Co to je za hentenoný bazmeg?

Od: Datum: 03.03.14 21:20 odpovědí: 26 změna: 08.06.14 22:16

Zdravím, dostalo se mi do ruky zařízení, vypadá to jako jakýsi "výrobník" vysokého napětí, ale netuším, k čemu by to mohlo být použitelné, poradí někdo?
Po zapnutí to vrčí a po přiložení hrotu k vodivému přemětu to nahodí několikacentimetrový výboj. Vypadá to jako origoš výrobek, žádné "samodomo", Výrobce je Tesla Rožnov, závod Opočno, typ "TVI 862" se mi nepodařilo vyguglit. Asi to nebude zdraví či životu nebezpečné, ale respekt to docela budí...

Tak co vy na to? ;)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.14 21:24

Hen ten takový, či onaký, onen bazmekt jsme kdysi používali na zjišťování vakua v rentgenových lampách. Ale kdyby byl obrázek, lépe by se bádalo...

Od: hop®
Datum: 03.03.14 21:27

Sorry, s obrázky jsem trošku bojoval, musel jsem je překonvertovat z .jpg do .jpg, aby se mi na druhý pokus vložily...

Datum: 03.03.14 21:34

Tak to je přesně to, co jsme používali.

Datum: 03.03.14 21:40

Takže jakýsi tester vakua? Při výrobní kontrole nebo při servisu? Rozepiště se, prosím, docela mne to zajímá, díky!

Datum: 03.03.14 22:16

Podle internetu spíš při výrobě. Funkci jsem pochopil tak, že se hrot přiložil na elektronku a VF VN v případě úniku vakua způsobilo vznik oblouku v poškozeném místě (od skla k elektrodám).

Datum: 03.03.14 22:34

No, "spíš" ale ne jistě. Funkci jsem po reakcích od @tesyk taky nějak pochopil, docela bych uvítal link na tenhle konkrétní přístroj, ne na jiné testery s podobnou funkcí...

Datum: 03.03.14 23:38

Při výrobě RTG lamp se při zátavu ze začátku používalo dofukování normálně dechem. Tím se ale vnášela do lampy vlhkost a další svinstvo, co skláři ze sebe vyfukují. To mělo nežádoucí vliv na čistotu wolframových elektrod. Proto se ihned po dokončení výroby ty lampy předběžně evakuovaly, aby do doby, než se dostaly do čerpárny, kde se evakuovaly na vysoké vakum, nedocházelo k požkození elektrod. Současně se tím zjišťovala kvalita zátavu, protože lampa, která nevydržela těch pár dní ani rotačkové vakuum, byla zjevně propustná a nemělo ani cenu jí dále zpracovávat. V pozdější době se pak k dofukování místo dechu používalo dusíku, ale ta předběžná kontrola zůstala. Takže, když se s tím přiblížíte k nějakému evakuovanému objektu, tak podle velikosti vakua a částečně i druhu skla, vám to začne světélkovat.

Datum: 03.03.14 21:26

Ahoj, trochu mi to připomíná Donutilův výrok o hlášení místního rozhlasu : vážení, před samoobsluhou se našel svazek klíčů, dozický, fabický a takýto...nemáte fotku? Nemůže to být nějaký zapalovač házící jiskru? Je to samostatný přístroj a nebo to má nějaké šroubení? Jako že to někam patří aby to tam házelo ten výboj k nějakému prospěchu?

Od: ben®
Datum: 03.03.14 21:26

Dobrý den, zkusím si tipnout, že to bude chybět někde ve škole v učebně fyziky. Zdravím!

doplněno 03.03.14 21:28:

Aha, neviděl jsem obrázky. To červené mám doma (v šedé barvě) a je to páječka.

doplněno 03.03.14 21:41:

hop - ano, ta moje má také žárovičku. Měl jsem asi napsat, že je to podobné, ale má to jiný "nástavec" - a nemá to žárovičku. Ale, to plastové "tělo" je zcela stejné.

doplněno 03.03.14 21:44:

promon - už jsem to vysvětlil. Je to nehorázný mediální šum a vytrženo z kontextu .

Datum: 03.03.14 21:36

Páječku fakt poznám, protože má žárovičku ;) :-D

Datum: 03.03.14 21:39

Aha, neviděl jsem obrázky. To červené mám doma (v šedé barvě) a je to páječka.

