Pěkná písnička o čertech?

Od: Datum: 10.11.13 20:12 odpovědí: 15 změna: 20.02.14 08:31
avatar

Zdravíčko a krásný večer, neměl by někdo tip na kratší dětskou písničku o čertech, kterou lze stáhnout v mp3? Pomalou i rychlou.

Původně jsem zamýšlela písničku Budliky od Pavla Nováka, ale ta je hodně dlouhá, a obě čertí písničky ze Cvičení s Míšou jsme již předvedli. Děkuji za tipy:).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jezeveccerti
Datum: 10.11.13 20:14

Kabát - Čert na koze jel


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.13 20:16
avatar

Pěkná, ale pro děti na besídku nepoužitelná:)

Datum: 10.11.13 21:03

z pohádky Taneček přes dvě pekla byste si nevybrala? mně by přišla použitelná písnička, co tam zpívají čerti - my jsme čerti, extra čerti


doplněno 10.11.13 21:15:

jejda, ono se sem vložilo to video - já myslela, že dávám jenom odkaz na ně :o/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 13:20
avatar

Děkuji za odkaz, písnička "My jsme čerti" je super, bohužel zase moc krátká:(, má sotva minutu. A ostatní písničky se mi moc nelíbily.

Od: rnk*
Datum: 11.11.13 00:52

Omlouvám se za "neodpověď", ale nechápu tu dnešní fascinaci čerty a čarodějnicemi. Po staletí tyto bytosti symbolizovaly v pohádkách vždy jednoznačné zlo. Malé děti potřebují pro správný vývoj jednoznačně definované charaktery postav. Pokud je postava jednou zlá, jindy zase dobrá, mate jim to hodnotový systém. Později pak nedokáží ani v životě správně identifikovat kladné a záporné postavy. Např. pokud může být čert hodný, stejně tak může být hodný drogový dealer.

Viz Metodický portál RVP: http://clanky.rvp.cz/clanek/c…-PSYCHICKY-VYVOJ-DITETE.html/

a zde: http://clanky.rvp.cz/wp-conte…vyvoj_ditete___ke_stazeni.pdf

doplněno 11.11.13 01:42:

str. 7 až 8 Pohádky a jejich vliv na psychický vývoj dítěte, L U C I E S TA Ň K O VÁ

Pohádkové postavy nejsou rozporuplné _
nejsou zároveň dobré a špatné jako ve skutečnosti my
všichni, jelikož ale
taková polarizace ovládá dětskou
mysl,
vládne i pohádkám (1, s. 13). Osoby v pohádkách
jsou buď zpravidla naprosto dobré, nebo naprosto zlé,
a tudíž velice jednoznačné (4, s. 20).

V moderních pohádkách jakoby neexistovalo dobro
a zlo v tak evidentních pozicích. Takové pohádky netlumočí
nic podstatného o vývoji mravního cítění. V klasických
pohádkách každé dítě pozicím dobra a zla jasně
rozumí (4, s. 19). Na rozdíl od moderních dětských příběhů
je zlo v pohádkách stejně všudy
přítomné jako
dobro. Není přitom bez půvabu. Je symbolizováno silným
obrem či drakem, mocnou čarodějnicí nebo lstivou
královnou (1, s. 12). Ale také, poněkud lehčeji, postavou
čerta.

Čerti bývají často zesměšněni a již dávno nejsou nebezpeční,
ačkoli hrůza kdysi z démonických podob čertů
a ďáblů přímo tryskala
. Dnes jsou čerti jen pramálo nebezpeční.
Jsou hloupí, slaboduší, v myšlenkách nemotorní
a těžkopádní. Nevíme jistě, zdali byli čerti v pohádkách
zesměšněni odjakživa nebo až v závislosti na
narůstajícím racionalismu a materialistické interpretaci
světa. Možná je to proto, aby děti nebyly zavaleny
přílišnou úzkostí.

Čert však jistě představuje v pohádce zlo. Představuje
temné stránky lidské existence vůbec. Čerti jsou také
chápáni jako nositelé a vykonavatelé trestu.

...Čert představuje také svůdce: toho, kdo nabádá a svádí
k překročení mravních pravidel. Je to postava, na níž
můžeme snadno promítnout vlastní zavrženíhodné impulsy,
vlastní temné stránky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 01:18
avatar

Co to je za blbost?

1. čeští čerti byli prakticky vždycky "hloupoučí dobrotivci", kteří odnášeli jen zlé postavy do pekla a dobrým postavám pomáhaly.

