Snachy - proč jsou tchýně neoblíbené?

Od: Datum: 16.12.13 20:04 odpovědí: 23 změna: 18.12.13 19:14
avatar

Chtěla jsem před chvílí poradit k jednomu dotazu ohledně počtu dětí, ale zarazila mě věta, že tchyně nehlídá ani ty dvě děti, a asi by nepomohla ani s těmi dvěmi, které by se měly narodit. Proč jsou tchyně tak neoblíbené, cokoliv řeknou, udělají, nebo neudělají, tak je vše špatně? Mám pocit, že na všem se dá najít něco jak pozitvního, nebo negativního, ale snachy jsou tak nastavené, že hledají jenom to špatné, hned se naježí a tchyni setřou. Nechce se mi věřit, že by tchýně škodily úmyslně, ale že to bude spíše nedrozumění.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.13 20:10
avatar

Generační rozdíl se projevuje právě v těchto letech, kdy se rodí děti těm, kteří se narodili v jiné společnosti, kterou tchýně nemohou pochopit... a snachy také ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nukika
Datum: 16.12.13 20:12
Tak Vam odpovim ;) neni to tak nastavene.
Bohuzel zde plati generace.Tchyne je ze stare skoly-a to doslova-ucitelka.Takze kdyz chci pohlidat slysim jen-ale jo, prevraceni oci a takovou odtazitost :( vychazime spolu, ale nemuzem mit stejne nazory-proto ja sve nazory nerikam.Mam k ni uctu, vychovala mi manzela-a to bezvadne.Ale jsem tvrdohlava zenska a to i ona.Za jejiho mladi se drelo a rodilo na polich-a my se jen flakame na kavickach.Jednou jsem ji odpovedela tohle-mam snad porodit na poli a kopat u toho zemaky aby jste me tolerovala? Bohuzel odpoved mi nerekla :( ani jsem ji necekala.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 20:25
avatar

Jak jsem psala, tak přesně takový pocit mám i z této Vaší odpovědi. Útočná, agresivní. Asi bych také nenašla odpověď. Kdy se Váš muž narodil? Asi jste si spletla staletí. To spíš naše praprababičky rodily na polích. Proč hned tak ostře? Někde jsem četla, že tchyním se neodpouští.

Od: nukika
Datum: 16.12.13 20:43
Ale kdepak.Utocna ani agresivni nejsem ;) ba naopak jsem flegmatik.Manzel je starsi, tchyne ted oslavila sedmdesatku.Meho muze mela v petatriceti.Maji doma statek, tak opravdu s tim polem si to bohuzel nevymyslim.Muz je jediny ze tri deti, ktery udelal vysokou skolu a ktery nema zadny vztah k dedine.Ba naopak, po stredni sel studovat a uz ve velkomeste zustal.Nejsem zla, ani bez chyby-ale v mem pripade si myslim, ze jsem moc mlada na to abych mohla mit vlastni nazor, ale to si bohuzel ja nemyslim.
Mame dum, manzel je pres tyden pryc, staram se o dve deti, dalsi dve mozna pribudou.Zvladam to myslim dobre.Ale jakmile potrebuji pomoct, vim ze na ni se obratit nemohu-bohuzel.Pro priklad-tri rano, starsi syn bolest ucha-volam tchyni ze musim na pohotovost vzdalenou tricet kilometru, bydli na druhé strane dediny-cca tri kilometry.Chci pro ni prijet at pohlida mensiho, ktery spi...co by jste udelala Vy? Ma tchyne rekla at ho naložím a jedu i s nim.Ze to zvladnu.A to jsem prosim volala po nalehani manzela, at nebudim dite zbytecne-kdyz mame tu mamku. :(
Omlouvam se za roman, ale musela jsem :(
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 20:49
avatar

Ano, to jste určitě zklamaná, takový přístup. Já bych přišla i pěšky, abych dítě pohlídala.

Datum: 16.12.13 20:43
avatar

Pohanka - agresivitu vidíte proto, že ji chcete vidět, jinak byste nepsala tento dotaz. Kdokoli teď odpoví proti tchyním, bude špatný, agresivní a zlý.

Já na odpovědi Nukiki nevidím ani agresi, ani útok. Možná jen jakousi hořkost a zklamání.

