Pracovni pravo

Od: Datum: 22.11.13 11:47 odpovědí: 4 změna: 22.11.13 21:19

Dobry den narodil jsem se ze silnou skoliozuo patere(prohnuti). Od 18let jsem delal traktoristu pak nas podnik koupila firma u ktere jsem 2roky krmil prasata ted jiz 6rokem opravuji palety. Na zravotni prohlidce pri nastupu jsem nebyl nevyslaly mi.Rok a pul pobiram invalidni duchod 1.stupne zamestnavatel o tom vi ale presto me na zdravotni prohlidku nevyslal.Zhorseni meho zdravotniho stavu mi dale nedovoluje plnit stavajici normy. Meho nadrizeneho jsem ustne pozada o zmenu pracoviste a ten mi prislibyl ze to budem resit az znovu prijede zhruba jezdi jednou za tyden jikdy za dva tydny.Nateto provozovne delam vedouciho jenze prauji jako mi pdrizeni ve smlove vsak jsem veden jako delnik.Jak dokazat ze invalidita vznikla s tohoto pracoviste kdyz na zada jsem nikdy netrpel ani nemarodil mam vubec nakou moznost toto dokazat anebo se bude resit jenom to ze jsem se s tim narodil.Vzdyt zamestnavatel o tom vi ze pobiram duchod prave na zada.Prosim vas o radu s pozdravem Zdenek.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ulrichporsche
Datum: 22.11.13 12:52

No, zkusil bych zavolat na váš příslušný oblastní inspektorát práce. Jsou tam lidé kteří poradí a řeknou co dál. Je to dost složité, a nelze dobře pochopit co se dělo.

Takže, dělal jste traktoristu v nějaké firmě, měl jste s tímto zaměstnavatelem smlouvu a před podepsáním této smlouvy jste byl na vstupní lékařské prohlídce, kde doktor/doktorka zapsali, že máte zdravotní omezení a že nemůžete/můžete vykonávat takovou to činnost? Bylo to tak?

Pak firmu koupil jiný subjekt. A museli jste podepsat nové smlouvy ale zaměstnavatel (nový zaměstnavatel) vás už neposlal na vstupní lékařskou prohlídku?

Pokud ano, podívejte se do smlouvy co v obou smlouvách máte uvedeno. Pokud nemáte v ani jedné že máte zdravotní omezení, tak je otázka. Buďto jste nechtěl aby vám to lékař uvedl do zprávy (zatajení skutečnosti) .

Měli jste doktora? Tedy lékaře kterého měl nasmlouvaného zaměstnavatel?

Máte ve vaší firmě nějakého bezpečáka - osobo odborně způsobilá ve vyhledávání a prevenci rizik? Nebo máte nějakou externí firmu na BOZP? To jsou ti, co přijdou a řeknou že máte mít na sobě rukavice, nebo že místo tenisek máte nosit předepsanou obuv. Nebo že máte si tu vrtačku pořádně uchytit k pracovnímu stolu aby nedošlo k jejímu převržení...

Normálně, smlouva, která nemá vstupní léařskou prohlídku je neplatná.

Dále bych poradil, písemně se obrátit na zaměstnavatele, že máte takový to problém a že žádáte o přeřazení na jinou pozici.

Ono i toho traktoristu by jste asi neměl dělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenek333*
Datum: 22.11.13 21:19

Dobry vecer mockrat vam dekuji za radu.Ani v jedne smlouve zadne omezeni nemam a uvedl jsem vse popravde.Novi zamestnavatel me na zadnou prohlidku neposlal.A u byvaleho zamestnavatele jsem byl prace schopny bez omezeni.Zavodniho lekare nemame ani zadnou firmu.Bezpecaka mame a ten nas posila na usni,plicni a na kontrolu rukou kvuli vybracnim strojum.Dekuji s pozdravem Zdenek.

Datum: 22.11.13 17:45
avatar
Jestli nemoc nebo alespoň její zhoršení způsobila práce, posuzuje klinika pracovního lékařství, takže je nutné absolvovat vyšetření tam. Zaměstnavatel se sice může zbavit odpovědnosti za poškození zdraví buďto částečně nebo zcela, to záleží na stavu před a teď. Rozhodně stojí za to, to zkusit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.13 19:11
avatar

Pro zaměstnavatele je závazný posudek závodního lékaře nebo posudek kliniky pracovního lékařství. Posudek ošetřujícího lékaře ani posudek LPK jej k ničemu nezavazuje.

Máte-li závodního lékaře, nechte se k němu zaměstnavatelem vyslat pro posudek, zda můžete vykonávat sjednaný druh práce.

Nemáte-li závodního lékaře, nechte se svým ošetřujícím lékařem vyslat na kliniku pracovního lékařství (bez doporučení se tam objednat nemůžete).

Podle mne by byla vhodnější klinika pracovního lékařství, která by rovnou mohla přiznat případnou nemoc z povolání.

Pokud podle zmíněného posudku nebudete moci vykonávat sjednanou práci, bude zaměstnavatel povinen Vás do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci. Nebude-li pro Vás takovou práci mít, může Vám dát výpověď.

Pokud by Vás zaměstnavatel v uvedené lhůtě nepřevedl na jinou vhodnou práci, mohl byste 16. den pracovní poměr zrušit (písemně!) podle § 56, odst. 1 písm. a).

Podle odst. 2 téhož paragrafu byste měl nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (minimálně za 2 měsíce).

--- Bude-li Vám přiznána nemoc z povolání, bude za ni odpovídat ten zaměstnavatel, u kterého jste naposledy pracoval za podmínek, za nichž nemoc z povolání vzniká.

--- Reakce na UlrichPorsche, 22. XI. 2013 ve 12.52:

Do pracovní smlouvy patří povinně druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do zaměstnání. Dále v ní lze sjednat úvazek, mzdu, případně další věci, na nichž se obě strany shodnou. Zdravotní omezení se v pracovní smlouvě nesjednává, to stanoví na základě vyšetření lékař.

Inspektorát práce mi přijde předčasný. Podle mne není jednoznačné, zda zaměstnavatel porušuje zákoník práce. SÚIP navíc ani neřeší propblémy jednotlivých zaměstnanců.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.