Vadí vám, když se vás někdo zeptá na věk?

Od: Datum: 01.02.15 23:45 odpovědí: 27 změna: 02.02.15 21:39

Dneska se mě jedna cizí paní na nějaké akci ptala na můj věk. Byla o generaci starší. Lituju, že jsem jí to řekla, i když ne přesně. Ale připadalo mi drzý jí říct, co je Vám do toho, když byla starší. Co byste jí řekli? I ten rozhovor byl pak takový divný. Měla takový dotěrný otázky. Zkrátka lituju, že jsem jí něco neřekla už na začátku. Jsem holt slušná. Poslat někoho někam není můj styl. Asi začnu chodit na kurz asertivity.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.02.15 23:50
avatar

Dobrý den, už ne, ale byla taková doba. Např. v kině: "Už Ti bylo patnáct?" nebo v hospodě: "Už Ti bylo osmnáct?" To trochu vadilo. Ale, jsou i horší otázky. Záleží na okolnostech, kdo se ptá a proč i jakým stylem. A poslat do řiti se dá i s humorem či relativně slušně. Zdravím!

doplněno 02.02.15 00:07:

nikc - nijak to neprožívejte. Myslím, že to řešení věku je spíše výsadou žen a je to jejich zájem a "koníček". Někdy tím mohou i ublížit (což může být i úmysl). Asi znáte i otázky typu: "Proč nejste ještě vdaná (ženatý)?" nebo: "Proč nemáte ještě děti?" To jsou otázky, které v nevhodnou chvilku a od cizího člověka mohou zabolet. Ale, někdo si v tom libuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 02.02.15 00:00

Dobrý večer. Děkuju za odpověď bene. Třeba jiná už nebude.:) Mě spíš zaráželo, že ten můj věk řešila nejednou. Řekla mi i s manželem, že vypadám mladší a nakonec rozhovoru mi přidala 5 let než kolik jsem řekla. Měla jsem se zeptat, kolik je jí. Vím to pro příště.

Od: lionka*
Datum: 02.02.15 00:03

Asi si to berete nějak moc osobně. Proč vám to tak vadí? Mně nevadí, když se mě někdo ptá na věk. Klidně na to odpovím pravdivě. V případě, že to nechci sdělovat, tak se jenom usměju a řeknu, že se na věk ženy správně nemá ptát, a dál se na toto téma nebavím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 02.02.15 00:03

Dobrý večer. Dřív se starší ženy dokonce domnívaly, že se mohou zeptat někoho o generaci mladšího téměř na cokoli. Kolikpak bereš? (To už je dnes neslušná otázka). Nebo a kolik má babička důchodu? Jako mladé děvče jsem se jen tak opatrně vykrucovala, dnes bych s tím problém neměla, naznačit, že se ptá na něco, do čeho babě nic není. Znám lidi, kteří na nejapnou otázku prostě mlčí a to je asi nejlepší. Otázka na věk mi sice nejapná nepřipadá, ale každý to cítí jinak, takže pokud Vám to připadá intimní, můžete zkusit to mlčení nebo si zformulovat nějakou odpověď, proč to říct nechcete.

Nejhůře jsou na tom puberťáci - každá teta, pošťačka apod. si nárokují vykřikovat otázky typu "Tak có, už máš nějakou holku, Toníku?" Dobré je prý na to pošťačce odpovědět "No a co vy, paní Nováková, máte nějakýho chlapa?"
Nebo na věty typu "Ty už jsi hotovej muskej" střílet krutosti typu "A tu velkou vrásku na krku jsi teto minule neměla, viď?" Ale chce to kus kujónství

Jinak na otázku na věk odpovídám Jéžiš, ono se to každej rok mění...a pak to zájemcům vypočtu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 02.02.15 00:20

Zdravím, taky mě během toho hovoru napadlo, že se tak chová, protože je ve věku mámy. Většinou se bavím s lidmi v mém věku. A ty se mě neptaj. Děkuju za odpovědi.

doplněno 02.02.15 00:42:

Ještě dodám, že mi vadilo, že ten rozhovor začínal mým věkem, pak jsme se bavili o všem možném, uprostřed hovoru taky narážka na můj věk a na konci taky. Přitom mě je jedno na kolik vypadám. Nemusím slyšet, že vypadám mladší. I když to potěší. Kdybych vypadala starší, tak to asi neřekne. Tak proč byl kolem mého věku takový humbuk, když mně je putna? Přitom já bych o jejím věku nemohla říct ze slušnosti nic. Měla jsem jí to říct a neřešila bych to zde.

