Změna života - bydlení bez rodičů

Od: Datum: 26.12.13 15:08 odpovědí: 23 změna: 26.12.13 23:36

Zdravím. Je mi 20let a ještě bydlím s rodiči...to hlavně proto že sem šel do školy (na základce) skoro o 2roky později ze zdravotních důvodů a tím pádem sem až letos dokončil učňák a začal vydělávat. Ale pořád si všichni kolem mě stěžujou jak se mají špatně,vyčítají mi moje chyby,který sem neudělal schválně a taky toho lituju,ale když mám ještě od nich poslouchat jakej su kretén,tak bych radši někam vypadl. Su pořád doma,takže moc peněz neutratím (tím myslím zábavy a podobně). V práci si dokážu vydělat skoro 12tis.Kč měsíčně,když chodím i soboty,ale po novým roce bych už měl mít smlouvu na dobu neurčitou a plat by mi měli snad taky trochu zvednout. Zajímá mě jestli mi to bude stačit na nájem,elektriku,vodu,plyn,jídlo,...Do teď sem si z vejplaty dával 6000Kč bokem,měl sem si šetřit a že si potom opravím/přistavím část baráku a zbytek sem si šetřil na auto,který už sem si koupil. Když to tak počítám,tak dám bráchovi 1500Kč na benzín měsíčně(máme stejnou práci),no a těch zbylejch 10tis.Kč bych měl na bydlení atd.

To co mám do teď našetřený bych našim flákl na stůl,za to že sem tu těch pár měsíců byl. Dá se s takovým platem vůbec v nájmu přežít?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.13 15:12

Určitě dá, je spoustu rodin, které ani takové výdělky nemají. Podstatné je, za kolik seženete bydlení, je to , samozřejmě, rozdílné podle velikosti / atraktivity města. Stačí projít inzerci, abyste si udělal obrázek o tom, za kolik to u Vás asi připadá do úvahy

Od: foo*
Datum: 26.12.13 15:16

dá se jít do pronájmu v pohodě do 5ti tis. a zbytek na jídlo případně něco do úspory.. samozřejmě takové ceny jsou většinou jen u malých bytů

Datum: 26.12.13 15:22

Pro začátek něco menšího stačit bude,dík za odpovědi.

Od: kami95
Datum: 26.12.13 15:21

Dá se to uplně v pohodě..nebo na ubytovně, pokud nenajdeš levný nájem nebo s nějakým spolubydlícím..Ale vašim nedávej vše, co máš ušetřeno..nepíšeš kolik to je ale mohlo by ti to pochybět..budeš muset zaplatit jistě kauci a takové věci..nábytek, vybavení..

Datum: 26.12.13 15:25

S tím,že budou potřeba nějaký peníze navíc tak trochu počítám (budu prodávat auto,tak něco málo mít budu)

Ještě by mě zajímalo kolik přibližně měsíčně dám za vodu,el,atd.?

Od: uska®
Datum: 26.12.13 15:28

Těžko zde někdo může odhadnout spotřebu el, vody atd. Ani vy nevíte kde budete bydlet. Ale vem to selským rozumem. Málokterý důchodce nebo mamina s dětmi má tolik Kč jako ty a přesto slušně žijí. Vím, jsi mladý potřebuješ peníze i na jiné aktivity, ale vše se dá zvládnout. Začni obratem hledat vhodné ubytování a jdi do toho.

Datum: 26.12.13 15:34

No já bydlela v malinkaté garsonce, a nájem včetně záloh za inkaso byl stejný, jako tvůj poloviční plat..

Od: buss®
Datum: 26.12.13 15:29

Nehleď na to, jak si na sebe stěžují jiní, je to jejicih problém, nenech se tím znechutit. Na druhé starně je přece zase kupa schopných, úspěšných lidí. Tam se orientuj. Pokud tvé chyby nejsou fatální, nijak škodlivé, tak co, kdo nechybuje? To co máš doma tě sráží. Za toho stavu si teď chceš přistavovat u rodičů? Navrhni jim, že na stravu, byt jim dáš. Jinak mazej.
Nějak jsem nepostřehl, kde to bydlíš, dědina, malé město, velké, od toho se odvíjí i nájmy, klidně 10 000 Kč a více, jestli chceš jen komůrku, místnost, 1 + 1 či větší byt. Jsou samotní důchodci, co mají daleko míň a vyžijí. Být v nájmu a šetři jde dost těžko, pokud by jsi měl jisté zaměstnání, tak si třeba půjčit a zakoupit na počátek menší byt. Dívej se kolem sebe, jak a v čem lidi bydlí. Na léto i maringotka...

Datum: 26.12.13 15:36

Abych si přistavoval u rodičů,to byl jejich nápad,já sem hned říkal,že se mi to nelíbí a teď už sem se rozhodl,že radši půjdu do nájmu. Jinak bydlím v malým městě,tak snad do těch 5tis.seženu.

Od: xixi*
Datum: 26.12.13 16:06
Ahoj, neboj se odejit i kousek dal. To samozrejme zalezi i na tom, kde pracujes. Odstehovat se ti schvaluji, nejspis je ten pravy cas. Zkoukni inzeraty pronajmu v okoli, rozhod site po znamych ze hledas byt. Az neco najdes nejriv si PORADNE a NEKOLIKRAT precti smlouvu nez ji podepises. Nejlepe kdyby s tebou byl nekdo kdo se vyzna.
Na internetu je i nabidka spolubydleni, treba by to bylo taky reseni nanejakou dobu.
Datum: 26.12.13 16:15

Na smlouvu bych si radši vzal někoho sebou no,přece jenom víc očí víc vidí a jednu nepříjemnou zkušenost už mám.

