Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Zaměstnavatel má pravdu, ze zaměstnání, které není důchodově pojištěné opravdu nevznikne nárok na nemocenské dávky. Z předchozího zaměstnání Vám také nárok na nemoceské dávky nevznikne, ochranná lhůta činila pouze 7 kalendářních dní.
Podstatné je, jak je DPČ sepsána v bodech týkajících se odměňování. To je totiž rozlišovací znak tzv. zaměstnání malého rozsahu (ZMR), což je termín ze zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, myslím, že je to § 7. Podle mě pracujete v režimu ZMR. Popíšu princip:
ZMR je to tehdy, když je v DPČ jasně uvedeno, že měsíční výdělek (správně odměna z dohody) nedosáhne 2.500,-- Kč (tedy např. měsíční odměna bude 1.800,-- Kč), NEBO měsíční odměna není uvedena vůbec (např. 100,-- za hodinu, práce dle potřeb zaměstnavatele; nebo 80,- za hodinu, rozsah práce do 20 hod. týdně - což může znamenat 5 hodin, 20 hodin, nebo taky nic). V tomto případě se posuzuje každý měsíc zvlášť, kolik si zaměstnanec na DPČ vydělá hrubého, a částka se posoudí z hlediska odvodu soc.pojištění tak, že do 2.499,-- se neodvádí a ZAMĚSTNANEC NENÍ NEMOCENSKY ANI DŮCHODOVĚ POJIŠTĚN. Pokud hrubá činí 2.500,- a víc, odvede se pojistné a zaměstnanec je pojištěn. U ZMR je ale jeden zádrhel, a to právě v případě nemoci. Protože se posuzuje každý měsíc zvlášť, za říjen se odvedlo a čekalo se, kolik si vyděláte v listopadu. Protože jste ale onemocněla, výdělek byl tak nízký, že nezaložil účast na pojištění. Proto nevznikl ani nárok na nemocenské dávky, protože v tomto měsíci nejste pojištěna.
O ZMR se nejedná, když je v dohodě jasně napsáno, že měsíční odměna bude (nejméně) 2.500,-- nebo je jasně stanoven rozsah práce v hodinách a odměna za hodinu, což po pronásobení dá částku větší než 2.499,-- Kč. Pak je zaměstnanec pojištěn vždy a odvede se pojištění, i když by v měsíci vydělal 20,-- Kč.
Jestli jde o dobu určitou nebo neurčitou, není rozhodující. Není ani důležité, že jde o DPČ. ZMR může být i pracovní poměr, řídí se to ujednáním o mzdě, mzdovým výměrem. Hodně ZMR bývá ve školách třeba v jídelnách, kde mají ženské prac. smlouvy třeba na výdej stravy, na úklid atd. a rozsah jednotlivých prací je tak malý, že nedosáhnou na částku 2.500,--. Pak sice celý měsíc pracují, ale na důchod jim to nejde
Pořádně si prohlédněte znění dohody. Pokud byste si nebyla jista, jestli jde nebo nejde o ZMR, zajděte si na kontrolní oddělení Vaší OSSZ. NEBOJTE SE, u nás normálně lidi chodí s takovými papíry a my jim říkáme, o co jde. Vezměte dohodu s sebou a nechte ji přečíst některé z kontrolek. Řekne Vám, jestli máte nebo nemáte ZMR a podívá se do systému, jestli jste na OSSZ správně přihlášena. (U ZMR se zaměstnanec nepřihlašuje, protože v zásadě je to nepojištěná činnost; zaměstnavatel no přihlásí, až když přesáhne v některém měsíci 2.499,- Kč.)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.