K čemu hradí stát církvím platy duchovních?

Od: Datum: 22.10.13 19:00 odpovědí: 9 změna: 23.10.13 13:10

Zdravím,

k čemu hradí stát církvím platy duchovních a vůbec, k čemu církve do jisté míry finančně zabezpečuje? Neměly by si sami církve platit své duchovní, obzvlášť, když chtějí po našem státu majetek v hodnotě x miliard? A k čemu vlastní církve nemovitosti? Kláštery, modlitebny a podobné duchovní nemovitosti chápu, ale např. vlastnictví zámku mi hlava nebere...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.13 19:15
avatar

Odjakživa kradli a obírali, už jen to koupení odpustku mi hlava dodnes nebere...

Nebo člověk který mlátil lidi kolem byl vždy v pondělí v pohodě neb nedělní zpověd smázla všechny zbité chudáky...

Nebylo na jídlo, domy ze slámy a dřeva ale kostel vždy pozlacen, už ve starých kresbách nešel vidět hubený duchovní...

Hamižnost jim vždy byla blízká, kázat vodu, pít víno... běžná věc...stašit lidi...

A proč je stát dotuje? Protože by to zdechlo, u nás není vysoký počet věřících, tedy těch co zaplatí osahávače ministrantů je pomálu, je zvláštní jak mám platit z daní panbíčkáře kterého službu nikdy nepoužiji...

Přitom v jiných zemích je pravidlem chcete fungovat-vydělejte si na sebe...

To že je církve vlastní není snad nic špatného... někde bydlet musí, mše konat atd... zda na to bude pronájem či vlastník je jedno, pokud by to ovečky zaplatily...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 22.10.13 19:24
avatar

Prosím Vás, ty vrácené majetky měli schválené, aby je mohli rozprodat a to zase zřejmě těm, co to odkývali. Koukněte na reality, kolik kostelů a fary jsou na prodej. Nic se jim nemělo vracet a nic platit, žádné platy, na to vyberou od věřících. Dříve církev zakládala sirotčince a starobince, aby nebyli bezdomovci, dnes nic, řádové sestry složily v nemocnicích a dnes co?. Jsou jedinci, kteří berou víru vážně, ale také podle toho jednají a pomáhají a nejsou to jen pokaždé řeholní sestry. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blanikbh007
Datum: 23.10.13 12:45

Berte v potaz to, že církev nemá takový majetek jako měla kdysi. Zajímal jsem se o to docela dost a je až s podivem co vše zde církev ne jen ta katolická ale i evangelická a další dělaly...ale byli rozprášeni a jejich majetek jim zabavili. A tay druhá věc. Bezdomovci musejí chtít. Nedávno jsem byl svědkem jak bezdomovec vulgárně napadal maminku s dítětem když ji řekla že mu nedá peníze, že mu dá rohlík a sýr který teď koupila. Ihned se ji zastalo několik chlapů. Ti co chtějí, tak chodí do různých zařízení. Fungují a jsou to organizace které jsou nejen církevní ale u všech je zásada nepít. A co je lepší pro toho bezdomovce? No přece když už má vychlastaný mozek, tak vidí jen tu láhev a svůj svět. Nemá chuť nic měnit. A když se zde bavíme i o staré, vemte si, že jen v mém okolí je klášter který funguje jako domov důchodců, pracují v něm i zdravotní sestry civilní a už teď mají místa na tři roky dopředu zabraná. Odmítají s tím, že když se uvolní místo tak volají, máte ještě zájem? A lidé tam jdou protože je tam jistota že se k tomu starému člověku budou chovat lidsky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.13 19:59
avatar

No měly a taky budou, také proto jsou ty takzvané restituce, přesněji vyrovnéní s církvemi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.10.13 20:04

No protože máme takový zákon. Jak k majetku přišli je věc jiná. Můžete jim ho třeba odkázat. Za své se budou živit opět podle zákona o restitucích církvi. Jinak se obraťte na naše poslance, které jsme si zvolili a zastupují naše zájmy! Též až na výjímky můžete vlastnit cokoli!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.13 00:42

