Otcovství po umělém oplodnění

Od: Datum: 20.09.13 07:45 odpovědí: 10 změna: 20.09.13 23:14

V mém okolí se právě udává následující příběh: Ukrajinka si před rokem vzala Čecha. Ten odmítá s ní mít dítě. Z tohoto důvodu a zřejmě i ze zdravotních důvodů (bude jí 38) požádala o umělé oplodnění (na které má jít za pár dní). Situace se vyhrotila tak, že její manžel s tím odmítá mít cokoli společného a rozcházejí se.
Ona je rozhodnuta dítě mít za každou cenu a na oplodnění půjde (údajně i proto, že později by to musela platit) . Teď moje dotazy: Je možné žádat umělé oplodnění a přitom nemít někoho, kdo se závazně přihlásí, že bude otcem? (Nebo stačí prostý fakt, že je zatím ještě vdaná?) Její nynější manžel při první návstěvě lékaře ohledně oplodnění byl přítomen a není vyloučeno, že i podepsal souhlas. Jak právně závazné to je? Jak to bude s otcovstvím dítěte? Její nynější manžel otcovství porodu bude chtít odmítnout. Takže otec zůstane neuveden?

doplněno 20.09.13 07:55:

Je to náhoda, nebo je reklama tak inteligentní? Už je tu reklamní proužek na asistovanou reprodukci.. To je děs.. :/

doplněno 20.09.13 08:56:

Opravdu to vypadá to, že pokud manžel podepsal souhlas, tak se z něj nevyvleče. Je považován za otce, pokud se nedokáže že dítě zplodil někdo třetí. Takže aby to bylo ještě veselejší mám další dotaz. Pokud se nyní najde trouba, který se by se dobrovolně přihlásil k otcovství toho dítěte (přestože není biologickým otcem) místo manžela, bude mu to umožněno?

doplněno 20.09.13 09:24:

To sys hejkal: To je jasný, ale vemte si, že se tu zeptám, jesli můžu umřít na chřipku, nebo použiji větu "Naděje umírá poslední." a hned mi tu vyskočí reklama na pohřební službu.. :)


avatar
Upozornění od sys hejkal 20. 09. 2013 08:58:09
Náklady na provoz poradny, na koupi nového lepšího zařízení, třeba i na dárky a další musí být z něčeho hrazené.
Jedním ze zdrojů může být i reklama. A pro techniku není problém přiřadit k předmětu otázky příslušnou reklamu.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 20.09.13 07:59
avatar

Tuším, že pokud je dítě počato a narozeno v manželství, je otcem - v rodném listě - automaticky manžel.. ale toto je docela zapeklitost.. tak těžko říct, chudák prcek.. :/...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 08:48
avatar

Vím, že je pro Vás podstná ta hlavní otázka, ale dovolím si odpovědět jen na tu chytrou reklamu. Není to náhoda, ty reklamy generuje automat podle obsahu otázky. Zkuste si poslat mail s textem třeba: "nic si nepamatuju, mám okno". Přijde Vám s reklamou na plastová okna (takže tak chytrá zase není :) ).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 09:19

Jo, máte pravdu. Na druhou stranu jsem před pár měsíci podepsal nesouhals s behaviorální reklamou, ale nic to nepomohlo. A s tou inteligecí taky nic moc. Pídil jsem se jsem se před časem po mikrovlnce, tak se mi pochopitelně začaly zobrazovat reklamy na mikrovlnky. Už jsem ji dávno koupil a mikrovlnky mi pořád nabízejí. tak já nevím, kolik jich musím koupit, aby dali pokoj. :)

Datum: 20.09.13 09:30
avatar

Pokud je vdaná, nebo do 300 dnů po rozvodu, otcem je automaticky manžel (a musí se spolu shodnout na příjmení apod). Po narození dítěte pak může podat k soudu návrh na popření otcovství. Pokud toto projde, může matka naběhnout na matriku s dalším chlápkem a společným prohlášením, že jde o otce, se doklady srovnají. Pokud jiného chlápka mít nebude, bude otec neznámý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 20.09.13 10:11
avatar

Otazka je, proc si ji vubec bral, kdyz s ni ani nechce mit dite?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 10:46

Ne, tu otázku jsem nepokládal. :) Ale asi si ji bral z toho samého důvodu, proč si někteří jiní Češi berou Ukrajinky (a Němci dříve Češky, dnes asiatky ): Může získat nenáročnou ženskou, levnou služku, myčku nádobí, kuchařku.. Navíc třeba mladší a atraktivnější, než jakou má u nás. Ona získá občanství a možnost žít v "bohaté západní zemi". Nemůžu říct, že bych to úplně nechápal. Nároky, představy a stupeň emancipace spusty Češek jsou už takové, že to některé chlapy prakticky vyřazuje ze hry. Odmítnout dítě svojí ženě si taky neumím přestavit, ale to je každého věc.

Od: axus®
Datum: 20.09.13 12:20
avatar

No ja sem tu otazku polozil hlavne proto, kdyz pak by se vedl pripadny spor o otcovstvi, aby se v tom nejaky urad nezacl prilis stourat a neprislo se na to, ze jde prave o fingovane manzelstvi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 12:30

Pokud vím, tak fingované nebylo. A že se nebrali jen z "čisté lásky" asi postihnutelné nebude. Takových manželství je.

Datum: 20.09.13 22:27
avatar

Pokud Čech souhlasně s manželkou požádal o umělé oplodnění (jinak nelze oplodnění provést), nemůže později své otcovství popřít, s výjimkou případu, že by se prokázalo, že žena otěhiotněla jinak.

Takže jestli Čech nechce mít do budoucna problémy, měl by svůj souhlas s umělým oplodněním zrušit.

___ Doplněné otázky považuji za irelevantní, protože žena, která má otce "jistého", nebude shánět jiného.

doplněno 20.09.13 22:28:

Souhlas by samozřejmě musel zrušit před provedením oplodnění.

doplněno 21.09.13 00:26:

V případě umělého oplodnění bude za otce dítěte považován manžel matky, který dal k umělému oplodnění svůj souhlas, ledaže by se prokázalo, že matka otěhotněla jinak (že neotěhotněla díky umělému oplodnění).

Do té doby je cokoliv jiného zbytečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 23:14
:) Věřte mi, že nejsou irelevantní. Nehledejte logiku v ženském uvažování..

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.