Oprava pánského klobouku

Od: Datum: 17.11.12 17:16 odpovědí: 4 změna: 06.10.16 21:14
avatar

Snad jsem na správné adrese ...

Jeden z mých klobouků (pánský, plstěný, klasický s širší stuhou, stand. krempa) potřebuje jistou repasi: přečistit-přežehlit-naformátovat a poněkud zvětšit z čís. 58 na cca 59-60. Nevím, zda se klobouky časem samy zmenšují, nebo zda naopak hlavy starců v procesu vodnatění rostou, ale už to cca 2-3 letech klidu k sobě nepasuje.

V dobách, kdy jsem býval lvem salonů, tak v Brně existovalo v Brně více kloboučnictví (možná 4 nebo i více), kde ve velmi krátké době udělali s kloboukem omlazovací kůru, že byl k nepoznání. Dnes, když s kloboukem k opravě zabloudím do provozovny označené "Klobouky" zjistím že jsem u modistky a celkem rychle vycouvám, než budu vyprovozen jako osoba nepatřičná a zvetšelá.

Takže otázka: jak doma, za pomoci běžných nástrojů (hrnec na roztahování, pára, voda, žehlička a nějaká ta chemie) bez velkých rizik renovovat pánský klobouk?

Klobouk je jinak zachovalý, nepromaštěný - ale to omlazení přece jen potřebuje.

Děkuji za každou osvědčenou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 17.11.12 17:42
avatar

Dobrý večer "dedabrno", pokud opravdu můžete doneste klobouk k modistce a svěřte do odborných rukou. Modistka má takovou formu ze dřeva, jako "hlavu", kterou pomalu roztahuje a klobouk nenásilně přetvaruje, to doma nezvládnete. Potom místo elegána v klouboku, byste musel chodit po ulici "holohlavý" a to jistě nechcete. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.12 17:51

Zavolejte výrobci klobouků,firma TONAK Nový Jičín, Tel. +420 556 202 111 a nechte se přepojit na vnitrostátní prodej,tam se pozeptejte po nějakém kontaktu v Brně,případně,pokud budou moc ochotní,tak Vám zprostředkují a dohodnou i tu opravu.

Já už tam delší dobu nepracuju,takže ta nová prodejní místa v ČR už neznám.

Jak píše "pt",svépomocí to nezvládnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 23:47
avatar

Tak se k tomuto tématu přece jenom vracím. Jsou to už možná dva týdny, co jsem se pustil do operace:

Uvolnit vnitřní výztuhu (potítko?) a vnější stuhu. Neprve jsem se dal do čištění pěnovým sprejem na textil - opatrně, ve slabých vrstvách, jemně kartáčovat jedním směrem. Pak opatrně roztahovat (osvědčily se mi dva hrnce odpovídající velikosti) s mírmým propařováním napařovací žehličkou. Správně naformátovat, spojit vnitřní výztuhu, připevnit venkovní stuhu, znovu jemně vykartáčovat po vlasu. Klobouk je jak nový a snad takový ještě nějakou dobu vydrží. Stálo to vlastně trochu času a hodně nervů. Snad si toho troufne i někdo další, ale zásadně na svou vlastní odpovědnost - může rozhodovat např. i použitý materiál a také štěstí.

PS: dnes jsem se při jiné příležitosti tázal na možnost odborné renovace pánských klobouků ve dvou renomovaných odborných brněnských obchodech. Odpověď: to už dnes v Brně nedělá nikdo a modistka má každá dost vlastní práce pro dámy.

Klidnou přípravu na hezké svátky přeje děda.

Od: babibrno
Datum: 06.10.16 21:14

Dobrý den,

Ani já jsem v Brně modistku, která by opravovala klobouky, nenašla. A protože jsem bába parádivá, absolvovala jsem základní modistický kurs u pražské modistky a teď si umím klobouky opravit sama.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.