Změny času letní - středoevropský

Od: Datum: 27.10.13 09:14 odpovědí: 30 změna: 30.10.16 12:55

Nevím jak vás, ale mě ty změny času štvou. Vyhovuje mi spíše světlo déle odpoledne, než to, že je v 17:00 tma a světlo brzo ráno. Proto by se mi líbil spíše "letní" čas v zimě.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.10.13 09:26

v dnesni dobe to uz nema vubec smysl , uspora zadna , v lete klima v zime vytapeni , svetlo je suma fuk tech par Wh a jestli je svetlo ci tma je celkem fuk , banda v dnesni dobe chodi na smeny , nebo robi do 4-5 a to je stejne uz sero...

Od: czechinjapan*
Datum: 17.10.14 10:30

To je prave to. Vetsina lidi dela v kancelari. Rano se vstane, nasnida a jde se do prace nebo deti jdou do skoly. Neni tedy potreba, aby venku svitilo slunicko. Naopak ale po praci nebo po skole by slunicko bylo potreba, pac jinak se clovek vubec nedostane do parku nebo ven obecne. Jet se napriklad projet na kole, jit si zabehat po praci, jit si zaplavat v lete atd atd. Po praci je proste potreba svetlo. Jsme zavreni cely den pri umelem osvetleni, tak alespon po te praci, kdy clovek chce zarelaxovat, at je proboha trochu toho denniho svetla. Zil jsem mnoho let v Japonsku, ktere je na vychode casoveho pasma, navic neni letni cas. Hruza. Rano cloveka v 5 hodin probouzi slunicko, ktere uz je davno nad horizontem, musi se kupovat super silne zavesy. No a vecer v 6 uz je tma jak v pytli, takze clovek jde z prace a jedine, kam se da jit, je hospoda, nebo domu, kde se clovek zavre s YouTube... Takze bez diskuze je pro me jasna volba: Letni cas po cely rok!

Od: bmbx®
Datum: 27.10.13 09:34

V dobách kdy to bylo zavedeno to opravdu mělo smysl, velká část elektrické energie byla spotřebovávána na osvětlení. Teď už to několik desetiletí, spíš ožná už půl století nemá žádný efekt, osvětlení jej jen malý zlomek spotřeby a na ten velký zbytek spotřeby nemá žádný posun času vliv.

Od: asdf*
Datum: 27.10.13 09:50

V roce 1916, kdy se zavedl letní čas, se ušetřila velká část elektrické energie na osvětlení? Vždyť k osvětlování se používaly především petrolejové a plynové lampy.

Datum: 27.10.13 09:36

Byla bych pro ten jednotný, jako byl vždycky předtím, to znamená asi zimní, že?

Jinak by mě ale zajímala jiná věc. Nyní šly hodinky ve 3 ráno znovu na 2 hodiny. V této noční době sice mnoho spojů /vlaky, autobusy/ asi nejezdí, ale pochopím, že když je vlak ve 3 hodiny na nádraží, měl by odjíždět dál a najednou jsou 2 hodiny, že tam musí tu hodinu počkat. Logické.

Jak se to ale praktikuje na jaře, když najednou hodina přibyde? Vlak je ve stanici ve 3 hodiny, měl by jet dál, ale najednou jsou 4 hodiny. A to už měl být přece někde o 80 km dál. Jak se toto řeší?

Myslíte si možná, že jsem pitomá, na co myslím, ale už mě to kolikrát napadlo, když přibude najednou hodina, jak se ten čas dožene? Jaga.

Od: pt®
Datum: 27.10.13 09:40

Jaguš, myslím, že pak jede, jako další spoj, který by jel ve 4. prostě jeden spoj asi vypadne. - pt

Od: uska®
Datum: 27.10.13 10:04

Spoj nevypadne žádný, ne na každé trati jede kažkou hodinu vlak. Všechny vlaky jedou s 60 minutovým zpožděním. Ono se to během 24 hodin srovná.