Já mám (snad) budoucí tchýni skvělou, na můj vkus sice až příliš submisivní, ale taková prostě je:) Mojí máme ovšem její tchýně zničila první manželství (přemluvila syna, aby odešel od rodiny), a kupříkladu zrovna babička přítele je skvělá, ale hádavá, vrtavá a urážlivá. Často buď své snaše (tedy mámě přítele), nebo svému synovi volá, míchá se jim do vztahu, hodnotí, dává rady tam, kde je nikdo nežádá, a jak není po jejím, je většinou zle... a opravdu tchyňku obdivuji, jaké má nervy a jak si zvykla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 20:13
avatar
Podle mě to tak není vždycky. Mám spousty spolužaček, které mají tchyni jako druhou mamku.
Na druhou stranu i na vlastních rodičích a prarodičích nám něco vadí, nikdo nejsme dokonalý a navíc ty generační rozdíly..
Dokážu si představit, že tak jako ve Vámi zmiňovaném dotazu, by poradila tchyně mojí sestry. Tchyně je hodná, děti pohlídá, ale není to od srdíčka, je to takový studený psí čumák.. Ona miluje tak, že dává dárky, to materiálno, ale moc neobejme a nepohladí..
doplněno 16.12.13 20:48: Ale to není o tom, že by to s námi musely tchyně i rodiče myslet špatně. Oni se starají a někdy až moc. Někdy nám až tak vehementně chtějí poradit jak to dělat nejlépe, že nám nedají prostor, dělat si to po svém.. A nejde jen o tchyně, ale i vlastní rodiče. A stejně tak já budu chtít poradit svým dětem a oni nebudou chtít...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 20:31
avatar

Nevidím to na generační rozdíly. Rodiče i prarodiče přece chtějí, aby se jejich děti i vnoučata měly lépe a lépe. Ale ty chyby u vlastních rodičů a prarodičů se nevnímají a záhy i zapomenou. Kdežto u tchyně jsou stále v paměti, drží se odstup a nikdy se nezapomenou.

Datum: 16.12.13 20:16
avatar

podle mého záleží případ od případu.

Někde to je generační rozdíl.

Někde to je soupeřivost manželky vůči tchýni, protože jí vadí, že manžel matce neodporuje, zatímco jí ano, nebo se žena bojí, že jí muž vnitřně bude srovnávat se svou matkou.

A v úplně rozvráceném vztahu (kdy dva spolu zůstávají, ikdyž láska tam žádná není) může tchýně zrcadlit mužovy nedostatky. a manželka přičítá chyby svého muže výchově jeho matky...

a ještě by se asi toho dalo najít spousty...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 16.12.13 20:49
avatar

"pohanko", jednak je to generačním rozdílem a pak také rozdílným prostředím a výchovou. Pokud jedna rodina celý život šetřila, budovala, pracovala, oháněli se aby něčeho dosáhli, čekají, že jejich dítě v tom bude pokračovat. Pokud druhá rodina prožila rozvody, děti dostaly málo lásky, neviděy soudržnost, tak neměly příklad a nemají v čem pokračovat Pak záleží i na zděděných vlasnostech a inteligenci. Ne jen IQ, ale takéEQ. A toto zkloubit dohromady lze pouze s pomocí lásky a vlastního příkladu a ne vždy s žádoucím výsledkem. I ty snachy budou jednou tchýně a pak teprve možná, říkám možná, pochopí i tu svoji tchýni. - pt

doplněno 16.12.13 20:50:

Hezky to vystihla "!coklit".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pohankaa
Datum: 16.12.13 21:05

Ano, když tchyně radí, tak se vměšuje, a když neradí, tak se řekne, že nemá zájem. Tak teď babo raď. Ale ta věta, že se ze snach stanou též tchyně, tak *palec*

Od: pb®
Datum: 16.12.13 21:37

Nemám neoblíbenou tchýni, právě naopak. Tykám si s ní a nejednou jsme byli i s jejím synem, mým partneren, na několikadenním výletě v zhraničí. Je pravda, že vnoučka hlídala jen jednou, ale to proto, že chodí do práce a když opravdu nutně potřebuju hlídání, tak kvůli tomu, že pořádáme společně akci, takže je jasné, že hlídat nemůže. Hlídají moji rodiče, kteří jsou už v důchodu. Moje tchýně je vzdělaná moderní žena, které je spusta věcí jedno a rozhodně nikoho nepoučuje a neplete se nám do vztahu a nehledá na nikom nic špatného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 22:03
avatar

Sice nejsem snacha - ale přesto - já měl tchýni oblíbenou, byla to velice obdivuhodná ženská. Bohužel už nežije, její vášeň pro cigára si vybrala velmi krutou daň. Měl jsem ji rád i přesto, že se nám občas pletla do vztahu, občas i do výchovy dětí. Ale bylo znát, že to dělala s dobrým úmyslem, ne s poťuchlou zlomyslnou snahou škodit. Takové lidi já uznávám, ať už je to tchýně, či někdo cizí - mám rád lidi přímé a dobrosrdečné, ne zloprcky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 22:02
avatar

Můj muž mojí maminku tedy svojí tchýni má rád víc než vlastní matku. Tyká ji, říká mamko. Já o své tchýni říkám, že je to stará zapštklá čarodějnice, jen spřádá intriky, lže, rozeštvává sourozence a naše a jejich děti (celkem úspěšně). Naše dcera je pro ni cizí jelikož kdo ví, kde jsem si ji uhnala, od mala protěžuje vnoučata své dcery..to bych psala do rána. Neustále už 30 let manželovi říkám, je to tvoje matka, věřte mi, neměl by vůbec potřebu ji navštívit. Za všechno co byla schopná na mě nakydat, jsem to já kdo ji pozve na oběd a kdo je schopen s ní komunikovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 17.12.13 00:06

Já myslím, že je to tím, že v případě sporu je ta tchýně vždy na straně svého dítěte. když tomu tak není, tak to už není tchýně ale maminka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.13 02:51
avatar

Když vemu tchýni z pohledu mé maminy, netykají si...pouze vykání, je to už tolik let ale stále mi to přijde divné...

