Potřebuji vybrat poezii nebo prózu

Od: Datum: 09.01.14 17:28 odpovědí: 5 změna: 10.01.14 02:05

Ahoj, je mi 14 a připravuji se na přijímací zkoušky na SPgŠ.

Jedno z prokázání talentu je řečová dovednost ...

Potřebovala bych krátký přednes poezie nebo prózy pro děti a mládež.

časový limit je nejdéle do 5 minut, ale nechci žádný dlouhý text.

Přijímací zkoušky mám v dubnu a potřebuji si k tématu připravit i trochu hereckého přednesu.

! PROSÍM SPĚCHÁM!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.14 19:44
avatar

Vlastní dceři bych vybírala z knihy:

Jacques Prévert: Pohádky pro nehodné děti. Konkrétně asi básně Nespokojený dromedár nebo Rypouš sloní neboli mořský slon. Jsou to takové docela chytré básně(?) v próze, trochu pro děti, trochu pro dospělé, co si dokázali dětskou fantazii zachovat.

Nebo bych listovala básněmi Jana Skácela, třeba sbírkou Hodina mezi psem a vlkem, tam jsem takhle nahonem našla Jak přicházejí na svět telátka a Co radí princezna Čau.

Ale trochu se divím, že se neptáš přímo vě škole své učitelky českého jazyka. Každý učitel má radost, když jeho žák uspěje u zkoušek, proto mu obvykle co nejlépe radí a připravuje ho. Také dobře zná žákovu povahu a odhadne, jestli vybírat z něčeho veselého a svižného, nebo by naopak byla vhodnější nějaká balada. Pokud náhodou nemáš s češtinářem nejlepší vztahy, vyhledej na škole jiného. Přinejmenším proto, aby byl tvým prvním kritikem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 09.01.14 20:41

Zkuste komisi předvést divadlo, jako že předčítáte knížku dítěti. Místo dítěte si na židličku před sebe posadíte plyšového medvěda a budete číst medvědovi. Třeba Malého Mikuláše (pokud jste chechtadlo, klidně se smějte taky). Nebo nějaké veselé verše pro děti. Třeba Žáčka, atd. atd... vzpomeňte si, co se vám líbilo, když četli vám. Pokud někde máte ještě příběhy žáků Kopyta a Mňouka od Švandrlíka, může to být také dobrý druh humoru, který starší členové komise také asi znají. Nebo vybrané kapitoly z méně známé knihy Karla Poláčka Michelup a motocykl, atd.

Herecký přednes? Zkuste si udělat primitivní loutky (třeba i namalované na kusu čtvrtky podlepené lepenkou, aby se nekroutily, na tyčce aby se s nimi dalo hýbat) a zahrát divadélko, třeba scénu když pan domácí Matěj Brouček schovaný mezi keři kam utekl z bitvy po bitvě na Vítkově hoře vítězným zbrojnošům nejdříve tvrdí, že je na straně Zikmundových vojsk a když zjistí, že vyhráli husité, tak tvrdí, že je husita a Žižka prohlásí památnou větu: ... to si přečtete sama a můžete komisi předvést i vám hraný hromový hlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 09.01.14 20:44

Hlavně si čtení cvičte sama doma před zrcadlem, povídejte a čtěte třeba vašemu plyšákovi, panence, nebo pak skutečně sourozencům a dalším členům rodiny. Bavte se tím, neberte to tak šíleně vážně. Nebo i jo. Zkuste třeba diváky a posluchače i rozplakat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 09.01.14 20:59

Vámi zvolená škola bude možná ještě pořádat tak zvaný den otevřených dveří, kdy se zájemci o studium a jejich rodiče mohou do školy podívat a seznámit se s prostředím, školou, učebními plány atd.. Při této příležitosti byste se mohla zeptat na přijímací řízení i vyučujících, kteří vám budou školu předvádět a hlavně, pokud tam budou jako průvodci i žákyně a žáci školy, zeptejte se i jich, jak probíhaly jejich přijímací zkoušky, co komise chce, co nechce, co hodnotí a co předváděly ony při zkouškách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.14 02:05
avatar

Jacques Prévert:

Jak namalovat ptáčka

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.