Jaké je Proso?

Od: Datum: 19.11.13 16:39 odpovědí: 14 změna: 20.11.13 20:13

Zdravím přítomné rádce. Máte někdo doma Proso? Je to dobré, hezké?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.13 17:00
avatar

Patrně nerozumím otázce ale proso-klásky jsem dávala andulkám do klece a ty si ho vylupovaly, doma mám loupané proso-jáhly a z toho dělá tak 2x do roka slanou kaši se špekem a cibulkou.

doplněno 19.11.13 19:07:

Ukulele, příště to pro nás blbce napište do otázky. Já znám proso jen to co roste na poli ale díky vám už dnes i to Cimrmanovo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.13 18:59

Drahá Liduško, Proso je hudební dílo největšího českého, ale spíš světového génia Jaroslava Cimrmana. Ale děkuji za odpověď, ty jáhly mě také lákají.

Od: fribble*
Datum: 19.11.13 18:00

Dobré jako většina věcí, ale je poznat, že už tam ten druhý dech chybí. Ale stejně stojí za to. Neerémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 07:47
avatar

Proso je dobré a hezké.

Před lety, dokud žila má babička, mívali jsme proso doma ve formě jáhel. Babička z toho dělávala jahelník. Bylo to žluté, slaďoučké, zapečené v troubě v pekáči a byly v tom sušené švestky. Když mě neohlídali, vlezla jsem do toho a ty švestky jsem vybírala. A pak bylo zle, ostatní měli jen ty jáhly a to se nikomu nelíbilo. Proto na mě babička dávala bacha, když jahelník dopekla.

Ale jahelník se švestkami, to bylo mé dětství. Dneska ho nedělám, manžel by to nejedl. Stejně je tolik jídel, která postupně zanikají. Na jídelním lístku čteme často: "carpacio, tapenade, tempura, coilis, creme fraiche, romanesco, mille feuille" apod., ale takový grenadýrský marš, házedlo přes bidlo, kucmoch, vošouchy či výše zmíněný jahelník už dneska skoro nikdo nezná. Jaga.

doplněno 20.11.13 07:50:

Omlouvám se za mé kulinářské vysvětlení, až teď vidím, že se jedná o souvislost s Járou Cimrmanem.

V tom mám tedy mezery, i když Járu mám moc ráda /Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí severního pólu aj./ o Prosu vážně nic nevím. Budu se muset ještě hodně vzdělávat. *:D*

doplněno 20.11.13 07:54:

Pane Bože, já jsem ale pitomec. Pořád se ještě chechtám své vlastní naivitě!

Budu číst všechno a důkladně. Tak slibuji...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 12:40

Drahá BJ, má otázka je i takový sociologický průzkum, jak na našeho génia myslíme. Proso už mám doma, ještě sehnat Dědečka...

Od: ben®
Datum: 20.11.13 13:30
avatar

Dobrý den, tak, kdyby někdo měl doma kompletní operetu Proso, tak by se to rovnalo asi zázraku, o kterém si můžeme nechat jenom zdát. Pokud vím, tak se dochovaly jenom části tohoto díla a i z tohoto mála musí poznat i laik, že je to velkodílo, které nemá v hudebním světě obdoby. Ani nechci domyslet, jak by byl hudební svět změněn a kam by se ubíral, kdyby Proso bylo zachováno celé. Myslím, že většina hudebních skladatelů by musela vrátit školné a živit se jinak.

Jenže, k tomu nedojde, protože prostě Proso už nikdo nedá dohromady. Určité pokusy o rekonstrukci díla se sice zkoušejí, ale celek to nenahradí. Můžete se podívat viz odkaz a následně i na ČT art, kde má být uveden záznam jednoho pokusu (na jistě vysoké úrovni). Ale, je to jenom pokus a mistra nám to nenahradí, resp. jeho hudební dílo Proso. Zdravím!

http://www.csfd.cz/film/346221-proso-opereta-djc/

doplněno 20.11.13 13:52:

ukulele - ano, ale berme to statečně. Naštěstí Cimrman zanechal svou nesmazatelnou stopu snad v každém oboru lidské činnosti, tak nám (lidstvu) zanechal i tak dost. Jenom je škoda, že to lidstvo zatím nevyužilo ke svému prospěchu. Myslím, že kdyby se např. využila jenom desetina prostředků, které se vynakládají na cesty do vesmíru, k výzkumu díla tohoto velikána, tak by byl svět lepší a hlavně dál. Ale, znáte to - můžeme s tím i nesouhlasit . . .

doplněno 20.11.13 16:13:

lidus - částečně i souhlasím, ale berte to s nadhledem. Pokud máte ráda humor, tak zřejmě jiného druhu. DJC se může někomu zdát jako zcela zbytečné a někdo to miluje - mystifikace není pro každého.

doplněno 20.11.13 16:35:

lidus - nevím, co si myslí děti o tomto fenoménu, ale jednou jsem četl, že až polovina malých dětí si myslí, že kráva je fialová. A to je asi horší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 13:34

Přesně, přesně, bohužel je to tak...