Něco jako hlídání to vůbec, to zase nebyl problém u mámy mé mámy :)

Z toho co jsem zatím postřehl je problém v jedné věci... jinou "nevěstu" si představuje manžel a jinou tchýně...

Vlak přes to nejede a to ani po 20 letech...

Pokud bude chybět úsměv, je třeba si vzpomenout na to, jak vzniklo slovo tchýně..(tchoř + svině :)

Je třeba se nad to povznést...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.13 10:08
avatar

"hangar" Přesně, před svatbou to začalo, tchýně již měla bohatou nevěstu pro syna vybranou a vše dohodnuté i s jejími rodiči, ovšem to by její syn nesměl mít vlastní rozum a nepsat se rok 1979.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.13 23:30
avatar

Mno "lidus" asi to u Vás vypadalo tak jak mých rodičů... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.13 07:17
avatar

Myslím, že podobnou vášnivou diskuzi by rozpoutalo téma zeť verzus tchán.:(

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.12.13 07:54
avatar

Tchyně jsem a tchyni mám.

Myslím,že na vztah tchyně a snachy se vyrojilo plno nepěkných vtipů. Je to asi tím, že každá poslušná dcera poslechne svou mamku ve všech radách, ale tchyně už je holt "cizí ženská" a tak ta se poslouchat nemusí.

Moje mamka /82 let, nežije s námi/ Pokaždé měla k něčemu výhrady u mého muže. Nic jí neudělal dobře, všechno si představovala jinak. On je kliďas, všechny ty řeči snášel, ale doma vždycky kopl do vrat: Ta mě zase nasr...*:D*Zlatý člověk. Jiný by se s ní hádal, on ji nechal, protože věděl, že ji zase měsíc neuvidí a do té doby dá dohromady.

Můj zeť je jen o 7 let mladší než já. Padli jsme si do oka, začali si hned tykat. Rozumíme si. Jednou mě představoval svým známým. Řekl: Tohle je moje...a já s hrůzou čekala to slovo: TCHYNĚ. Ne, dodal moje zdrobnělé jméno a doplnil: mamka mojí ženy. Byla jsem mu vděčná, že tu tchyni nepoužil.

Moje tchyně /takřka 89 let/. Žiji s ní už skoro 40 let pod jednou střechou.Vždy vyžadovala od mně úctu a vykání. Stejně tak už i zesnulý tchán. Snažila sem se s ní vycházet, jsme jenom lidi. Byla dost na pořádek. Vadilo mi nejvíc, že když jsme odjeli třeba na dvolenou /bydlíme v 1. patře a byt nejde zamknout/, lezla tam otvírala skříně a kuchyňskou linku a kontrolovala, jak je vše v pořádku. Kdyby o tom pak aspoň nemluvila, ale ona pak před celou rodinou vypočítávala,co tam našla za závady.

Dneska je na naší péči zcela závislá a neví, kdo jsem. Říkává mi: Dobrý den, pane, pomaže se stolící, kbelík s močí si nalije do nádobí. Kam se poděla její bojovnost, pořádkumilovnost, kam se poděl její mozek?

A tak si myslím, že tchyně je stejný člověk, jako kdokoliv jiný. Většina z nás tchyněmi jsme či budeme. Chce to jen se přes to kapánek přenést, se špetkou humoru a nedělat hned nějaký rozruch, když si myslíte, že tchyně se na Vás špatně podívala. Třeba jí jen spadla muška do oka. *placni* Jaga

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 17.12.13 10:18
avatar

Kdyz je problem v manzelestvi, chyba je vzdy na obou stranach.

Jak na strane manzelky, tak na strane tchyne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maf
Datum: 17.12.13 11:20

Já myslím, že bazální příčina je, že hovoří zeťum do pohodlí. Ti alespoň mohou mít ten pocit. A snachám do všeho (ty méně povedené). Správná tchýně se má stáhnout, nechat mladé, ať se brodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 19:14
avatar

Děkuji všem, kteří přispěli. Toto téma je prostě ze života a je tak mnohotvárné, že snad každý má tomuto problém co říci. Zvláště děkuji za příspěvek od babyjagy, a nejen za tento. Cítím z Vás moc pozitivní energie i když to nemáte v současné době lehké. Jste velmi milá osůbka a dokážete slovy pohladit po duši a soucítit s ostatními.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.