Odkud pochází slovo Hemina?

Od: Datum: 08.01.13 18:07 odpovědí: 6 změna: 09.01.13 08:15

Dobrý den, chtěla bych se zaptat, zda náhodou někdo z Vás neví, odkud pochází slovo "Hemina". Měla by to být jednotka objemu a na internetu jsem našla, že 1 Hemina= 0,273 litrů.
Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.01.13 18:19

hemina je římská objemová jednotka - tedy pochází se starověkého Říma

Datum: 08.01.13 18:24

Lucius Cassius Hemina byl Říman, slovo pochází z Latiny-tož že by to bylo poněm? Přiznám se, že jsem dodnes netušila že taková jednotka existuje.

Od: zorro1
Datum: 08.01.13 18:30

Děkuju všem za odpovědi.

Od: luke237
Datum: 09.01.13 07:14
Kde muze clovek na takovou blbost narazit? Prave kvuli tomu lidi uz pred vice nez 200 lety vymysleli jednotky SI.
Datum: 09.01.13 07:47

Na všelijaká neznámá slova se dá narazit třeba v literatuře. Dříve bývala vydání knih opatřována vysvětlivkami. Nyní už jen výjimečně.

Sama vzpomínám, jak jsem při četbě knihy Egypťan Sinuhet pátrala po jednom slově. (Teď si na to slovo nemohu vzpomenout a knihu nemohu najít.). Psalo se, že ...spal pod?. A já nevěděla, jestli pod stromem, pod nějakou speciální přikrývkou, pod nějakým přístřeškem...

Byl to strom, přišla jsem na to v botanické zahradě. Tehdy ještě neexistovala tato poradna :).

doplněno 09.01.13 07:52:

Sykomora je to slovo, přece jen ta paměť trochu funguje.

Od: luke237
Datum: 09.01.13 08:15
Wiktionary ma k tomu take co rici: hemina. Odpovida "polovine pinty" (1 pinta cca 0,5litru). Zde se dostavam oklikou k tem jednotkam SI, protoze "pint" je nekolik, a navic se mezi sebou vyrazne lisi. Navic objemove jednotky se rozlisovali pro suche a tekute latky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.