Datum: 27.10.13 10:03

Ganz egal:) Na ranní vstávám skoro za tmy i na jaře a na podzim, takže to nějak zásadně nevnímám.

Od: repe
Datum: 27.10.13 10:05

Ano, jeden čas a nejlépe letní v zimě.

Datum: 27.10.13 10:19

Střídání časů se mi nikdy nelíbilo, mívala jsem i problémy. Už jsem důchodkyně a posun si mohu mírně přizůsobit, snídaně i obědy posunovat pozvolna.

Legrační problém jsem mívala se psy. Ti mají v hlavě své hodiny. A večer v obyklou hodinu čekávali na svou misku a ono nic.

Co se týče vlaků, tak myslím, že v noci v prvních letech po zavedení letního času jezdívaly noční lokálky. Jednak popolprázdně, jednak na krátkou vzdálenost. Těch pár cestujících se muselo přizůsobit a problém s časem se na krátké vzdálenosti konkrétního spoje brzy ztratil. Teď už jezdí lokálek minimum.

Rychlíky - co to je u rychlíku hodinové zpoždění? I bez změny času je často zpoždění mnohem delší.

Spíš by mě zajímalo, jak to je, když se narodí dvojčata. To starší třeba ve 2,50 a to mladší "už" ve 2,10.

Od: petr®
Datum: 27.10.13 21:16

Já už většinou druhý den nevím, že se čas měnil, nemám totiž pevně stanoveno kdy jdu spát, kdy obědvám atd. Navíc ta změna je ze soboty na neděli. Takže hodina sem, hodina tam, pro mě nic dramatického.

Od: martin1965*
Datum: 28.10.13 01:09

Samozřejmě je to takto náhodou dobře zařízeno. Nevěřím hlasům těch citlivých lidí, kterým nějaká hodinka plus mínus uškodí (to pak jim vadí i všechny ostatní změny v životě). V létě je to milé, když je o hodinku déle světlo a ráno je mi celkem jedno, jestli je světlo ve 4 hodiny ráno, nebo v pět. (možná to vadilo jen v případě, když jsem chodil se svým dědou na houby). Naopak v zimě, když si to spočítáte, tak při zachování letního času, by se rozednívalo někdy kolem půl deváté a to je opravdu pozdě.

Od: zabu
Datum: 28.10.13 22:33

Jen za mě. Mě nevadí ani letní ani normální čas. Vytáčí mě do nepříčetnosti ta změna dvakrát do roka. Ať klidně nechají ten letní-posunutý i v zimě, když se jim to líbí, ale ať mě s tím dvakrát do roka nehrcaj sem a tam.

Datum: 28.10.13 22:46

Nemám s tím zásadní problém. Nedělají mi problém přelety třeba přes 10 časových pásem a zpět, přizpůsobím se v podstatě okamžitě. Když to vezmu čistě logicky - vzhledem k tomu, že letní čas nemá přiliš význam, zavedl bych celoročně (v našem případě) středoevropský čas. To by ovšem znamenalo, že by se takto rozhodly i okolní státy, jinak to přinese více problémů než užitku.

Mimochodem - zimní čas je něco jiného - ten byl u nás zaveden pouze jednou na přelomu let 1946 a 1947 a od té doby se nikdo v tomto směru neodvážil experimentovat.

Datum: 30.10.13 20:52

souhlasím s Vámi. změna mi nevyhovuje, tma v zimě způsobuje deprese. člověk chodí dom z práce za tmy - trapas.

Datum: 30.10.13 21:50

No nevím - zrovna v zimě chodím ráno do práce i večer z práce za tmy, tam ta hodina nehraje vůbec roli, protože tma by byla stejně.

Datum: 23.10.15 15:42

To budete stějně, ať bude zimní nebo letní čas

Datum: 30.10.13 21:41

Mimochodem, v Evropě mají stejný čas úřední místa, kde se sluneční čas liší o dvě a půl hodiny. To nevadí?

