Oslovování - kterým pádem?

Od: Datum: 15.11.13 23:47 odpovědí: 35 změna: 18.11.13 21:41

Prosím proč se tu oslovujem 1.pádema né 5.pádem? Děkuji za váš názor

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 15.11.13 23:55

Když on se ten pátý pád moc nedhodí -"oslovujeme voláme" koho? když obvykle reagujeme ke konrkétní osobě.. - pokud budeme mluvit o někom dalším, uričtě využijeme i pátý pád...

doplněno 16.11.13 00:43:

Napadá mě jen.. nespletl jste si to se 4.tým pádem? Koho, co? :)

Od: rnk*
Datum: 16.11.13 00:12

Mě vždy urazí, když mě někdo osloví 5. pádem. Bohužel v poslední době se to nějak rozmáhá. To co bylo dříve považováno za slušnost a projev úcty je dnes označováno za nespisovné.

doplněno 16.11.13 00:25:

Nemyslím tady, ale když mi někdo skloňuje příjmení a ne jen slovo pane.

Příklad: pane Novák mi vyhovuje.

pane Nováku se mi fakt nelíbí.

Datum: 16.11.13 00:17
to jako "rnku"? no to snad né :)
Od: pacourek*
Datum: 16.11.13 00:39

Měl bych dotaz na rnk -Co vás uráží na tom když vás osloví přesně česky? Tvar vašeho příkladu (pane Hovák ) přišlo ze zahraničí aby bylpro cizince jazyk srozumitelnější

Od: axus®
Datum: 16.11.13 00:47

To co bylo dříve považováno za slušnost...

Na to si prisel kde? Nesklonovani prijmeni je a vzdy byla ukazka neucty a buranstvi.

Od: hm®
Datum: 17.11.13 18:39

Už to nemusím psát a uděluji proto pomyslný bod.

Od: buss®
Datum: 16.11.13 08:29

Ale to je špatně a neslušné. A co tak Ahoj Karel, poslouchaj Vonásek...

Datum: 16.11.13 10:33

Je to přesně naopak, oslovování pátým pádem je po všech stránkách zdvořilé, pane Nováku. Oslovování 1. pádem je projevem nadřazenosti. Hej, Novák, co tam děláš?

Na druhou stranu skloňovat nicky zpravidla dost dobře nelze.

Datum: 16.11.13 14:12

Pane Nováku je jediné lušné oslovení. Bohužel mnoho lidí to neví a používá urážlivé oslovení prvním pádem. Máte poněkud posunutý hodnotový systém, Novák!

doplněno 16.11.13 14:17:

Pardon, chtěl jsem říci slušné.

Druhá věc, samozřejmě, je oslovení někoho jeho mickem, tam je to trochu jiná záležitost.

Datum: 18.11.13 21:29

Ovsem osloveni- pane Novaku- je mluvnicky spravne, 1pad v oslovovani je pouze zlozvyk prejaty z germanskych a anglosaskych jazyku, jako bohuzel i moderni (radoby cool) vyrazivo.

Datum: 16.11.13 00:19

Poslouchají pacorek, nejsou oni nějakej moc zvědavej? ;)

Od: pacourek*
Datum: 16.11.13 00:42

Pro megacruisra-Jsem ,proto jsem tady

Datum: 18.11.13 21:30

Haha. nahodou onikani ma skryty puvab, jenom nevim kde ho hledat;)

Datum: 16.11.13 00:30

To, na co ty narážíš, není oslovení, ale oznámení o tom, pro který nick je zpráva určena. Při oslovení se tady 5.pád běžně užívá.

Datum: 16.11.13 06:58

Já si myslím, že je to tím, že uživatelské jméno nelze skloňovat. Nelze určit, jakého je rodu, jak zní v množném čísle a podle jakého vzoru by se skloňovat mělo. Koho znám a tomu dotyčnému to nevadí, oslovím ho křestním jménem. Např. Mrcelko (v 5.pádu) anebo jeho uživatelským jménem culdabulda (v 1.pádu) a s malým začátečním písmenem. Někdy, proti těmhle pravidlům píšu velké písmeno, protože chci! a více se mi to líbí. ;)

Datum: 16.11.13 07:57

Neskloňování přijmení při oslovení je germanismus. A v časech, kdy se i mnohá "česká" přijmení psala německy, nebylo možné je správně česky skloňovat. Pokud se pan Pavelec psal česky, pane Pavelče bylo snadné. Ale pokud se psal Paweletz?

Datum: 16.11.13 13:50

Např. Pane Fochr versus Pane Fochře.

Mohu vám odpřisáhnout, že to skloňování toho pána vždy naštve. Všimněte si jak oslovují starší (nad 70 let) lidé. Nikdo z nich neskloňuje příjmení.