2. Mate hodnotový systém? NAOPAK! Naučí se, že když vypadá skupina lidí stejně, ale jedinci se chovají různě (jednou zlí a jednou hodní), tak to neznamená, že jsou všichni stejní. (Tj. když je např. skupina černochů/chlapů/lidí v obleku... podobná na pohled, tak každý jednotlivec je jiný - jindy "hodný" jindy "zlý").

3. Podle vaší logiky je správné posilování stereotypů (což je samozřejmě špatně, nelze všechny házet do jednoho pytle).

4. Děti nejsou debilní, tyhle pseudopsychologické bláboly z nich ale hlupáky dělají... Dítě ví, že čert není drogový dealer, proboha...

doplněno 11.11.13 01:22:

Hm, navíc z toho článku nějak nemůžu vyčíst to, že dítě nebude moct identifikovat zlo, když bude čert jednou hodnej jindy zlej. Doba se mění, na čerty už nikdo nevěří, tak ty "zlé" postavy zastupují různí Trautenberkové a podobní. To, že v pohádce je jednou macecha hodná a jindy zlá taky z dětí nedělá chudáky, co nedokážou rozpoznat zlou a hodnou ženu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 09:33
avatar

rnk, se vší úctou k vám, ale neberte sebe a ostatní tak vážně a doslova. Martina je kantorka ve školce a už dává dohromady Mikulášskou besídku. Takže hledá něco na způsob Čertíku, čertíku, co to neseš v pytlíku . . :D To, co je pro děti dobré nebo ne, to Martina ví sama nejlépe. Má na to vzdělání a zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 11.11.13 11:58

Nemám nic proti Martine ani komukoliv jinému. Ale to, že je někdo učitelka neznamená, že musí být chytřejší než metodický portál pro učitele, který je spravován Národním ústavem pro vzdělávání, poradenským zařízením a zařízením pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a placený ministerstvem školství.

To, že se něco dělá běžně není žádným důkazem, že je to tak správně. Důkazů i značně expresivních by se i v nedávné historii našlo nepřeberně.

V logice věci by čert měl mít v pytli zlobivé dítě a Mikuláš sladkosti pro děti. Bohužel dnes i čert nosí sladkosti. Později je pak nosí třeba ten již zmíněný drogový dealer.

doplněno 11.11.13 12:10:

Prostě děti by měly vědět, že existuje i zlo a je třeba si s ním nezahrávat a když je potřeba s ním bojovat. Není žádoucí dětem tvrdit že všichni jsou hodní. Do hlaviček se jim to zafixuje a už se toho nezbaví. Těžko pak budovat nějaké morální zásady.

A když odborníci (nemám to jen z tohoto portálu) tvrdí, že takto malé děti nepochopí, když nějaká postava se někdy chová jako zlá a jindy jako hodná a vyvolává to u nich zmatek, tak tomu věřím. Prý takto malé děti si zlo i dobro personifikují.

Mám zkušenost, že i dítě, které již začalo chodit do školy má problém pochopit, že např ve 2. sv. válce byli Němci zlí a nyní nejsou a je zlý zase někdo jiný. Tam už má význam o tom diskutovat a vysvětlovat, ale děti ve školce toto nechápou.

doplněno 11.11.13 18:25:

Prý posiluji stereotypy. Stereotypy jsou vlastně zkušenosti jiných lidí. I hloupý člověk se učí vlastními chybami, moudrý člověk se poučí z chyb druhých. Nebál bych se stereotypů. Bál bych se relativismu. V poslední době jsme svědky relativizace zla a dobra.

Tvrdíte, že i dnes už téměř dospěpé děti se setkávaly s relativizovanými představiteli zla adobra a tvrdíte, že jim to neublížilo, ale máte skutečně pocit, že dnešní mládež má hodnotový žebříček a morálku v pořádku? Učitelé jsou uráženi a někdy dokonce napadáni přímo ve třídách, drogy si prodávají mezi sebou přímo ve škole, vlastní rodiče kvůli jedné facce udají na policii kvůli týrání. Nebo to chcete popřít?

