Od: pepr®
Datum: 04.02.13 18:14

Doplním, že lahve s porc. uzávěrem vypadaly nějak takto

A ty džusy byly v plechovce jako se dnes prodávají zavařeniny. Ne v hliníkové plechovce jako je dnes pivo/limo.

Datum: 04.02.13 17:38

Pamatuju mléko do konvičky, sklenice 1l s barevným alobalovým vrškem, sklenice čtvrt litrové na mléko do škol, plastové sáčky a pak krabice. Limonády ve skle, mrkvová nebo rajčatová šťáva v plechovce, limosáčky s brčkem. Nevzpomínám si, že by některá lahev byla nevratná.

Od: mowla*
Datum: 04.02.13 17:44

Podmáslí v lahvi s - tuším, černým proužkem a alobalovém vršku.

Nevratné byly lahve od tvrdého alkoholu... ;)

Datum: 04.02.13 18:29

Plnotučné pkd pamatuji dobře tak mělo červený,smetana tuším tmavě modrý a jogurty ve skle měli myslím dva oranžové proužky (meruňka ) nebo dva červené (jahoda).Obyč (polotučné) mléko v přírodní barvě hliníku.Podmáslí jak píše Mowla!

Limonády byli ve sklenicích 0,33l později O,7l (vinikající byla Deštěnka z Deštné -dnešní Fontea a s Deštnou má již jen název!)Minerálky v O,7 l ještě dnes něktéré tako dodávají!

CCa 70 leta.

Od: napoje
Datum: 04.02.13 18:32

Minerálky 0,7L má dnes už jen Hanácká kyselka, pak ještě používají tyto lahve některé moštárny, ale to je spíše regionální záležitost.

Od: napoje
Datum: 04.02.13 18:34

Dnes je všechno vedeno k jednorázovosti, ve vratných lahvích máte dnes jen vpodstatě pivo, jinak nic.

Datum: 04.02.13 17:48

Já nostalgicky vzpomínám na žluté a oranžové limonády - prostě limošky - odtud moje přezdívka - v malých skleněných lahvičkách. U babičky jsme je chladili v bazénku v prádelně - to ještě babička ani neměla ledničku...

Datum: 04.02.13 18:05

Mně chutnal i jablečný nápoj v limosáčku. Pamatujete?

Datum: 04.02.13 18:15

Ano, taky na ně vzpomínám, tam byl ten uzávěr vymyšlen docela rafinovaně, drželo to vlastně jen tlakem a muselo se to pít jen brčkem. A lahve na mléko s hliníkovým uzávěrem, tmavofialový pro plnotučné, bílý pro obyčejné, s dvěma červenými pruhy tuším šlehačka a s jedním černým podmáslí. A nejdřív lahve na limonádu s porcelánovým uzávěrem. Pamatujete na potápěče, který se tam hodil a jeho stoupání a klesání se regulovalo zavíráním uzávěru? A limonády s korunkovým uzávěrem, třetinka litru, za padesátník lim.s přích. a za sedmdesátník ovoc.lim.-text vyražený na uzávěru.

A pak minerálky, vše ve skle o objemu 0.7 litru bez příchuti za sedmdesát haléřů a s příchutí za korunu třicet.

Kruci, já jsem už fakt pamětník...*smich*

Od: zabu
Datum: 04.02.13 21:00

A zapomněli jste na mošty ve skleněné láhvi 0,7l. Za 2,55kč.

Datum: 05.02.13 12:42

Do dnešní doby se ale dochovaly, sice dnes v prodeji omezeně, skleněné lahve s ovocným sirupem. Myslím že mají stejný tvar minimálně od 60-tých let (pivní lahve tvar měnily).

Jablečný sirup byl nejlevnější: 3,-Kčs.

