Pokud osa umyvadlové vpusti opravdu svírá pravý úhel se zemskou "severojižní" osou, pravděpodobně voda vlivem odstředivé síly, která by v tomto případě mohla být (čistě teoreticky) větší než zemská gravitace, vystřelila směrem vzhůru.
Když udeláš opravdu velký počet pokusů, nejlépe milióny pokusů, zjistíš, že to bude půl na půl. Tedy v polovině případů doleva a v polovině případů doprava.
.. na rovníku nedochází k rotaci! Koliorisův efekt/síla je nula. S vodou nemá co rotovat. viz archiv CT1 porad na ceste, na ceste po Ugande (Uganda). Domorodci to tam předvádějí na ulici, je k tomu i video.
Není pravda, že se v důsledku Coriolisova efektu voda vypouštěná z vany nebo umyvadla stáčí vždy v jednom směru na severní polokouli a v opačném směru na jižní polokouli. Ve skutečnosti je působení Coriolisovy síly o několik řádů menší než různé náhodné vlivy (například tvar nádoby, počáteční proudění vody) a jev je měřitelný pouze v laboratorních podmínkách. Pověru rozšířily i některé televizní seriály (například Akta X). Navíc se toto nesprávné tvrzení objevilo v několika vědeckých programech a publikacích.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.