Jaký je rozdíl mezi VZV vozíkem a ještěrkou?

Od: Datum: 05.02.14 07:32 odpovědí: 17 změna: 05.02.14 20:12

jaký je rozdíl mezi vzv vozíkem/zvedákem/ a ještěrkou?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.14 07:57

Záleží kdo si co představuje pod pojmem ještěrka. Může to být plošinový vozík, jako se používal hodně na nádražích. Třeby ve filmu o Básnicích, když na nádraží Štěpán nastupoval do vlaku a přivezli na ještěrce velký kufr s knihami.

Většinou byly na bateriový pohon, řízení je volantové, nebo pákové.

Samozřejmě dle (ne)znalosti sepoužívá slovo ještěrka pro všechny vozíky. Možná se mýlím, ale více to používali starší osoby. V bývalém zaměstnání vedoucí skladu říkal přijeď s ještěrkou a jednou myslele plošinový vozík, jindy zase vysokozdvih.

doplněno 05.02.14 07:58:

třeba toto?

doplněno 05.02.14 09:42:

Na obojí je třeba oprávnění, ale každý vozík má jinou skupinu..Ale ten kdo má řidičák na podobné stroje to ví, co může řídit.

Datum: 05.02.14 07:58

Ještěrka je určená pro přepravu nákladu po objektech (sklady, nádraží, letiště), VZV je určený především pro nakládku a skládku materiálu z vyšších poloh (regály) a dopravních prostředků. Přeprava nákladu na kratší vzdálenosti je až druhotná záležitost.

doplněno 05.02.14 09:39:

Zabu - ano oboje jsou manipulační vozíky, ale není to totéž. Stejně, jako není totéž auto a motorka, i když jsou to oba dopravní prostředky.

Od: zabu
Datum: 05.02.14 09:35

Z hlediska zákona jsou to vše manipulační vozíky. Ještěrka je lidové označení, které zákon nezná.

Datum: 05.02.14 11:26

Ještěrka je roztomilé zvířátko, vysokozdvižný vozík je stroj pro skladníky :D
.

Jinak bych si ale dovolil oponovat, co pamatuju tak se pojmenování ještěrka používalo právě pro vysokozdvižný vozík, nikoliv pro ten malý "akumulátorový náklaďáček" co je tu uveden. Stačí si dát do Google hledat třeba obrázky "ještěrka Desta" a uvidíte co vypadne za fotky... Takže rozdíl mezi těmi pojmenováními je podle mě jen v tom, že jeden je oficiální a druhý "lidový".

doplněno 05.02.14 11:30:

Třeba i Wikipedie uvádí, že ještěrka se říkalo obojemu:

.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Akumul%C3%A1torov%C3%BD_voz%C3%ADk

Akumulátorový vozík, zkráceně aku vozík, jinak také lidově "ještěrka" nebo "elektrokára" je elektromobil zjednodušené konstrukce s pohonem elektromotorem napájeným z akumulátorů.

.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vysokozdvi%C5%BEn%C3%BD_voz%C3%ADk

Vysokozdvižný vozík (slangově zvaný ještěrka, nebo zdvižka) je mobilní stroj používaný nejčastěji v logistice, stavebnictví, lesnictví i jinde pro převážně vertikální manipulaci s materiálem.

Datum: 05.02.14 12:12

"...co pamatuju tak se pojmenování ještěrka používalo právě pro vysokozdvižný vozík..."
Mýlíte se, v dobách dávno minulých (50 léta) se ještěrka říkalo výhradně tomu plošinovému elektrovozíku, za který se připojovalo i několik vlečených vozíků a vozila se s tím líným cestujícím zavazadla na nádražích (a taky třeba pošta). Název vznikl pravděpodobně přirovnáním takového čiperného vlnícího se vláčku k mrštnému a ohebnému zvířátku.

Vysokozdvižnému vozíku se tak neříkalo, protože v té době ještě neexistoval. V současnosti se termín "ještěrka" sice používá i na ty VZV, ale nemá opodstatnění. VZV se rozhodně nikde nevlní.

doplněno 05.02.14 12:21:

Desta je (byla) firma, vyrábějící VZV. Vozíkům se tak říkalo v době, kdy to byla jediná továrna, existující v Českoslovenku (možná i v RVHP) a jiné VZV se tu nevyskytovaly. Ten název je stejně nesmyslný, jako byste všem autům říkal Trabant.

