1xMyčka na nádobí - je užitečná?

Od: Datum: 10.01.14 12:40 odpovědí: 50 změna: 25.05.16 06:40
avatar

Chtěl bych zde rozpoutat diskuzi, zda je myčka opravdu užitečná věc do domácnosti. Já mám stále pocit, že je to jen moderní hovadina.

Když si to vezmu logicky: nejdřív musím koupit víc nádobí /aspoň 2 sady/ a to špinavé musím někam skládat /nebudu umývat pár talířů a hrnků/ takže estetické hledisko je mínus. Pak to nádobí musím stejně opláchnout, vložit do myčky, po umytí zkontrolovat a schovat. Zdá se mi to náročnější než bafnout, umýt, utřít a schovat. Navíc přípravky do myčky atd. Spotřeba vody sice prý hovoří pro myčku, ale já si myslím pravý opak. Já napustím tak 1/3 dřezu a umyté nádobí ocrknu trochou čisté vody než ho dám na odkapávač. Celkovou spotřebu vidím tak na 5 l na 4člennou rodinu po snídani a obědě.

To je vše jen můj dohad. Rád se nechám přesvědčit, jestli se pletu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.14 13:07
avatar

2 sady nádobí je minimum tak jako tak - nechceš říct, že máte každý jeden talíř a dost, že?
Špinavé nádobí může čekat na umytí v myčce, ne ve dřezu.
Před vložením do myčky oplachovat netřeba, stačí jen oškrábat zbytky (ale do dřezu také zbytky nedáváš).
Ale pokud v 5 litrech umyješ snídani a oběd po čtyřčlenné rodině (včetně případných hrnců, pánví atd.), tak jsi buď kouzelník nebo obědváte suchý rohlík.

Za mě je myčka velmi užitečný přístroj a pro 4člennou rodinu se rozhodně vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 13:09

Tak určitě se bez myčky bezproblémů objedete.

Nicméně je každého volba jestli se chce mytím nádobí ručně zabývat.

Dle mého názoru je myčka užitečný vynález.

Špinavé nádobí průběžně skládáte přímo do myčky (samozřejmě bez velkých zbytků jídla) a až se myčka naplní tak ji zapnete.

Kuchyň je stále uklizená, nikde se nepovaluje špinavé nádobí atd... Ne vždy budete mít chuť nebo čas umýt nádobí ihned.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 13:15
avatar

Pro dva lidi je myčka zbytečnost, pro čtyři nutnost. Jsme zatím jen dva a myčku doposud nemáme, což pociťujeme hlavně při početnějších návštěvách, tehdy nám opravdu schází. Naštěstí se vždy najde někdo, kdo to nádobí ručně umyje. A pokud ho i uklidí, po odjezdu nějaký čas hledáme... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 10.01.14 13:51

Kupovala jsem myčku pro dvoučlennou domácnost a vyplatila se. Pravda, myla jsem z počátku asi 2x týdně, ale nemusela jsem stát u dřezu, nebolela mě záda a neničila jsme si ruce s ekzémem. Ono hlavně záleží na tom, jak kdo vaří. Jestli po někom zbyde za celý den špinavý hrnek a jeden talíř, pak opravdu není myčka potřeba. když někdo opravdu vaří a peče, pak se myčka vyplatí. Sice neušetří peníze, ale vodu a čas zcela jistě.

Moje myčka umyje 14sad nádobí v asi 10-15l vody, přesně nevím. Jsou to dva hrnce, asi 30 talířů, mnoho a mnoho příborů v příborové zásuvce, 20hrnků a spusta dalších drobností jako misky, šťouchadlo na brambory, zkrátka byste čučel, kolik toho do myčky naskládám a jak pěkně je to umyté.

Špinvé nádobí se dá skladovat v myčce. Stačí tak po jídle uklidit nádobí do myčky, setřít v kuchyni linku a je uklizeno, což se s dřezem plným nádobí ani plným odkapávačem říct nedá. Oplachovat nic není potřeba. Pokud do myčky nechci dávat talíře třeba od guláše, nastrkám je nejdřív do dřezu. Tím, jak se myjí ruce, ovoce, slévají brambory, vyměňuje se miska s vodou domácím zvířatům atd. se touhle oplachovou vodou nádobí spláchne z nejhoršího a pak stačí jen přendat do myčky. Proto taky doporučuju dát myčku co nejblíž dřezu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 13:55
avatar

je nás doma 6, myčka (12sad) myje 2x denně. Umývat to v ruce? Děs

Jak už tu padlo, špinavé nádobí dávám přímo do myčky, nevím proč bych je měl skladovat jinde, když je tam stejně dám.
Oplachovat před mytím v myčce? Proč? Od toho ta myčka je, aby to umyla.
Potom jen přijdu k myčce a čisté a suché nádobí rovnou uklidím. Kde zůstala trocha vody, to utřu.

