MasterCard - zabezpečení

Od: Datum: 26.12.13 14:02 odpovědí: 11 změna: 27.12.13 13:20

Zdravím, předkládám námět k diskusi

Při výběru kartou třeba z bankomatu je požadován PIN, který banka posílá doporučeným dopisem do vlastních rukou a nikdy ne společně s kartou. Pokud tedy PIN nikomu nesdělíme nebo není použita nějaká podvodná praktika k jeho zjištění, je toto zabezkečení dostatečné.

Jiná situace je při platbách na internetu. Zadáme pouze typ karty, její číslo, datum expirace a bezpečnostní kód. Všechno to jsou informace, které jsou běžně čitelné na kartě. Pokud si tedy informace někdo tajně opíše či ofotí (případně pokud kartu ukradne), tak do doby než průšvih zjistíme a kartu zablokujeme, má dotyčný možnost nakupovat a platit až do výše našeho limitu, což může být nezanedbatelná částka. Mně se zabezpečení zdá dost mizerné, osobně bych uvítal třeba to, aby bezpečnostní kód (nebo jeho důležitá třímístná část) byl skrytý a předáván podobně jako PIN.

Co vy na to?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.13 14:14

Dobrý nápad, ale kde můžu, používám PayPal, a kde nemůžu, tam nenakupuji.

Od: hop®
Datum: 26.12.13 14:18

Souhlasím, ale vzorový příklad (který občas potřebuji) je třeba okamžité dobití kreditu na telefonní kartě...

Datum: 26.12.13 14:19

Mám nastaveno, že pokud platím tímto způsobem, přijde mi sms s kódem, který následně opíšu a potvrdím transakci. Podobně jako je ten PIN. Takže pokud mi někdo ukradne jen kartu a ne i telefon, tak bych strach neměl:)

Datum: 26.12.13 14:24

Tak toto Raiffka neumožňuje, dám jim to jako námět na vylepšení ;)

Mohl bych mít kartu stále "zamčenou" a odemykat jen pro potřebnou transakci, ale tím bych si znemožnil i běžné platby v obchodech a výběry z bankomatu...

Od: bmbx®
Datum: 26.12.13 14:44

hope>

já to tak dělám, na kartě mám tři limity - obchod, bankomat a internet. Na internetu mám běžně limit nula a požadovaný limit zadám před transakcí - je časově omezen, délku si navolím.

Datum: 26.12.13 14:56

Limity mám také rozdělené, ale změna není okamžitá a nevím, jestli není zpoplatněna.
Každopádně se mi to zdá jako kostrbatější řešení než ten bezpečnostní kód na kartu prostě netisknout...

Od: pepr®
Datum: 26.12.13 14:44

Není problém (aspoň teda u mé spořky) nastavit si limity na různé možnosti placení podle libosti. Jak stálé, tak dočasné.

Když vezmu váš konkrétní příklad, tak nastavit pro platby na netu např. 1000kč pro případ zmíněného kreditu a když potřebujete větší platbu, tak před transakcí, přes internetové bankovnictví, nastavit dočasně vyšší limit. Např. spořka umožňuje nastavit i na minutu přesně platnost toho navýšení.

Raifku nemám, takže nevím, jestli toto umožňuje i ta.

Od: pest®
Datum: 26.12.13 15:26
Ideální je mít ještě jednu kartu pouze na platby po netu a tu mít doma v šuplíku...některé banky to samy přímo doporučuji a je to bez poplatků.
Datum: 26.12.13 15:35

Také jedno z řešení, ovšem když budu potřebovat něco zaplatit mimo domov (NB tahám téměř stále s sebou), tak jsem opět v háji, a pokud budu mít kartu u NB, jsem v případě krádeže tam co jsem byl...

doplněno 26.12.13 15:43:

I když, možná si pro tento účel pořídím druhou kartu. Na první zablokuji internetové platby. A číslo druhé karty si někam opíšu, samozřejmě bez bezpečnostního kódu. Díky za inspiraci, vypadá to jako možné a schůdné řešení ! *palec*

Datum: 27.12.13 11:29
Hope treba Fio nebo Equa umožňuje nastavit limity "internet" nebo "platba MO/TO" kdykoliv v reálném čase a je to zdarma. Prostě provedu platbu a zadám zpět na nulu. Akorát se musíš přihlásit do bankovnictví. Limity můžu změnit jednoduše přímo i v mobilní aplikaci. Jako zabezpečení se mi to zdá výborné a tímto stylem zase nenakupujes denně, aby to nějak obtezovalo. Pokud tvá karta podporuje službu 3D Secure, můžeš si ji aktivovat a bude ti chodit potvrzovaci kód do founu.
Od: rv
Datum: 27.12.13 13:20

Používám kreditní kartu, takže utrácím peníze banky. Zabezpečení je od vydavatele karty. Pokud bych s některou platbou nesouhlasil, budu ji reklamovat. Předpokládám, že banka reklamaci uzná, pokud se mi taková věc nebude stávat často.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.