Slovní druh - hotovo

Od: Datum: 14.11.13 20:48 odpovědí: 6 změna: 19.11.13 14:13

Prosím vás jaké sjou slovní druhy slov v této větě.

Ať to máš hotovo.

nevím si rady se slovem ( hotovo)

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.13 21:12
avatar

http://ssjc.ujc.cas.cz/search…=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no

doplněno 15.11.13 12:57:

hotový příd. (po sponě zprav. v tvaru jmenném hotov, hotova, hotovo) 1. dokončený, provedený ap.: h. dům, nábytek; boty budou zítra h-y; povídka je h-a dopsána; už je to h-o; h. výrobekurčený k odbytu; koupit si h. oblek nešitý na míru, konfekční, vstát k h-é kávě uvařené, převzít h. státní aparát zorganizovaný, v chodu, ♦ to je h-á věc to je rozhodnuto, provedeno n. téměř jisté; postavit někoho před h-ou věc rozhodnutou, skončenou záležitost, do níž není už možno zasahovat, neštěstí bylo h-o stalo se: ob. to je h-é ujednáno: s chutí (chutě) do toho a půl (díla) je h-o (přísloví) 2. být hotov (s čím, s kým) mít něco uděláno, dokončeno: nemůže být s žádnou prací včas h-v; tím jsme s prohlídkou h-i; být (se vším) hned h-v pracovat rychle, často expr. rychle, až ukvapeně všecko řešit, ukvapeně se rozhodovat; být s někým hned h-v rychle s někým něco vyřídit, zprav. expr. rychle, rázně jej odbýt ap.: tím jsem s tebou h-v, zprav. expr. už nebudu s tebou jednat, přerušuji s tebou styky, ob. expr. jsem s majetkem h-v na mizině, být (úplně) h-v (se silami, s nervy) být fyzicky, nervově vyčerpán 3. vyspělý, vyzrálý, vyrovnaný; ucelený: z obou tehdejších dětí jsou dnes již dospělí, h-í lidé; h. umělec; h. sportovec; _ nebyly to ledajaké čmáranice, ale h-é kresby; mít h-é úsudky 4. (k čemu) připravený, pohotový, odhodlaný, nakloněný, ochotný: rukopis h. k tisku; být h-v na cestu, k činu, k boji; h. k službám; být h-v někomu pomoci, poradit; je h-v trpět za své přesvědčení 5. ob. úplný, učiněný, skutečný: vězňům se stalo jídlo h-m obřadem; nacisté u nás zanechali h-ou spoušť; byla statná, ale v tanci h-é pírko 6. zprav. ve spoj. h-é peníze jsoucí po ruce, kterých lze ihned použít; hotovost 4: dávat do hospodářství h-é peníze; nezanechal h-ch peněz; použít h-ého kapitálu; sleva při h-ém placení v hotových penězích (ne na splátky ap.); — zpodst. †hotovo, -a s. ve spoj. na h-ě v hotových penězích: byl bohatec, statků měl dost, ale na h-ě peněz nebylo (Wint.); — zpodst. hotové, -ho s. ob. 1. zprav. ve spoj. vzít, žít z h-ho z našetřeného kapitálu ap. 2. něco již dokončeného, provedeného: zprav. ve spoj.přijít k h-mu tj. k jídlu již připravenému, přen. nabýt něčeho bez námahy, bez obtíží, bez vlastní zásluhy a úsilí, — zpodst. hotové, -ých m. mn. ob. hotové peníze: kupovat za h. ne na dluh n. na splátky: platit h-ými; → přísl. hotově v. t.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.13 22:10
Podle mě je to přísudek.
doplněno 15.11.13 06:40: Omlouvám se. Pak je to příslovce.
doplněno 21.11.13 18:34: Díky ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.13 22:50
avatar

Tazatel se neptá na větný člen, nýbrž na slovní druh.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.13 09:17
avatar

Přídavné jméno.(Jmenný tvar pčídavného jména hotový.) Příslovce jsou neohebná, ptáme se na ně otázkami ... Kam? Kde? Kdy? a Proč?

doplněno 15.11.13 09:29:

Viz též odkaz v mé první odpovědi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ok®
Datum: 15.11.13 21:33

takže dnes došlo ke kontrole ve škole a slovo hotovo v té větě je jako slovní druh - PŘÍSLOVCE

Datum: 19.11.13 14:13
avatar

Tak to vidíte. Pan učitel má vždycky pravdu, ale je fakt, že třeba ve slovníku spisovného jazyka českého vůbec slovo "hotovo" jako příslovce není uvedeno. Tak jsem to dokonce konzultoval s Ústavem pro jazyk český, paní to spontáně zařadila jako příslovce a ještě to zkontrolovala ve slovníku, kde to nenašla. Tak svolali poradu a usnesli se, že by se to mělo řadit mezi predikativa (jakýsi jedenáctý slovní druh), ale že to platí pro VŠ a že pro účely základních a středních škol to má blízko k příslovům. Takže pan učitel měl pravdu, ale vůbec to není jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.