Nikomu myčku nevnucuju, ale rozhodně je to věc užitečná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 13:59

Můj názor na myčky nádobí je rozpačitý. Na jednu stranu je to určitě velmi užitečný pomocník v domácnosti, ušetří nám čas, pomůže lépe organizovat dění v kuchyni, neválí se nám pořád ve dřezu, nebo vedle něj špinavé nádobí, zkrátka vývoj existuje a nemůžeme žít stále jako za časů našich babiček, i když se to zdá být fajn.

Dvě sady nádobí má stejně časem skoro každá domácnost - dva talíře se rozbijí a nezbývá nám, než koupit novou sadu a tak stále nádobí přibývá. Navíc mě osobně připadá mytí nádobí v napuštěném dřezu, kde jsou čtyři litry vody, po každém talíři špinavější a špinavější a všechno to v tom mácháme a rácháme, poměrně odporné.

Na druhou stranu, za každý požitek lidské lenosti se musí platit daně. Nás jako malé doma rodiče vycepovali tak, že si každý po sobě hrníček nebo talíř umyl, velké nádobí pak umýval jeden ze sourozenců, přičemž se střídali, občas samozřejmě zastoupil jeden z rodičů. Musím říct, že to mělo celkem pozitivní výchovný efekt a návyk mi vydržel až doposud. Myčka jako taková už je jen produkt pohodlnosti a debaty s ní spojené se stávají jen z toho, kdo myčku naloží a kdo vyloží, což je jinak práce, pro cvičené opice.

Finanční výhoda myčky je taky k velké debatě. Jistě zmírní spotřebu vody v běžné domácnosti (pokud někdo neaplikuje úspornou jednodřezovku, jak jsem psal výše). Umýt několik sad nádobí za 10-12 litrů vody je fajn. Ovšem elektrická spotřeba myčky, pokud vodu ohřívá a dokonce třeba i nádobí po umytí suší, se už moc nerentuje. Rozhodně se to nedá srovnat s tím, co člověk u dřezu prosvítí. V některých případech se myčka velmi neblaze projevuje na životnosti nádobí (reznoucí příbory, zašlé sklo, popraskaná glazura talířů). Apropos, přemýšlel někdy někdo z vás nad tím, proč se talíř s pokrmem v mikrovlné troubě zahřívá někdy víc, než pokrm samotný? Odpověď je snadná... Prostředky na mytí, určené do myček, tj. prášky, tablety, leštidla, soli, určitě také nejsou zadarmo.

Ale co mi snad na myčkách vadí v podstatě nejvíc, je ekologický faktor. Nejsem žádný ekoblázen, ale ne bez důvodu už je několik desetiletí zakázané přidávat do pracích prášků fosfáty, které, a to snad uzná každý, nejsou přírodě moc prospěšné. Ale že jsou přidávané do prostředků pro myčky, nikoho moc nevzrušuje. Přitom odpadní voda z myčky končí na stejném místě, jako voda z pračky, končí v ČOVkách a pokračuje dál v přírodě a znovu v našich domácnostech, s fosfáty, které nejdou dokonale odbourat a které se běžně hygienicky netestují.

Můj názor na myčku je v závěru asi takový, že myčku do domácnosti ano, ale užívat jí efektivně a s rozumem. Dělat patnáct myček týdně, v dvoučlené domácnosti (a byl jsem toho svědkem), mi příjde na hlavu.

Nakonec, všechno je jen v našich rukách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirka1
Datum: 10.01.14 14:43

Myčku jsem si koupila abych nebyla za zpátečníka. Řeknu vám po pravdě, pro 1-2 lidi se to nevyplatí. Mám tu menší, ale mám problém jí naplnit, protože není čím, ne, že bych neměla nádobí, ale neumažu ho tolik. Oni někteří lidi když něco mají tak to chválí, že mají jen to nejlepší, že jejich veci jsou nej. Už bych si jí nekoupila. Když nejaké nádobí mám, tak ho musím předmýt, špinavý hrnec vám to neumyje, pekáč od zapečených jídel taky musíte nejdřív vydrhnout ručně. Zas je fakt, když to předmejete, dáte do myčky, přidáte leštídla apod, tak to umyje pěkně zvláště sklo a porcelán. Tak ted myčka stojí, nepoužívám jí jen občas, to nádobí co umažu stejně musím umýt předem, a tak je myčka zbytečná. Nehledě na to, předmýt nádobí, nastrkat pěkně do myčky, umýt, vyndat, a naskládat zpět do linky. Spousta zbytečné práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 14:49
avatar