Možná je to germanismus. Tak by se mělo respektovat, že jsou tu původem Německá a jiná cizí příjmení a neskloňovat je.

Ty co by chtěli toto vyvracet zvoláním "Fochr k noze!", důrazně upozorňuji že hrubou neslušností není nesklonění příjmení, ale použití příjmení bez slova Pane.

To je zase jako s tím Českem. Je mi jedno, že si Češí své zemi říkají Česko, ale netahejte nám to na Moravu. Morava není ani Česko ani Čechy. To první slyším denně z televize a to druhé občas již také.

Proč se asi společnosti za 1. republiky jmenovaly často Českomoravská ...? Protože Česko jsou a vždy byly jen Čechy.

Omlouvám se za OT.

Datum: 16.11.13 13:58

A jsme u toho. Pokud já vím, tak oslovuje se 5. pádem hlavně v Čechách, kdežto na Moravě se opět przní rodná řeč a neskloňuje se. Naopak starší lidé skloňují a mladí na to dlabou. A Česko je jen jedno, ať už jde o Chodsko, Vysočinu, Slezko atd. Nebuďme nacionalisti!

doplněno 16.11.13 13:59:

P.S. A jak se tedy žilo Moravákům v Československu?

Datum: 16.11.13 14:30

Tak. Česká republika je Česko, takže Morava je v Česku. Něco jiného je, když řeknou celé Čechy a myslí i Moravu, to mi vadí taky. Ale Česko je normální.

A já su z Moravy a říkám pane Nováku :) Ale je fakt, že pane Novák slýchám často, ale považuji to za neslušné. Jinak obecně se na Moravě mluví spisovněj než v Čechách :) Zvedá mě ze židle " přijdu dýl" "..to se nechá udělat" o mlíku, voknu ,sejru a lejtku ani nemluvím, ale každý asi przníme něco :)

Datum: 18.11.13 21:36

nooo, sejr, lejtko, svarba(svatba), cekulada, kvelb(spajzka), forota(zasoba) atd...jsou bezne vyrazy o nas v JC...holt vsade je neco.

Datum: 16.11.13 14:50

Morava není v Česku, ale v České Republice. Ignorujete historický význam slova Česko. Ale tahle "česko" lobby je velmi silná. Dokonce na Wikipedii, když v diskusi lobby nezvítězila, tak tvrdě cenzurují jakékoliv zpochybňování použití slova Česko pro celou republiku.

Na Moravě se řeč nikdy neprznila. To jste tedy ujel. Vždyť na Moravě spisovná Čeština vznikla! Národní buditelé vzali jedno z moravských nářečí a vybrali jej za spisovnou češtinu. Zapoměl jsem už název toho města, ale dodnes se tam mluví nejspisovněji z celé ČR.

Za Československa se žilo docela dobře. Problémy začaly za rozdělení, když při pomlčkové válce si Slováci utahovali z Moraváků slovy "Česko sú Čechy kde je Morava? To je len tá pomlčka."

Na Moravě téměř žádní nacionalisté nejsou. To už je tU více českých nacionalistů. Jen je neslušné jednu z historických Zemí Koruny České přejmenovávat názvem jiné země. TEDY NA ČESKO.

Datum: 16.11.13 14:25

Všimněte si jak oslovují starší (nad 70 let) lidé. Nikdo z nich neskloňuje příjmení.

Lžete! Nebo v nejlepším případě máte silně pochybný zdroj informací.

Jinak chápu třeba pana Jonko, že nemá rád oslovení "pane Janku", ale to bude tím, že se nejmenuje Janek. A jeden dotaz? Kolik Fochrů znáte? A oslovení pane Fochře naštve všechny pány Fochry?

Datum: 16.11.13 14:34

Znám dva Fochry a vidí to oba stejně. Pokud bez důkazů tvrdíte, že já lžu, tak já mohu tvrdit, že lžete vy. Nikam se ale nedostaneme.

Mám to z osobní zkušenosti se staršími lidmi. Dokonce v době, když jsem já chodli do školy tak to bylo bráno jako správná varianta. bylo možno použít obě. Někteří starší lidé (dnes již asi nežijí) dokonce říkali "pane doktor".

doplněno 16.11.13 15:18:

No dobrá, vycházel jsem z nepřesných informací. Evidentně jsem podcenil variabilitu lidských zvyklostí a hlavně ten věk. Dnes by lidem zásadně neskloňujícím příjmení při oslovení už bylo nejméně 90.

A jak byste tedy oslovoval pana s příjmením Janko?