Datum: 05.02.13 13:56

Vzpomínám: mléko se před 50 lety prodávalo do donesených vlastních bandasek. Do krámu dovezli velikánské hliníkové konve a prodavačka litrovou nádobou s hákem na konci odměřovala. Musela jsem pro něj zaběhnout brzy ráno, než jsem šla do školy. Pak začalo v litrových vratných lahvích, nahoře zátka z alobalu. Polotučné se stříbrnou, plnotučné s fialovou. Někdy v 80. letech začaly plastové sáčky, na litr a půl litru. No a pak krabice.

Jogurty: také asi tak před 50 lety. Byl jeden druh. Hustý, smetanový, bílý, ve sklenici s úzkým víčkem, na dně jahodová marmeláda. V ní kusy jahod! Před jídlem se to muselo lžičkou rozmíchat. Stál 1,50 Kčs, jiný druh nebyl. Víčko bylo z tvrdého voskovaného papíru, bílé s červeným nápisem. Ale ten si byl! Dodnes cítím jeho chuť. Kam se hrabou ty dnešní. Skleničky se umývaly, byly vratné. Pak nastal jiný typ sklenic. Kromě jogurtů v nich byla i šlehačka. Nově se v nich objevil i dosud neprodávaný jogurt - bílý. Byly 1/4 l, vratné, s alobalovým uzávěrem. Ve stejných 1/2 l se prodávalo podmáslí. Vše bylo vratné. Později se jogurty začaly dělat v kelímcích /kolem roku 1975/, něco jako dnes. Vzpomínám na první z nich - Jovonka. Nebyl nic moc.

Limonády: také před více než 50 lety se dělaly jen 2 druhy a prodávaly se v hospodě. V prodejně potravin je u nás neměli. Byly jen 2 druhy - žlutá citrónová a oranžová pomerančová. Tu jsem měla radši. Byly ve skleněných vratných láhvích, uzávěr byl porcelánový, s gumovou podložkou a zavíral se na takové drátěné péro. Po nich začali dělat láhve 0,33 s korunkovým víčkem a přibyla malinová příchuť /červená/. Minerálky se prodávaly v zelených vratných láhvích o obsahu 0,7 l. Slazená stála 1,20 Kčs. U nás se nejvíc pila Poděbradka nebo Běloveská kyselka. Obě citrónové. Někdy kolem roku 1965 jsem poprvé dostala od tety limonádu v průhledném sáčku, k tomu brčko. Koukala jsem jako jelen. Limonáda byla červená a chutí silně připomínala shnilá jablka. Ale ten obal!*ee*V 70 letech se začaly prodávat limonády, spíš tedy džusy v plechovkách. Byly větší než dnes, z tvrdého plechu, bylo potřeba prorazit 2 dírky. Špatně se to otvíralo. Vzpomínám si na mrkvový džus Karola./tmavě modrá plechovka/. Vypila jsem ho na ex rozklepaný a teplý z autobusu při výletě, navíc na lačný žaludek. Noc v Hřensku jsem strávila místo v útulném pokoji penzionu na záchodě, s kalhotami na půl žerdi. Takovou běhavku jsem v životě neměla! Proto si Karolu tak dobře pamatuji. *smich*

Když byly naše děti malé, někdy okolo roku 1985, považovaly za vrchol blaha limonády v kelímku. Měli je jen v Praze na nádraží Střed. Kelímek jako od jogurtu, alobalové víčko, k tomu brčko. Prorazilo se a pilo. Měli je mandarinkové a pomerančové. Děda občas jezdil do Prahy a zpátky chudák pokaždé vlekl tašku limonád v kelímcích. Nikdy jich nebylo dost!

Možná si ještě někdo z vás pamatuje OVONU. Někdy v 60. letech. Štíhlá láhev z tlustého skla /vratná/ a v ní hustý nápoj z ovoce, sotva to teklo. Pamatuji se na jahodovou a meruňkovou. To byla dobrota!

