Nárok na nemocenskou při DPČ

Od: Datum: 22.11.13 13:09 odpovědí: 3 změna: 22.11.13 16:03

Dobrý den,
podepsala jsem dohodu o pracovní činnosti s nástupem 1.10.2013 a bohužel 4.11.2013 jsem onemocněla.Zaslala jsem zaměstnavateli neschopenku.Dnes tedy po 17ti dnech mi byla vrácena s tím, že nejsem pojištěna protože jsem si v listopadu nevydělala 2500,-Kč a tedy že nemám nárok na nemocenskou..Dohoda o prac.činosti byla sjednána na dobu neurčitou.Prosím o radu co mám dělat? Dá se tato situace nějak řešit? Do 30.9.2013 jsem pracovala na hlav.prac.poměr od 15.12.2012 u jiné společnosti.Děkuji za odpověď
Jana

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 22.11.13 13:31

Dobrý den. Zaměstnavatel má pravdu, ze zaměstnání, které není důchodově pojištěné opravdu nevznikne nárok na nemocenské dávky. Z předchozího zaměstnání Vám také nárok na nemoceské dávky nevznikne, ochranná lhůta činila pouze 7 kalendářních dní.

Datum: 22.11.13 16:03
avatar

Že jde o DPČ, nemusí znamenat, že nejde o pojištěnou činnost - viz moji osvětovou přednášku o ZMR níže.

Datum: 22.11.13 16:02
avatar

Podstatné je, jak je DPČ sepsána v bodech týkajících se odměňování. To je totiž rozlišovací znak tzv. zaměstnání malého rozsahu (ZMR), což je termín ze zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, myslím, že je to § 7. Podle mě pracujete v režimu ZMR. Popíšu princip:

ZMR je to tehdy, když je v DPČ jasně uvedeno, že měsíční výdělek (správně odměna z dohody) nedosáhne 2.500,-- Kč (tedy např. měsíční odměna bude 1.800,-- Kč), NEBO měsíční odměna není uvedena vůbec (např. 100,-- za hodinu, práce dle potřeb zaměstnavatele; nebo 80,- za hodinu, rozsah práce do 20 hod. týdně - což může znamenat 5 hodin, 20 hodin, nebo taky nic). V tomto případě se posuzuje každý měsíc zvlášť, kolik si zaměstnanec na DPČ vydělá hrubého, a částka se posoudí z hlediska odvodu soc.pojištění tak, že do 2.499,-- se neodvádí a ZAMĚSTNANEC NENÍ NEMOCENSKY ANI DŮCHODOVĚ POJIŠTĚN. Pokud hrubá činí 2.500,- a víc, odvede se pojistné a zaměstnanec je pojištěn. U ZMR je ale jeden zádrhel, a to právě v případě nemoci. Protože se posuzuje každý měsíc zvlášť, za říjen se odvedlo a čekalo se, kolik si vyděláte v listopadu. Protože jste ale onemocněla, výdělek byl tak nízký, že nezaložil účast na pojištění. Proto nevznikl ani nárok na nemocenské dávky, protože v tomto měsíci nejste pojištěna.

O ZMR se nejedná, když je v dohodě jasně napsáno, že měsíční odměna bude (nejméně) 2.500,-- nebo je jasně stanoven rozsah práce v hodinách a odměna za hodinu, což po pronásobení dá částku větší než 2.499,-- Kč. Pak je zaměstnanec pojištěn vždy a odvede se pojištění, i když by v měsíci vydělal 20,-- Kč.

Jestli jde o dobu určitou nebo neurčitou, není rozhodující. Není ani důležité, že jde o DPČ. ZMR může být i pracovní poměr, řídí se to ujednáním o mzdě, mzdovým výměrem. Hodně ZMR bývá ve školách třeba v jídelnách, kde mají ženské prac. smlouvy třeba na výdej stravy, na úklid atd. a rozsah jednotlivých prací je tak malý, že nedosáhnou na částku 2.500,--. Pak sice celý měsíc pracují, ale na důchod jim to nejde :(

doplněno 22.11.13 16:08:

Pořádně si prohlédněte znění dohody. Pokud byste si nebyla jista, jestli jde nebo nejde o ZMR, zajděte si na kontrolní oddělení Vaší OSSZ. NEBOJTE SE, u nás normálně lidi chodí s takovými papíry a my jim říkáme, o co jde. Vezměte dohodu s sebou a nechte ji přečíst některé z kontrolek. Řekne Vám, jestli máte nebo nemáte ZMR a podívá se do systému, jestli jste na OSSZ správně přihlášena. (U ZMR se zaměstnanec nepřihlašuje, protože v zásadě je to nepojištěná činnost; zaměstnavatel no přihlásí, až když přesáhne v některém měsíci 2.499,- Kč.)

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.