Datum: 05.02.14 12:30

Nemám ponětí jak to pojmenování vzniklo ani jak se tomu říkalo v padesátých letech, to jsem byl ještě na houbách To že to vzniklo podle dlouhého vláčku klikatících se vozíků dává smysl, to nepopírám.

.

Ale v osmdesátých prostě byla "ještěrka" synonymum i pro "Destu" nebo jakýkoliv jiný vysokozdvižný vozím. Tady je k tomu i parádní film z dramatického života ještěrkáře:

Datum: 05.02.14 12:45

Pokud jsem tahal za plošinovým vozíkem (jětěrkou) 10-20 přívěsných vozíků, tahalo se to jako ještěrka či stonožka, takže jsem na velkém dvoře jezdil do kolečka až jsem dojel svůj poslední vlek..

Datum: 05.02.14 12:48

"až jsem dojel svůj poslední vlek".

Pak už by stačilo připojit "lokomotivu" za ten poslední vagon a vzniklo by "perpetuum mobile" *haha*

Datum: 05.02.14 17:28

Magdone, nsšlo to spojit, páč ještěrka, bulhar či tahač, jak to občas nazvali kolegové, neměl ve předu závěs..

ale bylo to zajímavé zmenšovat okruh, až se dojede poslední vozík..

Datum: 05.02.14 13:36

Ahoj. Boha, taková nenápadná otázka a takových krásných odpovědí a šílenej německej vzdělávací film. Hlavně ten konec. My jsme taky řidičům Dest a i těch vyrobených Bulharskými soudruhy, říkali ještěrkáři, nebo se říkalo, dojdi pro něj do ještěrkárny. Nejlepší byly měničovky - brzda, plyn a přepínací páčky vpřed a vzad a dva kvalty s pohonem na plyn, z 10 kg bandy. Ty byly boží, s těma to šlo samo.

Datum: 05.02.14 14:52

*jasne* Jedinej, kdo se neúčastní zdejší debaty je autor otázky. Mohl by aspoň poděkovat za zcela vyčerpávající *uf* odpovědi.

Datum: 05.02.14 15:00

Ahoj. Magdone, to by jsi chtěl asi už moc. Oni ti tazatelé ani nepřidají další vysvětlující-doplňující informace. Pak se stejně neví, co vlastně věci bylo, co mohlo pomoct, nebo jak to vlastně dopadlo. Někdy si musíme stačit sami.

Od: olaf71*
Datum: 05.02.14 18:27

rozdíl je mezi nimi obrovský. Vysokozdvižný vozík jsem neviděl běhat aještěrku jsem nevyděl něco zvedat.

jinak, tady je rozdělení manipulačních vozíků

I elektrovozíky

II vozíky se spalovacím motorem

A _ plošinové, nízkozdvižné, tažné a tlačné ručně vedené

B _ plošinové nízkozdvižné, tažné a tlačné s pákovým řízením

C _ plošinové nízkozdvižné, tažné a tlačné s volantovým řízením

D _ vysokozdvižné ručně vedené

E _ vysokozdvižné s pákovým řízením

W1 _ vysokozdvižné s volantovým řízením do 5 t nosnosti

W2 _ vysokozdvižné s volantovým řízením nad 5 t nosnosti

G _ vysokozdvižné se zdvihací plošinou

Z _ zvláštní vozíky

Datum: 05.02.14 19:19

olafe, perfektní,

pro jistotu jsem kouknul na průkaz a ...

Datum: 05.02.14 19:31

perfektní to ode mne moc není. napsal jsem vidět s tvrdým Y

doplněno 05.02.14 19:33:

a máš tam někde ještěrku?

Datum: 05.02.14 19:43

Olafe, vydím občas tvrdě, takže to může být i s tvrdým "y"

Nemám ještěrku..

mám jen toto:

Datum: 05.02.14 20:12

tomu rozumím. to není ještěrka,ale veleještěr

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.