Pro vícečlennou rodinu určitě. My pouštíme plnou myčku průměrně každý druhý den, někdy každý den, někdy jednou za tři dny. O víkendu i dvakrát denně. U přítele, kde se nás sejde 5-6 osob, běží myčka denně i třikrát, vaření berou jako umění a zašpiní neuvěřitelné množství nádobí*smich*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 15:00
avatar

No dobrá, pokud tedy nezapínám myčku hned a čekám nejméně půlden na další jídlo, tak mi to smrdí v myčce? Děkuji nechci. Nádobí v dřezu umyju hned a mám čisto. Navíc umývat myčku. Tak musí se to nádobí předumýt nebo ne? Umyje myčka připálený hrnec, nebo ho musím nejdřív trochu odmočit a oškrabat.

Co je na tom nečistého, když umývám nádobí nejdřív ve společné vodě a pak ho oplachuji pod tekoucí? Však mám postup, nejdřív nejčistší sklenice, pak hrnky ... a končím pánvemi.

Datum: 10.01.14 18:32
avatar

Myslím, že nechceš radu, ale chceš se jen ujistit, že máš pravdu.

Jídlo v myčce nesmrdí. Jednak neznám jídlo, které by několik málo hodin od uvaření smrdělo, jednak je myčka uzavřená a jednak snídaně a oběd pro čtyřčlennou rodinu naplní myčku tak akorát.. Myčka se nemusí umývat - z principu věci se umývá sama (jednou - dvakrát do roka udělám jeden cyklus s čistidlem). Nádobí se odmáčet nemusí - myčka to umyje dokonale,a dokonce staré pekáče s připálenou patinou budou po pár cyklech jako nové.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 18:51
avatar

Já osobně nádobí před vložením opláchnu, aby na něm nebyly zbytky jídla. Ostatní členové domácnosti k myčce tak ohleduplní nejsou. Ale nikdy mi myčka nesmrděla, i když tam bylo nádobí třeba 3 dny. Důležité je, aby byla myčka stále pootevřená, pokud tedy zrovna nemyje. pak tam může být nádobí, čisté nebo špinavé, i pár dní. Za ta léta používání byla čištěna snad jednou, je totiž stále čistá, nešpiní se. A když chci mýt, tak vložím tabletu a zmáčknu čudla. Nikdy jsem do myčky nic jiného nedával. Fakt je ten, že tak, jako myčka, nádobí nikdy neumyješ. Ostatní příspěvky jsem nečetl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 15:15

Čas můj, mé ženy i mých dětí má vyšší hodnotu, než jsou náklady na myčku a její provoz.

Myčka je tedy pro nás přínosem. To pomíjím následky na zdraví a spotřebu pitné vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 15:19
avatar

Náklady jsou jednorázové, to vůbec neřeším. Chtělo by to fakt zkusit co je výhodnější a rychlejší. Než to naskládáte do myčky /předtím oškrabete/ dáte sajrajty, pozapínáte, pak vyndáte, přetřete, tak já už mám i kafe vypito a můžu začít zase.
Datum: 10.01.14 15:24

No, já to vyzkoušené mám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirka1
Datum: 10.01.14 15:42

A to nezapomen na náklady na ty prášky do myčky, to taky není levná záležitost, ale to je to nejmenší. Kdosi tu psal, že se nemíní ohýbat u dřezu s nádobím. Řeknu vám, až budete starší a budou vás bolet záda jak čert, tak nejen že musíte předmýt znečištěné pekáče a hrnce, ale pak se s každou věcí ohýbat a dávát dolů do myčky, dávat leštidlo do dvířek, které jsou až u země a pak se znovu ohýbat a vyndavat nádobí z myčky dávat na linku a zase dávat do poliček, které jsou v lince a to zase ohýbat. To než udělám, jsem vyčerpaná. O co je jednodušší pár kousků nádobí čistě umýt, pod tekoucí vodou opláchnout a uklidit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 15:07
avatar

ringo,

Chtělo by to fakt zkusit co je výhodnější a rychlejší. Než to naskládáte do myčky /předtím oškrabete/ dáte sajrajty, pozapínáte, pak vyndáte, přetřete, tak já už mám i kafe vypito a můžu začít zase..