Stát platí příjmy duchovním proto, že dosud nevydal zabavený majetek. Tyto platby jsou jen zlomek toho, jaký by měla církev příjem z ukradeného majetku. Pokud někoho zajímá, jak církev k majetku přišla, nic mu nebrání studovat historii a bádat. Také není pravda, že k víře se hlásí jen zlomek lidí. Podle posledního sčítání lidu je to asi 36%, nevím to přesně. Budovy a majetek církev potřebuje k provozování činnosti, například charity. Znám církev, která má jen necelých 10 tisíc členů a přesto provozuje nemocnici, domov seniorů, zařízení pro postižené děti a to není všechno. Pokud by měla být církev v našem státě omezována, bylo by to porušení mnoha zákonů, především Listiny lidských práv a svobod, Ústavy a mnoho dalšího. V jiných kulturních zemích mají odluku církve od státu. Majetek ale tam nikdo nesebral.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: narf
Datum: 23.10.13 08:54

U nás je "bez vyznání" nad 50% obyvatel. Ty platy od státu jsou ničemnost. Církevních charit moc nevidím, ty nejvýznamnější jako Člověk v tísni mají k církvím daleko. Církve jsou hrabkové, pod pláštíkem pánaboha, kterého si k tomu vymyslely.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blanikbh007
Datum: 23.10.13 12:39

Je to proto že musí z něčeho žít. Ono neboj se, není to nijak závratná částka. Stačí jim, koupit si něco na sebe (jednou za čas) a taky musí přispívat třeba na opravy atd dané fary (automatický odečet z platu. Co jsem kdysi viděl v jedné farnosti. Ale tam byl řád)

Druhá věc je ta, že se teď má vracet majetek cirkvím. Všem! Nejen katolické církvi, ale všem. Bohužel pro ně, je to, že katolická církev měla obrovské množství majetku které pak komunisté zabrali. Z tohoto majetku se však vrací jen 1/3 z celého množství (kardinál VLK chtěl myslím minimálně půlku). Když se tedy Duka domluvil o vráceni 1/3 majetku a lidi to pořád štve a komunisti (ti kteří majetek zabavili) lidem znovu říkají že oni tomu zabrání a lidé tomu věří, tak je to smutné.

Lidé si musí uvědomit to, že stát vůbec nebude okrazen protože se církvím vrací jen 1/3 majetku, a zbytek zůstane státu. Teď je třeba si zaet a podívat se jak některé kostely vypadají, nebo objekty, kláštery, budovy, jak vypadá třeba daný les. Takže, teď máš představu kolik se toho vrací, a teď si vem, že stát už nebude přispívat na jejich platy a bude to odkázáno čistě na církev. Tedy ty já ani nikdo z nás už se nebudeme skládat na plat z našich daní, protože se oni sami budou muset postarat o to, jak přežít.

Dále, budou muset opravovat kostely, kláštery, budou muset udělat něco se zbylým majetkem. Možná že se jim podaří něco, co zde fungovalo do roku 48 kdy církev hospodařila na svém, zaměstnávala lidi (i brigádniky o prázdninách), starala se o nemocné, staré atd... To je ale otázka na kterou nikdo z nás nezná odpověď. Já jsem pro navrácení majetku ale na druhou stranu se toho hodně i bojím. Bojím se toho, že se stane to co ve Francii, Belgii a dalších státech západní Evropy, tedy to, že se budou zavírat kostely (nebude na jejich údržbu, bude třeba jen pět a půl lidí v kostele v dané farnosti) a bude otázka co s tím. Co s kostelem? Může nastat něco podobného jako ve Francii? Kde jsou kostely prodávány buďto umělcům (tedy odsvěceny) nebo muslimům (kteří tyto kostely jednoduše upraví na mešitu) a nebo to je ta horší varianta a to je satanistům, kteří kostely vyhledávají a kteří se i zde mohou stáhnout. Proto, kat.církev prodá kostel raději městu nebo muslimům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 23.10.13 13:10

blanik, když se vrací majetek církvi nebo jakémukoliv jinému restituentovi, je to i s rizikem, že s ním nenaloží zrovna podle mých představ. S tím se prostě nedá nic dělat. Je jasné, že některé majetky budou dál chátrat a některé se prodají. Ale budou to jednotlivé případy (samozřejmě mohutně medializované). Ale v souhrnu je to pořád lepší, než kdyby zůstal dnešní nevyjasněný stav, pozemky zůstaly zablokované a sousta objektů chátrala dál. Nejvíc mě pobaví, že proti vydání majetku hlasitě křičí lidé, kterým bylo doteď absolutně jedno, co se s těmi nemovitostmi děje, kdo je spravuje a kolik to stojí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.