Na vsi se ale nejvíc pila šťáva s vodou. Sirupy se prodávaly ve skle, jako dodnes, s korunkovám uzávěrem. Bylo hodně druhů a opravdu voněly a chutnaly po ovoci. Nejvíc se ale kupoval jablečný - stál jen 3 Kčs.

Ptáte se na NEVRATNÉ LÁHVE. Pokud si vzpomínám, byly to litrové láhve od octa a pak hnědé či zelené láhve od oleje. Lidé si je občas zapichovali dnem vzhůru okolo záhonků, je to někde na zahrádkách vidět dodnes. Jak to bylo s láhvemi od vína a alkoholu, vzhledem ke svému tehdejšímu věku, nevím. Jaga.

To jsem si zase zavzpomínala. Děda mi často říká: Ty nejsi stará, ale hodně pamatuješ!*smich*

doplněno 05.02.13 13:59:

Až teď vidím, že Ferda také vzpomíná na jablečný sirup za 3 Kčs. Aspoň je vidět, že nekecám!

Datum: 05.02.13 15:57

U Moravského Krumlova jsem měl babičku a u ní byla vždy limonáda ZON, prostě zonka. Plnila se do menších, zavalitějších lahví. Vyznačovala se vysokým obsahem CO2; po napití jsme vždycky čekali, až nás píchne do nosu. Bylo to píchnutí tisíce jehliček. Zonka se stále vyrábí v Třebíči, prodává se ve vybraných prodejnách.

doplněno 05.02.13 15:58:

http://www.zon.cz/

Datum: 06.02.13 09:37

Zonka se v Třebíči sice vyrábí pořád, ale ta opravdu pravá, která se vyráběla z jablek, skončila cca před 35 lety, když umřel jediný majitel receptu. Od té doby je to jen slabý odvar. Jediná limonáda, která si zachovala svoji chuť dodnes, je znojemská žlutá. Láhve od octa byly vratné, stejně tak láhve od českého alkoholu. Nevratné byly láhve od oleje a podlouhlé láhve od vína - pistole. Ke keramickému uzávěru se vrátily některé pivovary, např. Bernard (záloha 7,- Kč). Celkově diskutovat o kvalitě a chuti nápojů a potravin vůbec asi nemá smysl. Moje chuťové buňky bohužel sklerózou netrpí.

Datum: 05.02.13 15:23

Vzpomínka na mléko dávkované odměrkami z 25. litrových konví:

Přišel jeden do mlékárny, srandičkář, a Dejte mi metr mléka! -prodavačka mu nalila litr... na druhý a třetí den zase chtěl metr, tak se na něj přichystala, a na čtvrtý den namočila palec do mléka, natáhla na pult metrovou čáru a koukla na něj s provokativním výrazem uspokojení, jak s ním vypekla. A on nato, že mu to má zabalit!

To balení mi to připomnělo... teda ten vtip. Ale pro mléko s bandičkou jsem chodíval i já...

doplněno 05.02.13 15:24:

bábinko, díky... Osvěžila jsi mi paměť a nadělala chutě!

Datum: 05.02.13 16:01

Když jsem byla hodně malá, tak moje maminka pracovala v takové malinké mlékárně jako prodavačka. Tam bylo dobrot *ua*. Obrovské kusy másla, ze kterých navažovala kousky, tvaroh v "lodně", a taky ty vzpomínaný konve s mlékem. Když jste sundali uzávěr z konve, tak na povrchu byly tak tři centimetry SMETANY. Jo, smetany. Ne to, co se teď pod tím názvem prodává...