Datum: 16.11.13 14:58

Jak bez důkazů? Vaše tvrzení "(nad 70 let) lidé. Nikdo z nich neskloňuje příjmení." prostě není pravda, a jako důkaz protipříkadem vám sděluji, že jsem nad sedmdesát let a skloňuji příjmení. A neříkejte mi, že jeden příklad (mimochodem, znám jich mnohem víc) je málo; Výslovně jste napsal "nikdo", takže i jediný protipříklad je dostatečný. No a když tvrdíte něco, co není pravda, tak lžete nebo při nejmenčím máte pochybný zdroj informací.

A mám k vám ještě jeden dotaz: o jaké části mého příspěvku byste mohl tvrfit, že lžu?

Datum: 16.11.13 15:25

Samosřejmě pátým pádem _ pane Janko, jiná možnost ani není. Jména zakončená v psané i vyslovované podobě na -o se skloňují podle vzoru "pán" a koncové -o se v nepřímých pádech odsouvá (výjimkou je 5. p., který je totožný s 1. p.)

doplněno 16.11.13 15:34:

A k panu Fochrovi _ to byl dotaz, nic jsem netvrdil. Ale asi bych ho oslovoval pane Fochre, to by ho taky naštvalo? (Přichází v úvahu oslovení pane Fochere, ale to v případě, že by se jmenoval Focher, pane Fochře by se mi také nelíbilo.)

A u těch starších lidí beru, že jste měl nepřesné informace, taky jsem to uvedl jako alternativu, a omlovám se za řekněme příliš nekompromisní vyjádření, takže dobrý?

Datum: 16.11.13 15:31

Pak navrhuji upravit pravidla skloňování a stejně jako jména končící na -o skloňovat jména končící na dvě a více souhlásek. tedy totožně jako v 1. pádu.

doplněno 16.11.13 15:38:

Pokud jde přímo o pana Fochra, tak jemu se nelíbí nic kromě pane Fochr. A já to vidím stejně. viz výše.

Datum: 18.11.13 21:38

presne to je o cem mluvim...pane doktor se driv rikalo, protoze to bylo prejate z nemciny, ale mluvnicky spravne to proste neni...pletou se tady pojmy s dojmy.

Od: zabu
Datum: 17.11.13 17:46

Mám známého-řemeslníka, kterého občas potřebuju. Jmenuje se Schulz. A když jsem mu poprvé řekl pane Shulzi místo pane Schulz, tak mě poslal dost jadrně někam. Ať mu neprzním jméno. Sám mám podobné, a když mi ho někdo skloňuje, tak se mi ježí všechny chlupy po těle. A tak lidi opravuju-některý, ale je to marný, je to marný, je to marný. Sklońují a skloňují.

Datum: 17.11.13 17:53

Upřímně? Je mit o úplně šumák. Oslovení zde prvním nebo pátým pádem má pro mě stejnou hodnotu, a sama většinou oslovuji pátým, abych nepznila přezdívky.

Kdo se kvůli takové hloupost iurazí bere to jako neslušné, o tom si myslím své.

doplněno 17.11.13 19:06:

Lidus, Ladin - v běžném hovoru je to buranské, to ano, ale u přezdívek mě zaráží, že to vůbec někdo řeší...přece nebudu reagovat Ladinepraha:D a podobné paskvily.

Datum: 17.11.13 18:11

Uf, já si už Martino myslela, že nejsem normální.

Datum: 17.11.13 18:17

Holky, jste obě normální, taky to neřeším, V běžném životě mi ale oslovení příjmením a 5.pádem vyznívalo vždycky jako snaha se nade mnou povyšovat.

doplněno 17.11.13 20:51:

Marti, víš, jaká by to v některých případech byla sranda? *smich* ... A v některých zase docela problém. *nevi*

Datum: 17.11.13 20:40

Ahoj.

Tak přátelé! Aby bylo všem jasné. Nikdo nejsme normální. Všichni jsme GO GO.

Datum: 18.11.13 11:54

Oslovuji lidi v osobním kontaktu i v osobních dopisech a mailech 5. pádem, tedy pane Nováku. Neznámé a málo známé lidi oslovuji pane doktore, paní ředitelko, úplně neznáme lidi někdy oslovím pane kolego, protože v dané chvíli v obchodě nebo v čekárně atd. mezi námi jakási kolegialita je.

Tady na poradně ale většinou oslovuji 1. pádem, protože některé nicky jsou nesklonné.Také proto, že někdy ani pořádně nevím, co je základ a význam nicku. V prvních dnech zde na poradně mě zaujal nick babkazov. Myslela jsem, že jde o muže a že je to nějaká parafráze na ruské Ivanov, Lermontov... Tehdy jsem babce z OV málem něco napsala, naštěstí ne, protože oslovení by tehdy docela určitě bylo Babkazove... Ale jak jsem ji pak poznala, byla by to jistě přešla s úsměvem .

Datum: 18.11.13 16:02

Ba že :D

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.