Datum: 02.02.15 00:49
avatar

nepatřím mezi lidi, co na všechno vyptávají, tím méně na věk, na který bývají lidé citliví, ale zeptá-li se mě starší paní, která se chce "družit" , anebo alespoň konverzovat, tak jí to klidně řeknu .. Buď jsem mladší a stará paní může jen závidět (neměla se ptát) - anebo jsem starší a pak jí můžu pár roků zapřít, nebo mi to je už jedno a taky jí to klidně řeknu. Mně se pak zdá konverzace srdečnější.

Ale u starších lidí se už projevuje jakási babičkovská všetečnost a družnost, tak bych to neposuzovala tak přísně, naopak jí rozhovorem udělám radost a mám z toho dobrý pocit. .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 01:29
avatar
Někdy vadí,jindy ne,snažím se to neprozivatOpravdu záleží na situaci a hlavně,kdo se pta a na co..Pokud by se mě ptal krásnej chlap,tak vadí:-DPpkud starší paní,rak je mi to asi fuk,ale pokud by se mě ta sama ptala na mě intimní věci a byla vlezla,tak ji odpalkuju s úsměvem,ale dost důrazně a dál bych se s ní o tom nebavila.Dřív jsem to neuměla,ale za život jsem poznala giga množství neomalenych lidí,že oni sami mě naucili se jim bránit.Sama se nikoho já nic neptam a pokud,tak se snažím vycítit vhodnost okamžiku.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 02.02.15 21:23

Ano. Ta paní nepoznala, že mi to vadí a ptala se dál.

Od: ria®
Datum: 02.02.15 04:19
avatar

Když kupuji třeba víno a pokladní chce vidět občanku, tak jsem celá polichocená a ráda ukážu :D Jinak většinou říkám "kolem" a zaokrouhluji ke kulatinám, nebo pár let do -, každý nemusí vědět přesný věk :) Babička se naopak ráda chlubila a na každý rok navíc se strašně těšila.. :)

doplněno 02.02.15 04:31:

Přesně Bene :) to jsou podle mě mnohem horší otázky, svatby, miminka, manželové, to by se mělo z konverzace u nezadaných, bezdětných zakázat... :)

Já byla ještě alergická na otázku "kdy vyjedeš?" - když jsem jezdila na vejšku.. :D pořád a pořád dokola..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 02.02.15 21:28

Rio, ta paní se mě ptala nejen na věk, ale na všechno.

Datum: 02.02.15 05:37
avatar

Řada čecháčků má zajímavá kritéria, podle kterých hodnotí ostatní. Zajímavé je, že sebe ne.

Na otázky: Kolik UŽ ti je let? Kolik tam u vás bereš? Kolik vážíš? Kolik ti dali důchod? je nejlepší odpovědět:

A KOLIK TY /TOBĚ/?

Pokud to vyřknete s náležitou kadencí, tazatel, nechtíc stejně napřímo odpovědět, jak se předtím ptal, se určitě brzy stáhne do ilegality. A budete mít klid.

Jsem silně alergická už na to KOLIK. Proč se posuzujeme jen podle těchto "KOLIKŮ". Myslím, že v životě jsou podstatnější věci, aspoň pro ty ostatní, než kolik beru a kolik vážím.

Když mě jednou tazatel ubíjel svými "koliky" - a kolik ty...zeptala jsem se ho naprosto vážně: A kolik ty denně vylučuješ? *haha* Po zbytek večera jsem od něj měla pokoj, vyhýbal se mi a blbými otázkami opruzoval následně ostatní lidičky /sraz abiturientů/. /haha/ Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 08:08
avatar

Na podobné otázky reaguji také otázkou - a k čemu to potřebujete vědět? Obvykle už se dál neptá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 09:05
avatar

Zdravím,
ne, otázka na věk mi nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 09:28

Mně nevadí když se mě někdo zeptá na to kolik mám roků. Mně spíš vadí že mně určití cizí lidé tykají. A to i přesto že je mi 32 let. Já když rozvážím letáky tak mně někteří cizí lidé tykají. A vždycky když od nich odjíždím tak nadávám že jsou křupani.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 10:51
avatar

Dotaz na věk mi nevadí. Vadí mi jiné otázky, např. proč ještě nemám děti. Co je proboha komu do toho?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 11:57

Já řeknu schvákně víc,aby záviděli,že tak dobře vypadám..ono také záleží komu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 02.02.15 17:08

Taky že jsem přesnou pravdu neřekla. Když tu paní neznám, tak o co jde.

