Popsaná bankovka - polská

Od: Datum: 24.11.13 23:43 odpovědí: 4 změna: 25.11.13 10:24

Dobrý večer, mám polskou bankovku v hodnotě 200 zlotých a je popsaná. Ve směnárně mi ji odmítli vyměnit s tím, že je to cizá měna a ještě znehodnocená. Co tedy s takovou bankovkou? Je ještě k něčemu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 24.11.13 23:48

Zkuste jí použít v Polsku/dát někomu, kdo do Polska jede. teoreticky znehodnocená je, v některých zemích se to ale neřeší (třeba v USA jsem platila i bankovkami, na kterých byla tel. čísla, případně nákupí seznamy :D). Banka v Polsku )otázka je jestli každá, nebo jen nějaká národní) by to asi vyměnit měla, tak pokud budete mít cestu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.13 06:32
avatar

a) zkusil bych nějakou banku (ideálně takovou, co má pobočky i v Polsku, ale mě žádná taková nenapadá); je ale možné, že si banka bude účtovat nějaký poplatek
b) výměna v ČNB nejspíš nepřichází v úvahu (to by musela bejt česká bankovka), ale tak úplně jistý si tím nejsem...
c) bankovka by zřejmě minimálně ve Varšavě (když ne v celém Polsku) cenu nejspíš měla - tj. jsem přesvědčený, že by ji vyměnili (a asi bez poplatků) v obdobě naší ČNB (takhle to u nás funguje - jen to je dostupné jinak pro člověka pohybujícího se kolem centra Prahy, a jinak pro toho, kdo se vyskytuje o pár set km dál...), možná by ji ale přijala i jakákoliv polská banka (ta ale třeba zas po stržení nějakého poplatku)

doplněno 25.11.13 10:55:

ad b) kouknul jsem se na net - ČNB poškozené cizí měny opravdu nevyměňuje (ale některé komerční banky by to klidně -zvlášť s tak příbuznou měnou jako zlotý- dělat mohly - ovšem už za nějaký ten poplatek - takže to chce se podívat na nějaký weby bank, příp. poslat dotazy)
a jinak ještě můžu doplnit:
d) Polsko není tak daleko, a výměna bankovky u polských bank (byť s tím poplatkem) by neměla být problém, neboli není třeba hledat nějakého Varšavana, ale stačí např. Ostravák - ten už si do nějaký polský banky pro tu cca tisícovku rád dojde...
e) napadá mě i řešení přes Aukro - vyfotit, popsat, nabídnout ke koupi; nejjednodušší je dát to na české Aukro;
efektivnější by bylo umístit to na polské (Aukro je polský vynález, polské Aukro samozřejmě existuje; zjistit web adresu by neměl být problém (celá společnost se jmenuje snad Allegro, nebo Alegro)); trochu složitější by to ale asi bylo s registrací - česká by pro Polsko nemusela platit, a bez (ověřené?) domácí registrace se na polském Aukru třeba prodávat nedá (pokud by stačila neověřená registrace a měl bych taky ověřenou českou, dal bych i do polské nabídky odkaz na mou českou aukro uživatelskou stránku - s nějakými shodnými údaji - č. účtu ideálně pro posílení důvěry zájemců); jazyk by nebyl problém (stačilo by anglicky + česky), ale problém je trochu s placením - ideální by byla zas banka s pobočkami jak v Polsku, tak Česku (jestli se tím něco zlepší, co se posílání peněz týče, nejsem si úplně jistej; jinak ale zas takový drama poslat peníze přes hranice není - stačí místo běžného č. účtu uvést IBAN, a je to)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.13 08:13
avatar

To, že to směnárna odmítla se zdůvodněním že je to cizí měna považuju za docela absurdní - co jiného by měla směnárna měnit než cizí měny? :)

To, že je poškozená, je jiná pohádka. Poškozenou bankovku nemá za povinnost nikdo přijmout a je ji zpravidla možné vyměnit jen v domácí bance (v tomto případě polské).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenickasvobo
Datum: 25.11.13 10:24

Takže opravdu není jiná možnost, nežjet do Polska?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.