Já netvrdím, že to zničí každé dítě. Mnoho dětí má vzory v rodině apod., ale mnoho dětí tím postiženo je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 12:43
avatar

Myslím, že tady něco nechápete spíš vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 13:27
avatar

Děkuji za reakci. Když pominu, že uvádíte teorii, která je hezká na filozofickou debatu, ale úplně mimo realizaci, pokud jde o školkáčky, věta "A když odborníci (nemám to jen z tohoto portálu) tvrdí, že takto malé děti nepochopí, když nějaká postava se někdy chová jako zlá a jindy jako hodná a vyvolává to u nich zmatek, tak tomu věřím. Prý takto malé děti si zlo i dobro personifikují", je nesmysl. Oni totiž tihleti "odborníci" někdy chodí i na náslechy či kontroly do školek, a to pak stojí za to. Mnohdy s dětmi nikdy nepracovali, jen píší o něčem, co si myslí, že to tak má být, a v praxi je to úplně mimo. A konkrétně tato věta je nesmyslná proto, že i malé děti velice dobře chápou, že když se chovají pěkně, jsou čerti hodní, a když zlobí, tak je čerti postraší.

Nehledě na to, že děti se na čerty těší, už teď o nich pořád mluví, a tyhlety novodobé výzkumy jsou spíše ke škodě, než k užitku. Co vím, tak ke mně, k bráchovi, k našim rodičům a spoustě známým chodili čerti rok co rok, a újma či bourání morálních zásad se nikde nevyskytly. Souvislost s drogovým dealerem je už zcela mimo.

Nehledala bych jednoduše problémy tam, kde nejsou.

doplněno 11.11.13 17:52:

Třeba člověka, co chce dětem ublížit, to je pak jedno, kdo to je a jak vypadá.

Rozhodně se ve školkách děti neučí o ďáblech a jak to jsou představitelé zla a podobné bláboly.

doplněno 11.11.13 18:29:

Mezi dětmi a dnešními teenagery je obrovský rozdíl. Ve školce je učitel pořád ještě autorita, děti se teprve učí pravidlům, učí se rozlišovat, co je dobré a co je špatné. Předškoláci toto ovládají perfektně. Bohužel přijdou do školy, chytnou se kamarádů, nebo stačí méně důsledná učitelka, a dítě tyto hodnoty pomalu ztrácí. K tomu se přidá volná výchova a nezájem rodičů o vzdělání a je hotovo.

Dnešní mladíství za svůj vývoj nemohou, všechno je výchovou a přístupem v rodině. Není to ani dobou, na kterou všechno svádíme. Je to rodiči. S tím už nemají čerti absolutně co dělat, dostáváme se úplně mimo téma.

Od: rnk*
Datum: 11.11.13 16:44

A kterou postavu jste tedy vybrala jako jednoznačného představitele zla?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 17:37
avatar

Zlá je postava, která je zlá svými činy a ne svým vzhledem nebo původem. Stejně jako v reálném životě. Zlý je starý čaroděj, zlý je krutý král, zlá je jedna macecha, zlá je starší sestra, zlý je výběrčí daní, zlý je královský rádce... Pokaždé někdo jiný, protože i v reálném životě nepoznáte toho vašeho drogového dealera na první pohled. Na druhou stranu může být hodný čert nebo kouzelník, protože i v životě může být děsivě vypadající pán dobrák. Dobrá může být stará ošklivá čarodějnice, protože i v životě může být dobrá postarší podivná babička. Děti tohle rozeznají, nejsou hloupé. Vědí, že princezna je sice hezká a urozená, ale je zlá a panovačná. Vědí, že čert je sice děsivý a lidi se ho bojí, ale on má dobré srdce. Svět není černobílý a stejně tak pohádky by neměly být černobílé. Není dobré vytvářet jednoznačného představitele dobra/zla, vede to k tomu, aby si lidé zvykali na stereotypy. To by se měly děti učit - je jedno, jak vypadá a z jaké je rodiny, protože důležité je, jak se chová k sobě i ostatním.

doplněno 11.11.13 17:43:

A abych odpověděla na martininu otázku - co takhle Čert ví proč? Písnička je to pěkná a mohla by se líbit dětem i rodičům :)


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 17:55
avatar

Děkuji za reakci. Písnička je nádherná, mám ji ráda, ale na tento rytmus by se špatně vymýšlel nějaký taneček, je to takové ani rychlé, ani pomalé. Navíc je taková málo dětská, spíš pro dospělé:)

Datum: 11.11.13 17:25

sorry, ale kupodivu i já jsem byla dítě. třeba tu pohádku, kterou jsem sem vkládala, jsem jako dítě měla ráda - i když, pravda, to už jsem byla ne ve školce, ale na prvním stupni školy. ale jako mladší jsem milovala čertíka Bertíka a ten rozhodně zlý nebyl :D zmatek to ve mně nevyvolávalo a morální zásady, myslím, mám celkem dobré.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gbenton
Datum: 20.02.14 08:31
Pěkný písničky o čertech mají DEICIDE :)
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.