Kde je střed Evropy - Brno?

Od: Datum: 06.10.13 15:07 odpovědí: 13 změna: 07.10.13 13:39

Dobrý den, nevíte kde je přesný střed Evropy?

Někde jsem slyšel, že je to Brno, co je na tom pravdy? A když jsem se koukal na mapu (GoogleEarth) tak by to až taková blbost nebyla.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: barbecue
Datum: 06.10.13 15:13

Teď jsem se to snažil vygooglit a těch míst je mnoho, ale Brno tam není. 8-D

Od: buss
Datum: 06.10.13 15:13
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.13 15:34
avatar

Na tuty je štatl Brnisko fčil středem Evropy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.13 15:57

Brněnské štatl byl vždycky středem světa...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 06.10.13 16:34

http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99ed_Evropy

doplněno 06.10.13 16:55:

To buss - sorry, to už tu bylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.13 18:49
avatar

http://www.marinka.cz/sites/d…/lipnik_klasterni-zahrada.jpg

Na té fotce to není moc vidět, ale na tom kameni je nápis Střed Evropy a nachází se v Klášterní zahradě v Lipníku nad Bečvou. Ale třeba Slováci mají svůj střed Evropy někde u Kremnice a ještě jeden je někde u Vilniusu v Litvě - ono taky záleží na tom, kam sahá Evropa - jestli kousek za Uźgorod nebo až k Uralu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.13 18:57
avatar

Já bych to těm brňákum klidně přiznal.

Brňák:

1) Brňák je hrdý, že všechny historické památky svého města dokáže oběhnout za tři hodiny a stojí ho to dohromady padesát korun.

2) Brňák ví, že cena desetistupňového piva v běžných restauracích včetně centra nepřesahuje hranici 25 Kč a všechny nápisy jsou jednojazyčné - tudíž česky. Prská, když cena poledního menu přesahuje padesátikorunu.

3) Brňák cizince toleruje, i když je nevyhledává a protože mu nic nepřinášejí, nijak se před nimi neponižuje ani je neodírá. Nejraději má Araby a Turky z pouličních směnáren.

4) Brňák miluje, že ať už se z centra rozeběhne na jakoukoliv stranu, vběhne do lesa či na pole dříve, než mu dojde dech.

5) Brňák pravidelně chodí na utkání svého oblíbeného fotbalového mužstva, i když už 20 let nedokázalo nic kloudného vyhrát. Když dost mrzne a je led, zajde si solidárně i do Ronda na Kometu která zvolna směřuje stejným směrem.

6) Brňák je hrdý, že mluví normální češtinou. Nic nenatahuje, nic nezasekává. Používá deset slov, která nejsou známá zbytku republiky a která díky tomu pokládá za hantec. Brňák považuje každého, kdo hovoří pouze uměle vytvořeným, nesrozumitelným hantecem, za mimozemšťana a idiota.

7) Brňák se těší z toho, že může cestovat na povrchu, protože zná pouze padesátimetrový podchod pod Hlavním nádražím a i ten se dá obejít. Když už zatouží po podzemí plném vody, navštíví nedaleký Moravský Kras, kde nenajde průvan a koleje, ale pramičky a krápníky.

8) Brňák ví, že když v Brně hlásí dopravní špičku, jsou ucpány ulice Milady Horákové, Koliště, Pekařská, Husova, Cejl a výpadovka na Prahu. Samotné centrum je díky své velikosti ucpané pokaždé, když do něj vjedou více jak čtyři auta zásobování.

9) Brňák zná všechny zábavní podniky ve městě jménem a ví přesně, kde leží. Jediný zádrhel tkví v tom, že personál těchto podniků zná jménem také jeho.

10) Brňák se těší na každoročně pořádanou Velkou cenu silničních motocyklů. Sám ovšem stojí za plotem, protože nemá na vstupenku a kysele hledí, na fronty před veřejnými domy.

11) Brňák je oprávněně přesvědčen, že se v jeho rodném městě nachází jediné opravdu použitelné výstaviště v České republice. Proto nikam nejezdí a čeká, až mu nové trendy ukážou ostatní na BVV. Sám má ovšem jen povrchní přehled o tom, která akce na veletrhu zrovna probíhá.

12) Brňák trpí panickou hrůzou z jedinců pilotujících auta s vyškovskou poznávací značkou. Toto malé moravské město se dvěma světelnými křižovatkami produkuje řidiče neschopné řešit elementární dopravní situace a způsobující dramatické řetězové havárie i při pojíždění na parkovišti. Poznávacím znamením je klobouk na hlavě.