Od: radil*
Datum: 31.10.13 07:22

Mě je to vcelku jedno. Jediné, co mi vadí, že musím sledovat, kdy a kam to přesně bude. Ale na můj stav, metabolismus či kondici to nemá vůbec žádný vliv. Naopak bych řekl, že mi to vyhovuje, asi jsem na to prostě zvyklý a nevidím důvod to měnit.

Od: narf
Datum: 31.10.13 11:26

Vícečas mate. Stalo se že já mám doma časy tři a více: Budík spadl a jenom nejde pořádně nařizovat čas, takže budí v 7, ale ve skutečnosti je 6, na číselníku je 9, když je 7. Hodiny na zdi mají stále letní čas (kdo tam má pořát lézt). Některé náramkové mají letní čas, některé zimní, jak se kde který zapomněl přeřídit. Takže někdy v zimně vyrazím podle letního a naopak...

Datum: 15.01.15 12:10

Taky už se těším na letní a ten SEČ co je teď v zimě zrušit ! Nedovedu si představit, že kdyby byl SEČ i v létě, tak by se rozednívalo ve 3 hodiny v noci ! To si spíš umím představit, kdyby byl letní i v zimě, že by se místo v 7 ráno rozednívalo až v 8., ale bylo by večer vidět do 18. místo do 17. jako teď.

Datum: 23.10.15 15:41

Změna času přináší problém těm, co se na ni moc fixují. Když si řeknete, že je právě tolik hodin, kolik ukazují hodiny, je do dvou dnů po problémech. Je to v podstatě jen psychologický problém. Protože platí -li stejný čas "od Košic po Madrid", je to stejně jenom iluze, že jste v souladu s nějakým přirozeným časem.

Od: jentak
Datum: 18.03.16 07:17

Aha. Takže dítě, kterému v létě večer v devět hodin, venku svítí ještě sluníčko, vysvětlujete, že musí jít spát, protože ráno se brzo vstává do jeslí aby máma byla včas v práci má "psychologický problém"? Úžasná dedukce. Nezlobte se, ale nedalo mi to. Zkuste se občas vžít do kůže jiných...

A slyšela jste někdy něco o biologických hodinách?

Datum: 18.03.16 06:28

Víc mi vyhovuje letní čas. Je delší den.

Od: pt®
Datum: 18.03.16 13:43

No, musím si asi týden na tu změnu zvyknout, ale pak už je to dobrý. :)

Datum: 18.03.16 21:51

Myslím, že jsem to už někde psal, nebo četl? Co já vím. Můj postoj je jasný. Je mi jedno, jestli bude SEČ nebo SELČ, ale ať mi s tím dvakrát do roka nekvrdlaj. Ať se udělá třeba referendum. Povinné. Kde se každý vyjádří který ze dvou časů chce, a kterých bude víc, ať to tak zůstane. Už na furt.

Od: vampi
Datum: 30.10.16 02:35
Tak to posunem o půl hodiny a je to vyřešený ;)
Datum: 18.03.16 22:06

No, me zase vyhovuje drive tma, protoze jsem nocni clovek a vylozene mam rada tmu a nocni zivot, ale taky mi leze uz krkem to jak se to porad meni z letniho na zimni.. Vcelku je mi jedno jestli je zimni, nebo letni cas, ale at uz to proboha zustane jednotne a na stalo...

Datum: 24.03.16 18:17

Takhle to dopadá když na to ti kdo to mají rozhodnout kašlou a je jim lhostejne jak lidi žijí, je pro ně důležitější starat se o to jak si odsouhlasí lepší plat. Změny času je pro ně o tom hrát si na bohy. Člověk je pro ně citron, který se ždímá dokud to jde, když už to nejde prostě se hodí do popelnice.

Od: maky®
Datum: 30.10.16 12:55

Tak již máme zase všechno posunuto, něco se seřídí samo, ale některé hodiny to neumí...je to dost otravné, vstávání ani tma mi nevadí, jsem v důchodu. Nechala bych to tak, jak to je nyní, to jest správně *uf*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.