My to máme vyzkoušeno, proto myčku a nikdy jinak. vy máte vyzkoušenou myčku několikrát?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: terezie*
Datum: 03.03.14 18:25

Neměla tato diskuse pomoci s pro a proti při koupi/nekoupi myčky? Připadá mi, že se tu přetahujete o to, kdo má pravdu a kdo ne?

Přemýšlím nad ní již několik měsíců. Známí, všeho druhu, si ji pochvalují až do stropu, neberu jim to. Je jich hodně, každá domácnost má 3-4 členy. Tak to beru, že je to lepší než každou chvíli mít nádobí, popř. za celý den horu nádobí. Tam je to jistě užitečné.

Za den spotřebuji 4 malé talířky, asi 4-6 hrnků, 6 lžiček, 3 lžíce, 2, nože a 2 vidličky - to vše potřebuji další den, tzn. že na myčku je toho nádobí málo a tudíž těch 10 min umytí, utření a uklizení denně věnuji. Rozhodně si nepřijdu ochuzená o drahocený čas. To je stejné, jako kdybych odmítla vařit, protože rychlejší je si jídlo nechat dovézt a místo vaření se mohu věnovat ratolestem apod. Stejně jako argumanetace s pračkou - vy perete každý den? Já tedy jednou za 14 dní po 3 pračkách. Máme oblečení dost, takže nemusím prát denně jako by tomu, v mém případě neodstatku určitého nádobí, bylo u myčky. Ale abych každý den měla 1/3 myčky plnou a čekala 3 dny až se zaplní a mezi tím neměla čím jíst nebo na čem, to mi přijde trochu mimo. Navíc uváděná spotřeba myček není vždy tak pravdivá. Testy ukázaly, že např. ekonomický režim, který měl spotřebovat u dané pračky pouze 10 l jich spotřeboval 18. A že normální režim byl nakonec za těch 15 l úspornější. Je to hold taková sázka do loterie.

Nevýhodou je to hromadění nádobí na kuchyňské lince, to je opravdu děs. Problém v jeho umytí a utření nevidím. Ale jak píši výše, pokud by nás mělo být víc, tak si myčku ráda pořídím a úsporu financí bych v tom i pak viděla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 15:54

Myčka šetří především čas. Špinavé nádobí jde rovnou do myčky, jakmile je plná, tak se pustí. Pouze v horkých dnech poustím myčku v závěru dne, i když není zcela plná. Mycí program to ale bere v úvahu a menší várku umyje rychleji a (prý) s menší spotřebou. Po umytí nádobí ven. Tohle rozhodně zabere podstatně méně času než ruční mytí.

Co se týká finanční stránky věci, nesnažil jsem se to nikdy počítat a upřímně řečeno - ani mě to příliš nezajímá.

Pochopitelně - pokud nemáte hrnce a spotřebujete na oběd pouze 4 talíře a příbor, nemá smysl si myčku kupovat. To je opravdu rychlejší ten dřez.

P.S. Třetina dřezu bude mít víc než 5 litrů vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vladko
Datum: 10.01.14 16:00

Nedovedu si to bez myčky představit, právě jsem si říkala, že kdyby se dala sehnat ještě větší, tak jí beru. Jsme 5-7 členná domácnost a při představě hodin strávených u dřezu, fakt ne. A té vody, když bych chtěla mít nádobí čisté. Takže jsem 100 procentně pro myčku )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 16:09
avatar

Ringo, všimnul jste si, že odpůrci jsou ti, kdo myčku nemají? :-D Já jsem sama a mám problémy s rukama. Tak rodina v listopadu 2 007 udělala skládačku na myčku, jako dárek k narozeninám. Já jsem si přidala a bylo to furt lepší, než pár triček, která by mi nejspíš vůbec nebyla. Poklikala jsem a našla v akci úzkou Candy, vyšla na 5.760 + 400 instalater + 800 stolař na zkrácení pracovní desky. Nemohu si vynachválit. Jak píší všichni přede mnou, z talířů setřu a skládám ihned do myčky. Někdy myju 2x za týden, jindy, po návštěvě častěji. Myju v prášku, kterého dám podle toho, jak mastné nádobí mám a místo leštidla dávám ocet. ;) Mám plynovou karmu. Za rok po zprovoznění myčky, mi vraceli 1 500 za plyn. A to ji mám napojenou na teplou vodu! Takže jsem pročabrala mnohem více, než spotřebuje myčka. Za elektřinu jsem doplácela 150 kč. ;) Je pravdou, že mi pije krev, že tak dlouho suší, ale s tím nic nenadělám. Nejraději ji pouštím, když odcházím ven, ať si šplouchá doma sama. Mám ji za zlé, že je kapku hlučnější. Musím říct, že myčka je báječná věc!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 10.01.14 16:32