Datum: 02.02.15 17:13
avatar

Mne už se tak dlouho na věk nikdo nezeptal, že jsem si teď musela honem spočítat, kolik že je mi to vlastně let. Dost. *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 18:22
avatar
Řeknu (napíšu )takhle-když mi bylo -náct,tak všichni co byli nad -cet byli pro mě dědci či babky,poté když jsem překročil hranici -ceti tak se to postupně snižovalo a dnes když je mi -sát tak od -ceti do -sáti beru jako vrstevníky! a dokonce jsem před vánocemi zjistil,že na firmě jsem asi druhý nejstarší!Ne´řeším když se mne zeptají na věk,samozřejmě pkd by se ptal cizí člověk jen tak třeba na zastávce tak je to divné ale odpověděl bych-toto neřeším,každý rok se to mění a kdo si to má pamatovat!Jo a raději nekoukám do zrcadla,abych se nelekal toho dědka co na mne kouká!*smich*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 18:41
avatar

No mně přijde divné, když má někdo poznámky na to, že jsem své první dítě musela mít tedy opravdu hodně brzo, když už chodí na vysokou. Většinou vyvalím oči, protože tazateli nerozumím... Bylo mi už hoooooodně přes dvacet, když jsem povila své první dítko, co je na tom brzy? To jsem fakt tak divná?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 19:41

Ahoj. Mě, jako chlapa, se nikdo na věk, jaksi neptá. Ale občas taky někdo zaperlí. Jsem jednou nedávno nakupoval dost potravinových věcí a jeden prdlej známej, se ,,vtipně,, na celej krám zeptal. To všechno sežereš? Tak jsem mu řekl(a ani nevím, jak tak honem pohotově) :To mám pro tvoji mámu. Asi jí s tím budeš muset pomoct. Vlastně, jsem byl před lety svědkem narážky na věk, mé přítelkyně. A ona tak klidně řekla. Tak mladá, jako jsem já, ty nikdy už nebudeš. Baba se otočila na místě a rychle zmizela.

Stalo se vám chlapi, že by vám někdo hádal věk 36 let při 51 letech? Takhle se sekl chlap, to jen pro vysvětlení. Po tom, co jsme se skámošili. Já jemu jsem taky hádal míň. Je to divné? Ahoj.

doplněno 02.02.15 19:51:

Ano Eulálie, jsi, byla jsi divná. Jako moje žena. Ta v roce 1984 povila dcerku ve 21 letech. Byla tam v porodnici sama ve svém věku. Byla to tam samá 16, 17, 18cka. A jedna ještě divnější, ve věku 32 let. Tak, a teď si to přeber, kdo je divný?

A brát jsme se nemuseli, ale stejně báby drbaly, že musíme. Pak by byla žena březí jako slonice 18 měsíců.

doplněno 02.02.15 20:30:

Eulí, nemachruj. My jsme tam byli příští rok zase a pak za 8 let znovu. To už bylo v 93 po převratu. Kdyby přežily všechny děti, tak nás bylo jako Raskenových. Příroda to chtěla jinak. Děti by mě nevadily. Uměli jsme to docela s nima. Dnes je dětí málo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 19:44
avatar

- no mně se stalo, že mi hádali 60 let, když jsem se cítila na 30 !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 19:58
avatar

Joj, Humbuckere, tak v tomto případě jsem tedy ještě divnější *smich*. A musím se fakt smát. Při druhém pobytu v porodnici jsem tam taky vyčnívala a personál si mě hýčkal jako starou vykopávku *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: fialka
Datum: 02.02.15 21:39

Humbuckere, měla jsem podobný zážitek jako Vaše paní. V porodnici ve sprše se bavily takové dvě 18-20 leté... jedna stará v noci rodila a představ si, že dala klasické české jméno, otřesné...Když jsem vyšla ze sprchy, vidím děvčátka a říkám .. ta stará jsem já / bylo mi přes 25/ a co vy.. Přišlo mi tehdy docela humorné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jhf
Datum: 02.02.15 20:31

Mně naopak divní přijdou lidé, co dělají caviky s věkem. Nezdělila jste, co to bylo za paní. To je asi nejdůležitější informace. Ptám se tedy na ty okolnosti. Co to bylo za paní se kterou jste se bavila a o čem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 20:49

Jestli jsem to dobře pochopil, tak ti nevadila ta otázka na věk, ale to, že s v tom pak začala šťourat. Jo, nejlepší je to pak obrátit a převzít iniciativu a když nejsou odpovědi, začít nahlas spekuovat. To drzý báby zažene.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.15 21:25
avatar

dríve ne, ted uz ano :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.