13) Brňák celý večer zasvěceně hovoří o skvělé úrovni brněnského vysokého školství, aby se druhý den uvztekal až k pláči, že ho nevzali na Karlovu univerzitu.

14) Brňák si pochvaluje možnosti koupání ve svém městě a nikdy neopomene zdůraznit úžasné vyžití u brněnské přehrady, i když ví, že voda v ní dokáže během několika minut zničit kovový trup tamního výletního parníku.

15) Brňák má pocit, že žije ve velmi pěkném městě. Proto na všechna ostatní plive špínu a když se vrací po D1 domů, tváří se, že bohunické paneláky neexistují.

16) Brňák ví, že jeho město se rozhodně nevyznačuje anonymitou. Ať se vyhýbá komu chce a jak chce, dříve či později na sebe narazí na „čáře“ = na (České). Je to pozitivní jev, pokud na dotyčného ztratil číslo a negativní v případě, že mu před časem odloudil manželku.

17) Brňák se naučil žít s faktem, že co vědí dva, vědí za chvíli všichni.

18) Brňák si zvykl, že bydlí v obydlené zatáčce mezi Prahou a Vídní.

doplněno 06.10.13 20:16:

Luigi, takže vlastně uznáváš, že to sedí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.13 19:42

.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.13 19:55
avatar

Co čekat od pobochaného cajzla ,ale stejně jsem si prskal za roletu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 06.10.13 19:29

Tady je taky jeden.

49°5748.136"N, 12°2932.791"E

http://mapy.cz/#!x=12.497862&y=49.963200&z=13&l=16&t=s&d=muni_377_1

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 12:06
avatar

Každý holt doufá, že je střed Evropy zrovna tam, kde bydlí. Mám nápad, jak to zjistit úplně přesně. Na kus kartonu překopírovat obrysy Evropy, vystřihnout a vyvážit na nějakém hrotu. Tam, kde bude těžiště kartonu, bude skutečný střed. Pak už jen zbývá přenést ten bod zpátky na mapu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 07.10.13 12:23
avatar

Pokud by se stred Evropy bral pomoci pomyslneho teziste, tak po prvnim pohledu na mapu bych rekl, ze to bude nekde kolem vychodni hranice Beloruska.

Zatimco jih a zapad Evropy jsou pomerne ploche a derave (vodou), tak skandinavie a evropska cast ruska ma jasnou vahovou prevahu.

doplněno 07.10.13 13:07:

Tak sem to udelal podle Magdonovo navodu a vypadla mi z toho obec Martyukhi v Rusku, blizko pobaltskych republik, kousek nad Beloruskem.

Presny postup byl nalezeni co nejdetailnejsi mapy continentu Evropy (vcetne nejvetsich ostrovu spadajicich pod Evropu) z bingu (umi vyhledat konturove obrazky), import obrazku do Catie, vytazeni kontur, vyplneni kontur plochou a pak uz bylo jednoduche zjistit teziste dane plochy. Cele to trvalo asi tri minuty.

Pokud bysme zanedbali velke severske ostrovy, posunolo by to teziste krapet dolu, nekam vic k tomu Belorusku.

Takze asi tolik k tezisti Evropskeho kontinentu.

doplněno 07.10.13 14:06:

Jethro.

Mas naprostou pravdu.

A proto jsem pro vetsi presnost danou plochu svinul na kouli o polomeru 6378x10^6mm, coz by alespon velmi zhruba melo aproximovat zakriveni Zemekoule (se zplostenim uz sem si vazne nehral) a Martyukhi mi vysel jako normalovy prumet teziste na (kulovou) plochu.

Pro zajimavost, teziste te plocy (Evropy) lezelo cca 230km pod povrchem a napr. spojnice Portugalska a Ruskeho pobrezi u Severniho ledoveho oceanu prochazi v nejhlubsim miste cca 700km pod povrchem. Tedy zakriveni je skutecne dosti znatelne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.13 13:39
avatar

Problém je ale v tom, že tys hledal těžiště rovinné plochy, zatímco skutečná Evropa je na ploše kulové. Ono to zakřivení Země, resp. rozvinutí poledníkové sítě do roviny, není v evropských měřítkách zdaleka zanedbatelné, zvlášť v severních oblastech - když už teda chceš být echt přesný.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.