Mám myčku rok v nové kuchyni a zapnu jí jen třeba o některém víkendu, kdy je nás 4 - 8 osob. Běžně jsme doma 2 a nemám do myčky co dát a to denně vařím. Nemám špinavé hrnce, vše vařím v el. tlakovém hrnci. Uvařím v něm polévku včetně zavářky, přeleji do misky do lednice, tlakáč utřu papírovám ubrouskem a vařím maso, zase utřu ubrouskem a uvařím brambory. Takže hrnec žádný, jen tři ubrousky. Po obědě opláchnu talíře v dřezu. Nevím co dělám špatně, zpočátku jsem myčku plnila ( v létě) i tři dny a mě to neumyté nádobí v kuchyni smrdí.

Myčka ano, ale pro více osob.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajin
Datum: 10.01.14 16:51

Ono je to stejný jako když se objevily první automatické pračky. Ti co ji měli si ji nemohli vynachválit a ti co ji neměli ji nemohli přijít na jméno, ale to je běžný jev.

My jsme dva (žena je invalidní) a celý den jsme doma, večer je myčka plná (hlavně hrnků od kafe ), tak ji pustíme a je to.

Výhoda je, že se to během dne hned uklidí a nikde se to neválí.

Tablety do myčky se prodávají BEZ FOSFÁTŮ, např v Lidlu koupíte kvalitní německé tablety za 100Kč. V jednom balení je 30 tablet a v jiným balení je 40 tablet, (zdůrazňuji - bez fosfátu) tak si jistě spočítáte ty ohromné náklady na provoz.

Pokud má někdo problém s uklízením nádobí do kredence, doporučuji místo kredence zakoupit ještě jednu myčku a střídat je v používání. Z jedné brát čisté a do druhé dávat špinavé, po umytí zase brát z umyté a dávat špinavé do prázdné atd. dokola.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 17:08
avatar

Myčku nemám, jsme jen dva a těch pár kousků nádobí opláchnu. Ale přiznám se, být to tak před 35 lety, když nás bylo sedm, určitě bych si ji pořídila. Pro ženu je to skutečně úleva. Podobně se kdysi hospodyňky bránily automatickým pračkám. Že je prádlo zaprané, zažloutlé, trhá to knoflíky...A dneska mi ukažte rodinu, která automatku nemá.

Vodu máme z vlastní studny, tou šetřit nemusím. Proto myji nádobí pod tekoucí vodou/pod dřezem pěkný malý bojlerek, teplou dodává průběžně./Nejprve houbou s jarem, pak splachuji. Pro 2 lidi je to hračka. Dceřina rodina myčku má, moc si ji pochvalují a já jim ji schvaluji.

Ovšem, některé hospodyně dovedou být pěkná čuňata. Před pár lety mě v práci šokovala mladá žena,majitelka dvou dětí a jednoho chlapa. Na dvoře měli studnu /vesnice/ takže vodou šetřit nemusela. A tahle paní umyla vešeré nádobí v jednom napuštěném škopku. Ke konci byla už voda mastná a studená. Jar z důvodu úspory nepoužívala.

U téhle paní bych si asi nic na její talíř nedala. Jsme holt každá jiná. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 18:00

Někteří tu píší, že myčku plní 2..3 dny. To jako že ty zbytky jídla tak dlouho hnijí a zasychají v zavřené myčce? Nebo to myslíte tak, že jen jednou za 2..3 dny máte víc nádobí, tak ho tam strčíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 19:39

Béžně se stává, že myčku začnu plnit jeden den a až druhý den večer je naplněná a připravená k mytí.

Ale jinak ji používáme jako drahý odkapávač na ručně umyté nádobí.