Datum: 20.11.13 15:44
avatar

Nezlobte se ale ve mě smyšlená postava nezanechala vůbec nic. Znám spousty velikánů co opravdu žili a jejich díla byla a jsou přínosem.

doplněno 20.11.13 16:29:

Svěrákův humor ráda mám ale to co se tu vytvořilo kolem Járy se mi moc nelíbí, zvláštní pak je když se vás neznalý cizinec na tohoto velikána ptá a nechápe proč tolik humbuku kolem osoby co neexistuje. Bohužel i některé děti si myslí, že je to pravdivá osoba a nechápou, že není když má i rodný list a přece se ví, že otec byl krejčí a matka herečka.

doplněno 20.11.13 16:54:

Ano Martino u té krávy to vše začíná...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 16:41
avatar

Já bych to s těmi dětmi neviděla tak dramaticky:) Jak píše Ben, daleko horší je, když si myslí, že je kráva fialová a že mléko "vyrábí" automat. Mladší děti nějký Cimrman moc zajímat nebude a starším to už jde v pohodě vysvětlit tak, aby to pochopily.

Je perfektní, jakou "blamáž", známou i daleko na hranicemi, pánové S&S vymysleli...

doplněno 20.11.13 17:02:

Tož myslím, že je daleko důležitější, aby děti věděly takové věci, jak vypadá kráva apod., než aby si zatím lámaly hlavu s nějakým Cimrmanem. Až to přijde, tak to přijde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 16:43

To je na delší polemiku a já se tím dost bavím. A Proso je jen jedno, proto je to Proso s velkým pé.

doplněno 20.11.13 16:57:

ano, svět o něm ví, text jeho básně je uschován v samotném Japonsku

Jamaha, Jamaha,

s tyčinkami námaha.

Fudžijama hirohito,

příbor nerez rychle sní to.

Okinawa, Trutnov, Kurily,

tora, tora, tora

jeho přízemní rozhledny, geniální věc, proč by lidé trpící závratěmi, tak jako on, nemohli svobodně navštívit nějakou rozhlednu? měl vše geniálně propracované, taktéž stojí za zmínku jeho počin vystavěti v krajině české majáky, neb proč by se česká selka, nebo český sedlák nemohl pokochati výhledem na tuto dominantu krajiny?

Od: ben®
Datum: 20.11.13 17:08
avatar

Dobrý den, ano, to jsou geniální (nebo genitální=?) počiny tohoto mistra. Připomenu i jeho vynález samoobsluhy - obchod, kde si každý sám vezme co potřebuje a není potřeba obslužný personál.

Jistě dobrá myšlenka, která měla jen jeden "drobný" nedostatek. Cimrman zapomněl k východu z obchodu umístit pokladnu. No, stalo se. A v podstatě to takto funguje dodnes - jenom na ty pokladny si obchodníci dávají už pozor. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 17:32

tak jest...

Datum: 20.11.13 18:29

Ahoj. Musím se přiznat, že mě jako první u toho Prosa napadlo zrní, co jsem dával za mala andulákovi Honzovi. Při zmínce na jáhly zas to, jak babička koncem 60tých let s nima krmila malá kuřátka. Na škole pak jako součást rostlinné výroby. U Cimrmanů jsem, nevím proč na tohle PROSO nějak nenarazil. A to mám doma CéDéčka i Dývka. Zvláštní, až divné. Se omlouvám za chybku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 20:13

ajajajajaj, vždyť je to mistrovo stěžejní operetní dílo, které mu ale rozkradli ostatní hudební skladatelé, či jejich příbuzní, erémy...

a to jsem se neptal ani na Dědečka, to by byl šrumec !

doplněno 20.11.13 20:18:

to by bylo něco, číst si Dědečka a při tom poslouchat desku od Bedřicha Nikodéma, kolem by mohly poskakovat psí blechy, který na člověka nejdou, esa jsou prostě esa !

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.