Pokud Vaše páječka háže několikacentimetrové výboje, tak je něco špatně. Každopádně taková páječka asi nebude nejvhodnější na mikroelektroniku.

To, co je na obrázku, má z páječky evidentně jen ty plasty, střeva asi budou nepatrně odlišná...

Od: buss®
Datum: 03.03.14 21:32

TVI 862 vyráběla Tesla jako Teslův tranformátor, tedy na výrobu vn.

Datum: 03.03.14 21:38

No, to jsem usoudil z funkce. Ale k čemu to je, jaké bylo nebo je praktické využití?
V laboratoři asi ne, je to konstruované do ruky, k běžnému použití, myslím...

Datum: 03.03.14 22:30

Strýček Google se snažil a přeci jen našel zmínku. Jde o Teslův transformátor ­ Tesla TVI 862 ­ TESLA Rožnov. Přístoj byl použit v rámci bakalářské práce, zabývající se sterilizací kapaliny pomocí rf plazmatu na Přírodovědecké fakultě MU Brno. Je citován v této práci: https://is.muni.cz/th/150721/prif_b/Bakalarska_prace.pdf. Jenže jak ho prakticky využít v domácnosti mě nenapadá. Leda jako osobní paralyzér, ale to bych musel mít na zádech generátor 230V. :-D

Od: axus®
Datum: 03.03.14 23:41

Tady muzes koupit moderni.

http://www.teachersource.com/…-switch/electricity-magnetism

Pisou, ze to ma siroke moznosti uplatneni, bohuzel nepisou jake *smich*

Mozna se s tim da machrovat pred holkama (klukama). To uz ale budes muset vyzkouset sam...

doplněno 03.03.14 23:44:

Tedy moderni v superodolnem bakelitovem provedeni *frajer*

Datum: 14.04.14 19:25

Potřeboval bych znát nějaká "čísla". Nevěděl by někdo jaký tak proud to je asi schopné dodat? Popř. jaké to má napětí. Díky.

Datum: 14.04.14 19:49

Zkus přímo @tesyk, třeba vnitřní poštou, asi o tom bazmegu ví z nás nejvíc... ;)

doplněno 14.04.14 19:50:

... já ho jenom vlastním (zatím) :-D

Datum: 15.04.14 08:49

Pokud si to vybavuji dobře, tak to hodilo jiskru asi 15mm, takže napětí cca 15kV a proud byl minimální. Při doteku jsem cítil drobné pálení v místě kontaktu s pokožkou. Rozhodně to pro tělo má daleko menší účiky, než historický přístroj "Vydržaj pijaněr" :D

Od: bmbx®
Datum: 15.04.14 10:53

U zařízení na principu teslova transformátoru může být i velký proud a přesto neublíží, neboť funguje na vysokém kmitočtu a uplatňuje se u něj skinefekt .

Datum: 08.06.14 21:21

@tesyk "drobné pálení v místě kontaktu s pokožkou" - nooo, včera večer jsem se konečně odhodlal to vyzkoušet na sobě, a i když myslím, že nejsem žádný pokakánek, tak jsem to cítil fakt dost nepříjemně. Skoro bych to přirovnal k elektrickému paralyzéru, ten jsem taky moc dlouho nevydržel...

Ještě zkusím získat více testovacích objektů... ;)

Datum: 08.06.14 21:38

Zkusíš tohle? :-D

Datum: 08.06.14 21:46

Vojto, věř mi, že klidně! Je to ten samý přístroj, jen v jiném futrálu. A já jsem na to dost velký magor - kdo si dobrovolně zkusil funkci paralyzéru sám na sobě? Ty ano?

Datum: 08.06.14 22:16

Já ne (jenom asi 1,6 kV (obrazovka osciloskopu)), ale Danyk možná ano

Datum: 08.06.14 21:41

Tak možná je to tím, že mám ty prsty od horkého skla trochu méně citlivé...

Od: bmbx®
Datum: 08.06.14 21:44

Tak bude něco špatně, Teslův transformátor by měl opravdu jen malinko pálit, diky jiskření ve styku s pokožkou, pokud se to dá přirovnat k paralyzeru, tak to znamená, že napětí má nízký kmitočet a nešíří se díky tomu po povrchu pokožky a jde i pod ní a proto je to nepříjemné.

Od: 123456saman
Datum: 30.04.14 08:34

je to tesluv transformator, neco o nem treba tady: http://teslacoil.sweb.cz/

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.