Prostě záleží na tom, kdo si stoupne do kuchyně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kami95
Datum: 10.01.14 20:07

Myčka je stejná, jako chlap..vezmi si ji a už to nikdy nebudeš muset dělat rukama..A teť vážně. Podle mě to úsporné vůbec není, pokud nemáš vyloženě k umývání odpor, myčku bych nepořizovala, stejně je z ní to nádobí pořád špinavé, nikdy není dokonale čisté, zakalené skleničky a podobné..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 10.01.14 22:13

Tady zas odporujou jen ti, co myčku nemají. Myčka myje líp než v ruce, v myčce myju třeba na 70°C, na kolik asi tak umeju nádobí v ruce? Předmývat nic potřeba není, umyje i mastné pekáče. Když se něco neumeje a to je málokdy, tak se to umyje po vyndání z myčky. Jde to velmi dobře. V myčce nic nesmrdí, i když je tam nádobí 2 dny. Fígl je v tom, nechávat ji pootevřenou. Když je zavřená, tak pak zasmrádne, no asi jako zavřená pračka. Co je na tom nechávat špinavé nádobí v myčce? Špinavé prádlo se skladuje v koši třeba déle jak týden a nikomu to nevadí. A odpadky v koši se také nevyhazují ihned, jakmile se vytvoří, ale třeba až další den.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 22:28

máme myčku menší.Já bych bez myčky už nebyla.V dřezu mám misku a kartáč na nádobí a když umyvám zeleninu tak tuhle vodu využiju na opláchnutí.Naskládám do myčky ,zapnu program a pak jen uklidím.Nemusím stát hodiny u nádobí a nemáchám si ruce v saponátu.Místo věčného stání u dřezu seberu psy a jdu na procházku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.14 01:09
avatar

Jak již psali jen se chcete ujistit v jednom :myčka nemá cenu...

Znám to v i ve dvou člených rodinách..dokonce i jednočlenných rodinách kde figuruje stolní myčka...

Myčka ušetří čas, peníze...a nejden ekzemik by za ni ruce líbal 6x denně...

Navíc další bylo staré pekáče, pánve, plechy z trouby.. většina černoty která na nich ulpí xy let dokáže myčka smýt během několika cyklů a člověk až žasne..

Veškeré plastové nože a jiné dokáže dostat do tovární barvy...

Představa mytí mástné pánve i s tukem ve dřezu je pro mne šílenost...

Myčka to umyje s pár litry, lépe než ruka a co teprve pekáč po kačeně...

Doporučím spočítat kolik vody na to potřebuje človš, kolik myčka a HLAVNĚ JAK POTÉ VYPADÁ VÝSLEDEK...

Ono ideálně někde koupit myčku s možností vrátit do 30 dní i použitou by byla perfektní věc... ale zda to lze...

Ono mít myčku je to samé jako mít auto anebo koňský povoz...

Máte to či ono... odpověd určitě je, ale pokud člověk něco už teĎ očividně nechce nic dobrého si na tom při pořízení nenajde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.14 07:33
avatar

Hangar, to je nejlepší shrnutí všeho, co se o myčce dá říci. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: terezie*
Datum: 03.03.14 14:16

Já se bojím, aby myčka neumyla tak dobře, že mi smyje můj nový pomněnkový servis. Je to sice porcelán dělaný do myčky, ale jak jsem zjišťovala, člověk nemá nikdy zcela jistotu. Porcelán mě stál 5000 Kč, mám jednu sadu a druhou si kupovat nechci. Jsme dva, oba celé dny v práci (takže nádobí až na víkendy minimum). Nádobí u nás tvoří převážně hrnky a malé talířky, kterých máme 6, hrnků máme nadbytek, tam se o zásobu nebojím.

Zajímalo by mne tedy, jestli se podstavná myčka šířky 45 cm u nás vyplatí? Myjeme sice jednou denně, ale to proto, aby se nám tam nádobí nehromadilo a taky vzhledem k těm 6 talířkům, co se ušpiní raz dva. Jinak bychom myli obden. Taky mám starost o příbory, které máme z Ikea a jsou tak krásně lesklé, až se bojím aby se nepoškrábaly.

Co jsem si dělala průzkum tak problém je se smýváním barevných okrajů, rezem na příborech, špatně mytých vysokých či šampáňových skleniček (mimojiné jsem byla u toho, když kamarádka během dvou dnů v myčce rozflákala 4 skleničky na víno), nesmí se mít nic zlatého či stříbrného, křišťál, starý porcelán - smytí malování. Tak jsem pořád na rozpacích, o ten porcelán bych fakt nerada přišla a abych si kvůli myčce za 1400 Kč kupovala malé talířky navíc, abych ji pak kvůli 6 nespouštěla denně, to se asi nevyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 11.01.14 01:14
avatar

Osobně bych si ji nepořídil, protože bych ji nevyužil, podobně jako nepotřebuji a nechci třeba fritovací hrnec, sušičku na ovoce, toustovač, topinkovač, a mnoho dalších kuchyňských pomocníků.
Ale chápu (a znám) mnoho domácností, kde je myčka opravdu využitá, v těchto případech má určirě smysl ji pořídit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 03.03.14 14:43
avatar

To fakt zalezi na mnozstvi zaspineneho nadobi. Podle mne se ale nijak extra pro bezne pouziti nevyplati.