Od: daniel27p*
Datum: 26.12.13 16:07

Tak já být tebou,pokud ti je 20 let...Tak bych se podíval po nějaké práci v zahraničí.Záleží v čem si vyučený...Trochu bych ti výdělky maximalizoval,byl tam nějkaý čas...A pak bych s našetřeným obnosem se tady zařídil.To je koupě bytu,a jiné.Pokud přistavovat u rodičů,tak bych bral ohledy na to,jaké tam jsou vztahy.Protože i když to jsou rodiče,někteří mají tendenci zasahovat do rozhodování mladších.Tedy až budeš starší,a v tom přistavěném by jsi bydlel s přítelkyní,či měl rodinu,nemuselo by to být úplně ideální.Normálně bych se osamostatnil,a zkoušel možnosti jinde...

Datum: 26.12.13 16:13

Práce v zahraničí bohužel není nic pro mě,jazyky mi moc nejdou a nedomluvil bych se. Zatím hodlám zůstat ve firmě kde jsu a nazbírat trochu praxe (jsem zámečník)

Od: daniel27p*
Datum: 26.12.13 16:19

Aha,tak to bych sbíral zkušenosti ve firmě,pokud jazyk není silnější stránkou.Pokud se jedná o dobré řemeslo,a jsi šikovnný,určitě se uživíš,a časem ty výdělky budou lepší...

Datum: 26.12.13 16:33

Je to výroba kovových dílů do sanitek,celních správ,hasičských aut,atd,atd... To sem dělal asi 4 měsíce a teď mě šoupli na vedlejší dílnu,montovat to do aut,takže docela fajn práca :)

Od: asdf*
Datum: 26.12.13 16:23

Ono to není jen o nájmu. Elektřinu počítej cca 1000Kč, voda se dá spotřebovat od 10 - 20 kubíků měsíčně výše (takže zaleží na vodném a stočném) a spotřebě.

Taky zaleží jaké je vytápění, které se může velmi prodražit pokud je na principu elektřiny a počítám, že 1000 Kč měsíčně asi stačit nebude, spíše 2. 000Kč. Z toho důvodu doporučuji nájem začít až na jaře, abyste si přes léto "naspořil" na teplo v bytě.

Nejhorší varianta je nastěhovat se na podzim a pak na jaře koukat na vyúčtování tepla za topnou sezonu. K tomu připočítejte výdaje za telefon, internet, dopravu do zaměstnání a najednou zjistíte, že vám nestačí peníze na život.

Zatím buďte rád, že jste u rodičů a přispívejte jim nějakou částkou na bydlení a pokud vás živí i na stravu. Peníze si ukládejte a kupte si vlastní byt dle svých představ. Je to něco za něco, nebo chcete nadosmrti někomu platit za nájem? Ono totiž jakmile totiž jednou začnete platit nájem, tak asi už vám těžko zbyde něco na spoření.

Jinak ve dvou se to lépe táhne a plány se pak i mění.

Je to vaše rozhodnutí.

Datum: 26.12.13 16:35

Zatím jsem ve stádiu rozhodování,takže do jara to asi vydržím. Rozhodně su rád za každej názor :)

Od: vis*
Datum: 26.12.13 17:20

Zásadním krokem je vypadnout. Nemá cenu zůstávat, nebude to lepší, naopak stále horší. Důkladně propočítat, něco málo našetřit a adios, amigos.

Datum: 26.12.13 20:27

Ještě jsemti chtěla napsat, že by bylo dobré najít si práci ještě bokem, protože když tě náhodou vyhodí z této, tak nebudeš mít z čeho zaplatit nájem..kauce je na pár měsíců ale za tu dobu si taky vůbec práci najít nemusíš..i když jako zámečník bych neměla strach..spíš jen jako pojistku bych to brala..

Datum: 26.12.13 21:41

No o nějaký odpolední brigádě sem už uvažoval dřív z jinýho důvodu,ale nakonec sem se na to vykašlal,protože bych to asi nezvládal,nejsu moc energetickej člověk a navíc tam máme práce nad hlavu,takže těch 8 hodin mě vyždíme dostatečně.

Od: moula*
Datum: 26.12.13 23:05

Zůstaň u rodičů a skus s nimi spolupracovat. Není nad mamahotel !

Od: hop®
Datum: 26.12.13 23:18

Zdravím, vážím si Vaší snahy o osamostatnění, pro chlapa není dobré zůstat mamámkem pod rodičovskými křídly, někteří si tuto závislost nesou s sebou celý život.
Pokud máte zatím stálou - a do budoucnosti nadějnou - práci, zkuste žít sám za sebe, možná sice někdy od života trošku dostanete "přes ústa", ale bude to jen školení, jak být odolnější vůči nástrahám života!
Co se týká financí, tak třeba v Praze jsem věděl o možnosti bydlení v "garsonce", malém pokojíčku s kuchyňkou a příslušenstvím za dohodnutou cenu 3000 měsíčně včetně energií (nyní samozřejmě obsazené), tak možná něco podobného pro jednoho člověka na "přebydlení" než bude líp, půjde sehnat i někde u vás.

Jen malá rada na závěr, "když odcházíš, nebouchej dveřmi, nevíš kdy se budeš vracet" - neodcházejte od rodičů ve zlém, zkuste jim rozumně vysvětlit, že si zkusíte žít sám za sebe. Protože Vás vždycky může potkat nějaký životní karambol, ve kterém budete potřebovat pomoci a Vaši rodiče Vám i rádi pomohou. Pokud se s nimi před tím nerozejdete ve zlém...

Datum: 26.12.13 23:36

Taky bych neodcházela ve zlém, pokud víš, že by ti mohli někdy pomoct..třeba je i někdy pozveš na návštěvu..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.