Taky jste si kdysi, když vaše babičky vzpomínaly na dětství, říkaly, že povídají cosi z dávnověku? Hmmm, a už vyprávíme taky ;). Nějak moc to uteklo. *plac*

Od: hm®
Datum: 05.02.13 16:03

Skoro všechno už bylo napsáno, ale je mi záhodou, proč se tu objevují negativní názory na džusy v plechovkách (těch pevných)? Vždyť byly velmi dobré, pár jsme jich hlavně na Vánoce kupovali. A byly to džusy! To, čemu dnes říkají "džusy" (100%), byly dřív mošty, byly v láhvích a byly podstatně levnější. A ani nevím, jestli se vůbec prodávaly náhražky typu dnešních ne100% "džusů" (takové ty všelijaké jahodové apod. s obsahem 4 %), nic takového si nepamatuju.

A taky se prodávaly "nápoje" v prášku, třeba Vitacit (žlutý a oranžový a možná ještě nějaký), ale děti to často lízaly přímo. Ale to byla asi dost chemie. Vitacit byl v takovém "igelitovém" sáčku, jako bývají bonbóny. A v prášku byl i šumák v papírových minipytlíčcích.

Jovo v kelímku bylo báječné, ale muselo se s ním opatrně, aby se v tašce neprotrh krycí alobal.

A teď pátrání:
Taky snad byl nějaký nápoj v prášku, prášek (nebo granulky) byl možná hnědý a prodával se v takových nevelkých "igelitových" (no, prostě nějaký průhledný plast nebo celofán to byl, nebo co) sáčcích. Potisk byl snad modrý nebo bledě modrý a nahoře a dole měl taková okénka, jako jsou na fotografických filmech (ta perforace pro posun filmu). Neví někdo, co to bylo za pití? Možná to popisuji blbě, už se pořádně nepamatuji.

Datum: 05.02.13 16:55

A ještě pro zajímavost: s dnešními plastovými láhvemi o objemu 2 l jsem se setkala poprvé dost kuriózně. Bylo to začátkem léta v roce 1985. Byli jsme s rodinou na víkendu v Krkonoších. Za měsíc nás čekala naše první dovolená u moře: škodovka, stan, matrace, vařič...jak to tehdy bylo. Měla jsem připravený pytel šumáků. Ale do čeho je dělat? O plastových lahvích u nás v Československu dosud nikdo nevěděl. Připravila jsem si nakonec 3 od octa, byly sice plastové, ale jen litrové, takové tlusté.

Scházíme do Pece pod Sněžkou, předešli nás Němci. Zastavili u odpadkového koše a z batohů vylovili 3 plastové láhve od limonád - dvoulitrové! Tpo jsem zírala! Do koše se jim nevešly, postavili je tedy vedle něho. Když odešli, já šup pro láhve. To jsem z nich měla radost. Jely s námi do Jugoslávie.

Dnes, když jich vidím spousty po příkopech, po lese apod., často si vzpomenu, jak jsem je tehdy poprvé získala jako velkou vzácnost. Jaga.

Od: ben®
Datum: 06.02.13 02:30

Dobrý den, vzpomínám si, že když jsem jezdil s rodiči do tehdejší NDR, tak tam se prodávalo mléko v papírové krabičce ve tvaru jehlanu. Ten papír (obal) byl oboustranně voskovaný. A jen se odstřihla špička a mohlo se nalévat. Až po letech pak někdo vynalezl s velkou slávou Tetra Pak (tedy dnešní krabice na víno, mléko nebo džus) a vydělal na tom milióny. Možná, že právě tady tenkrát soudruzi z NDR udělali tu chybu - špatně patentováno. Zdravím!

Datum: 06.02.13 08:33

Jééé, to je krásné vzpomínání! Všechny lahve, jen od šampaňského, Portáše a některých tvrdých se nevracely. Pamatujete Portáš? Předchůdce sektu, za 15 kč, později zdraženo na 18kč. My to milovali, nebolela nás druhý den hlava, byli jsme mladí, zamilovaní, milovaní a milující. *hi* Karotela z mrkve a meruněk. Nešla vyklepat z láhve. ;) Podmáslí na vesnici u stařenky v konvičce se nenalévalo. Krájelo se. :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.