Od snidane zbyde par talirku od drobku, par nozu od masla a prkenko, opet pouze od drobku.

To je oplachnute, utrena a uklizene za dve minuty. O nic pomaleji, nez, kdyz to budu davat do mycky a pak uklizet. A navic je to hned opet k dispozici.

Na obed se zaspini treba dva hrnce, nejaka mechacka, struhatko, cednik, pribory, par taliru...

Mycka po naplneni bude poloprazdna. Co s tim? Radeji, jak se zvednu od stolu, popadnu talire a za par minutek je oplachnuto, utreno a uklizeno. Kdyz se to nenecha zaschnout, jde to samo.

To same na veceri. Nez se to do mycky nasklada, daji se pripravky a mycka se zapne, uz mam pulku umytou.

-

Ti co tu argumentuji drahocenym cazem, ktery mohou stravit s rodinou se stejnak pravdepodobne

1. natahnou po obede na gauc a daji si dvacet, kafe, noviny nebo TV

2. tim super kulinarskym umenim, pri kterem zaspini plnou mycku nadobi zabiji cele dopoledne, ale deset minut po obede na myti nadobi je jim moc.

-

To ovsem neplati, pokud mate doma deset deti nebo navstevu. V takovych pripadech se mycka urcite vyplati (mycka je plna hned, okamzite uklidite spinave nadoby z dohledu a venujete se navsteve...). Takze poridit si ji pro podobne pripady ano, ale ze by jeji vyuziti bylo kazdodenne prakticke, to si nemyslim.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 14:51
avatar

Jako studentka vařící jen pro sebe nebo max dva lidi, bych myčku nevyužila, ale doma, kde jsme tři a pořád se vaří a peče, bychom se bez myčky neobešli. Pouští se asi 1x za dva dny a vždycky je plná.

doplněno 03.03.14 15:29:

A když si vzpomenu, jak babička před nákupem "brblala", že to stejně nevyužeme, že v rukách to bude líp a rychleji... a po půl roce si už kupovala vlastní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 14:55
avatar

Co odpoved to nazor. Mycku mame a jsme tomu rai. Zena je doma a obstarava dve deti a me. Casto vari, pece, deti radi sami kraji a davaji si jidlo do mysticek a talirku, takze je mycka plna kazdy den, max. ob den. Urcite by nadobi zvladla umyt, ale takto ji to da trochu casu na odpocinek kdyz hadata spi po obede. Je to o usetrene praci a chteteli pohodlnosti.

Za me mycku ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 15:01
avatar

Ringo, nežli začnu číst příspěvky, tak sdělím svůj názor.

"zda je myčka opravdu užitečná věc do domácnosti" uřčitě pro nás je užitečná, dokonce máme jednu doma a druhou na víkendy na chalupě.

Nádobí není třeba oplachovat, některé věci myčka neumyje, páč potřebujete hrubou sílu. Nádobí je určitě potřeba dokoupit.

"Zdá se mi to náročnější než bafnout, umýt, utřít a schovat" to se Vám opravdu zdá. Spotřeba, že se domníváte o opaku je možné, ale určitě se mýlíte. Sdělte mi, prosím, kolik je 1/3 dřezu litrů vody? Kolik je to ocvrknutí vody litrů?

Omýt a opláchchnou tolika nádobí jen 5 litry, tomu nevěřím, jedině, že by byl k obědu ohřívaný párek.

Doma nesmím ukládat nádobí do myčky, páč to umí jen manželka. Já odložím nadobí navrch manželka vše zařídí. Jen jedne den byla myčka rozbitá, nežli jsme jí dal do kupy, to bylo frflání, že to nebude mýt v ruce, ať to udělám rychle, nebo si koupíme po 12 letech novou myčku.

Před týdnem my synova tchýně přivezla myčku, abych jí něco s tím udělal. Jelikož na chalupě to nestíhám trvalo to 14 dní. Vůbec jí to nevadilo a nespěchá na opravu, páč si zvykla opět na mytí ve dřezu. Páč je jen ve dvou osobách.

Milý kolego, přeji Vám abyste poznal výhodu myčky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 16:59
avatar

Ringo, vsadím se, že tento názor na myčku máte jen Vy a nikoliv Vaše manželka. Pro vícečlennou rodinu je myčka určitě potřebná ! - a až si na ni zvyknete, určitě si ji budete pochvalovat.

