Výzdoba hrobů vs umělé prvky

Od: Datum: 26.12.13 07:47 odpovědí: 9 změna: 27.12.13 13:11

Ahoj, včéra jsem zavítal na venkovský hřbitov. Musím říct, že mě docela znechutila výzdoba některých hrobů. Kamený obrubník okolo hrobu. Na hrobu igelit (aby neprorůstala tráva) posypan bílím kačírkem. Všude plno umělý květin. Hlavně kýčovité růže. Pak i umělé svíčky. Korunu tomu dalo solární lampička zabodnutá do rohu hrobu. Proč? To si někdo zneboštíků přál mít takovou "parádu"?

Pokud by to šlo, tak bych byl rád pohřben někde na místě kde jsem to měl rád a byl bych rád, kdybych měl jen kamenný pomníček a na hrobu by mi vysadili třeba doubek. Trávu nechali růst. Prostě nechali dělat přírodu svojí práci. To co jsem včera viděl, bylo jak sídliště nebožtíků v opravdu kýčovitém prostředí.

Vaše názory?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.12.13 09:11

Nenechte se znechutit, nechte to být. Každý dělá to, co umí. Majitelé těch hrobů si určitě myslí, že mají hroby upravené, hezké.

Ono to tak není jen s hroby, je to skoro se vším. Potkáte partu mladých děvčat, všechny vypadají stejně, oči jako sovy, nehty černé nebo fialové - a myslí si, že jsou pěkné. Možná jsou - pro někoho. Před časem stačilo projít mezi rodinnými domky a na každé druhé fasádě výjev. Tu jeleni v říji, tu rybníček s kačenkami a rákosím... Dnes se tohle umění ztrácí pod zateplením, ale tehdy si majitelé mysleli, že je to krásné. Dnes cestou mezi vilkami zase vidíte túje, túje a zase túje. Každý zahradník by majitelům poradil, že mnohem působivější jsou listnalé keře a jejich listí, co se ve větru chvěje, na podzim žloutně či červená. Keře s květy, na které přiletí motýl a včela. Ale doba si žádá túje.

Každého z nás někdy někdo něco naučil. Rodina, škola. Podle toho se chováme, oblékáme, zdobíme své domy i hroby svých blízkých.

Jinak nepočítejte s tím, že byste mohl být pohřben tam, kde to máte rád. Třeba pod kopcem u lesa. Neznám přesně zákony o pohřebnictví, ale na výběr je jen kremace a pohřeb do země na hřbitově.

Od: paw®
Datum: 26.12.13 09:25
Jen doplnim. Pokud kremace, tak rodina si muze popel vzit a ten v podstate rozprasit kdekoliv. Ale ze by vas zakopali na zahrade, to nejde.
Mokochodem zalezi na mestu. Nekde je pohrbivani do zeme zruseno a jedou jen kremace (myslim ze v Praze).
Datum: 26.12.13 16:04

Pane Kozelíku, co je vám do toho, jak lidé upravují hroby?! Neřešte, co si kdo myslí o něčem, do čeho je mu kulové. S přehazovačkou! Vy jste nikomu na to nic nedal, nikdo vám nic nedluží, tak se starejte o sebe a o to, co děláta vy. *bum*

doplněno 26.12.13 16:52:

k2, beeezva diskuze o vánocích: Úprava hrobů. Fajne! Fajne a pjekne, pravila potrefená husa! *zed*

doplněno 26.12.13 17:14:

Ne, ale nenechám si diktovat, jak si mám vyzdobit hrob, abych neurazila jemnocit okolojdoucího.

Upozornění od sys clayman 27. 12. 2013 10:38:26
Pan Kozelik to napsal slušně jako otázku k diskusi, o vaší reakci lze vést polemika zda není již za hranicí pravidel. Nemusíte reagovat na otázku, když je vám nepříjemná!
Od: k2
Datum: 26.12.13 16:09

Sakra, aby se tu pomalu ve volne diskuzi clovek bal nahodit tema...

Tak nejak nemuze cloveka nenapadnout to o potrfene huse.

Od: k2
Datum: 26.12.13 17:09

Takze po vanocich byste se do tazatele nenavazela? Skoro abyste definovala, kdy se ktera otazka hodi a kdy je nevhodna, aby se Vas nevhodnym nacasovanim otazky v budoucnu nekdo opet nedotkl.

Od: zabu
Datum: 26.12.13 19:29

K2: Nevím, proč Vás popouzí názor babkazov. Jen naplno a bez obalu řekla svůj názor. Mám stejný jako ona. Co je komu do toho?

Datum: 26.12.13 19:58

A naopak taky.

Kazdy ma pravo na svuj nazor, ne? Nekomu se to proste nelibi a tak se s tim sveri.

doplněno 27.12.13 10:49:

Tak ted to moc nechapu. Vcera to vypadalo trosku jinak nez dnes...spatny den?

Datum: 27.12.13 10:32

Že jo?! Tazatel řekl, já jsem řekla, někdo zareagovat tak, někdo onak. O tom diskuze je. Nikdo neříká: Odejděte, nechte toho, nahlásím vás cenzuře, Ústavu pro estetiku. Vytáhněte argumenty, neurážejte! ;) Pikantní je na tom to, že já mám rodiče v Čechách, na malém, útulném, evangelickém, vesnickém hřbitůvku, bez ozdob, s pěknou deskou a maceškami. :D

doplněno 27.12.13 10:55:

majster, asi jo. Asi máte pravdu, hormony štěstí byly vyplaveny, vstřebány a tak to pak dopadne. Stane se, že?! *pusa* hezký den přeji

Datum: 27.12.13 13:11

Je mi jedno zda je kytka živá nebo umělá, ty umělé by neměly být z pouti ale proti gustu...třeba byl nebožtík král střelnice. Pokud udržujete nějaký hrob nemusíte se divit tomu, že je pod kamením igelit, na hřbitov neběhám každý týden a proto umělá kytka, kdo má zbytečných 100 000 tak má na celém hrobě mramorovou desku a to je podle mého to nejlepší řešení. Zkuste se podívat jak vypadá hrob kde "příroda dělá svoji práci", občas se kolemjdoucím toho místa z želí a trávu vytrhají, zapálí svíčku. Také nemám ráda kýč, nemusím barevné věnce se stuhami, na hrob dáváme věnec ze stříbrného smrku, mahonie, šišek, bodláků, statice ale vám by se nelíbilo, že na tu mramorovou desku dáme pod věnec igelit a plachtu.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.