Vzpomínám si na své dětství a mládí, kdy jsme museli umývat hory nádobí ve dřezu - a i když jsme šetřit vodou nemuseli - bylo to pracné a časově náročné ( a všude mastnota) - mamka by to při vaření a uklízení ani nestihla, umývat jsme museli my děti. I když - mě nikdy umývání nádobí kupodivu nevadilo a docela ráda umývám nádobí i dnes, přesto bych si jako hospodyně s vícečlennou rodinou myčku rozhodně pořídila. Marcela.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 19:59
avatar

Chyba! Já neználek jí chtěl myčku hned kupovat a ona mi to vymluvila a nakonec jsem došel k názoru že má pravdu.

Datum: 03.03.14 20:29
avatar

No, je vidět, že "neznám ženský" . Holt se s nikým nesmím sázet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 20:36
avatar

Třeba kdyby jí měla a vyzkoušela, přišla by jí na chuť. Takhle má svůj názor a já už taky.

Datum: 03.03.14 20:38
avatar

Ringo,

Hledám okna a vyskočilo na mne něco:

(ale nečetl jsme to)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonymn
Datum: 21.05.16 21:33

Ano tato otázka je už 2 roky stará ale mě to nedá a odpovím krátkou větou že myčku nemáme nádobí myjeme v ruce protože nemáme přívod v kuchini k vodě.

KONEC*uf*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.16 09:42
avatar

Anonymn, pak je ještě jedna možnost. Nechat dveře na dvůr a zahradu stále otevřené a nádobí dát na zem. Kočky a psi zafungují úplně zadarmo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.16 11:26
avatar

Je užitečná pračka, plynový nebo el. sporák,auto, počítač, telefon, žehlička...? Mohla bych dlouho vypisovat různé "vymoženosti", no někomu stačí žena-služka a voda s potoka s valchou, ruce ponořené do dřezu a místo telefonování halekání z hor, na výlet se vydá pěšky nebo na oslu... Ano, myčka a všechny ty další věci pro mě užitečné jsou, šetří můj čas a moje ruce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.16 11:37

Ringo,jestli se rozhodujete,zda koupit či nekoupit = kupte a neřešte.Věřte,že vodu ušetříte a nikdy - nikdy- nemáte tak čisté nádobí jako z myčky.Kupte malou na menší počet sad,ale promyslete to - máte i misky,mísy,kastroly,hrnce atd.Váš odhad je mylný,behem dne spotřebujete víc a pořádně umyté a opláchnuté nádobí je základem - přece jíte z talířů,příbory dáváte do úst - to vše se týká i zdraví!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.16 09:46
avatar

Zatím mě nikdo nepřesvědčil. Koukal jsem jak to dělají v rodinách kde myčku mají. Děkuju pěkně. NEBRAT!

 

Datum: 24.05.16 09:55

Napsal jste,že do 1 třetiny napustíte v dřezu vodu,umyjete veškeré nádobí a ocvrnknete studenou vodou...pokud Vám stačí takto mýt nádobí...potom Vám myčka bude na nic...já si to vůbec neumím představit a -promiňte- ani nechci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.16 17:26
avatar

Ringo, nedoufáte ale, že Vás zde někdo přesvědčí. To nikdo neudělá. Já jen vím, že se včera manželce rozbila dvířka, nešla otevřít a dneska jsem to musel opravit, že nebude mýt nádobí ve dřezu.

Moje manželka si neumí představit provoz bez myčky, ani na chalupě. Soused nemá myčku, a nepřijde mu to divné.

každý je jiný..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.16 06:22
avatar

Jasně že nedoufám *smich*

Datum: 25.05.16 06:40
avatar

Dobrý den, pro nás ano, jsme 4. Když nebyla, bylo vždy nějaké nádobí v kuhyni, hrnec, sklenice, talíř a pod. Jasně nemuselo to tam být,ale to by se to muselo hned umýt, utřít uschovat. TAkto to vložíme do myčky a dáme v nociumýt a ráno je čisté. A nehledě k tomu, že do 60 st.ruku nestrčíte. Jasan, odběr vody a proudu. Já bych neměnil, pokud bych nemusel. Pro dva starší nebo bezdětný pár je myčka asi zbytečná. Ty dva hrnky od kávy ráno a večer + talířek, to se umát v ruce dá. Pro rodinu s dětmi, je situace pobněkud jiná. Ano, není nutná,ale proč ne?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.